Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada (7)


Recommended Posts

Buna Mimitete, la ce gradidinita este baietelul tau.Eu inca nu m-am hotarat ce voi face si cum ar fi mai bine sa procedez, baietelul meu are 8 luni, l-am inscris la cateva gradi din zona dar incerc sa aflu mai multe si de la voi.Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hopsieu]Buna fetelor, am citit cu mult interes toate sugestiile, parerile voastre despre venirea sau viata in Canada.Mai avem putin si facem si noi 3 luni de cand am sosit; eu personal sunt inca bulversata de schimbarea intervenita in viata noastra, am plecat cu un pui mic de 5 luni si juma si nici acum nu-mi vine sa cred ca am fost in stare sa facem pasul asta.Chiar daca perioada de cand suntem aici este destul de mica, s-au intamplat multe - sotul meu deja a gasit un loc de munca,s-a inscris ca din toamna sa urmeze o scoala, puiucul meu creste pe zi ce trece iar eu astept cu nerabdare inceperea cursurilor de franceza. Ma bucur ca am descoperit acest site, stiam de acasa ceva ceva dar acum il folosesc efectiv, deci urmeaza sa ne mai auzim. Bafta multa celor ce urmeaza sa vina aici si sa auzim numai de bine. Nicoleta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, mai rarut am dat pe aici dar nu v-am uitat. Irina , felicitari pt aparatament, sa stii ca ati gasit la pret foarte bun. Fratele meu urmeaza sa se mute la Toronto la inceputul lui iunie, chiria lui va fi de $750 si nu are totul inclus. La aeroport lor le-a luat mai bine de doua ore procesatul actelor, dar voi s-ar putea sa aveti noroc sa va bage in fata fiind cu copil, dar cu toate astea tot va lua pe la o ora, pana va completeaza la toti actele, poze, etc. Probabil ati facut-o deja dar daca nu, intrebati-o pe Nelia adresa completa a apartamentului vostru pt ca vor avea nevoie de o adresa unde sa va trimita cartile de rezidenta. Mai stiti ceva de Cristina? Stiu ca urma sa vina la Ottawa, dar nu cum nu am mai intrat pe forum nu mai sunt la curent cu nimic. Are careva numarul ei telefon? Va pup pe toate, Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult, dragelor, cu urarile voastre incurajatoare, noi acum ne strofocam cu bagajele, cand vom termina, cred ca ne vom inchina si vom spune amin, asa de complicat este[:D]. Am uitat sa va spun ce era mai important, Ange, prietena noastra de pe forum si nu numai, care acum se distreaza de minune la Buzau, cu mamica si fratiorul ei si bineinteles copiii, va transmite toate cele bune si va saluta calduros, si va roaga sa o iertati ca nu poate raspunde prompt pe privat pt. ca nu are net acasa. Am iesit pana acum de doua ori cu ea, vom mai iesi si la o pizza, cred, pana pleaca, se simte foarte bine aici si totusi, mi-a marturisit ca-i este f dor de acasa, Montreal[il]. Revenind la bagaje, cei care urmati la plecare[cool], va dau urmatoarele sfaturi : 1. Puneti ceeace este mai greu la baza bagajului pentru nu a fi dezechilibrat. 2. Faceti din timp toate gentile, chiar daca va sifonati hainele, si lasati una deschisa in care sa tot umblati pana la finalizarea cu 1 zi inainte de plecare. 3. Faceti o lista cu fiecare lucru pe care-l puneti in geamantane, pentru a nu o mai rascoli cautand dupa diferite obiecte sau deranjand totul pentru a fi siguri ca ati pus un obiect. 4. Fiti siguri ca echilibrati gentile ca si greutate, adica impartiti lucrurile grele in mod egal, astfel incat sa nu apara situatia ca un geamantan sa fie plin de boarfe si altul cu carti, pentru a fi siguri ca nu depasiti cele 33 de Kg. 5. Daca luati pahare sau cani, introduceti inauntrul lor sosete pentru a le umple, in scopul ne-casabilitatii. 6. Cartile nu trebuie sa stea la marginea bagajului, ci in mijloc, pentru ca am inteles ca gentile se arunca pe sub trapa si este posibil ca ele sa ajunga distruse (mai ales daca aveti dictionare, care sunt mari si grele ) 7. Ganditi-va de 100 ori la tot ce vreti sa puneti in bagaje, ele sunt limitate si prioritare sunt actele, cartile in limba romana (pt. ca astea nu se gasesc in Canada), hainele de buna calitate si daca se poate sa fie si sport, ar fi OK, pozele de acasa, CD-urile cu programele de calculator, muzica si alte minunatii, jucariile copilului, cosmeticele, vai cum era sa uit asa ceva, am un geamantan, medicamentele, incaltamintea, jucariile copilului si banii. 8. Nu uitati copilul[bere] Adela, mi-a fost f dor de tine, nu stiu cine este Cristina, sper sa ne vizitezi mai des. Bebitzu, bine ai venit ! Danut, eu chiar daca as fi in Canada nu as sti sa-ti raspund la intrebarile tale, intra si tu aici : http://www.quebec.ro/forum/viewforum.php?f=7 si intreaba, este un site specializat pe asa ceva ! Numai bine si succes in afaceri[bere]tuturor, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai interesante link-uri catre site-uri de job-uri din Quebec si Canada 1. www.emploiquebec.net - site de job-uri dedicat acestei regiuni 2. www.canjobs.com - site ce acopera atit partea federala cit si provincia Quebec 3. www.chouettecarriere.ca - site in limba franceza, frecventat de multi studenti pentru slujbe temporare 4. www.monster.ca - acesta este intradevar un monstru in materie de oferte de locuri de munca, are o sectiune in limba franceza, documentatie pentru intocmirea CV-ului si multe alte facilitati. 5. www.spe-ele.org - serviciu de plasament guvernamental 6. www.workopolis.com - site in limba engleza, foarte vast. Facilitati de cautare avansate 7. www.canadiancareers.com - site numai in limba engleza 8. www.connexiontravail.com - site pentru studenti si pentru cei fara experienta de munca pe piata canadiana 9. www.workinfonet.ca - un site foarte mare si foarte bine realizat, cu legaturi catre aproape 60 de alte job site-uri. Banca de CV-uri on-line, cautare avansata 10. www.ijive.com - montreal jobs...si nu numai 11. www.worksitecanada.com - anunturi din toate ziarele din Canada, foarte bine realizat 12. www.brainhunter.com - site cu joburi USA si Canada 13. www.jobsmontreal.com - baza de joburi locala pentru Montreal 14. www.allcanadianjobs.com - numele spune totul...:) 15. www.worksearch.gc.ca - site al DRHC 16. www,jobboom.com - un site foarte activ in ultima vreme 17. www.vous.net - site joburi 18. Club de Recherche d'Emploi - centre de ajutor si suport in gasirea unui job 19. www.cvtheque.com - biblioteca de CV-uri on-line, cu numeroase job-uri actualizate 20. www.emploisetc.ca - site guvernamental cu sectiune dedicata noilor sositi 21. monemploi.com - cautare avansata dupa sector de activitate, agentie, etc. Toate pentru tine danut_golea............sper sa te descurci, daca nu mai intreaba,dar sa stii ca mare dreptate are Ira, referitor la bani si la ce tre' sa iei in calcul cand faci pasul acesta,si sa mai stii ca nimic nu-i imposibil cand iti doresti cu adevarat. Ira fericita mai esti mai ai numa' 21 de zile, se pare ca a inceput numaratoarea inversa oricum stii ce iti doresc eu dar mai presus de asta un drum usor pana acolo si multa multa sanatate........sper ca la controlul la care trebuia sa mergi a fost totul bine, caci eu am vrut sa-ti zic atunci........ca este o stare de stres de la plecare si asta iti cam da palpitatii.Nu te mai extenua acum inainte de plecare ca ai nevoie de forte, odihnestete fffff.mult, te pup D. liliput
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ira, Felicitari pentru casa! Sa dea Dumnezeu sa ajungeti cu bine acolo si sa aveti o viata lina si fericita in continuare. Bafta multa! Fetelor, In sfarsit am depus si noi actele dupa lupte launtrice seculare si dupa asteptari la fel de lungi de a primi hartii de prin ro, de a face copii, traduceri, etc. Stiti si voi cum e... La noi a fost si mai greu pentru ca nu eram acasa. Acum, nu stim cat sa incepem sa numaram pana la interviu. Care ar fi urmatorul pas? De fapt, aici in HK nu a depus nimeni cred, deci slabe sperante sa se potriveasca cu Viena si cu povestile voastre. Voi ati primit confirmare de primire a actelor de la ambasada? V-au spus de asemeni daca dosarul e complet sau nu? Parca am inceput sa am emotii. In rest, muncesc cu franceza! Acu ma duc la culcare. Noapte buna, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...