Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

plinsul in timpul alaptarii


Recommended Posts

Buna fetelor, am si eu o problema.Va citesc de ceva vreme si nu putine lucruri am invatat de la voi.Acum mi-am luat inima in dinti si m-am hotarit sa va cer sfatul, ajutorul.Am un bebelus de 3 luni care de ceva vreme ziua in timpul alaptatului incepe sa plinga de parca s-ar ineca cind curge mult laptic si de suparare cind trebuie un pic sa munceasca si sa suga.M-am gindit ca poate de vina or fi inca colicile sau faptul ca timp de 2 saptamani i-am dat ceai contra colicilor cu biberonul si mi-am zis eu ca poate refuza sanul din motivul asta ca i-ar place mai mult biberonul.Acum am renuntat la el de citeva zile, ar mai ramane colicile dar nu prea cred, nu pare a fi asta cauza.Sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa mai cred.BOaptea e ok mananca bine fara sa scoata un sunet.Va multumesc mult pentru sfaturi.Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Bili, nu sint lamurita, mai exact de ce crezi tu ca plinge? Ai incercat sa te verifici, ai destul lapte, adica iti vine destul cind incerci sa te mulgi?Poate asta sa fie o cauza sa nu vina cu presiune cum s-ar spune, ptr asta ar trebui sa te mulgi regulat ca sa ajuti la producerea lapticului si sa-ti desfunzi toate canalele, ptr. ca la inceput nu curge asa cum i-ar conveni bb-lusului.Daca nu e asta problema , atunci verifica la cite ore ii dai sa manince? Daca e mai des decit ar trebui(adica la 2ore si jumate-3 ore, atunci apuca-te sa maninci consistent (f bine) si sa bei multe lichide , s-ar putea sa fie mai putin consistent.In nici un caz sa nu te lasi sa nu-i mai dai laptic trage cit poti de el ca e f bine ptr. bb tau.Emilia, fetita mea dupa ce am terminat cu colicii pe la 3 luni -3 luni jum. au apucat-o durerile de gingii.. se pregateau deja dintisorii -(s-ar putea sa fie si asta o cauza).Poti sa-ti dai un pic seama daca in anumite momente ale zilei face febra un picut mai mare decit deobicei, e miriita, face caca mai moale decit normal. Poate ca noaptea nu e deranjata de durere si de acea e mai linistita, ia urmareste-o un picut, si te mai astept cu vesti despre gizuta ta.Numai bine, pupicei[canada] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bili,bine zice Simona ...baieþelul meu are aproape 4 luni si face la fel cand nu prea am laptic si el e tare flamand,cand am mai mult lapte sta cumincior,asta+i bineanþeles noaptea,ca si in cayul tau. Pe langa faptul ca tre sa mananci foarte bine si sa bei multe lichide trebuie neaparat sa si te odihnesti.Dormi cand doarme copilul,treburile prin casa o sa le faci pe rand dar sa te odihnesti e baza productiei lapticului,dar si neaparat desfundarea canalelor. In timp ce alapteyi bea multa apa,,poti si suc sau lapte,dar apa se recomanda ca sa se produca mai mult laptic. Sper ca ti+am fost de ajutor. Multa sanatate. Ally & Samuel (9 ian 04) http://community.webshots.com/user/ssacerchez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sunteti nemaipomenite.Multumesc mult pentru rinduri.Am descoperit ca plinsul era din cauza colicilor.Am renuntat la biberon la indicatia pediatrei si acum beau eu ceaiul contra colicilor si gazei ii dau picaturi Bonisan contra colicilor.Acum e mult mai bine, mananca bine si doarme bine.Va pup pe toate. bianca mangu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...