Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi


Recommended Posts

Alyssa, nu abandona! Esti mult mai tare decat crezi! Are nevoie de ajutor si tu poti s-o faci! E greu, foarte greu, dar merita! Faptul ca el constientizeaza ca nu face bine si vrea sa se schimbe, e foarte bine. Ajuta-l! Du-l la asociatii anonime, sa vada prin ce au trecut si altii si ca se poate renunta la drog! Alyssa, capul sus si lupta! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alyssa, acum stiu prin ce treci. Asculta-ma, noi oamenii nu suntem facuti, construiti, designed sa ne reabilitam din orice dependenta, de orice fel ar fi ea. Vointa, hotararea, incapatanarea nu sunt suficiente. Ai vazut si tu. De ce oare trebuie sa ajungem la capatul puterilor sa ne dam seama ca numai daca Ii dam voie lui Dumnezeu sa ne ridice, putem avea o viata cu adevart implinita? Alyssa, duceti-va la o biserica, nu stiu daca mai sunteti impreuna, dar mai ofera-i aceasta ultima sansa, Dumnezeu! dar nu numai asa... cu vorba, ci puneti-L la incercare, cu toata seriozitatea si disperarea! O sa vezi ca nu va dezamagi! Alyssa, nu stiu de ce religie esti, dar eu privesc niste canale crestine TV, s-ar putea sa fii susceptibila, dar incercati sa mergeti la Toronto Airport Catch the Fire Church, ceva de genul asta se numeste. Vad programe de la ei din biserica, si crede-ma, e... transformator! Incearca, propune-i o intalnire, nu abandona, nu lasati pe diavolul sa castige lupta voastra. Ma rog pentru voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si nu crede minciuna ca e imposibil sa scapi de asa ceva, sau ca va ramane bolnav toata viata. Sunt minte minciuni, menite sa iti ucida speranta. Sunt zeci de mii de cazuri de persoane vindecate complet, eliberate, si care duc o viata normala, prin puterea Duhului Sfant! e un duh aici, care trebuie gonit afara, si noi avem puterea asta, Isus ne-a dat-o! Daca crezi, iti pot spune mai multe, dar trebuie sa vrei sa primesti informatiile astea, Dumnezeu e foarte politicos, nu se baga pe gatul nimanui!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu il uri, uraste duhul din el. de multe ori avem de-a face cu duhuri de dependenta care fac ce vor cu un om in anunite momente,(in care nu il recunosti), si stiu ca te intrebi cum au ajuns sa puna stapanire pe un om. Voi va stiti viata, detaliile. Stii, Isus a spus ca "Cine nu este cu Mine, este impotriva mea", si daca nu esti sigur daca esti al lui Dumnezeu sau nu, inseamna ca ... nu esti. Nu vreau sa simta nimeni jignit, dar cu Dumnezeu nu sunt jumatati de masura. Si Dumnezeu este gelos. Si cand esti de-al Lui, efectiv o stii, stii bine ce ai in Tine, pe Cine ai in Tine. si ducand o viata de asta, oricat de frumoasa, dar... departe de prietenia cu Dumnezeu, sunt atatea usi deschise larg pentru draci, care sunt ffff subtili sa se bage pe nevazutelea si sa nu-zi dezvaluie identitatea. Zi-mi daca ti se pare ca spun prostii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-a impresionat foarte tare povestea ta! e uluitor cum oamenilor li se uraste cu binele, respectiv sotului tau! nu pot sa il inteleg, avea tot ce ii trebuia: o familie frumoasa si fericita, o afacere banoasa, sunt atatea lucruri frumoase de vazut si de facut pe lumea asta, domnul se apuca de droguri... sincer, cred ca, daca o persoana nu are dorinta sincera si personala de a se schimba, nimeni din familie si nici o terapie sau un doctor nu au vreo sansa de izbanda. daca el e hotarat sa lupte si sa renunte la acest mod de a-si distruge viata, are sanse, altfel nu cred... alyssa: indiferent de decizia ta de a sta sau nu cu el, eu sunt alaturi de tine, iti doresc sa iei cea mai buna hotarare! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alyssa
Am pus capat la nebunia asta. Nu poti ajuta un om care nu se vrea ajutat... Nu mai pot indura degradarea morala, nu mai pot indura viata fara speranta de bine, nu mai pot indura nimic... Vreau liniste, vreau sa se termine odata!!! Vreau sa imi recistig increderea in mine, increderea in Dumnezeu, vreau o viata mai buna!!! Este peste putintele mele sa fac ceva, simt ca ma afund tot mai mult in intuneric!!! Mi-e teama de viitor singura cu doi copii dar stiu ca sint capabila sa le intretin singura, am o munca buna, sint cit de cit ok...
Alyssa, cred ca stii cat m-am abtinut sa-ti scriu. Si stii bine motivul. Esti singura-singurica, si asta pentru ca tu ai dorit, pentru ca ti-ai dorit ca EL sa se faca bine, pentru ca te-a manipulat in asa fel, incat tu sa fii cea de fapt vinovata, de greselile lui. Am discutat aceasta problema cu tine, si cred ca este timpul sa te gandesti la tine si copii tai. Poti privi inapoi fara regrete, ai incercat tot ce se putea incerca. Stiu, f. bine prin cate ai trecut, si prefer sa nu mai comentez, dar pana cand ai de gand sa continui cu aceasta autodistrugere? Ai 2 fete care au nevoie de tine! De ce nu se interneaza intr-un spital, sau o clinica? Departe de toate tentatiile? Iti doresc numai bine si sa te linistesti! [flo] Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani fetitelor voastre pt 1 Iunie! Haide fruntea sus Alice! O sa se termine cu bine! Nu-ti pierde credinta in propiile puteri. Pasul urias l-a facut, a marturisit si urmeaza un tratament. Cauta mai multe resurse in tine, chiar daca te simti epuizata si la capatul putintei. Incearca sa vezi in el un om care are nevoie de ajutor, un om bolnav. Reprosul si certuri mici nu au ce cauta in clipa de fata. Poarta-te cu el ca atunci cand v-ati indragostit, daruieste-i multa dragoste, tandrete, fa-i surprize mici in fiecare zi. Este foarte important ca acum sa va recastigati increderea in proriile forte si mai tarziu veti crede unul in celalat ca in vremurile bune. Cu sprijinul tau si al fetitelor o sa fie bine, se va reface si ritmul normal al vietii de familie o sa bata la usa. Tot succesul in a readuce caldura caminului vostru consta in tine. Este ideal ca-l poti "controla" pas cu pas si continua sa-ti impui aceasta pozitie. Ai dreptul ca mama sa lupti pt toti trei. Drept pe care trebuie sa-l accepte si sa ti-l recunoasca. Poate e mai bine sa stie ca faci aceasta incercare din tot sufletul tau, iar repetarea unei istorii a nenorocitei de pulberi te determina sa renunti intr-un final, iar el sa piarda dragostea, familia si munca de o viata. E pacat sa se intample astea. Te rog sa nu te mai gandesti la aspectele grele ale situatiei. Isi va reveni la normal si veti relua viata frumoasa de inainte. Procedezi cum nu se poate mai bine si nimic nu trebuie sa te descurajeze. Va pup dulce si va doresc o rezolvare cat mai rapida a situatiei! Esti o mamica si o sotie extraordinara! Felicitari!!!! Ana @ Ralucuta din burtica[grasa] DPN 5 August - Fetita Raluca - Dr. J. Moruzzi "Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie". Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

<<Originally posted by Emilia B.
si nu crede minciuna ca e imposibil sa scapi de asa ceva, sau ca va ramane bolnav toata viata. Sunt minte minciuni, menite sa iti ucida speranta. Sunt zeci de mii de cazuri de persoane vindecate complet, eliberate, si care duc o viata normala, prin puterea Duhului Sfant! e un duh aici, care trebuie gonit afara, si noi avem puterea asta, Isus ne-a dat-o! Daca crezi, iti pot spune mai multe, dar trebuie sa vrei sa primesti informatiile astea, Dumnezeu e foarte politicos, nu se baga pe gatul nimanui! [/quote]
>>
Emilia [flo][asia] Asa este, Emilia are mare dreptate ! Duhul Sfint este o Persoana Divina a Sfintei Treimi , trimisa de Tatal pentru a reabilita chipul omului creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu ! In momentul in care te poti increde in Dumnezeu El iti trimite Duhul Sfint care te va lumina si iti va darui PUTERE sa lupti cu ispita-dependenta de droguri sau alta dependenta deoarece singur nu poti reusi . Am fumat multi ani si nimic nu ma facea sa ma opresc- gaseam tot felul de motive...in momentul in care am inceput sa cred in Dumnezeu cu toata fiinta mea, am simtit dezgust si sa ma simt rau cind fumam-invers de pina atunci!!! Desigur, tigarile sint mai putin nocive , dar a existat dependenta si am scapat de ea ! Alyssa, sotul sa fie convins ca are aceasta sansa extraordinara , chiar daca medicina poate e neputincioasa si tu vrei sa renunti sa mai lupti ! Sanatate si sa va traiasca cele doua copile si LA MULTI ANI! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca am spus ca nu mai pot inseamna intr-adevar ca NU MAI POT!!!! Asta nu inseamna ca nu asi fi vrut eu sa fim iarasi o familie, nu inseamna ca nu am luptat din toate puterile mele!!! Am aflat de cincisprezece mii de dolari pe care el i-a scos din Linia de Credit si care pur si simplu au disparut!!!! Am aflat de carti de credit pe care le-a facut fara sa stiu eu si pe care le-a golit pur si simplu!!! Si toate cartiel de credit au un total de alte cincisprezece mii de dolari care si ei au disparut!!!! El tot zice intr-una ca "lasa, ca muncesc eu si ii pun la loc"! "lasa, ca o sa fie bine"... Cind? cind o sa munceasca sa puna la loc atiti bani pe care nici nu stiu ce a facut cu ei, nu vrea sa imi spuna... Duminica s-a dus la munca sa termine o lucrare urgenta. A venit acasa la 12 jumate noaptea! Dupa respiratie, dupa vorba, mi-am dat seama ca era sub influenta. I-am spus sa se duca sus si sa doarma, eram suparata, dezamagita, Sarah l-a asteptat la geam pina la 11 jumate noaptea ca un ciine... Tot el s-a luat de mine, ca eu sint o "coarda care suge .... cind sint la munca si apoi vin acasa de parca nimic nu s-a intimplat"... M-am saturat sa ma dezvinovatesc, m-am saturat pur si simplu de jigniri si de mocirla asta care este viata mea de doi ani!!! Trebuie sa folosesc farima de energie pe care o mai am sa ma refac, sa spun AJUNGE!!! Asta insemna ca nu sint puternica, ca nu lupt pentru familia mea??? Poate ca nu sint asa de puternica, nu stiu... Dar stiu un lucru: vreau o viata normala!!!! Mersi pentru sfaturi, pentru incurajari, pentru ca pur si siplu mi-ati ascultat oful! Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...