Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (7)


Recommended Posts

Draga Cristina, ma alatur si eu monicai si-ti multumesc pentru articol. Cat priveste invatarea nu lipseste bunavointa, as putea sa spun ca este si bunavointa si nevoie (de ce sa nu recunosc ca nevoia e mai mare decat bunavointa), DAR ceea ce este decisiv este TIMPUL. Cum s-a dus Mihai la gradi eu m-am si apucat de curs, dar barbata-miu' care vine in mod normal la 8 seara acasa si care din februarie pana la sfarsitul lui martie a lucrat si in weekenduri de nu se mai putea tine pe picioare de oboseala (pare probabil exagerare) cand ar mai putea face fata unor cursuri? ariadna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 156
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by sigrid26
TINA multumim de vesti. Fetele voi care mai stit germana va rog mult de tot, nu stiu cum sa caut de ebay testele pt scoala de soferi, daca se poate ori sa imi spuneti si mie cum se cheama sau un link.Multumesc anticipat.
Sigrid, uite aici un link: http://search.ebay.de/search/search.dll?MfcISAPICommand=GetResult&krd=1&ht=1&shortcut=4&SortProperty=MetaEndSort&cgiurl=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.de%2Fws%2F&maxRecordsPerPage=50&st=2&ebaytag1code=77&query=pr%FCfungsbogen&x=13&y=20 Daca ai nevoie de teste pt.scoala de soferi in lb.romana,eu as avea de vinzare, contactezta-ma te rog pe PM . "Nu iubim cu adevarat decat atunci cand iubim fara motive."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sigrid26
TINA multumim de vesti. Fetele voi care mai stit germana va rog mult de tot, nu stiu cum sa caut de ebay testele pt scoala de soferi, daca se poate ori sa imi spuneti si mie cum se cheama sau un link.Multumesc anticipat.
Uite aici in romaneste http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=4205426153&category=38836 Laura si papusica din burtik (38 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor[flo]multumesc mult de tot, ati fost de mare ajutor, noi suntem ca Lolek si Bolek, nu stim deloc germana, sa speram ca o sa invatam repede ca tare rau mai este.Sa ne vedem scapati si de carnet ca fara masinuta suntem morti, stam intr-o zona unde nu este urma de magazin. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, multumim pentru vestea buna!Noi chiar consideram ca e o veste cat se poate de buna!Este un raspuns oficial, venit de sus si-mi pare si logic ceea ce se spune acolo. Noi am printat documentul si cand va fi sa fie, o sa mergem cu el la prelungirea permisului de sedere.In caz ca o sa dam peste vreun functionar mai..."zelos", o sa-i aratam pe ce ne argumentam cererea. P.S. Eu nu reusesc sa deschid romanians-de.org.[bang]La voi merge??? Am citit doar documentul in germana dar mi-ar fi placut sa pot citi si ce spun green-cardisti. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor cu copilasi micuti, ce ati avut nevoie din RO? Ca joi vine mama si ma tot intreaba ce sa-mi aduca si nu-mi vine nimic in cap.Exista ceva acolo de care avem nevoie si aici nu gasim? Tinatache,fetele,stiti ceva? Tot cele cu bebei, puteti sa-mi spuneti unde si cum se cere cetatenia romana pentru bebel? Camialex,in legatura cu testele pentru permis,eu am dat luna asta examen si am invatat de pe unele mai vechi de un an si a fost super-ok. Unde ai auzit ca sunt modificari? Greencardistele,va tin pumnii! Ar fi super sa poata ramane GC aici. (Desi unii nu ar prea merita ca prea baga Germania si pe nemti in oala cu rahat... ) Laura si papusica din burtik (38 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, nu-ti trebuie nimic. Si eu mi-am adus tot felul de prostii, creme, vitamine, si pana nu-ti prescrie dr. ceva tot nu-i bun, iar el iti spune ce se gaseste aici. Si aici sunt creme bune, lotiuni... mai stiu eu ce... La mine au stat de pomana si cred ca intre timp au si expirat. De ex: am crema de galbenele din Ro: si aici sunt si buuune de tot. Am crema de fata pt bebei si de fundeulte: pana la urma tot weleda am luat si iar e buuuna de tot. Poate are altcineva vreo idee... Da, stiu: carti, reviste daca vrei, eu asta vreau intotdeauna;) Ce as vrea eu sa am in casa si nu am este sfantul algocalmin. Ca astia ma pun sa iau paracetamol sau aspirina daca ma doare capul, dar mie imi trece doar cu algocalmin!!! ca doar n-am febra sa iau paracetamol sau raceala sa iau aspirina!:)) Mai, da' cine te-a suparat asa de tare din tare cei cu GC?:)) sper ca nu noi...[alcool] Mamici cu bebici fromosi, ia uitati-va aici: www.baby-casting.de . Bafta! PS: nici a mine nu merge forumul ala... cred ca au probleme... Ma bucur ca a mai gasit si altcineva hartiuta asta o veste buna. E drept ca pana nu vedem legea nu e nimic 100% clar, dar... e totusi o speranta. Hai ca o sa fie bine, facem si intalnirea de 10 ani o sa vedeti;) Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, merci, bine ca ai zis de Algocalmin ca uitasem. Desi eu mai iau DOlormin cand ma doare tzestosul :))) Cat despre GC, nu voi,nici vorba, altii m-au enervat putin.AM avut o discutie in contradictoriu cu niste GC care probabil nu s.-au adaptat aici si dadeau vina pe nemti care sunt toti prosti, femei urate, mancare proasta, vreme rea, etc,etc, cunosti genul cred... (Dar pe partea cealalta lupta din rasputeri sa ramana aici)! In fine, sa ne ne batem capul, am cunoscut o mie altii care sunt oameni de nota 10 ! [cheers] Laura si papusica din burtik (38 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...