Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un singur salariu?


Recommended Posts

Cate din voi intretineti singure familia, in contextul in care sotul nu are nici un job? De cat timp sunteti in aceasta situatie? La mine dureaza de mai mult de un an si multe persoane imi spun ca sunt proasta ca accept acesta situatie, desi, in afara de mancare ,face absolut toata treaba in casa, iar daca al nostru copil este bolnav tot el este cel care il ingrijeste. Astept si parerile voastre, ale tuturor celor care doresc sa-mi raspunda chiar si a celor care nu se afla in aceasta situatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu-ti bate capul cu ce spune lumea. Important e ca voi va iubiti si va intelegeti. Iar daca te ajuta la tot ce e de facut in casa chiar nu vad unde ar fi problema. Toti cei care te critica azi ar accepta ca normal faptul ca tu sa stai acasa (ca femeie) iar sotul tau sa lucreze pentru a intretine familia. In societatile moderne e usor acceptata inversarea rolurilor. Voi sinteti singurii de a caror parere trebuie tinut cont. Restul, lasa-i sa vorbeasca si vezi-ti de treaba ta. Fratele meu a fost acum trei ani in aceasta situatie. La 30 de ani era pensionat pe caz de boala, cistiga 1 milion si au si un copil.Sotia lui lucra pe unde putea iar el facea ce e de facut in casa. Intre timp situatia s-a redresat si nu cred ca le-a pasat de ce spune lumea. If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ti pasa tie ce spune lumea? Important e ca va iubiti si va intelegeti si mai ales ca te ajuta in toate. Am fost in acesta situatie si nu mi-a trecut prin minte un minut macar ca ar trebui sa-l las. Se poate intampla oricui sa-si piarda job-ul. Asta nu inseamna ca trebuie sa-i mai pedepsim si noi. De fapt chiar daca acum are job sotul meu, de platit il plateste din an in pasti, ce as putea sa fac? Trebuie sa ma impac cu situatia si sa multumesc Domnului ca macar eu aduc un venit sigur si constant pe luna in casa. Deci traieste cu speranta ca situatia se va ameliora. gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ce e asa de rau sa stea un tatic acasa si sa lucreze o mamica? sunt destui barbati care iau ei concediu de 2 ani pt. ingrijirea copilului si mamica lucreaza, mai ales cand ea are salariul mai mare....la urma urmei...banul e un factor. f. imp. mai ales cand ai un copil...si atat timp cat el joaca rol de "femeie in treburile casei", ce e asa de rau? ia intreaba-i pe aceia care nu au alte griji..ca li se pare normal ca un barbat sa fie femeia in casa? precius spun nu...... gura lumii si gaura ******* nu poti sa o astupi![:D], lasa-i sa vorbeasca, tu iti sti situatia din casa si nu ei....ei vor sa stie doar ceea ce le da un sub. de "discutat discutii"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu stiu daca este chiar asa simplu cum ziceti voi. Si eu am zis la fel cand sotul meu a ramas fara servici ... lasa, castig eu destul si curand situatia se va remedia. Din pacate au trecut 4 ani de atunci, sotul meu s-a obisnuit cu situatia si acum se complace in postura de "intretinut". Iar chestia cu facut treaba in casa o sa ii treaca repede. Nici un barbat nu se poate obisnui cu statutul de "gospodina in casa". Nu conteaza cati bani castiga fiecare, asta este adevarat, dar barbatul trebuie sa fie stalpul familiei, nu? desi castigam bine, s-a intamplat ca banca unde lucram sa dea faliment asa ca m-am trezit fara servici, el la fel, in conditiile in care aveam de platit 300 USD pe luna numai rata la casa. Credeti ca s-a straduit sa isi gaseasca de lucuru? Nici gand. Oricum dupa o pauza de ceva ani iti este greu sa te angajezi, mai ales daca ai pretentii mari. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by craluca
Din pacate au trecut 4 ani de atunci, sotul meu s-a obisnuit cu situatia si acum se complace in postura de "intretinut". Iar chestia cu facut treaba in casa o sa ii treaca repede. Nici un barbat nu se poate obisnui cu statutul de "gospodina in casa". Nu conteaza cati bani castiga fiecare, asta este adevarat, dar barbatul trebuie sa fie stalpul familiei, nu? .
Nu ! De ce "barbatul trebuie sa fie stilpul familiei" ? Asta e o afirmatie bazata pe mentalitatea ancestrala si nu are nici un fundament. Faptul ca un sotz ajunge sa se complaca in postura de intretinut tine de comunicarea in familie. Poate ca trebuie puse la punct anumite lucruri. Cind in plus familia nu se mai descurca cu un singur salariu e de neacceptat ca el sa nu faca vreun efort pentru a reincepe un serviciu. Dar pentru cazul prezentat de Aniela, ceea ce o deranjeaza nu e atitudinea sotului ci a celor din jur (chestie de mentalitate, inca o data) If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare deloc normala situatia. Barbatul este cel care trebuie sa isi intretina familia. Numai societatea " moderna" a schimbat ceea ce intr-o vreme era normal. Una este cand sotul este bolnav si nu poate lucra din motive de sanatate, si cu totul alta este situatia in care te afli tu. Chiar tu spui ca au trecut 4 ani, si el se complace in situatie. Eu nu as accepta asa ceva. Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, In urma cu putin timp postam si eu un subiect in care aproape urlam de disperare si ceream ajutorul fetelor.Probabil nu l-ai citit,pentru ca vad ca esti mai noua si deja mesajul a fost sters la cererea mea,dupa ce fatele m-au sfatuit si m-au facut sa fiu mai increzatoare in ziua de maine!!! Noi am avut un magazin si dupa ce am nascut,copii aveau 3 luni,l-am inchis...si am ramas cum se spune PE DRUMURI!!! Din iunie pina in septembrie,sotul nu avea nici un job si socrii ne dadeau totul.Apoi a gasit ceva,dar tot nu era de ajuns si socrii au continuat sa ne ajute De multe ori preferam sa rabd de foame,decit sa le cer ceva,noroc ca niciodata nu mi-a lipsit nimic pt copii,tot ei m-au ajutat!!! A schimbat doua-trei servicii pina anul trecut in iunie,cind a ramas iar fara.Aveam si chiria de la magazin,care ne apartine si l-am inchiriat,dar socrii aveau controlul si asupra chiriei,ne dadeau 100 euro pe saptamana si avea doar un mini job dupa amiaza,pt 500 euro pe luna.Nu-mi permit nimic si stiu cit e de greu,dar niciodata nu m-a interesat ce zice lumea,atita timp cit eu si sotul meu puteam sa luptam impreuna,desi de multe ori m-am infuriat pe el si am avut discutii si nu-mi placea ca sta toata ziua acasa si asteapta de la parinti sa ne hraneasca... Acum are un job normal,dupa ce l-am scuturat putin,are in continuare si jobul de dupa amiaza,uneori nu-l vedem deloc,dar ,ai bine asa !!! Aveti incredere unul in altul si totul va fi bine! Nici nu stiu daca are cap si coada mesajul meu,dar sper ca esentialul l-ai inteles! Si noi,abia acum,dupa 2 ani putem respira putin! Numai bine si dragoste! Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis Ai pensule,ai culori,deseneaza raiul si intra in el![ruga] CRISTOS A INVIAT! HRISTOS ANESTI! http://community.webshots.com/user/theodorapap
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theodora, stiu subiectul postat de tine dar la acea vreme imi era cam tarsa sa recunosc ca eram intr-o situatie neplacuta ... si mai sunt. Problemele de acasa sunt mult mai complicate si nu se rezuma doar la aspectul financiar. Se pare ca s-a ajuns la un punct critic. Situatia Anielei este diferita poate, dar cum va evolua in timp? Si mie imi spuneau prietenii ca nu trebuie sa accept o astfel de situatie dar ii luam apararea sotului meu desi, in sinea mea nu imi convenea, insa nu aveam curajul sa recunosc. si eu spuneam la fel: "Ute ce imi spun prietenii ... ce sa fac? Dar de fapt eu gandeam altfel: "Uite ce face sotul meu ... ce sa fac?" Barbatul trebuie sa fie stalpul familiei pentru ca noi, femeile, avem nevoie sa ne simttim in siguranta alaturi de ei si nu invers. Nevoia noastra de independenta si de egalitate ne face sa credem ca nu este asa, dar ne inselam singure. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...