Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (22)


Recommended Posts

Julia, multumesc, o sa incercam si in dr. taberei, desi e tare departe.

nu stiu ce se intampla, mai, ca asa si stiam si eu, ca se pun peste tot! s-or mai fi speriat intre timp, ca prin alte parti?

Ileana, i-am scris un PM, multumesc de sugestie. ce sa-ti zic, si asa mi-e mie teama... parca as inclina sa-i faca doctorita mea cu acul, macar stiu ca e doctora si ca e acolo daca s eintampla ceva. dar si s-o doara asa tare, cred ca as lesina...

in rest, va mai citesc pe apucate, uite acum m-am trezit devreme ca aveam ceva de verificat pe mail de la o colega (deci tot probleme de serviciu, si la ora 6 dimineata), asa ca ce sa ma mai culc, ca asa mult somn imi strica!

Iulia Maria creste, s-a mai implinit si ea putin, cred ca acum are vreo 6,500-6,600 apreciez eu, trebuie sa mai merg zilele astea la un control cu ea. oricum se apropie si vaccinul. sa mai vedem si ce ne introduce doctorita. sa stiti ca de cand a inceput sa bea mai bine biberonul cu cereale s-a mai implinit. dar ea este si foooooarte activa, cred ca si consuma multa energie, nu prea e genul care sa puna ceva pe ea. imi seamana in atat d emulte ca uneori ma sperii, iar barbatu-meu rade si-mi zice ca o sa inceapa sa ne confunde prin casa .

Voi cand ati introdus (care ati facut-o deja) iaurtul, galbenusul de ou si coribita acrisoara cu bors sau mai stiu eu ce?

 

Bianca si bb Iulia Maria (7 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/happysaphire

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

.... am scapat si de vaccinul de 6 luni fara urmari de nici un fel! Nu a facut nici febra, a fost numai un pic marait cateva ore ... si asta a fost tot. I-am pus un supozitor cu Novocalmin si atat a fost toata treaba. Si e un bb atat de cuminte! Nu a plans deloc. Nici macar nu a scancit! Acuma sta si se joaca, cu trapezul cu jucarele si vorbeste cu ele . L-a cantarit si l-a masurat ... are 9600 si 74 cm. Am banuit eu corect ca se apropie de 10 kg! Ei, ce sa fac, e si lung ... o sa fie probabil de vreo 2 m, asa ca taica-su. De papat am inceput si noi de vreo cateva zile cu carnita de pui fiarta, peste vreo inca 2 saptamani o sa incep sa ii dau si galbenus de ou fiert tare.

Allya, noi deja am inchiriat un apartament in Montreal, intr-o zona destul de linistita, cu 2 dormitoare, spatios, si platim 645 CAD cu totul inclus ... destul de bine, am inteles eu. Dar la voi mi-au placut imprejurimile .. acuma nu stiu, poate asa frumos o sa fie si in Montreal ... bine ar fi sa fie asa! Deja i-am trimis pe prieteni sa ne ia carucior pentru Matei, ca eu am avut fixatie pe din ala cu 3 roti, si era la oferta la Walmart, cu 160CAD+taxe. L-am vazut pe net si e fain, asa ca am trimis bani si ni l-au luat.

Haideti ca va las ca azi plecam la cautat geamantane ... si in Timisoara nu am gasit (Metro e mizerabil aprovizionat aici), asa ca mergem in Ungaria, pana la Szeged.

 

 

http://community.webshots.com/user/carmen77102

 

Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza!

 

Allya, asa simpatica imi esti cum incerci sa-l indopi pe Alex... Eu la ciorba lui Luca pun la 3 portii 3 linguri de ulei la fiert. Dupa ce se fierbe totul adaug la pasat in blender carnea pe care o am fiarta si portionata separat, in congelator. Nu folosesc zeama in care am fiert carnea niciodata. Si daca nu se satura Alex, cel mai bine e sa maresti portiile. Programul de masa al lui Luca este destul de regulat, cu diferente de 30 de min in plus sau in minus fata de orele pe care le zic mai jos. Stiu ca am mai scris programul lui de masa, dar poate te ajuta si pe tine sa vezi ce si cum papa el.

 

dimineata (ora variaza dupa cum vor muschii lui) - 240 ml lapte (+ sau - 2 masuri de cereale, in functie de ora de masa)

10:00 - 250 gr piure de fructe cu branza (juma de banana mare + o lingura cu varf de branza + alt fruct - mar, para, mago, kiwi) + 30 ml suc de portocale

14:00 - 250 gr piure de legume + 50 gr iaurt cu o ligurita de biscuit pasat la desert (asta e cea mai consistenta masa pt el)

18:00 - 250 gr orez cu lapte / 200 gr iaurt cu 2 biscuiti / 240 ml lapte (la alegere, in functie de chef)

21:00 - 280 ml lapte + 4 masuri de cereale

 

Willa, iaurtul si galbenulsul le-am introdus dupa 6 luni, borsul dupa 5, ca altfel Luca nu a papat piureul de legume.

 

Carmen, ma bucur ca ati scapat repede de vaccin. Spor la shopping. :))

 

Noi iar avem azi program de hoinareala, asa ca va pupam si va dorim o zi buna.

 

Ileana si Luca (6 luni si 28 de zile)

 

 

 

http://community.webshots.com/user/adamestii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si multumuri pentru primirea calduroasa pe care mi-ati facut-o.

Davidutza, incantata sa te cunosc. Cred ca bebelusii nostri au destul de multe lucruri in comun.

Evutza mea este foarte vesela, ambitioasa si tare curioasa, insa e destul de cuminte. Daca o pun in fundulet si ii dau jucariile sa se joace cu ele, sta fara probleme chiar si o ora. E mai mult genul de bebelus care studiaza foarte mult tot ce este in jurul ei, intotdeauna vesela si bine dispusa chiar si atunci cand este obosita.

Si noi am facut vaccinul de 6 luni, acum o saptamana si jumate' si a iesit cu febra si moleseala toata ziua. Bine ca am scapat! #-o

Am avut ceva probleme cu dintisorii. Avem deja doi, ne iese si al treilea iar asta ne-a cam durut vreo 2 zile la rand.

Cu diversificarea stam destul de bine, a papat fara probleme cam tot ce i-am dat pana acum. Preferatele raman fructele si tzatzicile.

 

si multa sanatate la mamici si bebici !

 

http://community.webshots.com/user/taniukamom

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileanaid="red">,

Scuza-ma ca ma bag, dar am citit ca nu este bine sa-i dai copilasului mai mult de 5 masuri de cereale intr-o zi. Creste riscul de obezitate si nu se dezvolta tesutul muscular, ci cel adipos!

Ma scuzi daca te-am suparat; ti-am spus doar ce am citit in mai multe cartulii. [flo] [flo]

 

Tu stii cel mai bine ce este bun pentru copilul tau!

 

Noi suntem bine, papam tot ce prindem, ne place supica de legume si piureul de fructe...[pofta] [pofta]

 

Avem poze noi, binenteles!! [foto]

 

Pupici,

 

 

 

Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03)

http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA fetelor!

 

Adameasca,(daca chiar mananca puiul tau tot ce ii dai) este un meniu super,primeste in proportii foarte bune tot ceea ce are nevoie.

O sa ma ghidez si eu dupa acest meniu,deoarece la aceeasi masa eu nu i-am dat inca lui DAVID mai multe categorii de alimente,dar o sa incerc.Si o intrebare:am tot auzit de bors de cartofi,cum se face?

 

Tania,cand am citit randurile scrise despre Eva,aveam impresia ca il descrii pe DAVID al meu.Ma molipseste si pe mine mereu cu buna lui dispozitie indiferent de cat de obosit este si intr-adevar este extrem de curios.

 

Noi nu avem inca nici un dintisor.In rest DAVID este din ce in ce mai activ si abia ii facem fata.

 

Am si mai multe intrebari:

-cind sunt bebeii vostrii constipati folositi supozitoare cu glicerina pentru copii,sau ce?

-iaurtul il preparati in casa?Cum?

-ce fel de jucarii prefera bebeii vostrii(pt ca vreau sa ii mai cumpar lui DAVID niste jucarii si nu nu prea stiu ce)?

 

Va pupam!

 

Mariana si [copil]DAVID(6 luni si 20 zile)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, nici o problema! Stiu ca nu e ok sa pape multe cereale, dar situatia dureaza de 2 zile deoacere sufera de o foame nervoasa din cauza maselelor si se trezeste la 5 dimineata sa pape (daca am noroc, daca nu incepe sa ceara de mancare pe la 3), in loc sa se trezeasca la 6 jumate, 7 jumate. Asa ca trebuie sa fie mai consistenta masa de dimineata ca altfel nu mai iesim la socoteala cu orele de masa de peste zi. Stiu ca nu o chiar ok, dar am vorbit cu pediatra si mi-a zis ca nu are ce sa pateasca cateva zile daca mananca asa... Sper sa-i treaca supararea de la masele si sa revenim la orarul nostru obisnuit de masa...Ca de nu m-am saturat de noptile astea agitate.

 

Davidutza, sa stii la Luca mananca tot ce am zis eu acolo. ma rog, masa de pranz variaza si ea, 2 zile pe sapt papa galbenus de ou, pe care, de regula, il combin cu stevie sau spanac. Si de saptamana viitoare intentionez sa-i introduc ficatelul de pui in combinatie cu piure de cartof. Acu, sa vedem daca o sa-i placa aceasta combinatie, ca doar el e sefu, nu io. Iar acum, referitor la intrebarile tale: daca e constipat ii suplimetez portia de suc de portocale, sau ii dau mai multa para, ma rog chestii care il scot afara mai repede in cel mai rau caz folosesc supozitor, iaurtul il iau din comert (Danonino si danone simplu in care pun fructe), ca am incercat acasa si nu mi-a iesit nimic, cred ca trebuia sa fie mai cald, iar cu jucariile... pai preferatele lui fi-miu sunt: cutia de pudra Sanosan, punga de plastic, termosul de biberon, telecomanda, o revista, pantofii (de preferabil sa fi mers cu ei pe jos) si tot asa... Am renuntat sa mai dau banii pe jucarii deocamdata, mai tarziu cand s-o tavali pe jos dupa masinute, biciclete, trenulete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce-ati facut fetelor azi, v-a molesit caldura pe toate? ca vad ca e slaba miscarea, n-am ce sa citesc.

Sa mai raportam si noi, al doilea dintisor a iesit de o saptamana si se pregateste deja unul sus, se vede coltisorul.Cu toate astea, David e linistit doarme bine noaptea insa de doua zile cam face mofturi la mancare, nici laptele de seara nu-l mai bea tot, azi insa a mancat cu multa pofta primul iaurtel. In rest toate bune, stam tot mai mult pe-afara, e vesel tot timpul,curios nevoie-mare,n-ar sta o clipa locului, inebunit dupa copii, in parc chiuie si "vorbeste" tot timpul cu ei, despre Laura nu mai vorbesc, au niste "dialoguri" foarte amuzante.

in legatura cu intrebarile Davidutei:

-noi n-avem probleme cu constipatia, n-am avut niciodata

-i-am dat Danonino si probabil asta o sa-i dau in continuare.

-jucarele care zdrangane,o mingiuta moale si colorata cu ceva zdranganitor inauntru, are o jucarie muzicala cu butonele si lumini care-i place si mai nou(de azi) o toba muzicala si "vorbareata" care pare sa-l atraga, Winnie the Pooh si prietenii lui, care la fel zdrangane, canta(suntem mari fani Winnie).In pat are un Winnie the Pooh si pe Noukie, ambele de plus, cu care se lupta in fiecare seara si care-l rapun in cele din urma.Oricum, vorba Adameascai, pana la urma oricat de multi bani dai pe jucarii, in final ei se joaca cu cele mai neasteptate si banale lucruri, dar in ce ma priveste, cand e vorba de copii, de haine si jucarii pentru ei, pur si simplu nu ma pot abtine desi de fiecare data-mi promit mie ca gata, ajunge.

 

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ADRIANA da, daca copilul o fi normal sau grasut, dar uite ca Alex al meu e f slab (cu 1.5-2 kg mai putin decat ar trebui) si ii dau f multe cereale, ce cateva masuri, fara masura si nu pune pe el deloc! ma dispera! azi a mancat cartofi cu mazare pasta (din borcanas), cereale de la Milupa si Gerber amestecate, un borcanel de banana cu fructe de padure (cred ca afine, "blueberry") si a si supt. Si degeaba....

 

CARMEN pai 8.5-9 kg e normal si cum e si lungut e numai bine! vezi ca inseamna ca acum creste bine, chiar daca la un moment dat era mai grasunel, trebuie sa fii f multumita de el! ma bucur ca iti place cum e la noi, sunt si zone si mai frumoase si mai urate, cel mai bine e sa vezi tu cu ochii tai, dar pt inceput e bine orice, noi am stat muuult mai prost decat o sa stati voi . Valize luati ceva cat mai rezistent ca le arunca astia si le trantesc de se fac zob prin aeroporturi, ale mele s-au facut praf, dar au tinut o calatorie, deci cat a trebuit, nici nu are sens sa cheltuiti prea mult pe bagaje, luati ceva doar cat sa va tina pana peste ocean, apoi va cumparati din Canada f faine si de calitate cand va vor mai trebui, muuult mai ieftin ca in Europa. A! sa-ti iei haine care iti plac ca sunt mai bune si mai frumoase in Romania si incomparabil mai ieftine, pantofi cel putin in SUA sunt de f buna calitate si ieftini, deci asa ceva nu renteaza sa luati, haine de bebelus iarasi sunt aicea f bune si destul de rezonabile ca si pret, dar aduceti-va cu voi totusi cat foloseste acum Matei. Caruciorul de care zici se numeste jogging stroller si e cu suspensii si roti de cauciuc si poti alerga cu el.. noi am primit unul asa ca nu am avut de ales, dar e suficient isi face treaba de carucior si are si car seat (e de la Graco).

 

ILEANA multumesc de lista cu planul de mancat al lui Luca!

 

va pupic, inca nu am apucat sa pun poze cu Alex... va zic eu cand reusesc.

 

ALex a facut vaccinurile de 6 si de 8 luni ieri si nu a avut nici o reactie neplacuta nici macar local si nici febra! [cool]

 

va pupic,

 

 

allya si alex-dinu (28 oct 2003)

http://community.webshots.com/user/allyalex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TANIA felicitari! de cand sta copila ta atat de mult in fundic de la cat timp? Alex la 6 luni abia sta cateva minute si pleaca undeva intr-o directie daca nu e sprijinit, sprijinit sta oricat in fundulet de la 4 luni si se si ridica singur da dupa cum zic, nu rezista el prea mult pe pozitie, mai eu cred ca fetitele is mai precoce cu statul si umblatul decat baieteii. Mamicilor de baietei nu va suparati pe mine. [flo]

 

va pupic

 

allya si alex-dinu (28 oct 2003)

http://community.webshots.com/user/allyalex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...