Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu incredere, spre Canada (7)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mamamariana, daca fetita ta stie engleza este si pacat sa nu o lasi la scoala franceza sa invete si franceza, nu uita ca va trai intr-o tara bilingva si stapanirea celor 2 limbi nu va fi decat benefica. Eu sunt in Toronto iar aici, ca bilingv ai multe avantaje. Asta daca tot te-ai hotarat sa te duci in Qc. Dar mai exista si posibilitatea sa aterizezi in Ontario... depinde de voi si de oferta de munca pentru profesiile voastre. Daca mai ai intrebari, pe aici ma gasesti, mai... zilnic :-) Caroline
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E foarte interesant ce spuneti fetelor...eu ma gandeam ca atunci cand va fi vremea sa mearga Yasmine la scoala sa o dau la o scoala franceza, locuind in prezent in partea engleza. E foarte interesant ce spun fetele din Montréal cum ca nu ai voie sa-ti dai copilul la scoala in engleza, deoarece in Ontario interdictia aceasta nu exista. Exista mamici din ON care si-au dat copii la scoli franceze? Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa intreb si eu ceva daca nu deranjez prea mult,[hopsieu],stiti cumva daca un leptop care il iau cu mine cu alimentare la 220W am posibilitatea sa-l alimentez si in Canada sau ma las pagubasa si cumpar altul acolo-si cam cat ar costa????? si deasemeni daca vin cu un mobil daca exista cartele de mobile si posibilitate de alimentare sau macar cat costa unul mai bun???? Sunt in asteptarea interviului si stau ca prostita si ingurgitez tot ce spuneti sa aflu si eu cat mai multe, daca puteti raspundeti-mi.....[q][hia] liliput
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, felicitari pentru viza si mult noroc in noua tara. Am un coleg si si-a dat baietelul la scoala franceza, sunt scoli cu predare in franceza iar copilul poate incepe din clasa I. Daca parintele doreste sa invete, se tin cursuri pentru parinti de 3h/sapt si costa 100/an. Viza este federala si se poate face landed-ul in orice provincie. Noi am venit cu un calculator cu sursa comutabila 110-220, aici am cumparat doar cablurile necesare. De obicei mobilul il iei cu un abonament si pretul este inclus in abonament, nu am vazut mobile de vinzare fara abonamentul aferent. Daca nu am vazut nu inseamna ca nu exista. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliput, poti sa aduci laptopul, chiar o sa-ti prinda bine la inceput si nu numai. Cu $20 poti cumpara adaptor 220-110 si rezolvi alimentarea, no problem. Stai ca am uitat a doua intrebare... Da, cu mobilul. Telefonul celular daca il cumperi singur, adica fara abonament costa destul.... fiica-mea a dat pe unul ultimul "racnet" aproape $200, asta pentru ca pe cel initial il pierduse. Dar nu e nevoie sa-l cumperi. Cand faci abonament, telefonul este gratis, adica il platesti intai si pe urma, cand iti activezi linia iti trimit contravaloarea telefonului inapoi. Sunt oferte foarte bune si variate. Pentru o scurta impresie trage o "tura" pe la http://www.rogers.ca si ai sa vezi cam cum arata ele... Apropo, celularul din Ro nu il poti folosi aici... diferenta de sistem Caroline
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi locuim in Ontario si fetita mea a fost anul trecut la gradinita franceza, iar acum este in clasa 1 la scoala franceza. Gradinitele franceze in Ontario sunt grozave, pentru ca au program de la 9 la 4 dupa-amiaza, ori gradinitele engleze nu ofera acelasi program. Iar copii se descurca atit de usor in toate cele 3 limbi, e uimitor. Avem o gramada de prieteni cu copii inscrisi la scoala franceza si ma impresioneaza ce bine se descurca omuletii astia. Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta
Noi locuim in Ontario si fetita mea a fost anul trecut la gradinita franceza, iar acum este in clasa 1 la scoala franceza. Gradinitele franceze in Ontario sunt grozave, pentru ca au program de la 9 la 4 dupa-amiaza, ori gradinitele engleze nu ofera acelasi program. Iar copii se descurca atit de usor in toate cele 3 limbi, e uimitor. Avem o gramada de prieteni cu copii inscrisi la scoala franceza si ma impresioneaza ce bine se descurca omuletii astia. Danutza, mama lu'Alexutza
Danutza, Spune-ne mai mult despre scoala fetitei tale....este la French immersion? S cat te costa intre 9 si 4 dupa amiaza? Eu am terminat franceza-engleza si n-as vrea ca Yasmine sa nu invete si franceza de mica. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul meu este la o scoala catolica franceza unde programul este de la 9 la 4 gratis. La gradinita este acelasi program si pot fi inscrisi copii care au implinit 4 ani. Mai multe amanunte puteti afla daca dati o cautare dupa "Conseil scolaire des écoles catholiques" si orasul unde va intereseaza. Noi suntem ortodocsi dar la inscriere au cerut un certificat de botez al copilului (adica sa vada ei ca e crestin) si unul din parinti sa vorbeasca franceza (eu vorbesc franceza binisor, iar sotul meu este fluent in franceza). Oricum, romanii sunt bine vazuti la scolile catolice franceze, pentru ca Romania este considerata o tara francofona. Avantaje: - scolile franceze sunt foarte bine cotate, cel putin in Ontario, pentru ca francezii fiind o minoritate in masa de englezoi, acorda o mare importanta calitatii in tot ce fac (cum erau cindva scolile germane in Ardeal); - dotarile in astfel de scoli sunt foarte bune, pentru ca au tot afirmat ca sunt discriminati, astfel incit de vreo 2 ani se tot pompeaza fonduri in scolile franceze; - programul de la 9 la 4 dupa-amiaza. Dezavantaje: - copiii incep sa invete engleza in scoala numai din clasa a 5-a. Eu pina acum sunt foarte multumita de scoala. Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...