Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada (7)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by mimitete Cit despre cit de super e Hull, mai vorbim dupa ce il vizitezi, nu de alta dar e chestie de gust, chiar ca esti prima care zice ca e frumos in Hull.
Mihaela, bine zici. Eu lucrez in Hull dar locuiesc in Ottawa. Cind trec podul dimineata parca merg in alta lume. Ca sa nu mai spun ca sotul meu isi face cruce de fiecare data cind vine sa ma ia de la servici. Nu ne place deloc de partea franceza. Casele sint substantial mai ieftine dar si taxele sint mult mai mari. Singurele lucruri care imi plac in Hull sint parcul Gatineau si prajiturile. Ira, daca ajungi in zona, da un semn. Te duc la o plimbare de ambele parti ale riului ca sa iti faci o idee. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mihaela, am vazut site-ul oficial Hull Gatineau http://www.ville.gatineau.qc.ca/gatineau/index.html si mi s-a parut destul de frumos, probabil ca pozele erau cosmetizate :-) dar revenind la taxe, eu imi imaginam ca daca muncesti in Ontario, platesti taxe la Ontario, chiar daca locuiesti in Gatineau. Whatever... Ideea era ca imi place f mult Ottawa. Subventionarea cursurilor de limba, sau nesubventionarea lor, ma lasa cam rece, avand in vedere ca ele dureaza doar cateva luni si nu o viata intreaga. Cu atat mai mult nu voi mai pierde timpul sa le astept pe cele oficiale si voi face repede niste cursuri ca sa-mi incep odata viata in Ca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira draga mea, eu zic sa nu-ti mai faci impresii "sigure" dupa niste site-uri, eu inca nu am vazut site-uri turistice care sa arate partile urite ale oraselor :-). Asteapta sa ajungi la fata locului inainte sa te indragostesti de niste orase, fie el Montreal, Ottawa sau mai stiu eu ce. Revenind la taxe, daca lucrezi in Ontario ti se va retine impozitul pe salariu la sursa dar la sfirsitul anului cind iti faci impozitul pe venit, il faci in provincia de rezidenta. Cum se descurca o provincie cu alta in cazul respectiv nu stiu ca n-am fost niciodata in situatia asta. In legatura cu lb franceza si subventionarea, cred ca se intelege gresit cuvintul subventionare. Cursurile vor fi in continuare gratuite dar in plus de alta li se dadeau si "incentive" ca sa le urmeze si anume o suma de bani, tinind cont ca nu poti munci in timpul ala caci esti la scoala. Asa ca venitul respectiv nu era deloc de neglijat. Problema este ca erau si abuzuri si unii incercau sa "lungeasca" lectiile cit mai mult spunind ca nu stiu destula franceza ca sa inceapa de la un nivel cit mai scazut si deci sa profite de avantajul material cit mai mult. Acum fiecare cu calculele lor dar asta amina si gasirea unui job ... Numai bine si fruntea sus ca mai ai un pic, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Revenind la taxe, daca lucrezi in Ontario ti se va retine impozitul pe salariu la sursa dar la sfirsitul anului cind iti faci impozitul pe venit, il faci in provincia de rezidenta. Cum se descurca o provincie cu alta in cazul respectiv nu stiu ca n-am fost niciodata in situatia asta.
am aflat eu de curind cum se descurca o provincie cu alta. banii care au fost retinuti la sursa se duc la sursa. de ex, banii retinuti de la mine se duc la quebec si nu la ontario. banii care imi vin mie inapoi (pt ca am platit prea mult la quebec) vin de la ontario. in ottawa/hull sint o gramada de cladiri ale guvernuluit federal in hull, peste zece mii de salariati lucreaza acolo, si mare parte din ei locuiesc in ontario. sistemul ajuta astfel sa se transfere bani de la ontario la quebec si a fost initiat din motive politice cu ani in urma cind au inceput francezii sa se agite ca vor sa se separe. asta a fost si motivul pt care au mutat multe cladiri federale in hull. salariatii trebuie sa si manince (breakfast, lunch), isi mai fac cumparaturile acolo si asta creste economia si ii face pe francezi fericiti. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Mihaela, Ai dreptate cu subventionarea....de fapt ma refeream la acel "incentive" care in Ontario a existat demult odata. Cred ca multi alegeau QC mai ales pt. acel incentive. Cat despre alegerea intre provincii, eu zic ca nu o poti judeca d.p.v. turistic, deoarece nu e prea convenabil sa faci naveta in Canada. Mie mi-a placut mult Montréal cand l-am vizitat, anul acesta vom face chiar si un tur Ottawa-Montréal-Quebec City dar nu cred ca l-as alege ca oras de resedinta. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citeva precizari: 1. Irina, parerea mea e ca acele informatii despre d-na Gail (care btw nu exista in pagini galbene Canadiene,dar adresa exista-am verificat-o eu din moment ce ne-ai dat info asa pe tava) trebuia sa le trimiti persoanei interesate pe privat. Cu siguranta ca acea doamna nu declara veniturile incasate de pe urma emigrantilor la stat,poate de aia are si nr la privat. Nu e treaba mea,dar cred totusi ca asa trebuia procedat. 2.30 cdn/saptamina sunt banii de transport la COFI.E singura suma pe care ti-o mai da ,daca ai intrat deja pe social la momentul inceperii cursurilor de franceza. Irina zici ca nu vei face cursurile gratis oferite de guvern,dar ca vei face altele.Cam nimic din ceea ce e bun aici nu e gratis.Un curs de engleza/franceza f eficient la Mcgill e cam la 479$. Cu siguranta ca vazind preturile vei astepta la cele oficiale. Spun astea in urma celor afirmate de tine intr-un mesaj anterior-cum ca nu ai prea multi bani. Orice ban conteaza la inceput crede-ma,sunt deja la a 5 a familie pe care o mai gazduiesc la mine 3 luni si gratis. Sper ca nu am ofensat pe nimeni. Numai bine Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Podeanu
Citeva precizari: 1. Irina, parerea mea e ca acele informatii despre d-na Gail (care btw nu exista in pagini galbene Canadiene,dar adresa exista-am verificat-o eu din moment ce ne-ai dat info asa pe tava) trebuia sa le trimiti persoanei interesate pe privat. Cu siguranta ca acea doamna nu declara veniturile incasate de pe urma emigrantilor la stat,poate de aia are si nr la privat. Nu e treaba mea,dar cred totusi ca asa trebuia procedat. 2.30 cdn/saptamina sunt banii de transport la COFI.E singura suma pe care ti-o mai da ,daca ai intrat deja pe social la momentul inceperii cursurilor de franceza. Irina zici ca nu vei face cursurile gratis oferite de guvern,dar ca vei face altele.Cam nimic din ceea ce e bun aici nu e gratis.Un curs de engleza/franceza f eficient la Mcgill e cam la 479$. Cu siguranta ca vazind preturile vei astepta la cele oficiale. Spun astea in urma celor afirmate de tine intr-un mesaj anterior-cum ca nu ai prea multi bani. Orice ban conteaza la inceput crede-ma,sunt deja la a 5 a familie pe care o mai gazduiesc la mine 3 luni si gratis. Sper ca nu am ofensat pe nimeni. Numai bine Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Buna, Dana, multumesc pt ca ai verificat, doamna respectiva isi facea reclama pe Quebec.ro, si m-a intrebat daca de acolo stiu, ea stia ca e postat acolo, cred ca se bucura daca ii mai fac putina publicitate. Eu cred ca multe "afaceri" din acestea care sunt neoficiale, isi fac reclama in felul asta, altfel cum ar mai avea clienti? Mersi de sfaturi, esti o draguta. Ce-ti mai fac gemenii? Mihaela si Casandra, Cristina si Lorelei, aveti dreptate, multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...