Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pasaport copil mic


Recommended Posts

quote:
Originally posted by tlaura
Contar celor spuse de voi, anul trecut eu nu l-am putut trece pe Andrei (8 luni la vremea aceea), pe pasaportul meu. A trebuit sa-i facem si lui pasaport individual. Nu mai stiu cum este acum. Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Laura, noi ne-am reinnoit pasapoartele in septembrie anul trecut cand avea Andy 6 luni si ceva, insa a fost trecut pe pasapoartele noastre. Dana&bb Andy(1 an si 2 luni) http://community.webshots.com/user/danaiakob
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu i-am facut pasaport individual, in martie anul trecut cind avea 10 luni...era inca cu alaptatul etc, cozi imense, dar m-am bagat cu tupeu in fata si nu au prea comentat, si daca comentau nu mai puteam eu!!.Sincer era o coada acolo, pina afara , eu mi-am luat copilul si am intrat pur si simplu(nu mai pun la socoteala ca incepuse sa plinga acolo).I-a facut poza numai ei am sustinut-o de subtioara eu.Sigur si fetitei tale ii vor face poza mai mare un picut adica mai apropiata(marita) fata!Noi am decis sa platim in plus sa-i facem pas. separat, se putea si pe pas. unuia dintre parinti.Dar de facut poza cu siguranta ii vor face o sa vezi cit e de mica!!!Bafta![canada] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am facut pashaport individual Naomiei,in Ianuarie anul acesta.Ca sa poata fi trecuta in pashaportul meu,trebuia sa ashtept pina imi expira actualul pashaport.Intr-adevar,pentru pashapoartele individuale ale copiilor,se cere o declaratzie data de ambii parintzi in fatza notarului,cum ca sint de acord cu asta shi se mai cere shi aprobarea comandantului direcziei serviciul pashapoarte.Eu,daca nu apucam sa platesc taxele shi traducerile legalizate ale actelor,care m-au costat suficient de mult tzinind cont ca nu-s prea multzi traducatori de limba japoneza,renuntzam la acest pashaport.Ba kiar nici nu ma mai tenta sa o trec in pashaportul meu shi ma multzumeam doar cu pashaportul japonez dar daca Naomi va calatori numai cu parintzii mei,fara pashaport individual romanesc nu va putea.Oricum mie mi s-a facut pentru a nushtiu cita oara o sila imensa fatza de birocratzia romana.Fereasca Dumnezeu sa ai nevoie de un act urgent. Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. Andabrro: nu am retinut exact, dar in cazuri speciale cred ca se fac si pasapoarte individuale copiilor sub 14 ani. Trebuie sa mearga cineva din ai tai sa intrebe la Politie, cu siguranta se va gasi o solutie, dar banuiesc ca va trebui sa trimiti tu vreun act autentificat cum ca esti de acord cu chestia asta... Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare poate stie cineva: pentru copil de 6 ani sau peste, care poate calatori singur pe avion deja, cu ce act il trimiti daca decizi sa il trimiti singur (in girja companiei aeriene), daca este pe pasaportul tau? Multumesc, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura T
Pt. Andabrro: nu am retinut exact, dar in cazuri speciale cred ca se fac si pasapoarte individuale copiilor sub 14 ani. Trebuie sa mearga cineva din ai tai sa intrebe la Politie, cu siguranta se va gasi o solutie, dar banuiesc ca va trebui sa trimiti tu vreun act autentificat cum ca esti de acord cu chestia asta... Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
da, sper sa ajung prin sept. in tara si sa "atac" si problema asta, face to face cu dir.pasapoarte. pe vremuri (inainte de-a pleca) am conlucrat cumva cu unii de-acolo, cu pasaportul meu m-au ajutat, sper sa fie la fel si cu fiica-mea ... ideea era ca trebuie musai sa existe si-aceasta posibilitate (pas. individual chiar sub 14 ani). laura, [flo] pentru raspuns. (m-a bagat cineva si pe mine-n seama, yupiii ! [cool])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. noi ne-am facut luna asta pasaport, la sectia 4 a sectorului 1. Pe Andreea, 7 luni, am trecut-o in ambele pasapoarte. Poza nu i-au facut acolo, am venit noi cu poza facuta la un fotograf. Pe noi insa ne-a fotografiat acolo. Am stat la coada o ora jumate iar pasaportul va fi eliberat in 5 saptamani. Pentru pasaport individual al copilului trebuie facuta cerere speciala aprobata de Politia Capitalei. Indiferent cum este trecut copilul, este nevoie de declaratie notariala a ambilor parinti cum ca sunt de acord sa fie trcut copilul pe x pasaport. Noi am avut nevoie de o declaratie cum ca suntem de acord ca Andreea sa fie trecuta pe ambele pasapoarte. Bafta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe
Am si eu o intrebare poate stie cineva: pentru copil de 6 ani sau peste, care poate calatori singur pe avion deja, cu ce act il trimiti daca decizi sa il trimiti singur (in girja companiei aeriene), daca este pe pasaportul tau? Multumesc, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
eu stiu ca nu poti trimite copil neinsotit decat daca are pasaport individual. fie-mea a avut dintotdeauna. in alta ordine de idei la noi ca la nimeni, nu mai pricep nimic, anul trecut prietena mea a fost obligata sa-i faca fiului de 12 ani pasaport individual desi ei i-ar fi convenit sa-l treaca la ea ca sa nu mai plateasca inca o viza... i s-a spus ca trebuie sa ne aliniem cu restul europei... ne-am razgandit? anul asta cu cine votam? [bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am facut Ruxandrei pasaport individual anul trecut in iunie.Stau la coada doua ore,actele in regula,dar la poza,dezastru....[bang]N-a fost chip s-o fac pe fi-mea sa stea linistita 2 sec.(avea 3 ani....)S-a speriat de un politist aflat in preajma si plingea de sarea camasa de pe ea....Dupa alte doua ore de negocieri am reusit sa o fac sa stea.Dar a naibii poza nu iesea bine deloc.Ba fi-mea avea ochii inchisi,ba statea stamb,ba ii venea parul in ochi......Mai aveam un pic si o strangeam de gat pe fotografa.Nu avea nici un pic de tact cu copiii....Cand s-a schimbat tura,am reusit sa-i facem si poza.A iesit frumoasa foc....Dupa atatea chinuri,cred si eu....[:I] EMMA-GABRIELA SI RUXICUTA PITICUTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar eu, ca mi-au scos peri albi "domnii" de la pasapoarte. voljena, acuma votam cu tiganii, pungasii, politistii care falsificau pasapoarte si toti astia cu care intram laolalta, ca , dupa cum bine ai spus, ca la noi la nimenea, ori toti, ori nici unul. Exact din acelasi motiv, ca sa poata calatori cu bunicii, si mai tarziu singuri pe avion, voiam sa fac si eu la baiat pasaport individual. Fetita are! era obligatoriu!!! degeaba am prezentat motive intemeiate, am spus ca avem domiciliu in alta tara si vrem sa putem ciscula liberi cu/fara copii si copiii cu/fara parinti, DEGEABA!!! Daca ma asezam in fata oglinzii cred ca aveam mai mult feed-back. Am trimis un email la Bucuresti la Biroul cum s-o mai fi chemand de eliberare pasapoarte - relatii cu publiucl, dupa 2 (DOUA!!) luni am primit un mesaj cu un tipic limbaj de lemn de mi s-a facut... bleah! nici macar nu a citit ce am scris, a raspuns exact ca tuturor, probabil, cei care scriu. Off, oare cand am sa scap odata????? Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...