Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Genunchi SUPER scartaitor !!!


Recommended Posts

Salut fetelor, Nu stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o problema ca a mea, dar eu una simt ca nu mai pot.... Acum 6 ani, am avut un accident pe munte: in urma unui efort, mi-a iesit pur si simplu rotula la genunchiul drept. Diagnosticul a fost: entorsa grava de genunchi, ruptura de ligamente, menisc ciupit. Am stat in gips 1 luna, apoi am facut niste fizioterapie si gimnastica medicala. Prostia mea a fost ca nu am facut suficienta gimnastica si nu am refacut, sau mai bine spus nu am intarit musculatura corespunzator sa nu mai iasa rotula inca o data. Asta vara, iar pe munte, si sa- repetat figura: iesit iar rotula, iar gips, etc PROBLEMA MARE este ca de atunci imi scartaie ingrozitor genunchiul. Nu mai pot indoi piciorul fara sa simt si mai ales sa AUD (se aude ingrozitor, zici ca am 80 de ani) scartaitul ala groaznic. Am fost la cel mai bun traumatolog de la Universitar - Radu Radulescu (opereaza fotbalisti si este As in genunchi nenorociti), am luat 7 luni neintrerupt Flexodon A, care cica reface cartilagiul si articulatie, am facut trei infiltratii cu lichid sinovial (trei fiole 200 Euro !), tot la sfatul lui Radu Radulescu si degeaba. Simt ca nu mai rezist, dat mai frica imi este ca o sa intample din nou si cred ca o iau razna... Medicul mi-a spus ca nu prea au efect celelalte medicamente de pe piata (gen Artoflex, cartilaj rechin...) si ca ar trebui sa ma operez. Problema este ca refacerea postoperatorie dureaza vreo 3 luni si sigur imi pierd si serviciul si ultima farama da liniste. CE MA SFATUITI SA MAI FAC ? ATI PATIT ASA CEVA ? V-A TRECUT CU CEVA ? Multi pupici la mamici si bb-ii !!!![flo] Melania & Anna-Luciana melania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Melania, eu am o problema asemanatoare dar cu umarul stang.scartaie cumplit,parca se rupe la o miscare mai brusca.pana sa merg la doctor,am neglijat recunosc multa vreme,am luat diclofenac pastile si cartilaj rechin.nu am avut efecte secundare.dar nici nu mi-a trecut scartaitul.am ajuns anul trecut la Dr.Berteanu,am facut radigrafii si mi-a recomandat fizioterapie,gimnastica medicala si ca tratament Celebrex si Codamin P.recunosc ca dupa 1 luna de zile de Celebrex,m-am simtit excelent.mai trosneste umarul,dar nu ca inainte si mi-a recomandat sa iau in continuare.am incercat local unguent de la plafar nu stiu acum denumirea,dar contine venin de vipere.mi-a facut bine.si daca in paralel cu tratamentul medicamentos,prescris de doctor,urmezi si gimnastica medicala rezultatele sunt uimitoare. poti sa dai un telefon sa-ti faci o programare la Dr.Berteanu-212.21.55-Centrul Medical Grozovici.eu zic sa incerci,are program dupa-amiaza martea.nu sunt sigura daca este si joia.dar suna si programeaza-te.nu ai ce sa pierzi,este un medic tanar si foarte competent.daca este nevoie de alte radiografii poti sa faci la Sanotech,vis-a vis de Medicover.iti doresc multa sanatate si sa auzim numai de bine, Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar astazi am discutat cu o doamna care imi face masaj si imi spunea de problemele ei cu genunchii si cum le-a rezolvat: impachetari cu parafina si in fiecare zi macar o ora, impartita in mai multe reprize, de bicicleta eliptica. La ea a avut efect. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...