Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi


Recommended Posts

Alyssa, inceputul e promitator, iti doresc sa fii la fel de tare si pe viitor. Chiar voiam sa te intreb si despre TINE, dar ne-ai spus deja singura ca nu te neglijezi si asta creaza aparenta unei vieti ok. Vin cu o idee, o chestie foarte practica, dar care chiar functioneaza pentru fumatori si alcoolici: am avut un prieten care atunci cind a vrut sa se lase de baut si-a facut un calendar de perete in care insemna toate zilele in care nu bause. Si daca la inceput ii era rusine de boala lui, dupa ceva vreme era mindru sa arate calendarul oricui. Psihologic, banuiesc ca asta se bazeaza pe recapatarea increderii in sine. Si apoi cred ca e foarte important sa VEZI continuitatea. Incearca, daca vrei, e o idee care a functionat. Zilele bune sa se adune, cele rele sa se spele! Tina [hippi] Speranta moare ultima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Scumpa Alysa , Ai o forta si o putere cum putine au. Dumnezeu sa te tina sanatoasa si curajoasa in primul rand. Acum ai 3 copii de ingrijit. Nu ceda si fi puternica!!! Cu dragoste andreea mamica de theo si de florin http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo [dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca o saptamina care a fost ok! Inca o saptamina fara droguri. Duminica insa mi-am descarcat nervii printr-o cearta care nu isi avea rostul, ma doare sufletul, sint obosita... Asi vrea sa fiu mai intelegatoare, asi vrea sa fiu mai tare si mai feminina in acelasi timp, asi vrea sa nu am atitea pe umeri, asi vrea sa ma trezesc acum doi ani cind totul era normal, sa ma trezesc odata din cosmarul asta! Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyssa ai sa vezi ca se poate! Nu e imposibil! Acum e o perioada grea, poate o sa vina perioade si mai grele, dar sigur e un lucru: nu lupti degeaba! El a facut un pas urias: a recunoscut si vrea sa se schimbe. Si mai ales s-a distantat de acel grup. Familia e cea care ii va da putere sa treaca. Am cunoscut as putea spune destul de multe persoane care au avut contact cu drogurile si multi au reusit sa le lase in urma ca pe un vis urit. Fostul meu prieten obisnuia sa ia cocaina, nu in fiecare zi ca avea un job care il solicita enorm si pe care il facea si foarte bine, iar responsabilitatea era mare fiind propietarul unei companii, dar in weekenduri asta era "distractia si scaparea lui". Un om minunat dealtfel dar cu aceasta teribila problema. A venit acel moment si la el cind a spus GATA! El a reusit, tot asa cu greu cu perioade de slabiciune dar a reusit. Citi tineri din Romania, studenti cu familie buna nu am cunoscut care nu puteau concepe sa se distreze in disco fara ecstasy! O perioada de nebunie, dar pe care marea majoritate au trecut-o. Sunt intr-adevar si cazuri nefericite. Dar nu majoritatea. Spunea cineva ca cel mai grav e consumul de crak cocaine, eu cred ca heroina e cea mai pacatoasa. Dependentii de cocaina si amphetamine au mari sanse de vindecare. Ca si cum nu ar fi fost vreodata. dar cu multa vointa si ajutor! Tot ce faci acum e foarte bine. Pt ca am vazut cum se manifesta cei care iau diverse droguri, acum am ca sa zic asa "ochiul format", merg in disco si aici in germania si vad in jur multi, si nu e deloc vorba de locuri dubioase ba din contra unele din cele mai scumpe baruri sau discoteci. Consumatorii de droguri sunt printre noi, sunt oameni absolut normali ca si noi dar cu aceasta mare problema. Trebuiesc ajutati sa treaca, cu ajutorul nostru si al doctorilor. Acum ceva timp a fost un subiect asemanator si am fost asa de surprinsa sa vad fetele de aici catalogind povestea ca SF!!! Am fost uimita! Pe ce lume traiesc unii? Am primit un mail de la cea mai buna prietena a mea din Ro care e propietara unei discoteci foarte renumita si spunea ca e disperata ca nu poate scapa de traficantii de droguri si enorm de trista pt tinerii care obisnuiesc sa consume mai ales ecstasy, ca e ieftin si la indemina(tineri care in viata de zi de zi nu ar lasa nici urma de banuiala, adica familii bune, facultati, bani, masini...etc). Mult mult succes! Sunt cu sufletul linga tine! Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allisa prietena mea cea mai bunaa fost dependeta de heroina 2ani de zile.......norocu ei a fost ca nu a ajuns la seringa.......8luni de zile am stat zi si noapte cu ea si nu exagerez cu nimic...... Banuiesc ca sotul tau a fost dependet de cocaina combinata cu heroina......care ca orice drog e periculos.........insa se poate vindeca crede-ma........ Pretena mea nu dormea decat 2-3ore maxim pe zi.......la 5dim ma punea sa ma plim cu ea prin parc........si multe altele.......am crezut ca inebunesc dar am vrut sa o ajut sa redevina cea fost.......si am reusit.......dar mam chinuit foarte mult .......2sapt sa stii ca nu e victorie..nu vreau sa te desurajez dar abia dupa 2-3luni vine perioada ceam mai grea......cand trebuie sa stai langa el minut de minut si secunda de secunda........ Dupa 3luni prieten amea sa apucat din nou.......defapt a mai fumat o tigare.......am simtit ca inebunesc......i-am tras cateva palme....si de atunci am stat non stop cu ea ......nici la wc nu se ducea fara mmine......... Si-a revenit dar.......a cazut in cealalta extrema ALCOLUL......usor usor si-a dat seama ca prin alcol se simte bine si uita de probleme........ Acum dupa 2ani de zile si-a revenit aproape complet.......zic aproape ptr ca o data la cateva luni mai fumeaza cate o tigare cu marijuana care nu dauneaza si nu da dependenta......dar a devenit fata care a fost.......Problema celor care sunt dependenti de droguri...e...psihica nici decum fizica...... Durerea fizica dipare dupa primele 2-3sapt..... Daca vrei mai multe informatii da-mi un PM. Anita si Rachella -17.o1.2004 http://community.webshots.com/user/sugarbabe134
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Am pus capat la nebunia asta. Nu poti ajuta un om care nu se vrea ajutat... Nu mai pot indura degradarea morala, nu mai pot indura viata fara speranta de bine, nu mai pot indura nimic... Vreau liniste, vreau sa se termine odata!!! Vreau sa imi recistig increderea in mine, increderea in Dumnezeu, vreau o viata mai buna!!! Este peste putintele mele sa fac ceva, simt ca ma afund tot mai mult in intuneric!!! Mi-e teama de viitor singura cu doi copii dar stiu ca sint capabila sa le intretin singura, am o munca buna, sint cit de cit ok...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyssa, eu cred ca el vrea sa fie ajutat, dar nu cred ca poate sa isi domine corpul, nu cred ca mai e stapan pe el, din pacate.... Dar nici tu nu esti obligata sa patimesti pentru greselile lui, pentru ca nu a stiut unde sa se opreasca, pentru ca a nu s-a gandit la familia lui cand s-a apucat de droguri. Cred ca doar un soc puternic l-ar mai putea scoate din starea asta, ceva gen sa vada moartea cu ochii, care sa ii trezeasca instinctul de conservare... Multa bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...