Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada (7)


Recommended Posts

quote:
Da Adela asteptam sa ne spui data,poate mergem cu toatele si punem de vreo intilnire ad-hoc in Ottawa.
vad ca Adela doarme in post[:D] sau e la plimbare. afara e superb, 20C si soare dar miine vine ploaia. festivalul lalelelor incepe pe 6 Mai si dureaza 3 saptamini. mai multe info la http://www.tulipfestival.ca/. frumusetea festivalului si a lalelelor depinde mult de vreme. ei planteaza lalele dar daca nu e cald nu se deschid pina spre sfirsitul festivalului. anul trecut insa a fost destul de cald in aprilie si lalelele erau trecute dupa prima saptamina. cum iti e norocul. mi-ar placea sa vin si eu la intilnire daca fetele din montreal vin in excursie la festival. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Caut un insotitor la gradinita pentru baietelul meu in varsta de 4 ani, 20 de ore/saptamana. Persoana respectiva trebuie, in primul rand, sa aiba dragoste pentru copii si rabdare, sa fie optimista, ideal ar fi sa aiba si cunostinte de psihologia copilului mic. Gradinita este situata in Lachine, pe insula Montreal. Daca puteti sa ma ajutati, va multumesc mult, [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multemesc Ira, pentru site-ul cu un alt forum, montreal.ro in care, am putut citi, interviuri diverse si m-am mai edificat,fff. educativ.Mamamariana eu am depus actele pe 19.04.2004 si pe 26.04.2004 mi s-a raspuns ca in urmatoarele 6 luni daca voi fi acceptata ma va chema la interviu. De acum nu-mi ramane decat sa astept cuminte si sa pun burta pe carte pentru limbi in special franceza.Deja m-a luat cu frisoane si emotii, mai ales dupa ce am citit site-ul de mai sus [q] gandindu-ma ce ma asteapta, fiind aplicantul principal [:(]. Dragele mele voi cele cu copii mici, ca si al meu, de 4 ani,as vrea sa va intreb???? ati mers cu el la interviu? nu stiu dar nu am vazut niciunde scris ceva despre copii si interviu,or fi ei mici dar nu sunt deloc neglijabili.Multumesc ca imi raspundeti....ii doresc drum bun si toate cele bune Irai, care este in fierbere, cu toate ca cred ca mai are 1 si 1/2 luna pana la plecare!!!..........as vrea sa trec repede peste toate si sa fiu in pozitia ei, dar mai am mult de muncit pana acolo........se vede ca a venit intradevar primavara si am devenit visatoare. [hia] liliput
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliput, cum adica "ai depus actele" pe 19.04 2004? Adica tot dosarul pt. DCS? Ca de la 01.04. nu se mai trimit DPI-urile, ci direct dosarul complet pt. DCS, ca evaluarea preliminara se face on-line. Ira, mult succes la pregatiri si... fiti tari! Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by liliput
Multemesc Ira, pentru site-ul cu un alt forum, montreal.ro in care, am putut citi, interviuri diverse si m-am mai edificat,fff. educativ.Mamamariana eu am depus actele pe 19.04.2004 si pe 26.04.2004 mi s-a raspuns ca in urmatoarele 6 luni daca voi fi acceptata ma va chema la interviu. De acum nu-mi ramane decat sa astept cuminte si sa pun burta pe carte pentru limbi in special franceza.Deja m-a luat cu frisoane si emotii, mai ales dupa ce am citit site-ul de mai sus [q] gandindu-ma ce ma asteapta, fiind aplicantul principal [:(]. Dragele mele voi cele cu copii mici, ca si al meu, de 4 ani,as vrea sa va intreb???? ati mers cu el la interviu? nu stiu dar nu am vazut niciunde scris ceva despre copii si interviu,or fi ei mici dar nu sunt deloc neglijabili.Multumesc ca imi raspundeti....ii doresc drum bun si toate cele bune Irai, care este in fierbere, cu toate ca cred ca mai are 1 si 1/2 luna pana la plecare!!!..........as vrea sa trec repede peste toate si sa fiu in pozitia ei, dar mai am mult de muncit pana acolo........se vede ca a venit intradevar primavara si am devenit visatoare. [hia] liliput
Hei, Liliput, vezi ca o sa te cheme f repede la interviu, acum s-au scurtat distantele! La interviu nu trebuie sa te duci cu copilul, acolo trebuie sa va concentrati la intrebari, un copil v-ar distrage atentia complet si nu ar fi tocmai nimerit[il]. Bafta la franceza! Irina ps. Casandra, daca nu gasesti pe nimeni pana vin eu, te pot ajuta eu cu baietelul, scrie-mi pe PM detaliile. Numai bine tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, as vrea sa va intreb ceva, poate sa ma incurajati, ca imi este f frica de ce va urma. Am inteles ca sistemul medical in Ca lasa de dorit, medicamentele la copii se dau greu, tocmai pt ca sunt gratuite, toate astea sunt pareri de la compatriotii nostri, insa, este adevarat?? Eu, sincer, am vazut pe Discovery niste emisiuni super cu spitalele de copii din Canada, ba mai mult, am vazut ca un spital de copii din Montreal, nu stiu care anume, este cel mai bun spital de copii din lume unde isi aduc si unii americani copiii, etc. Toate astea le-am vazut la TV, bine, poate fi propaganda, dar refuz sa cred, ce interes ar avea canalul TV Discovery? Ce anume este adevarat? Copiii va sunt bine tratati? Va rog sa-mi raspundeti, dupa ce am citit episodul cu Mamica Dulce din Germania sunt total bulversata. Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Simina, tot dosarul pentru DCS, de aceea am si primit raspunsul ca acum vor verifica actele si in 6 luni, cred max.,ma vor chema daca sunt acceptata(exact asa spun). Cred ca Ira are mare dreptate cand spune ca s-au scurtat termenele, si procedura este schimbata,mai scurta privind corespondenta de tatonari.............Va las acum ca trebuie sa ma duc la stomatolog printre altele,tine de pregatiri, pe care eu le fac din timp,dar si daca nu ma accepta si raman in "draga" noastra tara, cum spunea cineva........nu mai stiu cine, tot trebuie sa-mi fac dintii.Vreau sa va mai intreb? poti veni din tara cu medicamente (cu termen de val.mare)la tine ca sa nu te izbesti din prima de ce spune Ira cu sistemul sanitar???? Nu stiu cum este la voi dar voi nu iesiti la iarba verde de "1 Mai muncitoresc" ha,ha,ha Va pup revin......... liliput
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor pentru raspunsuri... Noi inca mai asteptam actele care tre' sa vina de acasa pentru ca nu a ajuns procura de la ambasada. Dar le-as depune si maine. Sper sa mearga totul la fel de repede si aici la noi in Hong Kong. Voi avea interviul in Bangkok la Ambasada Canadei de aici. Imi pare rau ca cei de la Viena nu au vrut sa ne accepte actele. Mai am o intrebare, daca vreti sa imi raspundeti... cati bani ati declarat voi ca aveti? Daca nu vreti sa scrieti aici, puteti sa imi scrieti pe privat. Noua ne-au cerut extras de cont pe ultimele 3 luni, insa problema e ca noi nu prea tinem banii in thai baht si i-am scos si i-am schimbat in USD sau in EUR pe care ii tinem in casa. Ma intrebam daca cei 7000 (aprox.) de USD pe care ii avem in contul in thai baht ar fi suficienti? Sau sa ma duc sa schimb din nou USD si sa pun in cont sa se faca mai multi???[V] Parca n-as vrea... ca pierd iar. Astazi m-am inscris la un curs de franceza si eu si fiica-mea care chiar mi se pare ieftin - in jur de 65 de dolari pentru 12 sedinte de cate 3 ore sedinta, in care intra si o carte si un caiet de exercitii. Incepem de sambata viitoare (e sambata de la 9 la 12). Sunt foarte emotionata... abia astept! Ira, am vazut ca ai mai scris si la celalalt subiect. Eu zic sa nu iti cari cu tine medicamente pe care le poti cumpara si de acolo fara reteta, cum ar fi antitermice, calmante slabe, etc... Eu mi-as lua cateva ture de antibiotic (care sa aiba valabilitate mai mare) si eventual o crema care ii merge bine bebitei tale. Oricum va trebui sa schimbi totul in curand pentru ca nu poti sa iti cari cu tine tot chitul de crestere pana la 10 ani. Ce mi-am mai luat eu aici? sunt niste chestii de desfundat nasul pentru ca astia de aici nu au asa ceva, iti dau doar siropel decongestionant si nu desfunda nasul chiar asa de simplu atunci cand bb are un guturai serios. In rest, se gasesc de toate peste tot. A, am uitat... mi-am mai luat calciu lactic si vigantol (asta nu gasesti aici pentru ca ei nu dau la copii) si pentru mine niste saridon pe care il iau in prima zi de ciclu ca am niste dureri periculoase si orice calmant de pe aici s-a dovedit a fi apa de ploaie. Liliput! fii optimista. Eu nici nu vreau sa ma gandesc ca nu m-ar accepta. Voi cu ce meserii va laudati? Noi suntem asa: tati - inginer electronist si eu profesoara de matematica. Btw... ce sanse am eu sa profesez acolo? Daca ma gandesc la lb. franceza, as spune ca nu am nici una. POate in engleza sa fac ceva. Hai ca m-am lungit... Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...