Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(52)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 190
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uitati ce am gasit la fetele de sept.-oct. Poate va intereseaza. (la Active Center in Bucuresti): - Gimnastica aerobica speciala pentru gravidutze - abonament de 4 sedinte - 20 de euro sau abonament de 8 sedinte - 32 de Euro Se face de doua ori pe saptamana Martea si Joia de la 18 la 19. Am vorbit si cu profesoara si e tare draguta, am vazut si un pic din sedinta propriuzisa. Mie mi s-a parut OK. - gimnastica acvatica la piscina de la Crowne Plaza - 4 sedinte - 64 de euro; 8 sedinte - 120 de Euro - cam scump in opinia mea dar.... - masaj pentru gravidutze - partial 30 min - 5 euro per sedinta sau 20 de euro per 5 sedinte; general - 7 euro per sedinta, 30 de euro per 5 sedinte - cursuri pregatire pentru nastere - 20 de euro per sedinta (1 ora)- 6 sedinte (se pot alege numai anumite teme, nu e obligatorie parcurgerea tuturor temelor) Teme: durerea si nasterea; respiratie si meloterapie; relaxarea, vizualizarea BBului si pregatirea perineului pentru nastere; pozitii de travaliu si nasterea; masajul in travaliu; nasterea activa - rolul partenerului, planul nasterii. Fetita Strumfita - 21 de saptamani in Burtica DPN 30 august, Sp. Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alunelsialbinutza
Biluta aliniatul 2 al articolului 5 mentionat de tine, daca il citesti cu atentie, spune acelasi lucru cu ceea ce am vrut eu sa spun, numai ca eu nu m-am raportat la o perioada asa de lunga. Nu inteleg care a fost legatura cu intoarcerea ta in mertie fata de ianuarie. Aveai dreptul la co pentru perioada martie - decembrie. Poate inainte sa pleci ai luat mai multe zile de co decat aveai dreptul, iar cand ti le-a scazut din anul in care te-ai intors ai ramas cu "ciuciu". Altfel e ilogic si ilegal, e o greseala de HR. Alina+Bradut(29sapt)- DPN 14 iulie - Dr. Nayel -CFR2
Pai logica ar fi urmatoarea, eu am luat in anul in care am nascut in oct. 21 de zile de c.o. cat am dr./an, deci cand am rev. dupa 1,5/an in martie in acel an nu am mai primit c.o. pentru ca asa zice in art.5 alin.2 si pare corect. Dar daca as fi venit in ianuarie anul nu ar mai fi intrat sub incidenta acelui art. si as fi avut c-o. de 21 de zile in anul respectiv desi in anul in care am nascut il luasem integral. Ma intelegeti ce am vrut sa spun??? Adica cu putin efort poti fenta putin legea si sa iei c.o. integral si la plecare si la intoarcere. DNP- 29 aug. - 20 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi 2 mama, imi permit sa te contrazic, dar doar un pic, nu ma certa. Orice incapacitate de munca, fie ea de 3 zile sau doi ani suspenda contractul de munca, chiar daca numai cic-ul se inregistreaza in carnetul de munca. Este acelasi lucru daca ne gandim ca desi nu esti "dus" -Doamne fereste, atunci cand esti in incapacitate de munca nu poti nici presta, respectiv semna ceva, dar nici beneficia altceva in plus fata de indemnizatia de boala. Cel putin asa m-au invatat pe mine aia la scoli, dar am recunoscut ca pot gresi si eu. A, am uitat sa te intreb, pe unde este noul cuib de nebunii, ca nu stiu daca ne-ai zis, garsoniera stiu ca rera pe la Muncii, dar faceam ieri pronosticuri cu Andreea, cat de des si unde ne vom vedea dupa ce vom naste. Alina+Bradut(29sapt)- DPN 14 iulie - Dr. Nayel -CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai, Roxana, chiar vrei sa stea sosu cu tine la nastere? Al meu m-a lasat ca vorbesc (nu ca as vrea sa stea cu mine...) si dupa aia a luat-o pe aia cu: "stii sunt lucruri pe care doar femeia le face si asta e unul dintre ele. daca vrei sa stau in sala de nasteri cu tine o sa stau, da'..." asa ca mai bine nu. Anu' trecut in martie am ajuns cu dilatatie 6-7 la spital (nebunu era sa ia cu masina si un taximetrist cu masina cu tot [:D]) dupa ce am tipat la sos si frate sa termine cu jocu' de pe calculator... Pe drum grija mea era ca nu ma pieptanasem cand am plecat de acasa nu ca nu puteam sa stau in fund in masina! Asa ca daca suporti durerea (io la cele menstruale obisnuite ma tavaleam pe jos, asa ca is obisnuita) ar fi bine sa fie cu tine cineva cu rabdare... Dana M [gravi] 26 saptamani 29 ani si 9 luni DPN 26 iulie Dr. Badiu Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi, apropos de stat cu sotul, al meu zice ca vrea sa stau daca insist dar ma gandesc ca nu are rost, de ce sa il chinui pentru ca desi o face pe curajosul cu sguranta i se va face rau pe acolo si atunci nu ma ajuta cu nimic, ba chiar o sa am o grija in plus. La inceput ziocea ca el sta dar sa nu fac si eu ca alea din filme care isi injura sotii cand nasc Andreea, 26 ani, DPN 4 iulie, dr Bogdan Marinescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amintit ceva important! Voi unde o sa puneti patutul lui bebe in primele doua, trei luni? In camera lui sau la voi in dormitor? Eu ma gandesc sa n-o las singurica de la inceput, asta inseamna o mie de drumuri noaptea pana dincolo, nu? Fetita Strumfita - 21 de saptamani in Burtica DPN 30 august, Sp. Municipal
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Biluta pe tine nu vreau sa te contrazic prea tare, ca nu stiu cum e la stat, dar ori ti-ai luat si co inainte de nastere + prenatal, care mai scadea (repet, dupa parerea mea) nr de zile la care aveai dreptul) ori la voi la stat se dau zilele de concediu ca-n vorba aia: doua la prefectura doua la primarie si la noi nik. Alina+Bradut(29sapt)- DPN 14 iulie - Dr. Nayel -CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, concediul de maternitate nu este sigur incapacitate temporara de munca. Daca vrei, caut articolul din lege si ti-l trimit. Din acest motic, pentru aceasta perioada, nu primesti indemnizatie de concediu ci o medie a veniturilor anterioare (vezi legea pensiilor si asig. sociale). In rest, fac bine - am fost la Timisoara la negocierea CCM cu sindicatul. Cel care a cumparat garsoniera ne lasa sa stam in ea pana reparam apartamentul, asa ca am scapat, Slava Domnului!, de soacra. Proprietara se muta pana la 1 mai, deci nu ne-am apucat inca de reparatii, ci doar de cumparaturi (materiale etc). Casa noua e pe Sachelarie Visarion, langa Iancului, deci o sa ne vedem chiar mai des[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...