Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (16)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by lexi
Eu m-am chinuit ieri sa-i dau spanac, aliment tare placut pana acum, dar urat din tot sufletelul ieri. Nu m-am lasat, asa ca i l-am ascuns intr-o placinta cu spanac (reteta greceasca, o dau, daca sunt interesati), asa ca m-am simtit multumita c-am fost mai tare ca el... cat o mai tine... :-)
vreau si io reteta de pacalit copiii! multam, Lexi! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[quote]Originally posted by lexi
Renata, bine ai venit! Prichindelul pare ca trece printr-o perioada de joaca de toata frumusetea, a gustat pana acum dintr-o gramada de alimente si a vazut cam cu sta treaba, mai ales ca cineva e in permanenta atent sa-i bage si lui in gurita si sa nu-l lase flamand, asa ca putina joaca nu strica. E singurul domeniu in care, deocamdata, isi poate arata si el independenta si vointa. Spre deosebire de alte activitati pe care i le poti planifica/cronometra/supraveghea, masa si mancarea si le stabileste singur, numai la latitudinea lui ramane cat, cand, cum mananca. Brrrr-itul asta nu e decat o alta etapa a descoperirilor lui, mai tarziu o sa descopere cum e chestia cu aruncatul castronului sau folosirea lui pe post de clop, daca n-a facut-o pana acum. Eu m-am chinuit ieri sa-i dau spanac, aliment tare placut pana acum, dar urat din tot sufletelul ieri. Nu m-am lasat, asa ca i l-am ascuns intr-o placinta cu spanac (reteta greceasca, o dau, daca sunt interesati), asa ca m-am simtit multumita c-am fost mai tare ca el... cat o mai tine... :-) Lexi, Merci de raspuns, cam asa mi-am dat si eu seama, ca se joaca, dar pot sa spun ca mai manica si citeva linguri din cind in cind si tot ce scuipa, daca ramine ceva pe barbita ii dau inapoi si tot asa ne chinuim. Bebelasii si poate si copii trec prin tot felul de perioade. Asa ca cu ei trecem si noi. Cu distractie, cu sau fara nervi, asta e. Ba ieri, a incercat si citeva lacrimi daca a vazut ca nu ii merge cu bbbbrrrrritul. Aseara i-am schimbat pozitia de iclinare a scaunului si era ceva nou pentru el si a mincat. De azi ii introduc si un alt aliment nou. Vom vedea ca va mai fi. Renata Renata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura Takacs
Renata, mi-aduc aminte de cel mare cand era de vreo 6-7 luni si facea "raspberries". Nu cred ca am facut ceva in mod deosebit in afara sa ma enervez. Cum zici si tu, cred ca e doar un joc al lor. Cand ii era intr-adevar foame manca si uita de baraiala.
Buna Laura, Normal ca si eu m-am enervat si la un moment dat am spus ca nu mai pot. Am incercat mai multe metode, sa vorbesc cu el, sa ii cint, sa nu vorbesc cu el si chiar sa il cert. Citeodata la certat sta si ma asculta atent pina imi termin eu cearta cu el si apoi se uita la mine si ma bbbbbbbrrrrie mai tare :-)) Renata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iubibubi vreau si io reteta de pacalit copiii! multam, Lexi!
Ai prescriptie? [:D] Placintzica sta cam asa: 10-12 foi phyllo, 1 cup feta, 1 cup ricotta, 3 cepe verzi, 1 ceapa normala (nu prea mare), 1/2 legatura patrunjel, 3-4 linguri smantana, 2 oua, 2 catei usturoi, 3 linguri ulei masline, spanac (cam 4-5 cups). Cepele si usturoiul se toaca si se calesc in ulei, se adauga apoi spanacul si se lasa sub capac. Focul mai mic, pentru ca nu se pune apa, doar ce-si lasa spanacul din el. Dupa ce s-a inmuiat spanacul, compozitia e gata (timp total vreo 5 minute). Se adauga si patrunjelul inainte sa se stinga focul. Separat, se bat 2 oua, se amesteca apoi cu ricotta, feta si smantana, iar la urma cu compozitia de spanac. Intr-o tava, se pune o foaie de placinta, se unge cu ulei (sau spray, eu il prefer pe cel din casa, nu ma impac cu pam-uri si alte de-astea), se pune alta foaie, se unge cu ulei, pana la 5-6 foi, apoi compozitia, urmand din nou foile, unse neaparat intre ele. Pe ultima foaie se intinde un strat subtire de smantana si se da la cuptor vreo juma de ora. In timpul asta, te gandesti la un alt fel de mancare, pe care sa-l faci repede si bine, in caz ca nu iese/nu place placinta. :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foile de placinta sunt para-discutatele phyllo/fillo dough pastry, le gasesti la alimentara, pe langa inghetate, frisca, fructe congelate, cel putin asa le aseaza oaminii astia pe la magazinul din colt. Unele se numesc Athens, dar mai sunt si altele, nu-mi vin in minte acum. Spanac proaspat, baby spinach sau din cel cu foi mai mari, nu conteaza. N-am incercat niciodata cu spanac congelat, dar ma gandesc ca n-are de ce sa nu mearga, doar ca-l calesti mai putin, in cazul in care l-ai dezghetat inainte. Ia incearca tu prima, sa nu iau io rosiile pe basca! :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
Lexi, de care spanac? proaspat sau de la borcan? daca e proaspat se mai fierbe inainte sau il pui direct la calit? si foile de placinta le faci sau le cumperi? daca le cumperi, de unde si ce fel? [flo]
conchita...e bun spanacul ori de ala congelat...ori la punga....eu am facut de craciun reteta asta..si a iesit foarte buna(am facut-o rulada)cel congelat nu se mai fierbe,numai cel de la punga mare....,iar folie de placinta le gasesti la congelatoare acolo unde e inghetata,prajitura,,,etc.....se numesc phyllo pastry...sau fillo pastry.....sunt la toate magazinele alimentare....sunt intr-o cutie lunga si lata de vreo 4 degete grosime. don't worry....be happy. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...