Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi


Recommended Posts

Doamne Alice, ma rog pentru voi ca tare mult aveti de luptat[flo]. Oare inscrierea intr-o clinica de dezintoxicare n-ar fi buna? Este adevarat ca mediul familial intotdeauna este de preferat dar ma gandesc ca la clinicile astea au programe specializate, cu medicatie care il pot ajuta sa treaca fizic mai usor peste inceputul perioadei de abstinenta si va pot indruma si la grupuri de suport. Sunt extraordinare schimbarile pe care le-ai facut tu, e ca inceputul unei alte vieti. Sa va ajute Dumnezeu sa scapati de nenorocirea asta, Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alyssa o sa fi-ti in rugaciunile noastre si sa speram ca cu ajutorul lui Dumnezeu si al vostru o sa treceti peste aceasta perioada dificila. Nu stiu pe nimeni concret care sa fi trecut prin ceea ce treci tu dar stiu ca este foarte dificil si cred ca ajutorul unor doctori v-ar fi de folos. Am citit cu atentie planul tau si cred ca este un plan bun... numai te rog sa fii atenta , foarte atenta deoarece el poate incerca sa te pacaleasca deoarece asa cum stii tentatia este mare. E bine ca-l incluzi in viata familiei dar ai grija de fete in acelasi timp. Daca te-ai hotarat sa schimbi culoare la pereti alege culori luminoase dar nici intr-un caz nuante de bleo deoarece aceasta predispune la sentimente si trairi negative. Felicitari pentru faptul ca ai optat sa lupti alaturi de sotul tau. Sunt cu gandul si cu sufletul alaturi de tine. Tine-ne la curent ! mamica fericita a unui baietel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta iti doresc, O sa-ti fie foarte greu de acum,dar cu multa vointa si dragoste veti reusi. Sotul tau va avea momente de slabiciune,cand il va apuca "dorul" de droguri,se va intampla asta,atunci trebuie sa fi langa el,si sa-i reamintesti ca are o familie care are nevoie de el. Daca ii reprosezi ceva,l-ai pierdut,are nevoie de multa,multa intelegere si dragoste din partea ta. Tine minte: Un dependent de droguri nu este niciodata vindecat,depinde de el cum isi controleaza dependenta,trebuie sa fi langa el trup si suflet. Daca trece cel putin 1 an fara sa consume droguri este pe drumul cel bun,pana atunci trebuie sa nu-l scapi din oki. Dumnezeu sa va ajute! Sorina. "If you respect others,they will respect you!" http://community.webshots.com/user/sorina1982
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adictie = dependenta. Este o stare care rezulta din administrarea repetata de droguri sau derivati, caracterizata prin nevoia de a continua cu doze crescute. Exista o dependenta fizica si psihica http://www.rhrn.ro/default.php?t=site&pgid=28 Acest link este in lb romana. http://www.drugabuse.gov/Infofax/methamphetamine.html Desi in Romania, nu se intilnesc des cazuri de consumatori de droguri, ci mai mult de alcool, totusi au existat in presa relatari ale citorva cazuri. Faptul ca persoana ajunge dependenta de drog, trebuie sa fie internata pt dezintoxicarea organismului sub stricta supraveghere a unui medic, daca este de acord. Bafta si sanatate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyssa,in momentul asta poate nu este prea tarziu sa-l ajuti. Mai apoi, daca tu simti ca poti sa-i fi alaturi, atunci fa-o. Si sa nu ai nici un regret mai tarziu. In momentul asta asa ai consisderat ca este cel mai bine. Parintii mei au trecut printr-o situatie similara si mama a fost alaturi de tatal meu cat a putut ea (cam 20 de ani). La un moment dat a cedat si ea si s-au despartit. Asta insa, nu l-a sculat pe tata la realitate. Cat despre mama, desi si-a refacut viata tot sufera pentru el si pentru ca nu are cum sa-l ajute. Gandeste-te ca orice sut in fund e un pas inainte. In momentul asta tu suferi de durerea sutului dar gandeste-te ca voi evoluati. Poate ca era exact ceea ce-ti doresti sa numesti evolutie dar viata nu e totdeauna ca in povesti. Iti doresc sa fi tare, decisa si cu talie ca trasa prin inel. MariaDia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simbata a fost o saptamina de cind ne-am hotarit sa luptam impotriva adictiei... merge bine. Weekend-ul a fost frumos. Am fost in parc, pe la bazin nu am ajuns pentru ca fetele sint cam racite, am facut curat in casa impreuna ca in zilele bune, am gatit impreuna, ne-am jucat cu fetele. El este ok deocamdata. Vineri m-am speriat pentru ca dupa tristetea lui, a venit acasa rizind, cu un buchet de lalele pitice roze si pentru fete doua "cup cakes" in forma de clovni. M-am uitat la el suspicioasa, cu inima cit un purice... Nu era sub influenta, era numai fericit ca e vineri si ca totul e ok cu noi... Imi folosesc fiecare instinct, fiecare fibra a mea ca sa detectez daca ceva nu e in regula cu el... Nu il pot intreba mereu suspicioasa; "ai luat?" "n-ai luat?"... Ca si cum ai intreba un fumator care incearca sa se lase de fumat: "ai fumat vreo tigare?"... Offf, comlicata treaba!... Si trebuie sa nu ii reprosez ce s-a intimplat, cel putin nu acum... Si citeodata numai asta vreau sa fac, ca mi-e ciuda, mor de ciuda pe ce s-a intimplat, pe cit am pierdut, prin cite am trecut... Am inceput sa ma documentez in privinta adictiei, ca si cum m-asi duce la examen. Mi-e teama, dar trebuie sa am incredere si trebuie sa recunosc fiecare victorie mica si aceasta este una dintre ele: O saptamina fara substanta, o saptamina cistigata! Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allysa, te admir foarte mult pentru taria de care dai dovada. Este o lupta zilnica pentru to restul vietii. Cind eram la facultate am facut un internship la un rehab. Cel mai dificil se refaceau cei care au folosit crack cocaine. Cea mai buna metoda este sprijinul moral si dragostea familiala. Nu vreau sa te sperii dar trebuie sa fii constienta ca este ca o boala de care nu vei scapa niciodata. Chiar daca nu va folosi droguri niciodata, nu il poti considera vindecat. Ar fii bine sa fie si sub supravegherea unui psiholog (sau medic), daca va permiteti, pentru a atenua simptomele depresiei care de obicei urmeaza perioadei de curatire. Ai o idee excelenta sa urmaresti finantele familiei si sa aiba un insotitor permanent dar trebuie sa fii pe pozitie tot timpul. Cauta sa aveti timp de familie cit mai mult. Repet, te admir din tot sufletul si va doresc o viata linistita si frumoasa. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/alex2.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/nick2.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...