Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

masonerie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca masoneria e un lucru bun de ce atata secretism? De ce atata mister? Pentru cine este? Ce fel de oameni sunt acceptati? Numai cei care au o oarecare putere? Bisericile o reneaga si o acuza de venerarea necuratului. Noi, nestiutorii, ne uitam si ni se pare intersant misterul care ii invaluie. Citind pe site-ul / adevarul despre masonerie/ am inteles ca au simboluri sataniste, doua stele, una a lui Lucifer si un a lui Satan. Una ar fi buna, una rea. Eu stiam ca sunt doua denumiri ale necuratului. Ei proslavesc ratiunea, crestinii credinta (crede si nu cerceta). Il numesc pe D-zeu Marele Arhitect si cred ca este egalul lui Satan. Daca este adevarat, crestinii ar trebui sa considere masoneria o secta satanista. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.paulocoelho.com.br/rume/ *************
quote:
Originally posted by allya
scuzati-mi ignoranta si eventual incultura, dar va rog lamuriti-ma si pe mine... cine este Coelho? allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariailin
Daca masoneria e un lucru bun de ce atata secretism? De ce atata mister? Pentru cine este? Ce fel de oameni sunt acceptati? Numai cei care au o oarecare putere? Bisericile o reneaga si o acuza de venerarea necuratului. Noi, nestiutorii, ne uitam si ni se pare intersant misterul care ii invaluie. Citind pe site-ul / adevarul despre masonerie/ am inteles ca au simboluri sataniste, doua stele, una a lui Lucifer si un a lui Satan. Una ar fi buna, una rea. Eu stiam ca sunt doua denumiri ale necuratului. Ei proslavesc ratiunea, crestinii credinta (crede si nu cerceta). Il numesc pe D-zeu Marele Arhitect si cred ca este egalul lui Satan. Daca este adevarat, crestinii ar trebui sa considere masoneria o secta satanista. Maria
Nu trebuie sa iei de bun tot ce citesti pe net..este f important si cine a realizat site-ul....spre exemplu este adevarat ca masonii il numesc pe D-zeu Marele Arhitect al Universului( si il numesc astfel ptr. ca exista masoni si printre hindusi, musumlani, evrei, gasindu-de astfel o denumire neutra) dar este o mare aberatie sa spui ca il considera egalul lui Satan..Masonieria nu iti interzie apartnenta la vreo religie tot asa cum nici nu te obliga sa fi adeptul alteia..esti liber sa crezi(sau nu) in ce vrei. Iar simbolurile sataniste despre care vorbesti sunt alte ineptii..de cand sunt stelele simboluri sataniste? sau sa o luam altfel..daca vrei neaparat gasesti simboluri sataniste cam peste tot. Au mai multe simboluri printre care echer, coroana de spice, ochi, ...se saluta si se recunosc dupa anumite semne pe care le fac. De ex. se saluta ducand mina la inima... In Romania nu exista loje pentru femei...si lojele ptr. femei sunt in general foarte rare in lume ...sunt cateva prin Franta. Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu la cine va referiti cand vorbiti de opere de binefacere si ocultism. daca va referiti la americanii de rand, aia sunt chiar de rand si doneaza 10-20 de dolari pe luna pentru caritate, ceva de genul asta. au temple si case de adunari in vazul lumii si n-au putere sa ia decizii in stat. daca vorbiti de masonii de la putere in Romania, ar trebui sa schimbati registrul, ca acolo chiar e vorba de ocultism, manipulare si conspiratii. daca vorbiti de masonii din Franta de pilda, iarasi sunt alte coordonate ale problemei. deci, despre care masonerie vorbiti totusi? nu ca ar exista vreuna buna, ci ca sunt diferite in functie de nivelul membrilor si de scopul lojii respective. articolul de pe siteul ala cu ro in coada despre "semnele" secrete ale masonilor celebri este chiar penibil, am ras cu lacrimi cand am vazut pozele. adica de fiecare data cand se scarpina Iliescu in nas inseamna ca transmite mesaje cifrate la Moscova? da' ce, i-a taiat Romtelecomul firul rosu direct? :)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...