Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (16)


Recommended Posts

Laura, aparatul ala exista acum dooj'de ani, nu e inventie recenta. era un tub cu aburi fierbinti care nush ce contineau ca eram mica si ignoranta. dar asa se numeau: inhalatii. si se faceau inclusiv la cabinetele medicale, asta imi amintesc sigur ca ma trimitea mama sa le fac si dupa ce veneam de la Slanic. un alt leac babesc aplicat de mama: sare incalzita pe plita, apoi pusa intr-un prosop subtire si tinuta pana se racea pe pieptul meu de la gat in jos. asta e bun si la vreme de raceala si are efect garantat. sare de bucatarie normala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
gata ,ne-am mutat......am reusit sa rezolvam problema internetului[^]... de-acum am sa incerc sa scriu mai des. problemuta pe care o am acum e cu produsele astea de la magazin....invatata cu cele din Olanda...acum nu le mai dau de capat astora[bang].....spuneti-mi si mie ce nume are griss-ul aici?....care e laptele mai bun pt copii?...ca cel de 1% sau 2% nu-l vor ai mei...nu le place[V] si inca ceva....mocheta pe care o am e de culoare deschisa....cu ce o curat?.....gasesc aspirator care sa aspire si sa curete?[mariaj] in legatura cu gunoiul ....cum se procedeaza aici?....ca am 2 chestii pt gunoi :una albastra si cealalta neagra....reciclabilele se pun la un loc?....in Olanda puneam sticlele si borcanele intr-un loc special....hartia separata de gunoi si gunoiul normal in saci...aici cum e?? pupici de la moniq
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine te-ai instalat Moniq. Grisul se numeste cream of wheat, ia din ala care fierbe in 1 1/2 minute, ca altfel iti rogi zilele langa el. E la sectia de cereale. Lapte ia whole milk, nu din ala cu grasime redusa, ala are gust apos. La mocheta nu te pot ajuta, dar du-te la raionul de detergenti ca sunt tot felul de comedii de carpet cleaner. Da, se gasesc aspiratoare care sunt curata de amandoua felurile, dry/wet vacuum le zice. Cu gunoiul ce sa zic, tre' sa scrie pe cutiile alea, care pentru ce-i, nu scrie? Ca la noi alea albastre sunt de reciclabile si avem garbage can (lada de gunoi) pt gunoi normal. Reciclabilele se sorteaza, cel putin la noi (io-s buna la teorie, dar nu reciclez, e optional aici) pe sticle, hartie si cutii de aluminiu, nu se pun la un loc. Pt gunoi normal ori ai lada de gunoi ori le pui in saci (contractor's bags) pe care lipesti o eticheta cumparata de la market si care tot de compania de gunoi e vanduta. Cred ca la voi gunoiul tine de oras, aici e companie privata. Intreaba si tu gunoierii cand ii vezi sau stati la apartament? In cazul asta il pui in saci si il arunci in bin (containerele alea mari care-s puse din loc in loc la blocuri), dar intreaba managerul de apartamente. Si cum ti se pare America?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pentru mutare si bine ai revenit [flo]
quote:
Originally posted by moniq spuneti-mi si mie ce nume are griss-ul aici?
"Grits" se numeste.
quote:
mocheta pe care o am e de culoare deschisa....cu ce o curat?.....gasesc aspirator care sa aspire si sa curete?[mariaj]
exista aspiratoare fara samponare si masini de samponat separat. singurul care le are pe amandoua se numeste Kirby, dar nu te-as sfatui sa cumperi direct de la dealeri ca pretul oferit de ei este de $2.000, iar pe ebay poti gasi asa ceva sub $500. foloseste un aspirator normal, vezi ca exista cu "bag" de hartie sau fara (o cupa de plastic pe care o golesti dupa aspirat). iar pentru curatat mocheta ai cateva solutii: ori o masinarie d'asta care samponeaza, ori spray la tub pe care il imprastii in locurile cu pete (sau peste tot), lasi 15 minute si dupa aia iti rupi spatele si genunchii ca sa freci cu peria, ori platesti sub $10 pe camera (in zona asta se cer $6) la o firma de curatat mocheta. intrebare: stati cu chirie sau proprietate? ca la chirie managerul cladirii va asigura o spalare sau doua pe an a mochetei.
quote:
in legatura cu gunoiul ....cum se procedeaza aici?
Moniq, nu e regula general valabila, depinde de obiceiul locului asa ca mai bine intrebi la managerul cladirii sau al complexului de locuinte ce cutie trebuie folosita si pentru ce anume. dealtfel, ar fi trebuit sa primesti de la inceput un dosarel cu instructiuni de buna convietuire cu vecinii, daca nu, cere-le. sa stii clar dinainte si sa nu te trezesti cu probleme in caz ca aduceti un catel si nu era voie, de exemplu. pupici de la moniq [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIRCEA eu nu am patit asa ceva, dar am citit ca daca face asa, sa-l lasi o vreme cateva zile si apoi sa incerci din nou, sau ii dai ceva mai apetisant care ii place... sau ii camuflati alimentul indezirabil intr-altul dezirabil...[:D], oricum e f dragalas! LAURA in Romania se fac aerosoli cu sare si la spital intr-o camera speciala, insa la o statiune e cel mai bine ca e si aer curat de munte si si salina, sigur se vindeca. Incercati si la Govora. Multumesc de pachet![flo] in legatura cu depozitul, daca va puneti bine cu "landlord"ul platiti la timp il complimentati, va lingusiti olecuta cand vine il serviti cu o cafeluta sau un ceai sau cu ce mai aveti prin casa, de sarbatori ii trimiteti felicitari (in cazul celor religioase interesati-va intai daca omul e credincios si in ce crede...ca nu-i trimiti de craciun felicitari la un evreu sau la un budist....), ma rog detalii din astea care cad bine omului... si pastrati totul in masura posibilitatilor cum a fost original, curatati inainte de a pleca si nu au motive sa nu va dea depozitul inapoi. Platiti intotdeauna la timp chiria si daca aveti o problema cu apartamentul spuneti-i, nu va apucati sa faceti pe instalatorul sau electricianul... Eu ma mut in fiecare an si de fiecare data am primit inapoi depozitul si sper sa-l primesc si acum anul asta...[:D] A! si puteti inchiria de la orice magazin de ex. KMart, un aspirator cu aburi si solutie de scos petele daca vreti sa fie mocheta f curata cand plecati si si cand va mutati, asta daca nu cumparati unul pt voi, se gasesc si la sub 100$...[:D] si oxyclean scoate aproape orice pata....ca pete na se mai intampla...[:D] Mdaaa... eu inteleg ca ti se intampla ca in timp sa ajungi sa gandesti in engleza dar limba materna nu se uita....ma rog eu zic ca e un snobism exagerat sa te faci ca nu mai stii o boaba... Preotul nostru a fost f incantat ca toti stiam romana si la botez la copil a facut o slujba frumoasa in romaneste desi e plecat de 25 de ani din Ro a vorbit ca si de acasa...[:D][cool] va pupic allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura Takacs
Conchita, tu folosesti grits? Ca eu intotdeauna am luat cream of wheat si asta i-am facut la copil. Este si instant si din ala de-l fierbi diferite minute. Cum arata grits-ii astia?
ca grisul arata si e tot instant. se fierbe normal cu apa sau cu lapte, in functie de cantitate, de la 2 la 6 minute, nu stiu sigur ca nu cronometrez, ma uit la el si stiu cand e gata. iar la microwavw il pun mereu la 3 minute. Grits-ul e facut din white corn si eu d'asta cumpar ca are si acid folic pe langa Ca si Fe. :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lapte cumpara LACTAID whole fat, e singurul bun la gust ce l-am gasit aicea, celelalte sunt oribile! au gust de lapte de pe timpul comunistilor din acela de la aprozar (cred ca se facea cu lapte praf) asa ca nu te mira ca bietii copii nu-l mananca... cu reciclatul depinde de cladirea unde stai... allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iau semolina, care-i mai aproape de grisul romanesc, mai galben si galustele ies mai pufoase. Mircea, prichindelul poate nu are inca dezvoltat ala de-i spune tongue-thrust reflex, de-aia scuipa alimentele in loc sa le inghita. Se rezolva in timp, mai lasa-l o perioada si incearca din nou, mai ales cu un aliment despre care stii sigur ca-i face placere sa-l manance. Moniq, mocheta deschisa nu face casa buna cu copii in prejma, iti declar din experienta! Petele mici se curata cu tot felul de spray-uri, toate magazinele au ceva la raionul de detergenti. Sfatul meu e sa nu arunci banii pe solutii din astea minune, de regula target sau alte magazine au propriul produs de curatat, care contine acelasi ingredient, numai ca eticheta si recipientul au costat mai putin. :-) Nu mai stiu cine a intrebat de belete zburatoare, uite si "pila" mea: SUN MEDAIR, in Bucuresti, Str. Constantin Bosianu 19 (zona rond Cosbuc), tel 336-7784. N-am gasit preturi mai mici ca ale lor. Inca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Moniq, Lapte eu am dat la copii numai organic [url]http://www.theorganiccow.com/[/url]si are gustul exact ca laptele din Romania: dulce si gras nu apa de ploaie care ei o considera lapte. Tot Cream of Wheat am incercat sa le dau si la ai mei dar au scuipat-o cit colo!!! Nici in ziua de azi nu maninca gris. Mai incerc period dar tot eu il maninc. Reciclatul conteaza de la o zona la alta. Unde stau eu trebuie sa separ in pungi albastre diferite: metal, sticla si hirtie si apoi in pungi negre gunoiul obisnuit. La noi mai vine Sanitation si ne inspecteaza gunoiul si amenzile sint cam piperate. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg[/url] [url]http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...