Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(52)


Recommended Posts

Roxana 2, mi-ai dat o veste mare! Chiar ma gandeam cu cine o sa ma plimb eu in parc (nu stiu care parc ca nu avem nici unul in zona) ca sunt singura in zona aia :-)) UIte si tu la ce ma gandesc eu cu 10 saptamani inainte de nastere. Bine ca ai scapat de soacra! Ce cumparator dragusss Andreea, 26 ani, DPN 4 iulie, dr Bogdan Marinescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 190
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu dupa faza de azi cu soacra mea cred ca renunt la ideea de a veni sotul cu mine la nastere,nu de alta,dar ma apuca dracii pe acolo ca da omu' ochii peste cap si ma uita pe mine pe masa pentru el.Mai bine fara,ca oricum nu cred ca m-ar ajuta cu mare lucru,ar da bir cu fugitii la prima picatura de sange.Asa ca hai sa fim curajoase fara ei. Diana, cred ca renuntam la Active cu scorurile astea,ce zici?Mie mi se par foarte mari,cred ca ramanem doar cu Scoala Parintilor de la Municipal.Mai bine o chem acasa pe o tanti care face masaj si paltesc 150mii pt. 2 ore. Dana (roller)ai sunat pentru haine? Eu nu am incotro si va trebui sa-mi instalez printul in dormitor cu noi,urmand ca apoi sa mai vedem,poate ne mutam noi domiciliul in sufragerie.Si vorba ta,macar intind mana si e langa mine,altfel facem km pe noapte. Am vazut niste chestii misto de tot pe www.babycomfort.ro, patuturile alea cu baldachin sunt mortale. Monique
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum facem noi din forumul asta unul legislativ. Pai si-atunci de ce se da mama certificat medical? Atunci concediul de risc maternal atunci ce mai e, daca nu incapacitate temporara? Eu le bag in aceeasi oala, poate gresesc, dar nu-i rau, ca ma pun pe citit si asa-mi creste valoarea. Pacat ca le ametim pe fetili astea pe aici. Alina+Bradut(29sapt)- DPN 14 iulie - Dr. Nayel -CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tzushtelor ratzushtelor, ce imi place de voi cid incepeti sa vorbiti limba asta hr....ma uit ca pisica in calendar, dar inregistrez cuminte. Tizo, la timisoara...cool....bravo ca ati rezolvat si problema spinoasa a conlocuirii....pupici!!! [pup] si noi o sa punem de la inceput patul copiluli la el in camera iar eu (daca nu se poate si nu se poate) am sa dorm pe o canapea la el in camera, dar nu am de gind sa o fac prea mult timp, in primul rind ca sa nu il obisnuiesc pe el cu prezenta mea, iar in al doilea sa nu il obisnuiesc pe alalalt cu absenta....[:D] ca stiti voi.... iar cu statul la nastere...era ideea sa vada si el cam prin ce trec eu, dar presupun ca o sa ma enerveze asa de tare incit mai bine stau ori singura, oric cu cineva in care sa imi pun baza. plus ca la cit de fraiera sunt si la cit de stoic indur orice....(berbecu' cu capu' tare..) o sa zica ca e tare usor sa nasti....!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre asistenta la nastere, pe Alin cred ca de cand ma vor apuca pe mine durerile o sa-l ia raul, deci vi-l las cu biletelul pus pe el, poate mi-l aduce si mie careva la spital sa ma vada. Glumeam, firesc, dar sunt 100% ca nu va participa, bafta lui daca apare si familia si are pe cine sa trimita, inainte de a intra el pe cineva sa vada cum sunt. Ce rea sunt... Alina+Bradut(29sapt)- DPN 14 iulie - Dr. Nayel -CFR2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alunelsialbinutza
Biluta pe tine nu vreau sa te contrazic prea tare, ca nu stiu cum e la stat, dar ori ti-ai luat si co inainte de nastere + prenatal, care mai scadea (repet, dupa parerea mea) nr de zile la care aveai dreptul) ori la voi la stat se dau zilele de concediu ca-n vorba aia: doua la prefectura doua la primarie si la noi nik. Alina+Bradut(29sapt)- DPN 14 iulie - Dr. Nayel -CFR2
Nu-i bai daca ma contrazici eu v-am povestit din experienta mea dar am uitat sa spun ca nu am beneficiat de nici un fel de alt concediu, nici inainte nici dupa. Adica am fost la serv. pana in ultima zi si imediat dupa nastere (asa erea atunci obligatoriu) am intrat in concediul de cresterea copilului pana la 2 ani .Adica pe 27 am fost la serv. iar 28 ziua in care am nascut a fost prima de concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani. Asa a fost atunci, dar treaba cu c.o. e valabila si acum. [8**] DNP- 29 aug. - 20 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Roxana 2, nici mie nu imi vine sa cred ca a trecut timpul asa de repede. Roxi, mai gandeste-te la luatul cu tine la nastere. Eu zic sa il lasi frumos afara ca oricum o sa fii ocupata si ai sa ai cu cine sa vorbesti (sunt moase si asistente acolo) Fetelor, acestea fiind spuse, va parasesc pe ziua de azi. Weekend placut, ne vedem luni! Andreea, 26 ani, DPN 4 iulie, dr Bogdan Marinescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, poti lipsi de la serviciu atunci cand ai un contract de munca daca dai la HR urmatoarele documente (pentru cei care au pontaj, in principiu): cerere de concediu de odihna, certificat medical, certificat de risc maternal, CIC, concediu fara plata. Altfel, daca da masina peste tine in timpul orelor de program, angajatorul are probleme si orice deplasare care nu apare in pontaj in interes personal se numeste accident de munca... Riscul maternal este putin mai complicat decat un concediu medical obisnuit, pentru ca trebuie sa ti se asigure anumite conditii speciale, eventual la locul de munca - mutare in alte conditii de munca, grupa de lucru, statul in picioare, intinsa etc. Nu au facut decat sa prelungeasca/devanseze putin termenul de la concediul de maternitate (pentru ca veneau multe femei incepand cu luni mai mici cu diverse motive sa stea acasa)....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...