Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Acnee


Recommended Posts

Salutare ! A scapat cineva de asa ceva ? Si daca da cum? M-ar interesa un tratament de la plafar daca ati incercat si a avut succes . Acum s-a mai ameloirat pe fata dar nu in totalitate dar cred ca sta sa izbucneasca iar ca ma maninca fata rau .Ca sa nu mai vorbesc de spate si brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Pisi ! Sint sigura ca e acnee . O am din octombrie anul trecut si pot sa spun ca s-a mai ameliorat. Dar de ceva timp au revenit mincarimile pe fata, brate si miini si deobicei apar si cosurile odata cu asta. Mincarimi pe fata am de ani de zile dar apareau mai mult vara . La doctor nu am fost .Am o cumnata care locuieste in Emirate si are aceeasi problema insotita de mincarimi zice ea "parca as avea riie ".Ea a fost la medic si i-a confirmat ca este acnee .A facut multe tratamente dar tot nu a scapat definitiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ika, eu am incercat de toate, inclusiv mersul la medicul dermatolog si tratamente cu antibiotice, dar prin intermediul farmacistei, am descoperit cam de un an produsele LUTSINE pentru acnee, adica BACTOPUR (gel pt spalatul pe fata, care inlocuieste sapunul) si crema BACTOSTOP, care a fost de curind inlocuita de crema FACTOR 4. Pot sa spun ca m-au salvat, am si eu o fata de om normal. Am mai folosit si un gel pentru spalat care continea benzoyl peroxide (in romana nu stiu) impreuna cu produse cosmetice (tonic si crema) de la Avène sau Vichy, luate de la farmacie, si nici cu aste nu m-am inteles rau. Oricum, gelul respectiv e medicament, mie mi l-a recomandat dermatologul, si nu stiu daca si cat il poti folosi fara reteta. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii . Am sa incerc sa gasesc aceste produse pe aici . Am uitat sa-ti spun ca eu am luat de la plafar Spirulina capsule .Cu asta s-a mai ameliorat .Dar la inceput s-au accentuat de imi parea rau ca am incercat . Si inca o intrebare : petele ramase pe fata sint definitive sau trec cu timpul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De Spirulina capsule n-am auzit si nici n-am incercat. Dar la orice tratament se inrautateste putin situatia la inceput. In principiu petele se duc, mai ales la mare, la soare... Ei, dar eu am avut pisica, si daca s-au dus zgirieturile, apoi s-or duce si petele de la cosuri. Important e sa nu le storci si sa nu faci gaurele mici pe fata, semnele se duc mai greu. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru acnee la adulti exista un tratament foarte bun. MEdicamentul se cheama Accutane si se face tratament circa 6-9 luni de zile. Nu ai voie sa te expui la soare sau sa-ti faci altele pe fata (exfolieri, facial, bronzat la solar). Se face numai sub supraveghrea unui doctor dermatolog. Da niste rezultate fantastice. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/alex2.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/nick2.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine
Pentru acnee la adulti exista un tratament foarte bun. MEdicamentul se cheama Accutane si se face tratament circa 6-9 luni de zile. Nu ai voie sa te expui la soare sau sa-ti faci altele pe fata (exfolieri, facial, bronzat la solar). Se face numai sub supraveghrea unui doctor dermatolog. Da niste rezultate fantastice.
Dar cum este un site despre copii, Accutane se foloseste numai dupa 2 teste de sarcina negative. Este absolut interzis in timpul sarcinii si alaptarii. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisi, doar din subiect nu aveam de unde sa stiu daca Ika este sau nu gravida. Eu sint aici la DC, am doi copii si m-am oprit. Nu vad impedimentul in a lua Accutane, daca as avea acnee. Am mentionat ca trebuie luat numai sub supravegherea unui medic si banuiesc ca medicul ar fii avertizat-o. Am recomanadat acest tratament pentru ca una din prietenele mele a suferit foarte mult din cauza acneeii si dupa ce a terminat a devenit parca alta fata!!! Are incredere in ea, nu se acopera cu straturi de fond de ten, a intinerit 10 ani. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/alex2.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/nick2.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...