Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(52)


Recommended Posts

Roxana,nu sunt maso,dar toxo si listeria le fac la Medsana si restul le fac la CMUnirea.Eu am un contract privat de sanatate prin firma (bonus) si unde ma trimit ei acolo ma duc (depinde cum au contractele).Doar nu sunt nebuna sa mai dau si bani aiurea. Mie doctora mi-a zis sa nu iau indometacin si nici diclofenac(pt. sciatica si dureri de rinichi) ca sunt contraindicate in sarcina.Nu stiu ce sa zic. Maaaama, 5 sapt. de concediu de odihna,esti tare Cristalina...ce ai facut pentru atata timp???? Eu o sa-mi iau 10 zile lucratoare concediu de odihna la inceputul lui iunie,iar apoi in jur de 15 iulie intru in prenatal.Cam asa m-am gandit.Oricum,nu mai am nici o tragere de inima,abia astept sa stau acasa (disperare mare pe sotul meu ca cica "il cicalesc toata ziua" ca am limbarita). Alice,si la mine e iures mare ca plec,ca cine se ocupa,ca asa si pe dincolo.Eu i-am anuntat din martie,aveau timp sa aduca pe altcineva,nu?Si la urma urmei nu ne ridica nimeni statui in fata firmei,cel mult ne baga pana la brau in pamant si ne da cu var sa nu ne imputim sau sa se...pipi cainii. Asa ca... Monique
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 190
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Monica, pai mie mi-au spus ca nu am dreptul la zile de concediu decit relativ la perioada pina nasc - adica din cele 21 de zile imi ramin doar 11 si mi-am luat deja 5 din ele in Ianuarie. O sa ma interesez ce si cum poate totusi mi-l dau pe tot! Gabriela [gravi] saptamina 27 DPN 25 iulie 2004 Dr. Florina Mihalache - CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamna Bibi...asta numai in cazul in care nu esti angajata tot anul sau asa ceva...dar ma uitai in lege, nu zice nicaieri ca daca iau concediu nu mai am voie la ala de odihna...Pai daca iau 2 luni de medical mi se micsoreaza ala de odihna... Io m-am dus la ele...le0am intrebat ce se intampla in cazul in care trebuie sa intru in concediu de maternitate in februarie, nu am dreptul la nici o zi de concediu!?...Mi se parea ciudat...oricum si daca se calculeaza cu lunile lucrate am 3 saptamani asa ca nu e problem. Andreea, eu plec pe la 13.30-14 ...la 14.40 am programare... Monica [gravi] 27+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, de acord cu statuia !!!! Si eu am anuntat, de altfel le-am si dat in scris ca sint gravida, sa nu zica ca nu am epuizat toate caile oficiale !!! Problema nu este sa gaseasca pe cineva, ci sa fie un om care SA STIE ceea ce fac eu, si asta e cam greu ... ca in mina mea sta toata partea de vinzari a firmei, pe calculator, plus facturarile ... de aia tot se dau ei cu capul de peretzi !!! Iar sfirsitul primaverii si aproape toata vara aici este nebunie, atunci este volumul cel mai mare de vinzari, iar contabilitatea depinde mult de mine si de datele mele din calculator ... da' deh, nene, ce sa le fac ? Acum nu o sa imi programez sarcina in functie de nevoile lor, nu ? Sa se bucure ca am asteptat pina la 35 de ani si nu m-am hotarit mai devreme pentru bebitzul asta (de fapt, vorba vine, ca eu ma hotarisem, da' mai trebuia sa vrea 100% si sosul meu !!!) Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu concediul de odihna, m-am interesat in afara firmei (nu vreau sa le dau eu idei) si am aflat ca pot sa iau tot CO atat timp cat primul concediu la ei in firma l-am luat dupa 11 luni de la angajare, deci acum iau pentru perioada scursa de anul trecut din iulie (cand am avut concediu) pana acum in iunie si nu pentru lunile din 2004 lucrate efectiv. Acum, sa vad daca se potriveste aceasta teorie cu realitatea cruda... Roberta + BeBe scump din burtica - 21 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...