Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (22)


Recommended Posts

Willa...la ce varsta le pun cercelusii la fetite in Romania?ca aici...nu-ti pun mai repede de 4 luni daca te duci la bijuterii.Probabil la spital ii fac gaurele chiar daca sunt mai micute.Si doar iulia e deja destul de maricica.Intreab-o pe julia..ea i-a pus deja cercei lui Julia mica.

 

http://community.webshots.com/user/sympa200

http://community.webshots.com/user/sympa2000

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[flo]Vikinga si[flo] tuturor va multumesc de frumoasele rinduri (incurajari)

Deci , am trecut si de data asta de ziua neagra .Totul este "medium" cum a spus si Dr. , la adormit si la vizionat la inima 1 ora sa ii vada arterele cum se formeaza si cum cresc, eu cu Al am stat cu el tot timpul...l-am tinut de minuta si AL de piciorus si ne-am rugat pentru el.

Dr. a spus ca arterele au crescut repede si sunt intinse putin mai mult decit ar fi trebuie, si de aceea ne-a spus ca situatia este medie si nu normala .Peste 2 luni mergem iar cu el la Dr. pentru acest ultra sound cu adormirea si daca arterele se ingroase de la murmur va trebui sa ii mai faca un "cateterism" ...

SUNT FOARTE TRISTA ,dar asta va fi viitorul baietelului meu...tot timpul va trebui sa mearga la aceste controale...

va pup si va doresc multa sanatate.

Azi avem pozici noi cu frumoasele noastre sandalute !!..

 

Elenaid="size2"> id="red">Alvaroid="navy">id="size2"> [copil]Alvaro-Daniel id="size2">id="blue">http://community.webshots.com/user/elenalove27

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ELENA ma bucur ca e bine ALvarica si pe de alta parte sunt trista ca trebuie sa se chinuie si sa suferiti atata![flo]

 

SYMPA pai pozele is de unde stau eu acum... inca nu am reusit sa le pun pe alealalte acuma le pun....si nici pe toate de unde stau... va zic cand is gata, te mai poti uita odata? si tre sa le pun si pe alea cu ALex! mai eu am pus de 2 ori bleach pe capul meu si intai a iesit cu ati vazut in poza si acum a iesit un blond roscatiu asa dubios... mai nu stiu dar se pare ca nu il pot face blond platinat nici sa stau in cap...

 

mai copilul meu e ingrozitor de slab! la 6 luni are 6.7 kg! si medicul s-a cam speriat (e la limita inferioara a graficului intre 0-10%...) si a tot intrebat ce si cat mananca si mi-a zis sa-i dau de acum 3 mese pe zi neaparat fara sa incep cu lapte sau sa-l pun la san si sa-i dau si legume si cereale si fructe intr-o singura zi (si sa-i dau pana intoarce capul ca nu mai poate, nu sa masor adica un bol, un borcanel...), cu carnea, iaurtul si citricele a zis sa astept pana la 8-9 luni, in rest e sanatos.

De premergator mi-a zis ca nu ajuta copii sa umble mai repede caci bebe face alte miscari cand il foloseste decat cand umbla, dar ii pot lua unul static, a zis ca si pediatrii americani incearca sa ii faca sa scoata o lege ca si in Canada da nu au reusit...el a zis ca a vazut copii in coma de la premergator...deci noi nu o sa folosim premergator, mai ales ca nu eu o sa stau cu copilul si deci imi e frica, daca as avea eu grija de el nu m-ar deranja.

 

va pupic si merg sa pun restul de poze,

 

 

allya si alex-dinu (28 oct 2003)

http://community.webshots.com/user/allyalex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor!

 

Multumim de complimente! Toate avem copii frumosi, sa ne creasca mari si sanatosi!

Elena, imi pare rau de problemele voastre, eu sunt convinsa ca va fi bine. Ai incredere...Am vazut pozele voastre, cum sta Alvaro in picioare, mai??? Ca io am ramas blocata cand am vazut pozele...Ca e doar cu 2 zile mai mare ca Andrei si fasolea mea nici poveste de stat in picioare.

Ilena, tu sigur l-ai nascut pe Luca la 9 luni??? Ca la cat e de mare as zice ca a mai stat vreo 2-3 luni in burtica la tine si acuma de fapt ar avea vreo 9-10 luni Hai, spune cinstit ca asa-i... E dulce foc Luca al tau.

Am vazut poze si cu Allya si Alex[:)]. Iti sta bine roscata!!! Iar Alex e un dulce. E putin slabutz, intr-adevar, dar asta nu din poze ti-o spun, ca nu se vede, ci din ce ne-ai spus tu. Urmeaza sfatul medicului si o sa incepa el sa puna pe funduletz

Adriana, sa-ti traiasca printzul, e scump tare...

Ven, doar 2 poze??? Asa-i ca mai pui cateva? E dulce rau, da rau de tot...Mama ce sapca aveti, mai...Si al tau sta in picioare singur??? Numai al meu e blegota?

pentru toti sarbatoritii si pentru sotul tau, Carmen!

 

Noi de 2 zile urlam, da urlam, nu gluma. E marait de-mi vine sa-mi iau campii. Macar o consolare am si eu, ca mananca lapte cat de cat. Dar nu prea mai pune pe el, in jumatate de luna a pus 180 de grame doar. Asta e, cred ca ajung eu la cereale.

Diversificarea stagneaza. Ieri i-am facut supa de legume si i-am pus in apa de pe ele putin din morcov, telina si pastarnac si i-am dat cu biberonul...A mancat 30ml...in somn , dar si aia din 3 ture, ca se tot trezea si urla. Nu-i place nimic. Am incercat pana acum: mar, banana, morcov, piersica+fructul pasiunii(borcanel), strugure(suc), ananas(suc), supa de legume...Nimic nu i-a placut, doar banana a mancat o data cam jumatate. Dar se constipa de la ea si nu mai vreau sa ii dau goala, iar in combinatii nu accepta. Nu mai stiu ce sa-i mai dau.

Fetelor, eu am o maaaare problema. Am nevoie de sfatul vostru. Am o tanti care ma ajuta in casa, deja o am de vreo 3 luni si jumatate, aproape 4(cred). La inceput a fost harnica de numa, facea tot in casa, fara sa ii tot spun ce sa faca si pe unde sa mai adune. Buuun. Pana sa ma intorc la servici statea cam 4-5 ore. Venea de la 10 pana pe la 2-3. I-am spus sa-si ia din frigider si sa manance, ca doar nu o sa stea sa rabde de foame. Mai ales ca eu mancam in fatza ei, imi era jena. De obicei ii dadeam eu ce sa manance, cand mancam si eu. Nu am impus limite, ce, cat, etc...M-am bazat pe bun simt. Acum eu vin la servici de pe la 7 pana pe la 11:30. Am observat ca madama a inceput sa-si extinda orizonturile la mine in frigider, nu ma zgarcesc, sa nu ma intelegeti gresit, dar ma enerveaza ca ieri am vrut sa-mi fac o salata si ioc rosii, desi eu stiam ca mai sunt. Ii cumpar la bebe ananas sau mere si vad ca si de acolo se imputineaza...si tot asa. Si partea mai naspa e ca imi mai si spune ca de cand lucreza la mine, s-a ingrasat. Practic se baga in tot ce am eu, cereale de nu stiu care pe care mi le-am luat pentru un pic de regim, iaurturi Danone in aceasi idee, etc. Pai daca mergea la servici, unde a lucrat inainte, manca mai mult de un sandwich in pauza de masa? Ca la urma urmei, la ora 3 , 3:30 merge acasa...

Salariul e foooooarte mare, credeti-ma, ca are 2 copii si imi era mila de ea, plus ca mai are si somajul. Deci are in total mai mult ca mama care e profesoara(vechime 25 de ani). Plus ca si sotul ei lucreaza, asa ca nu duc lipsa de bani. Si ce ma deranjeaza cel mai tare e ca acum nu mai face in casa ca la inceput. S-a lenevit. Eu suspectez ca de la 7 la 9:30, 10 cand se trezeste Andrei, ea doarme. Cand ajung eu acasa, abia atunci incepe sa faca in casa. Sau cel mult a spalat niste biberoane si a strans haine de la uscat. Am surprins-o intr-o dimineata, cand eu am ramas cu Andrei acasa ca avea febra, am iesit din camera si cred ca nu a auzit sau nu a apucat sa se ridice de pe canapea, statea intinsa bine merci cu telecomanda in mana si se uita la televizor. Pai chiar asa mai fetelor?

Bun, astea sunt aspectele negative...Partea buna e ca pare sa tina la Andrei, se poarta foarte frumos cu el, uneori ea reuseste sa-l potoleasca cand eu nu reusisem. Ii canta, se joaca cu el. La mancare insista pana isi termina portia(eu asa sper, cred ca nu ii asa de parsiva sa arunce din lapte in chiuveta si sa-mi spuna ca o mancat). Bine, ca de prostutza, e prostutza rau, ca degeaba i-am tot spus ca la 30 ml apa se pune o masura de lapte, nu tine minte si trebuie sa-i las in incalzitor apa pentru lapte, in sticlutza. Si laptele il pun in niste cutiutze, masurat gata, doar sa-l amestece cu apa.

Nu stiu ce sa fac, pe de o parte m-am obisnuit cu ea, stiu ce ii poate capul, pe de alta parte in fiecare zi mai adun niste frustrari, niste nervi. Plus ca am gasit-o la recomandarea unei rude apropiate a sotului meu...Offff...Spuneti-mi voi, ce sa fac???

 

 

,Dana si Andrei(12 dec 2003)

 

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti ca am vizionat si eu pozele ....

Allyaid="pink">, super fain zona in care stati ... plina de verdeata ... sper sa fie asa si unde o sa ne mutam noi. Despre culoarea parului, mie mi se pare ca te prinde foarte bine![il].Iar Alex a crescut si e frumos ... despre kilograme, va mai dam noi de la familia Cotletz . Chiar, azi merg la vaccin cu el si o sa il masoare si o sa il cantareasca, sunt si eu curioasa, ca am vandut cantarul si nu mai stiu de cam mult timp cate kile mai are ... dar eu il suspectez ca se apropie de 10 .

Adrianaid="orange">, am vazut si pozele voastre ... tare scumpic Mihnea. Sa iti traiasca si sa creasca mare si sanatos.

Sympaid="green">, pai se poate, mama? Parca vorbisem de Andrea sa o tii pentru Matei .

Venid="purple">, vazui si pozele voastre. A crescut Markus de cand l-am vazut eu ... chiar ca e baiat mare .

 

http://community.webshots.com/user/carmen77102

 

Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, am vizionat si pozele voastre ... duulce tare Andrei. Sa iti traiasca si sa creasca mare si sanatos. Si multumim de urarile pentru ziua sotului.

In legatura cu tanti, daca nu era Andrei la mijloc, eu te sfatuiam sa o dai afara ... dar asa, avand in vedere ca se intelege bine cu copilul, incearca sa porti mai intai o discutie cu ea, explica-i nemultumirile tale, spune-i ca unele produse sunt doar pentru bb sau tine ... rezultatul o sa depinda de femeie ... daca e una cu bun simt o sa inteleaga si o sa revina la sentimente mai bune, cum era cand ai angajat-o ... daca e una cu fite o sa plece ea singura ... in ambele cazuri tu iesi in castig. Stiu ca e greu ... eu sunt o persoana mai "sfioasa" si imi trebuie sa adun multe in mine ca sa le zic ... dar incearca totusi ... si e si nasol ca ai adus-o prin recomandarea unei cunostiinte .. dar treci si peste asta. Eu am patit o chestie cu o femeie pe care o chemam cand era Matei foarte mic sa imi faca un pic de curatenie ... nu aveam probleme cu ea, femeia era muncitoare si facea curat, dar putea a transpiratie de mureai . Efectiv dupa ce pleca ea trebuia sa aerisesc 2 ore!! Imi intra mirosul si in perdele! Eu plecam cu Matei la plimbare cand venea, ca nu se putea sta in casa. Si eu am ajuns la femeie printr-o prietena .. iar cand am vazut ca nu se mai poate, am rugat-o chiar pe prietena sa ii explice ce si cum ... poate faci si tu la fel. Succes in luarea deciziei care crezi tu ca o fi mai buna.

 

http://community.webshots.com/user/carmen77102

 

Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza!

 

Mai, daca io va spun ca fi-miu s-a defectat si nu ma credeti... Azi noapte a mai dormit cat de cat, dar la 3 top in picioare toata casa ca-i era foame. L-am umflat cu ceai. La 4 la fel, dar la 5 jumate nu l-am mai putut pacali cu ceai si i-am dat laptele... Ce sa-i mai fac? Cu frumosul nu intelege ca-i noapte si nu tre sa manance... Plus ca mi se pare ca ia cam mult in greutate si zau daca am ce sa-i mai scot din faionase. Abia mananca 2 biscuiti cu iaurt (si nu in fiecare zi) si 4 masuri de cereale. Iar portia de lapte a crescut de la 6 masuri la 7 masuri de lapte. Iaca se fac aproape 240 ml de lichid. In rest... Mai nimic nou sub soare. Mai nou inainte sa adoarma primul somn din zi plange de ma zapaceste, cam 20-30 de minute, si zau daca stiu de ce. Dar ieri a dormit asa de bine peste zi, de m-am minunat si eu. 3 reprize de catev o ora, maxim o ora si 30 de minute. ceea ce e minunat pt el. Iar de mancat, ne mananca si urechile. Oare maselele astea or fi venind cu pofta de mancare? Si de la masele baleste la greu si e cu mainile in gura toata ziua.

 

Allya, am vazut poza ta si zau daca inteleg de ce vrei sa schimbi colorul la par. Nu cred ca ti-ar sta bine blonda, las-o asa ca-i bine. Iar lui alex da-i sa pape cat poate, si mai baga si tu cereale mai multe, ca alea se pun pe pulpe.

 

Dana, stii ce ma gandeam referitor la bona ta? Lasa-i tu in frigider cateva sandwich-uri sau ceva mancare intr0un castronel si zi-i ca le-ai pregatit pentru ea, sa nu mai piarda vremea cu pregatitul lor. Si explica-i ca poate asa mai castiga din timp si face mai repede treaba prin casa. Iar la televizor... Ia telecomanda, sau scoate cablul din el.

 

Willa, vezi ca la mamicile de august - sept e o mamica cu nick-ul Roisin care a avut ceva probleme cu gauritul urechilor pt Miruna, fetita ei. Trimite-i un mesaj privat si intreab-o unde a gaurit urechile fetii.

 

Carmen, voi cand plecati? Ca nu mai tin minte... Bafta la vaccin azi! Cica reactiile la 6 luni ar fi putin mai urate decat la celelate 2 vaccinuri.

 

Elena, pozele cu sandalele sunt frumoase rau. Bine ca nu e ceva grav cu Alvaro deocamdata... Ne rugam sa fie bine in continuare.

 

Gata, am avut limbarnita azi, Spor la treaba,

Ileana si Luca (6 luni si 27 de zile)

 

 

 

http://community.webshots.com/user/adamestii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...