Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce reprezinta PAP 4????


Recommended Posts

Fetele, va rog explicati-mi si mie cele ce stiti ce reprezinta PAP 4?La testele din timpul sarcinii mi-a iesit 1. Astazi am fost anuntata de catre medicul ginecolog ca exista un alt rezultat in urma controlului de la 6 saptamani, si pana luni trebuie sa stiu, sa ma linistesc in primul rand.Mi-a spus medicul sa nu ma ingrijorez, intai sa vada ce si cum, eventual si alte teste si apoi 'verdictul'.Ceva bun nu poate fi, nu???Of Doamne... 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pentru PAP4 trebuie sa mai faci ceva teste pentru a putea fi interpretat.Un medic ginecolog mai are nevoie de testul Lahm-Schiller, de colposcopie, de biopsie tintita (din leziunea de la nivelul colului)si de multe alte investigatii de laborator si imagistice. Numai asa se poate spune daca este intradevar vorba despre un cancer de col uterin sau nu. Nu trebuie sa intri in panica pana nu ai toate rezultatele de la teste si nu ai un diagnostic clar. Oicum, si daca este cancer de col uterin el se trateaza. MULT SUCCES!Si sa ma tii la curent...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tonia, multam frumos de raspuns.testele cu pricina le-am facut acum 5 saptamani, probabil se vor repeta..Eventual un nou sir de teste cum ai spus si altele.Of, of... Anne Mary, probabil ca e si stres acum.Bebe Phiilip e agitat probabil din cauza mea, incerc eu sa ma linistesc si sa astept ziua de luni. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MEYYYYYYYY reveniti-va nu aruncati cu vorbe mari gen cancer de o sa-i stea lui babee inima in loc si o sa treaca prin cele mai crunte momente. de la 1 la 4 e cale lunga pt doar cateva luni si cred ca asta i se pare ciudat si dr care e normal sa mai doreasca sa faca investigatii. Am o prietena careia insasi dr i-a aruncat sec la tel..posibil celule canceroase de si-a trait la 20 si ceva de ani toata viatza intr-o zi. S-a dovedit ca avea o rana pe col, destul de mica, pe care a cauterizat-o si nu mai are absolut nimic! Asa ca nu te panica...probabil ca e colul mai inflamat dupa nastere. ai nascut normal nu? Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babee nu te panica, scumpo. Pap 4 nu e un rezultat superb dar dupa nastere multe dintre valorile de la pap se modifica. Oricum testul va trebui repetat la urmatorul control. Inca o data: multor femei le iese pap mare imediat dupa nastere! Da un PM la Eddy daca nu a citit acest subiect ca stiu ca si ea a avut dupa nastere gennul asta de rezultate care s-au "reglat" intre timp. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marina, eu nu am panicat pe nimeni!Si mai iau in considerare ca acel test PAP sa nici nu fie 4 de fapt, poate fi si eroare umana... Oricum, un diagnostic de cancer de col uterin nu se pune pe testul Papanicolaou!Repet, nu am vrut sa panichez pe nimeni, din contra!Lucrurile trebuie luate treptat, testele repetate in timp si ulterior aplicarea tratamentului, daca este ceva de tratat.Rabdare si cel competent(medicul) te va informa si sfatui...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stati mai ca ma panicasem eu.Tonia nu m-a panicat absolut deloc.Am mai sunat-o si pe nasa lui Phillip, si ea avusese o mica problema la 1 an dupa ce nascuse, si i-au facut biopsie etc etc, si a fost bine pana la urma. Eu am avut o rana pe col ce mi-a fost cauterizata acum 5 saptamani, acum ma simt bine, nu mai am sangerari.Medicul meu ginecolog m-a sunat astazi, si mi-a spus clar sa nu ma sperii, sa repetam testul eventual-zic eu-si sa faca un control! Gata, nu ma sperii, stau calma pana luni, si va povestesc atunci ce si cum.Pupicei[flo] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ani am fost si eu la un control ginecologic de rutina...mi-a facut analizele..si...tip 2.....imi da doctoritza niste tratamente...cand la 2 saptamanai..analizele..pap4...aia imi zice in fata:"fato nu mai am ce sa-ti fac..ai cancer..."am crezut ca pic in gol.Nu va puteti imagina ce inseamna asta... Insa nu m-am lasat..am mers la alt medic..mult mai in varsta..barbat de data asta...se uita omul...si zice"nu asa arata un cancer de colo..nu ai decat o rana..."Mi-a cauterizat-o fara nici o analiza...in 3 saptamani era vindecata. Am mers pt linistea mea la Bucuresti...nu aveam nimik.... Mai..ideea e sa nu sari direct in panica ca mine ca mai aveam un pik si-mi puneam capat zilelor...ci sa astepti mai multe opinii..pt ca asa cum stii:e omenesc a gresi..si analizele astea.trebuiesc refacute pt a fi sigur.Mai cu seama ca esti si insarcinata.Dupa nastere o sa vezi ca multe se vindeca de la sine..aceasta perioada fiind una de profunde transformari ale organismului..si in care pur si simplu regenereaza totul..inclusiv multe din ranile de col se vinedca de la sine.Eu asa am patit la prima sarcina..dupa nastere nu mai aveam nimik. Stai linistita..!!! KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Korinna, dar nu mai sunt insarcinata.Bebe Phillip s-a nascut deja, pe 6 Februarie[^].Imi tin moralul sus si trebuie sa fie bine. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...