Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu incredere, spre Canada (7)


Recommended Posts

Coral iti multumesc de info. [flo]deasemeni si tie Caroline,apropo vreau si eu sa intreb mai multe pe cineva care a emigrat si s-a stabilit in Qc-Mtl, deasemeni nu stiu cum sa dau de niste amici plecati acum 3-4 ani cu destinatia Qc-Mtl dar pe Canada411 dupa nume nu i-am gasit....??? exista vreo posibilitate ca cineva din Canada sa nu detina un tel. fix????[si-eu] liliput
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vei avea numele de dupa casatorie, dar in health card va aparea numele de fata si, daca vrei, poate sa apara, in final, si numele de acum. La fel si cu carnetul de conducere. Iar daca vei cumpara o casa, in acte vei aparea cu numele de fata. Dar taxele le faci cu numele de acum, in actele federale folosesti numele actual. E destul de aiurea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-mi si mie cum este cand ajungi in Canada si daca nu ai pe nimeni, ce faci??? te preia cineva de la emigrari si-ti da ceva indicatii unde poti sa te cazezi initial sau ceva de genul acesta sau stai in mijlocul drumului si te gandesti incotro o apuci????[bang][:(] liliput
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

montrealhomestay2@msn.com Daca dai mesaj aici, vei putea sa incerci sa te cazezi in conditii bune, dar cu plata inainte, 50 %. Tipa ajuta cu cazarea, masa, mobila, si toate actele care trebuie facute la intrarea in Ca. "....THE ROOM WILL HAVE TWO DOUBLE BEDS, A DRESSER FOR YOUR CLOTHES, A BIG CLOSET AND OTHER ITEMS FOR YOUR COMFORT. WE HAVE A TV IN THE ROOM. IF YOU LIKE I CAN PICK YOU UP AT THE AIRPORT THAT DAY, I CHARGE ONLY 20$ FOR THIS SERVICE. LATER ON YOU CAN GIVE ME THE AIRLINE, TIME AND FROM WHERE. I CHARGE 40$ FOR A DOUBLE ROOM. IF YOUR DAUGHTER IS UNDER 10 YEARS OLD, THERE IS NO CHARGE. IF SHE IS OLDER THEN I HAVE TO CONSIDER HER AN ADULT AND I WOULD CHARGE 10$ ADDITIONAL PER NIGHT. ALL THESE PRICES ARE IN CANADIAN DOLLARS. OUR HOUSE IS VERY BIG, WE HAVE TWO FLOORS, TWO BATHROOMS, ONE COMPUTER WITH HIGH SPEED INTERNET. YOU CAN USE THE PHONE ANYTIME. THERE WILL BE A KITCHEN FOR YOU TO USE, I HAVE EVERYTHING AVAILABLE TO USE IN THE KITCHEN. THERE IS A TABLE, DISHES, UTENSILS ETC ETC. I ALWAYS MAKE COFFEE IN THE MORNING. IF THERE ARE OTHER QUESTIONS JUST ASK ME ON THE NEXT E-MAIL, AND ALSO IF YOU DO NOT UNDERSTAND MY ENGLISH I CAN WRITE BACK IN FRENCH. MY FIRST LANGUAGE IS ENGLISH AND MY 2ND IS FRENCH, I SPEAK FRENCH BUT I DON'T WRITE WELL. LET ME KNOW IF YOU HAVE YOUR VISA TO COME AND THE FLIGHT DATA. BYE FOR NOW, GAIL, 514 244-0691." "....WHEN YOU ARRIVE AT THE AIRPORT I WILL WAIT FOR YOUR CALL AND THEN COME TO PICK YOU UP. I AM LIVING NEAR THE AIRPORT. EACH MORNING I MAKE COFFEE FOR EVERYONE IN MY HOUSE, I RECEIVE THE NEWSPAPER AND FROM HERE YOU CAN LOOK FOR AN APT. THERE IS ALSO A COMPUTER TO LOOK UP INFORMATION AND COMPLETE YOUR CV. YOUR CV HAS TO BE IN FRENCH, I DON'T THINK THIS IS A PROBLEM FOR YOU. EACH DAY AND DEPENDING ON MY AVAILABLE TIME I WILL HELP YOU WITH SOMETHING, ONE DAY YOUR FIRST DAY IS S I N, NEXT DAY IS OPENING UP A BANK ACC, ANOTHER DAY IS YOUR INTERVIEW WITH THE GOV OF QUEBEC, ANOTHER DAY IS WRITING YOUR FRENCH EXAM IF YOU NEED TO TAKE COURSES. ETC ETC, THERE IS ALSO THE EQUIVALENCY OF YOUR EDUCATIONAL DEGREES, AND YOUR DRIVERS LICENSE TEST. LOOKING FOR AN APT IS DIFFICULT IF YOU DON'T HAVE FRIENDS HERE TO LIVE NEAR. IF YOU ARE ALL ALONE THEN YOU MUST DECIDE TO LOOK FOR AN APT NEAR OTHER ROMANIANS, I KNOW WHERE EVERYONE LIVES, OR TO LIVE APART FROM ANY ROMANIANS. SINCE YOU KNOW FRENCH SO WELL I SUPPOSE LIVING IN AN ALL FRENCH AREA IS OK FOR YOU. YOU SEE MONTREAL IS QUITE ENGLISH AND NOT 100% FRENCH, IF YOU WANT A REALLY FRENCH AREA THEN IT WON'T BE NEAR OTHER ROMANIANS. PLEASE LOOK IN THE INTERNET AND LOOK AT A MAP OF MONTREAL, WE ARE AN ISLAND AND THE WEST PART IS BILINGUAL AND ENGLISH WHEREAS THE EAST PART IS QUITE FRENCH. EAST AND WEST IS DIVIDED BY ST LAURENT ST. THE AVERAGE RENTS ARE 650-750 FOR A ONE BEDROOM APT. IT SHOULDN'T BE DIFFICULT TO FIND AN APT. BY JULY 1ST I AM SURE YOU WILL BE IN YOUR APT. WHEN I HAVE TIME I WILL HELP YOU TO FIND FURNITURE, AND BECAUSE I TOO AM MOVING I WILL BE SELLING SOME OF MY FURNITURE, MOST OF IT WILL BE GONE BY THE TIME YOU ARE HERE. IF YOU WANT ME TO SAVE SOME OF THE ESSENTIALS FROM MY HOUSE FOR YOUR APT, LET ME KNOW AND I WILL JUST SELL YOU WHAT I KNOW YOU NEED. I KNOW THE PRICES OF EVERYTHING 2ND HAND SO YOU WILL BE GETTING A VERY FAIR PRICE FROM ME. I HAVE REFERENCES FROM OTHER ARGENTINE AND ROMANIAN FAMILIES WHO KNOW ME WELL AND HOW MUCH I TRY AND HELP EVERYONE. WE'LL KEEP IN TOUCH. TO SECURE YOUR ROOM PLEASE SEND ME A MONEY GRAM FOR 300 CAD DOLLARS, IF YOU ONLY HAVE USD AMOUNTS THERE THEN WHATEVER THE EQUIVALENT WOULD BE. MONEY GRAM IS A VERY SAFE WAY TO SEND MONEY OVERSEAS AND LESS EXPENSIVE THAN WESTERN UNION. MY COMPLETE ADDRESS IS : GAIL SABRAW, 9 2 9 1 BAYNE, MONTREAL, QUEBEC, H8R 2H3." "....THE BEST WAY TO PAY YOUR DEPOSIT IS TO DO IT BY MONEY GRAM, IT IS THE SAFEST AND NOT AS EXPENSIVE AS YOUR BANKS OR WESTERN UNION. YOU JUST GO TO THEM AND SAY YOU WANT TO SEND MONEY TO CANADA TO : GAIL SABRAW, 9 2 9 1 BAYNE, MONTREAL, QUEBEC, H8R 2H3. THE AMOUNT IS 300.00$ CAD AND THEY WILL CONVERT IT TO US $ DOLLARS FOR YOU. THAT IS 40X7 + 20$ (AIRPORT). I AM VERY HAPPY THAT YOU ARE COMING, I HAVE TOLD MIRELA FROM ROMANIA THAT YOU ARE COMING AND SHE WANTS TO MEET YOU WHEN YOU ARE HERE. SHE IS A WONDERFUL WOMAN AND SHE WITH HER HUSBAND AND TWO DAUGHTERS CAME TO CANADA LAST MONTH. THEY ALREADY HAVE AN APT AND ARE NOW LOOKING FOR JOBS. TRY TO LOOK AT A MAP OF MONTREAL AND ALL THE SECTORS TO DECIDE IF YOU WANT TO LIVE SOMEPLACE IN PARTICULAR. IF NOT THEN DECIDE IF YOU WANT TO BE AROUND ROMANIANS OR WITH CANADIANS. HERE IN MONTREAL THERE ARE RUSSIAN NEIGHBORHOODS, ROMANIAN NEIGHBORHOODS, SPANISH NEIGHBORHOODS ETC ETC. LET ME KNOW, ON THE MAP LOOK AROUND COTE DES NEIGES METRO STOP AND SNOWDON METRO STOP." "Buna, Ma numesc X.X, am sosit impreuna cu familia (sotul si 2 copii)pe data de 24 martie 2004.La sosire, am fost asteptata de Gail Sabraw, pe care ca si voi probabil am cunoscut-o pe internet in incercarile mele de a gasi o locatie pentru primele zile.Am inchiriat 2 camere pe o perioada de 8 nopti.Astazi Gail m-a sunat spunandu-mi ca are nevoie de referinte despre ea pentru o familie din Romania care va sosi in luna iunie.Va inteleg perfect temerile si eu am avut emotii dar Gail este o persoana deosebita si foarte cinstita.O sa vedeti si voi, aici cuvantul are o mai mare mare valoare decat o multime de hartii cu stampile de care noi ne loveam in tara.Noi i-am trimis lui Gail banii cam cu 3 saptamani inainte de a ajunge.Desi ea ne ceruse cam 1/2 din suma, am preferat sa-i trimit pe toti deoarece am folosit Western Union si tot plateam comisionul acela.Din experienta noastra va putem asigura despre buna credinta si onestitatea luii Gail. In seara cand am ajuns la aeroport si am sunat-o sa-i spun ca am ajuns imi amintesc perfect ca mi-a simtit emotiile si teama si mi-a spus ca :' nu-ti fie teama, eu am sa ajung intr-o jumatate de ora'.Atunci cand am ajuns la ea acasa pot spune ca m-am linistit cu totul si tot ceea ce parea un risc trecuse. Gail va fi alaturi de voi in primele zile asa cum a fost si cu ceilalti romani( in perioada in care noi am stat la ea am fost 3 familii din Romanai):va merge cu voi ptr SIN, la cumparaturi de mobila , eu i-am dat si dolari americani pe care i-a schimbat in CAD la banca ei scutindu-ma de cheltuieli cu comisioanele de schimb. Noi va dorim sa ajungeti cu bine aici, iar in privinta lui Gail puteti fi linistiti." Numele meu este Y.Y.. Am sosit in Montreal pe 12 aprilie si pot spune ca am avut noroc sa o intalnesc pe d-na Gail SABRAW. Este foarte important ca, la inceput, sa cunosti si sa fii cunoscuta de o persoana de aici. D-na Gail este o doamna deosebita si, daca si tu te vei purta frumos, vei avea numai de castigat. Casa in care am stat timp de o saptamana este mare, curata si ingrijita. Vei intalni aici oameni de alte nationalitati, francezi, germani, columbieni, argentinieni cu carei vei putea discuta in franceza si engleza si vei petrece momente frumoase. Vei avea nevoie de asa ceva cand vei veni aici pentru ca totul va fi nou pentru tine si vei avea nevoie de experienta altora. Toti cei de aici au urmat o facultate, asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme. D-na Gail te va ajuta la inceput, indicandu-ti formalitatile care trebuiesc facute. Vei economisi o multime de bani daca, atunci cand vei veni, cineva te va astepta la aeroport, vei avea unde sta si va fi cineva care sa te indrume. In momentul in care am incercat sa gasesc un apartament, toti sunau la gazda la care stateam pentru a cere referinte, iar d-na Gail a vorbit foarte frumos despre mine astfel ca proprietarii chiar scadeau pretul in speranta ca voi accepta sa le fiu chirias. Este foarte greu sa gasesti un apartament bun fara ca cineva sa poata da referinte despre tine. Apoi, cand m-am mutat, dumneaiei m-a ajutat. Este o persoana deosebita cu care continui sa pastrez legatura si imi face placere sa mai revin cateodata seara in casa dumneaiei."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by liliput
Spuneti-mi si mie cum este cand ajungi in Canada si daca nu ai pe nimeni, ce faci??? te preia cineva de la emigrari si-ti da ceva indicatii unde poti sa te cazezi initial sau ceva de genul acesta sau stai in mijlocul drumului si te gandesti incotro o apuci????[bang][:(] liliput
Daca sunteti putini, adica max. 2, veti putea sa stati si la noi, desi vom fi fff ingramaditi, vom sta intr-un 3 1/2, adica un apartament de 2 camere, noi avand si copil mic. Vom ajunge in Montreal pe 15 iunie. Cei de la emigrari iti dau doar ore de intalnire pt. SIN, apoi interviul cu cei de la emigrari, apoi health card, etc, dar nu cred ca vor umbla dupa tine sa-ti gasesti casa[:D]! Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa apelezi nici la aceasta a 2-a solutie, mai exista si cea de-a 3-a, adica declari la biroul de emigrari de la aeroport ca nu ai unde sta, si te cazeaza ei temporar in niste camine speciale pt. emigranti, nu e cea mai fericita solutie, dar nici in strada nu ramai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ochinegri
Hei Ira ! Se apropie plecarea ta ..... Cum stai cu impachetatul ? Contez enorm pe sfaturile tale ! Noi inca asteptam formularele de medicale .... oooofffff. Lili
Merci, Lili, dar nu am nici un merit, nu am gresit cu nimic[:D], in alta ordine de idei, asteptarea de la interviu pana la medicale a fost cea mai lunga, dupa, noua ne-a mers f repede, in 2 luni aveam vizele in mana. Cu rusine iti marturisesc ca bagajelor nu le-am dat prea mare atentie, desi, la banii pe care ii avem, ar trebui sa ne luam casa dupa noi. Deocamdata asteptam sa incepem, daca iti poti imagina[il]. Sper sa scap odata de aceasta obsesie si sa ne vedem in Montreal, luatul ramas bun de la rude si alcatuirea bagajelor mi se pare cel mai greu pas al emigrarii, pana acum. Bafta si rabdare, nu mai dureaza mult, cu drag, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Ira esti fff amabila dar nu-mi permit luxul sa te inghesui atunci cand va fi cazul sa vin,sau pana ajung eu, daca vei mai tine legatura cu noi cei de pe site,poate o sa fiti deja angajati si cu o casa mai buna,oricum iti multumesc pentru solutia cu d-na Gail.Noi oricum suntem 3, am si eu un baietel de 4 ani.......[bicla] Sa-mi spuna si mie cineva, daca se poate, cat este un apt. cu 2 cam. de inchiriat acolo pe luna, in CAD, si cam cat este un salariu minim bineinteles la una din muncile calificate?????[?] deasemeni vreau sa intreb 1) daca in momentul cand am ajuns in Mtl pot sa plec in alta parte On sau ....... sau sunt obligata sa stau o perioada acolo unde am solicitat??? 2) cand plec din Ro cum fac cu banii ii iau cash,travel card, sau altfel?? 3) daca ai mai putin decat trebuie, ce faci?? trebuie sa-i arati la sosire ?? 4) daca ai mai mult poti sa nu-i declari pe toti sau....????? 5) dati-mi un site cu PC-uri din Canada sa ma orientez la preturi cum am facut si la tel.mobile(cu mutumirile de rigoare)??? 6)cat ar costa o masina SH, mergatoare dar ieftina??? 7)cursurile de limba incep imediat sau dupa o perioada?? 8) Pentru Ira - spune-mi te rog, ca mi-am adus aminte, stii D-na Gail te poate ajuta si cu gradinita ??? 9) cand ai voie sa te angajezi pe bune nu la negru(dupa cat timp)sau mai bine va intreb daca da bine daca te angajezi la negru sau nu ti se permite??? Cred ca se cunoaste de la o posta ca sunt ing. si vin din Ro[:I] liliput
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...