Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (12)


Recommended Posts

roandre, nu fi amarata cu dr...sa stii ca nici mie nu mi-a facut fisa si nici nu mi-a luat tensiunea insa o pritena buna care mi-a recomandat-o a nascut cu ea si la fel si cumnata mea...tu ai spus doctorului tau ca vrei sa nasti cu el? poate de aia nu se agita prea tare...am auzit ca mai sunt pers care merg la anumiti dr in timpul sarcinii si cand e sa nasca se duc la unii mai "renumiti"... Te invidiez, roandre, pentru cele numai 1,5 kg...eu am luat 4 ( spre usurarea ta , Naty, ca nu esti singura de asa "valoare":)) Iti tinem pumnii pentru rezultate, roandre!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Catinca, No-Spa sunt antispastice , la fel cu papaverina(de care cred ca ai auzit). Noua, la burtici, ni le recomanda medicul pentru contractiile uterine. Eu am avut si inca am contractii uterine, inca de la inceputul sarcinii, dar insotite de durere(destul de nasoala). Asa ca de la inceput iau No-Spa+ alte medicamente(sper sa nu ai nevoie). Oricum, daca te ingrijoreaza contractiile, mai bine vorbeste cu medicul tau, spune-i ce simti, si el va lua decizia cea mai buna pentru tine si pentru bb. Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt. si 5 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor si eu am umblat in week end -ul asta dupa hainute, aici sunt multe magazine unde au si chiar dragute insa cele mishto sunt ff scumpe.Asa ca pana la urma mi-am gasit o rochita dintr-un blug subtire si elastic la C&A si buna ca pret , mai mi-ar trebui ceva bluzite si un costum de baie. Asa ca iar trebuie sa ma apuc de umblat. Am si niste blugi trei sferturi insa sunt un pic cam mari si imi tin sireturile stranse la maxim. Oricum e clar ca e mult mai greu sa-ti gasesti ceva cu care sa-ti stea bine mai ales ca cel putin eu am luat in greutate ca lumea iar imaginea mea despre propria persoana se prabuseste in fiecare zi :(.Trebuie sa ma obisnuiesc cu noua infatisare... Catinca am auzit si eu de contractiile astea , se pare ca tot ce trebuie sa faci e sa te lungesti si sa stai un pic linistita...e normal ce-i drept sa le ai asa ca stii ce ai de facut. Va pup Cristina [gravi] 20 sapt.UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut voios! Vad ca tot vorbiti de hainutze pentru burtici, eu am o pereche de pantaloni lungi cu burtica si 2 scurte de blugi, dar nu-mi ajunge doar o pereche, asa ca m-am pus pe croit, si mi-am facut singura o pereche de pantaloni care imi erau super largi, le-am taiat fermuarul din fatza pana pe la buzunare si dintr-un tricou am adaugat burtica reglabila cu un jnur si au iesit foarte bine, vreau zilele astea sa merg la magazin sa-mi mai iau o pereche de pantaloni si sa fac acelas lucru cu ei,sper sa gasesc ceva nu prea scump dar dragutz. Si eu am pus ceva kg, deja am 62 de la 54, se vede mai mult la picioare, si binenteles la burtica care e deja maricica! Roandre, in curand vei simti puiutul si daca ti mana pe burtica!eu cam la 19 saptamani am avut aceasta placere... :) Sa stiti ca am vazut si eu cum sunt contractiile alea si senzatia de burtica tare..asa cred...sambata am dansat la o nunta si in drum spre casa am mers foarte incet...dar daca am stat duminica cumintica acuma ma simt foarte bine, eu cred ca acea senzatie de abdomen tare eu o am atunci cand merg mult pe jos sau fac miscare ceva mai multa.... In rest eu sunt bine, bebelusul meu e tare dulce, stau si ma uit deja cum imi salta burtica!si se vede si prin tricou!e tare dulce! A-ti vazut ca de azi femeile gravide sunt tratate la medic ca si urgentze si concediile medicale sunt suportate integral de asigurari? asa am citit in presa. Pupici! Ana si puiutul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceau fetelor,[baie] Ma bucur sa gasesc pe aici mai multe mamici care se confrunta cam cu aceleashi probleme. tre sa recunosc ca nu am probleme cu gingiile, insa de durerile ascutzite in burta nu scap nici eu. Am fost la dr. si mi-a zis ca totul e ok.. aici cam ashe este...indidferent ce ai..totul este ok..sa speram..lol. Am o burtica destul de mare pt 4 luni si am cistigat enorm in greutate...de la 55 de kg am ajuns la 66 deja..Este normal? Credeti ca ar trebui sa ma apuc de dieta? Apropo, bb meu a avut acum 3 saptamini 160 bpm...e bine? In rest si eu ca toata lumea, cu curatenia e mai greu. dupa 2 ore de curat ma doare o sciatica de innebunesc..asha ca incerc sa o iau mai moale... pupici pe burtici, linda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Linda printre noi si-ti doresc o sarcina usoara si un bb sanatos si frumos. Blue asa este si imaginea mea despre propria persoana se prabuseste grozav......... asa am fost si la prima sarcina si vad ca povestea se repeta. Nu-mi place sa ma vad asa. Sunt o esteta iar noua mea infatisare ma deprima. Nu-mi plac fetelor hainele din magazine si pace. Nu pot sa suport bluzele alea largi (de grase) care se poarta peste pantaloni. Mihaela eu il simt pe bb si in exterior si tare. Ieri chiar ii aratam sotului cum mi se onduleaca burta dupa cum se misca bb. Ca sa nu va mai spun ca bb cel mare e si el toata ziua cu mana pe burtica mea ca sa-l simta si el pe bb cel mic. Pe mine ma cantareste si imi ia tensiunea doar medicul de familie - si acolo am si fisa. Pupici Mel 18 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut fetele sper ca ati petrecut bine in week end! Sa stiti ca si eu tot asa cu hainele de graviduta. Am doar o salopeta pe care o pot in weekend. Pentru birou mi-am pus singura burta la o pereche de pantaloni si ii tooooot asprtez cu diverse bluze. Dar nu bluze de ale de gravide. Camasute obisnuite, ce mi le-am cumparat mai largi, si le port cu maieu pe dedesubt astfel incat sa nu ma inchei la toti nasturii. Si tare sic ma simt. Am si un sarafan dar arat mult mai mare in el, asa ca nu ma indemn sa-l port. Ca imbracata in el mi se prabuseste brusc imaginea despre propria persoana, si eu mi-s tare mandra de mine si nu vreau asta. Eu nu-mi simt inca puiul cu mana pe burtica, dar am, probabil si un strat de slaninutza acolo, ca m-a prins sarcina mai plinuta decat trebuia ;-) Fetelor, voi ati facut analize pentru anticorpi anticardiolipin si antifosfolipidici? Cum v-au iesit si ce v-a spus medicul? Va pup anticipat pentru raspunsuri. Apropos de ce spuneati voi, pe mine ma "masoara la tensiune" si ma cantareste dr ginecolog cand merg la control. Dar ma cantaresc singurica saptamanal si-mi masor tensiunea si vorbim la telefon. Va pup pe toate si pe puii mici. Mina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceau Linda! Bine ai venit printre noi, burticoasele! Sa ai o sarcina usoara, un bb sanatos si scumpic, si sa va bucurati de el! Spune-mi, te rog, esti cumva din Arad?Si eu sunt aradeanca, insa momentan stau in Cluj....[bang] Ana_a , ce noroc pe tine ca te pricepi si-ti place sa cosi....macar ai rezolvat problema cu hainutele pentru burtici! Mel, si eu urasc bluzele alea de grasane pe care le gasesti de cumparat! Nu am vazut deloc haine dragute pentru burtici superbe ca noi[:D]!Numai hidosenii peste tot![bang] Pupic, Ioana si bb mic(17 sapt. si 5 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici la burtici. Aparem si noi dupa ceva timp de pauza (probleme cu calculatorul). Bun venit fetelor noi si copii cat mai frumosi si sanatosi. Nici noi nu mai reusim sa intram in hainele vechi; noroc ca am facut cumparaturi pentru burtica de vreo 2 saptamani. In rest, mi s-a facut rau in tramvai intr-o zi si azi-noapte m-a durut un pic burtica. Dar a trecut... Peste o saptamana mergem la doctor si apoi plecam in tara. Va pupacim si... pe curand. [gravi]L si bb mic (DPN 20 oct.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ceau fetel, da sunt din arad. eu ma necajesc..ca tot citesc cum voi simtiti deja ca se mischa bb. eu am aproape 18 saptamini si nu simt absolut nimic...mai mult dureri si balonari..cind mi se intareste burtica de am impresia ca acuma explodez..lol..de multe ori ma apuca si risul cind incerc sa ma aplec si burtica nu se indoaie...senzatia e stranie..lol Eu am bluzite de bumbac elastice ..se intind extraordinar de bine..iar burtica se vede super...si sunt atunci si mai mindra de bb meu..lol pupici pe burtici linda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...