Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A fi vegetarian


Recommended Posts

  • Răspunsuri 86
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Salmida, [q]cand vorbeam depre foruri si organizatii internationale, ma refeream exact la Food and Drug Administration (FDA) si altele asemenea. Nu am mai vrut sa deschid un nou post doar pentru a explica acest lucru. De aceea am adaugat in paranteza exemplul mai sus mentionat. Cred ca la asta te referi vis-avis de fair-play (sau nu?[B)]). Nici eu nu am absolut nimic de demonstrat. De fapt cred ca m-am implicat prea mult in acest subiect... [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma bag si eu in subiect ! Eu sint pentru o dieta echilibrata, cum au mai propus si altii, dar in principal lacto-ovo-vegetariana + peste. Carnea de pui ... eu am rezerve si incerc sa maninc mai rar, desi imi place, pt ca am citit si mi-a spus doctorul ca in carnea de animal tinar, care nu a ajuns la maturitate (pui, miel, vitel) se gasesc o serie de toxine care se traduc prin urati (eu nu prea ma pricep la detalii "tehnice", jos palaria pt fetele care au dat explicatii atit de documentate !). Sotul meu are niste probleme cu ficatul si colesterolul (care o fi sanatos, dar este foarte usor sa depasesti limita) si cu greutatea, asa ca medicul i-a indicat un regim destul de strict, nu i-a permis carnea de pui, ci doar vita slaba si peste. Si cum eu nu sunt dispusa sa gatesc separat ... am mincat si eu cu el. Si el a slabit cam 20 kg (eu mai putin, ca o mai luam si pe aratura) si se simte excelent. Ca cereale, ce parere aveti de piinea de secara ? Este singurul fel de piine pe care i l-a permis doctorul si am vazut ca are foarte putine calorii. In rest, legume cit cuprinde, cu exceptia cartofului si a altor legume contraindicate pt ficat (fasole, ridichi, ceapa, usturoi, varza, ciuperci ...), cas, urda, iaurt, orez, fructe ... Eu cred ca ma incadrez in metabolismul cu carbohidrati, pt ca suport usor "despartirea" de carne, dar dupa cartofi imi plinge sufletul ... Din cind in cind mai rupem cite o fripturica de pui, la gratar, fara ulei sau untura. Sper sa nu va fi plictisit, mie mi s-au parut foarte interesante mesajele voastre. P.S. Apropo de taritele fermentate: exista cineva care poate sa manince taritele crude ? Ca mie mi se pare ca te zgirie pe git numai cind le vezi ! Boghi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

High-Fiber Diet May Not Prevent Colon Cancer A low-fat, high-fiber diet is often recommended as a way of preventing polyps in the lining of the colon -- growths associated with an increased risk of colon cancer. But new research casts doubt on this often-repeated advice. Adopting a low-fat diet rich in fruits, vegetables and other sources of fiber does not prevent the development of intestinal polyps in people who have already had polyps removed. Draga pulstar, Citind unul din link-uri am descoperit urmatoarele : 1. High-Fiber Diet May Not Prevent Colon Cancer = Dieta cu continut crescut de fibre poate sa nu previna cancerul de colon. Dupa cum vezi, "poate sa nu" asta nu este un argument puternic ca asa se intampla. 2. Este vorba de dezvoltarea polipilor colo-rectali, care in urma unei evolutii ulterioare pot duce la cancer colo-rectal. De cele mai multe ori acesti polipi si in general cancerul colo-rectal au o componenta genetica care nu poate fi eliminata cu low fat diet si high fibre diet. Deci, pt o persoana cu susceptibilitate genetica riscul este foarte mare indiferent ca tine o dieta cu scoarta de copac![fuga] 3. Finalul articolului prezinta studiul Dr. Burkit din 1971 care a comparat o populatie din Africa cu un lot de pacienti occidentali. Acest studiu face abstractie de susceptibilitatea genetica sau etnica, totul punindu-se pe seama alimentatiei. 4. Am gasit urmatorul link : http://www.mercola.com/1998/archive/fiber.htm Numai bine tuturor, Alex "Nu mi-e rusine ca sunt roman. Mi-e CIUDA!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este tocmai ceea ce incercam sa spun si eu, si anume ca nu este necesar un aport suplimentar de fibre(insolubile) in alimentatie pentru a asigura buna functionare a tractului intestinal. Este eronat sa crezi ca daca vei manca multa paine integrala si fibre din cereale vei fi la adapost de anumite boli de nutritie. Pe de cealalta parte insa (asa cum reiese si din link-ul postat) s-a demonstrat ca fibrele contin anumite substante benefice (acidul gras butyrat) care au efect protector impotriva celulelor canceroase(sisteaza cresterea acestora). De mentionat insa ca pentru a beneficia de acest efect nu trebuie sa ne bazam pe consumul de fibre insolubile(taratele din cereale) ci mai degraba pe cele solubile din legume si fructe. Cat despre dieta low-fat, aceasta este un non-sens.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...