Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mi-e frica de mor de avion!


Recommended Posts

Buna tuturor! De la ultimul meu mesaj m-am intors in Bucuresti si dupa cum spune si titlul am capatat o frica extraordinara (si nejustificata) de avion.E a doua oara cand merg cu avionul dar prima data chiar mi-a placut, in schimb acum am fost ingrozita.Problema nu e numai asta; azi de dimineata numai gandindu-ma la asta si dorind sa gasesc mai multe date pe internet despre aceasta fobie sau ce fel de pastile sa iau data viitoare,m-a cuprins iar frica.Si ca sa nu omit partea cea mai importanta,sunt insarcinata in vreo 5 saptamani si eu si logodnicul meu ne gandeam sa ma duc in State dupa ce termin cu examenele in septembrie,sa nasc acolo.Ar fi mult mai avantajos asa,dar daca nu imi trece frica asta mai bine suport conditiile din maternitatile noastre!:-( Voua va e frica de avion?Ati calatorit pana acum avand o sarcina avansata?Si daca ar fi sa ma intorc in tara (pentru alte nesuferite de examene) cand bebe o sa aiba cam 3 luni,o sa fie prea devreme pentru el?Cei de pe liniile aeriene mi-ar da voie? Merci mult,acum ma duc sa caut in celelalte pagini cu subiecte despre ginecologi si maternitati pentru ca azi am programare la Medsana la Dr.Benedict si sunt curioasa daca aflu ceva despre el. Abia astept raspunsuri. Lumi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
da, mi-a fost si-mi este 'frica de avion' si probabil ca-mi va fi pe tot restul vietii... am avut o experienta neplacuta in copilarie la o aterizare pe otopeni care probabil a contribuit... aceste fiind zise am zburat cu o luna inainte de nastere parcurgand ruta suedia - danemarca - germania - romania intr-o singura zi. recunosc ca am avut o sarcina absolut superba, fara urme de probleme, altfel poate ca nu m-as fi incumetat. cat stiu eu poti zbura cu bb cat de mic... mai ales ca realizezi ca frica este nejustificata fa-ti planurile in functie de alti parametri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am calatorit niciodata cu avionul, dar imi e o frica teribila numai cand ma gandesc [:(]...daca va fi sa merg in USA la socrii, cred ca aleg optiunea vapor...chiar daca stau saptamani pe mare cred ca e mai sigur Dana&bb Andy(1 an si 2 luni) http://community.webshots.com/user/danaiakob
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii, probabilitatea e mai mare sa te calce o masina decit sa se intimple ceva cu avionul... --------------------------------------------------------------- [img]http://www5f.biglobe.ne.jp/~shuriken/climb.gif[/img] Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. [url="http://www.geocities.co.jp/WallStreet/4076/index.en.html"] The Sea of Japan and Koreans[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi fobia asta se numeste aviophobia daca vrei sa cauti. Am mai citit si eu pe net despre asta ca si mie imi era frica sa zbor cu avionul. Eu cred ca mai degraba tu esti sensibila din cauza sarcinii si avioanele folosite pe zborurile interne din Romania nu sunt chiar in topul confortului, dupa cate stiu. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by copiloi
Stii, probabilitatea e mai mare sa te calce o masina decit sa se intimple ceva cu avionul... Da, dar dupa ce te calca o masina, sansele sunt mai mari sa scapi..........
N-am formulat-o bine. Probabilitatea e mai mare sa mori intr-un accident de masina decit intr-un accident de avion. Pina la urma e cel mai sigur mod de transport. --------------------------------------------------------------- [img]http://www5f.biglobe.ne.jp/~shuriken/climb.gif[/img] Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. [url="http://www.geocities.co.jp/WallStreet/4076/index.en.html"] The Sea of Japan and Koreans[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Eu am o frica de avion teribila ...atit de frica incit ultimele traversari de Atlantic au fost facute cu vaporul la frumoasa suma de 10 mii de dolari 2 drumuri 4 pesoane...acum un an pe Queen Elizabeth 2.Am avut o experenta neplacuta cind am mers sa o iau pe mama din Romania acum 3 ani...Un avion United de la Frankfurt, a ramas fara generatoare pe coasta Irlandei, avionul aterizind de urgenta la Londra dupa ce a aruncat 1 tona de karosene deasupra Londrei. Avion nou-nout.Aveam copii de 17 luni acasa...am zis ca mor. Baietii au traversat oceanul si la 4 luni si la 8 luni.De atunci insa am folosit vaporul. Care este scump dar si foarte luxos, astfel am vazut si intreaga Europa de 2 ori in ultimul an. Eu am rau de mare si am avut si valuri de 12 metri, dar nu mi-e frica in vapor...copiii s-au simtit minunat, mincare foarte buna, medic de garda tot timpul, gradinita de copii unde poti sa ii lasi de la 8-6, party-uri pentru copii, snackuri la orice ora, regim special pentru ei...lor nu le-a fost rau, in schimb mie mi-este rau chiar si daca nu este furtuna, pina ma obisnuiesc vreo 2 zile, imi dau ei Phenergan si dorm 2 zile dupa care sunt OK, daca vrei detalii de vapor, let me know...am si poze.Trebuie sa ai macar 2 tinute elegante, pentru intilnirea cu capitanul intr-o seara si inca un party. Daca mergem in Romania anul asta as lua avionul insa, pentru ca sunt 8 ore de la Dallas la Frankfurt si costa si mult mai putin adica 1200 pentru noi toti in loc de 5000...nu stiu ce sa va spun, mie mi-este asa de frica, am si avut ratari de aterizare de vreo 3 ori, in Romania pe o ninsoare inimaginabila, ne-au intors la Frankfurt. Eu cred ca imi va fi frica toata viata, cum a zis Voljena, dar asta este , poate ma voi obisnui in timp, desi nu prea cred.. oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucamatei,vrei sa spui ca tu numai cu vaporul mergi?? Din pacate nu am atatia bani-si cine stie,poate as avea si rau de mare:-( Eu nu am patit nimic in avion,Doamne fereste si sper sa nici nu patesc.Data viitoare daca e musai o sa iau niste calmante-stie cineva ce pastile sunt eficiente?Chiar daca sunt insarcinata,as incerca ceva pentru ca daca nu oricum o sa-l otravesc pe bebe cu spaima mea. Numai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prima data cand am mers cu avionul, a fost acum doi ani cand am mers in Franta. Eram insarcinata in luna a 5-a si eram ingrozita, ma gandeam ca imi va fi rau, sau ca celui mic din burtica sa nu-i placa sanzatia. Nu a fost deloc asa. e drept ca la decolare am simtit ca lesin, adica am simtit cum ma incalzesc toata, si am zis in gandul meu:"asta e, ce va fi, va fi", am inchis ochii si apoi parca avionul s-a oprit. Eram sus si totul era ok. Am privit tot timpul pe geam, peisajul era superb, nu am cuvinte sa descriu ce frmusete am vazut: creste de munte inzapezite, rauri ce pareau doar niste firicele de apa, etc.. E drept ca fetele de pe forum m-au incurajat atunci si mi-au spus sa cer in avion o pernuta sa-mi pun pe burtica pt ca zgomotul sa nu-l deranjeze pe cel mic. Asa am facut, si totul a fost ok si la dus si la intors. Singura problema a fost foamea cam mare data de sarcina, dar am trecut si peste asta. Pt siguranta, ginecologul mi-a spus sa iau la mine pastile de NO-SPA, pt prevenirea contractiilor, dar nu a fost cazul sa le folosesc. Sarcina usoara, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...