Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pasaport copil mic


Recommended Posts

Am reusit sa-i fac copilului pasaport individual!!! Sa va povestesc prin cate am trecut? Ma interesez eu pe internet unde se fac pasapoartele pt copii si vad ca se pot face si la cava sectii de politie - la sector! OK, dar cum stiu ca stau ei cam prost cu informatia, dau si un telefon la Sectia 8 - pentru sectorul 2 - si inteb. Da, mi se zice, veniti cu copilul si se face. Parca tot mi se pare prea simplu si trec pe acolo. Evident nu se fac decat in Iorga. Bun, ma duc si acolo si aflu de din Ianuarie nu se mai fac pasapoarte individuale decat in cazuri speciale si cu aprobarea comandantului. Desi nu am nevoie speciala, deocamdata, de pasaport individual pt. copil am zis ca asa e normal, sa aiba pasaportul lui. Hai la comandant in audienta si motivez ca pleaca cu bunicii. "Organul" in cauza zice ce nu e de competenta lui si sa merg la "sefu". Alta coada, alta audienta - raspuns: Sa nu plece cu bunicii!!! Auzi, imi spune el cu cine sa las copilu'. Daca toata ziua - cat sunt la servici- e OK sa stea cu bunicii, in vacanta n-are voie?? M-am enervat, am facut sapaturi, am gasit o "pila" si a doua zi am avut aprobarea. E normal? Vrea omu' sa mearga pe cai normale... da' la noi nu se poate! In sfarsit cu aprobare, acte si copil ne-am prezentat eu si sotul la usa la ghiseul 2. Aici nebuneala totala! Era o mare de oameni. O coada de "urgente" - adulti care erau la a 3-a zi de stat la coada si -evident- cu nervii prastie, o arta coada de parinti cu copii in brate - aici depun actele si se fac poze pentru toate tipurile de pasapoarte - individuale sau pe cel al parintilor. In plus mai erau cateva persoane in varsta si un grup de copii care plecau la un concurs. Am stat vre-o 3 ore cu cel mic in brate - are 1 an - si cand am ajuns la poza deja plangea de oboseala... - CALVAR!!! Cum ramane cu libera circulatie a persoanelor - garantata de Constitutie? Cu ce drept statul hotaraste ca un copil sa circule doar cu parintii lui? Bafta si rabdare!! anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...