Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

masonerie


Recommended Posts

azi am auzit(spre rusinea mea) ptr prima oara despre masonerie.si ma intriga subiectul.am incercat sa citesc pe internet cate ceva, dar sunt in ceata mai rau.aveti idee, e intradevar o secta satanista...ceva de genul asta.ma gandesc ca poate este cineva printre voi care sa aibe cunostinte membi masoni. puffy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Masonii nu-s o sectia satanista... sa spunem ca-s mai curand o organizatie mai mult sau mai putin oculta, ai carei membri se impart in loji. Membrul unei loje (?!) teoretic macar ascult orbeste de sef.. si de aici tot soiul de necazuri gen "mafioso". Da mai multe nu stiu... Pe drumul meu spre mare in State pe stradutza unui satuc scria asa clar pe o cladire: Masonic Temple.... m-am uitat si eu luuung. Si am mers mai departe. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tudor Vladimirescu, Nicolae Balcescu, toti au fost masoni. Si Mugur Isarescu e... Mai cauta si ridica valul ce ti s-a tras peste ochi. --------------------------------------------------------------- [img]http://www5f.biglobe.ne.jp/~shuriken/climb.gif[/img] Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. [url="http://www.geocities.co.jp/WallStreet/4076/index.en.html"] The Sea of Japan and Koreans[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca valul statea drept pe ochii mei ninja, Mugur Isarescu este un personaj cel putin dubios, iar caracterul mafioso l-au dedus si altii. Prin 95 in Italia se decidea sunt incompatibile pozitia de judecator cu apartenenta la o loja masonica. Tipul destituit se numea cred D'Agostino. In unele tzari precum Spania si Portugalia este interzisa prin lege. In alte tzari ca de exemplu Marea Britanie, infloreste. Altfel si Enescu si Sadoveanu au fost masoni. Si Havel. D.p.d.v. religios ortodocsii o acuza de erezie, catolicii o "tolereaza" desi in trecut erau nu stiu cate bule papale care excomunicau masonii. Daca stii mai multe Ninja... spune ce stii. Eu nu neg multe influentze bune si revolutionare ale masonilor. Dar nici nu-mi plac arhitecturile gen stat in stat si obedientze si loialitatzi ascunse. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A si mai e ceva membrii masoni nu trimbiteaza peste tot apartenentza la organizatie. N-o ascund dar nici n-o sa-ti dezvaluie ce rank are, in ce loja activeaza si ce fac ei la intruniri. Exista si loji dedicate femeilor (pe la 1900 prin frantza a aparut prima pentru femei) sau mixate cu barbati (f mputine), dar adevaratii francmasoni (cum se numesc ei) nu accepta femei in lojile lor. Exista o carte, Francmasoneria publicata de Humanitas f buna, scurta, concisa, la obiect, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate stiu, francamsonii sunt condushi de cei 7 intzelepti de la Londra. Sunt o organizatie extrem de puternica si de bine organizata si sunt infiltrati peste tot, chiar si la Casa Alba. Exista de foarte multi ani (peste 100) si nici macar comunismul nu i-a afectat in mod deosebit. E o tema foarte complexa. Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm....subiect pe sufletul meu. Sa va spun un secret? ....Ei conduc lumea! Nu sunt paranoica! In masonerie nu intra decat elitele unei societati! Masoneria isi are inceputurile in cavalerii templieri. Telul lor era gasirea Marelui Graal care se zice ca ar fi un pocal in care s-a pastrat sangele scurs din rana facuta cu sulita a lui Hristos. Cine stapaneste acel pocal are viata vesnica. Asta e legenda. Deasemeni au legatura cu formarea breslelor in Evul Mediu ( de aici vin simbolurile: sort, compas etc ). Cum spuneam, in decursul timpului au racolat oamenii de frunte din societate. Si toti au trecut pe-acolo. E o organizatie de care se stie ca exista dar ce se intampla in interior e strict secret. Cei care sunt invitati sa adere sunt recomandati de unul din "frati" si daca macar unul din membri se opune nu intra. Ritualul de initiere e impresionant. Avand in organizatie elite care sunt in posturi cheie e clar ca ei conduc lumea. Asa pe scurt asta e masoneria. Nu sunt satanisti, sustin ca sunt crestini, dar biserica nu-i agreaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Superinteresant subiect! Ellalba, detaliile tale sunt excelente, dar si eu vreau mai mult si cum nu am timp azi sa caut pe site-uri, mai astept postari de la cei care mai stiu si altele. Tare as vrea chestii de genul: aspecte pozitive si aspecte negative legate de organizatiile masonice. Adica ce fac ei bun si ce e rau? E rau ca ei conduc lumea? De fapt care e scopul lor? Promit ca-mi iau si cartea recomandata de Andrada.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...