Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (16)


Recommended Posts

Daca se gaseste, Moniq? Pai, pofte ca la noi nu mai gasesti la nimenea! :-) Mititei in forma originala, adica gata preparati, nu gasesti decat la restaurantele romanesti si la gratarele cu si despre romani. :-) Altfel, poti sa-i pregatesti singura, trebuie ca sunt cateva retete pe la bucatarie, mai ramane sa te inarmezi cu toate mirodeniile, ca alea-s baza (cimbru, ienibahar, chimion, piper, un pic de bicarbonat, usturoi, iar de restul carne - de vaca, de preferinta de la ceafa).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Laura, cu drag va asteptam la masa la gramada! Ai mei nu mananca deloc cand sunt in public, sunt asa de ocupati cu altele, ca mancare "oricum avem si-acasa", citez din dumnealui de 5 ani. Vegetalele se mananca in limita suportabilului, dupa ce am avut o perioada in care le aranjam in forma de soare pe marginea farfuriei sau infigeam buchetelele de broccoli intr-un desert galben de piure de cartofi, am lasat-o balta cu imaginatia si l-am testat sa vad cat ii place arta si cat leguma. A reiesit ca nu-i constant deloc, adica e cand boem, cand flamand. :-) La grupa mititica (1 an) tot cam asa, zile si zile, ca stau si ma gandesc de unde or fi gasit oamenii astia subiecte dupa care sa scrie cartile de crescut copii, ca ai mei nu intra in nici un tipar. :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Drept sa va spun in Olanda gaseam cevapcici de la turci....erau ca micii romanesti..[pofta]...ma gandeam ca si aici gasesc ceva asemanator....acum sa va mai intreb ceva: sosul de soia unde il gasesc...cum se numeste aici?.....dar cimbrul, bicarbonatul,ienibaharul,chimionul?...off ca multe mai sunt[bang]... Tocmai vreau sa fac o lista cu tot ce-mi trebuie la bucatarie sa nu ma duc in fiecare zi la magazin ca am uitat ceva......poate ma ajutati....ca tare greu e cand nu le ai la inceput.... moniq
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

moniq, am aflat de curand ca aici in bay area se gasesc cevapcici sau cel putin tocatura gata preparata pe care ramane numai s-o pui pe gratar la iugoslavi, da' nush' daca la voi in zona or fi. io in general cu bucataria nu prea le am, da' uite o tentativa de traducere a mirodeniilor etc. mentionate de tine, fetelor, corectati-ma daca gresesc: cimbru - savory bicarbonat - bicarbonate ienibahar - juniper chimion - cumin Sosul de soia e 'soy sauce' si l-am vazut in general la magazinele asiatice, nu stiu daca e si in magazinele obisnuite, da' ma gandesc ca ar trebui sa fie, ca multa lume pe aici e fan bucatarie asiatica. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MONIQ, soy sauce gasesti si la orice supermarket cat vrei....si la magazinele asiatice... mici eu am gasit la un magazin de mezeluri al unui roman din Brasov, care face si carnati si slanina, muschiulet si salam ca in Romania (de casa)... dar is mai buni facuti de tine personal, cred ca si carnea trebuie sa fie o mixtura de carne de oaie, de pork si de vita, cimbru si usturoiul sunt f importante. Retete se gasesc pe internet. RENATA imi pare rau dar eu nu stiu cum sa te ajut, ca al meu e cu o luna mai mic si deci nu am experienta, dar banuiesc ca se joaca si deci nu ai pe moment ce-i face...[:D] allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ulei de floarea soarelui - sunflower oil stafide - raisins otet - vinegar drojdie - yeast praf de copt - baking soda Este ulei de floarea soarelui pe aici, dar lumea nu il foloseste atat de mult ca in Romania. Ce am vazut eu ca se foloseste mai des e uleiul de masline (olive oil) - nu doar pt. salate, dar si la gatit -, uleiul de porumb (corn oil) si 'canola oil', care, spre rusinea mea, nu stiu cum se traduce in romana. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai am nu scapati asa usor de mine..: drojdie, praf de copt,stafide, esenta de rom, otet,....ulei de floarea-soarelui nu e?...ca n-am vazut. Va pup si sper sa nu va suparati pe mine pt atatea intrebari. moniq ...esenta de rom-immitation rum extract..marca mc cormick la cutie galbena si scrue cu negru si rosu..o gasesti la market acolo unde au si culorile pt prajituri(food colors) ...sun flower oil(nu se gaseste oriunde..cel mai popular aici e de porumb corn oil sau de masline sau canola cel vegetal) ...stafide-raisins si sint si la 99 cents store n cutii mici rosii sau in pungi si in general la orice supeermarket RAISINS ..otet se cheama vinegar si se gaseste oriunde la bauturi si sosuri ..la magazinele cu frigidere pt mincare poti gasi drojdie cruda fresh yeast-la cubulete(in hirtie argintie) sau uscata dry yeast la costco si la orice magazin unde sint fainoase,paste,zahar .....praful de copt e baking soda(baking powder) tot asa il gasesti la mirodenii,zahar vanilat(vanilla sugar) ...malai-cornmeal ..gris -cream of wheat ..sos de soia-soy sauce...se gaseste oriunde la sticlute mici..sau mai mari..la costco il iei la sticla mare.. ..iar faina cea mai buna de copt e unbleached enriched presifted flour..sa nu fie bleached..bafta la cumparaturi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult de raspunsuri, am bagat la capsor ca depinde de land lord, deci acum cum ne-o fi norocul. Noi am fost intr-un fel fortati sa ne mutam de aici de faptul ca transforma complexul intr-unul de affrdable houses si nu ne calificam, cica avem incom-uri mai mari decat se cer pt a sta in continuare. Am vizitat o multime de ap in Rochmond si Emeryville, dar le-am respins pe diferite motive ca: lipsa locului de parcare pt a doua masina, cladiri vechi, mgmt prost, mobila mea nu se potrivea cu floor planul, etc, ne-am orientat si dupa review-urilw din www.apartmentrating.com, scrise de fosti chiriasi, care desi pot sa fie subiective, iti dau o idee cam ce e si in "interior" nu doar ce se vede pe afara. In final orasul in care ne mutam este minunat,gen european, cu magazine si terase la strada, ap este mare, 850sqf, doua balcoane, baie doua intr-una, toate utilitatile, vedere la piscina, si o multime de locuri de parcare. [:D] Kim,stiu ca am ramasa datoare, si ma voi tine de cuvant[flo], ma rog de al meu sot sa le prelucreze eu sunt pe dinafara in materia asta.Te rog mult nu te supara pe mine. Cum mai merge sarcina ta? Felicitari pt baietel, asta imi doresc si eu[pup]. O sa ma uit sa vad cam cat sunt aspiratoarele care spala, eu sunt obsedata de mochete, au ingitit tone de SPOT SHOT, saracele... Voi unde aveti masina asigurata? Noi am shop around si cel mai bun pret ni l-au dat 21 century si Gaico. Am avut pana acum la Triple A, dar vrem sa o schimbam. Numai bine, raly
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...