Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (22)


Recommended Posts

Elena, imi pare asa rau penru Alvarica, dar trebuie sa fii tare si optimista, va fi bine, si poate nu va fi nevoie de nici o alta operatie! Stii ca s-au mai inselat si alta data in privinta lui, iar din ce spui tu, Alvaro este un baietel intr-adevar super. Doamne ajuta sa fie totul bine pana la urma!

Gandeste-te ca este foarte bine ca te afli intr-o tara in care exista grija si respect maxim pentru sanatatea oamenilor, si bine ca il monitorizeaza atent. In Romania vezi si tu cum e...Eu una sunt fericita ca va am pe voi, ca altfel nu stiu ce m-as fi facut ca pediatra...mare lucru nu rezolv, tot experienta voastra mi se pare de baza!

Vikinga, ai dreptate - uneori ne lamentam chiar degeaba, eu una parca sunt o baba d-aia vaicaricioasa. - dar si stau intr-un bloc plin de astfel de specimene, m-oi fi molipsit si eu!

Dar aseara am patit-o rau de tot - la ora 21 m-a luat o durere de masea de plangea si nu-mi trecea...am fost la urgente la Fac de Stomatologie, am rezolvat problema,dar in timpul asta Stefi a stat la Kokolina si a plans dupa mine...[q]Mi-am dat seama ca eu sunt una pt el, si nu se simte in siguranta decat in bratele mele, asa ca asta e...cred ca va veni vremea cand voi vrea sa-l alint si sa-l tin in brate si nu va mai vrea el, si atunci poate o sa-mi para rau de vaicareala asta..

Va multumesc mult ca m-ati incurajat ieri, cand ma vaicaream...[flo][flo][flo]

Am luat niste Magne B6, ca s-ar putea sa am starea aceasta si de la primavara, pe mine mai ataca astenia pe vremea asta...

Cu diversificarea...mai incerc azi, daca tot nu merge, renut cateva zile - oricum, eu trebuie sa-i dau putine fructe ca daca nu, kaki cu greu sau deloc..[bang]Ca mai nou, Stefi nu mai vrea nici ceai - baiat cu personalitate, ce mai! De fapt si mie mi-a spus mama ca n-am mancat mai nimic pana pe la 8 luni, decat tzizi, si iaca-ta cata sunt! Si mamoasa...[;)]

Va pupicim, sa auzim de bine,

Carmen si Stefi 4 luni jumate

 

 

http://community.webshots.com/user/carmena092003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

bonjour!

 

Elena, imi pare rau sa aud asa vesti de la tine, bafta astazi, tinem pumnii si ne rugam pt voi! Asteptam vesti!

 

Onutza, bine ai venit! Vrem mai multe amanunte despre prichindelul familiei.

 

Vikinga, nici o problema! Pai primul rand de fini sunt pusi pe treaba si probabil ca anul viitori o sa si botezam primul finutz sau finutza, ce-o fi. Iar randul 2 de fini au de gand sa mai astepte vreo 3-4 ani...

 

Mai, ajung la disperare. De 2 nopti se trezeste printul din ora in ora. E cumplit. Nu apuc sa adorm, ca iar fac excursii la el in dormitor... I s-a umfat gingia si in partea stanga jos. Asta e... Cred ca pana la un an vrea sa si schimbe dintii.

Dar avem si realizari. A inceput sa mearga de-a-busilea. E incantator cum se taraste el prin casa. Acum merge inapoi, sper sa gaseasca directia buna in cateva zile. Iarc cand e in premergator deja o ia la fuga si alearga pisicile.

Azi a promis sotul meu ca imi aduce scannerul acasa. daca nu, il trimit sa doarma la birou sau la fi-su in camera.

 

Na, ca s-a terzit maimutzica, ma duc sa vad ce doleante are.

Pupi

 

pentru Matei Gabriel!!! Sa traiasca parintii, sa fie sanatos si la punga gros!

 

 

 

http://community.webshots.com/user/adamestii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, draga, nu-mi vine sa cred prin cite incercari trebuie sa treaca o mama !!! Am amutit pur si simplu cind ti-am citit mesajul, iar apoi mi-am revenit stiind ca tu esti o MAMA in adevaratul sens al cuvintului, iar Alvarica este un copil cu o putere si o dragoste de viata enorme, asta ati dovedit-o deja amindoi.

Asa ca eu zic sa nu va pierdeti puterea si increderea in Dumnezeu si o sa vedeti ca totul va fi bine. In definitiv, medicii au mai gresit o data in legatura cu diagnosticul lui Alvarica, poate se inseala iar, sau poate nu e chiar asa de grav precum pare. Eu sint sigura ca o sa treceti si peste aceasta incercare si o sa iesiti din nou invingatori, si mai puternici ca inainte.

 

si multa sanatate !

 

Pupici

Simona si bb Codrin (14.12.2003)

http://community.webshots.com/user/simonarata

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de urari. Azi Matei a facut 6 luni, si bineinteles ca e super marait. Isi baga mana in gura cu disperare ... poate ne trezim si noi cu vreun dinte. De ieri am inceput sa ii dau carnita, pe care o scuipa cu indarjire ... o fi vegetarian copilul meu ... dar o rezolvam noi si pe asta. Mai insist azi, maine, pana se da pe brazda. Peste o saptamana o sa incerc si galbenusul de ou. Alte noutati nu avem, poimaine mergem la vaccin, sper sa fie la fel ca si celelalte, adica sa nu aiba nici un fel de reactie.

Elena, multa sanatate lui Alvaro, sunt convinsa ca a fost o alarma falsa, tu stii mai bine, ca te-au mai speriat o data medicii vostri destepti

 

http://community.webshots.com/user/carmen77102

 

Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Onutzaid="blue">, bine ai venit! Scrie-ne si despre mezinul familiei !

 

Ileanaid="blue">, felicitari lui Luca pentru mersul in patru labe. E fantastic cit de precoc este micutul tau. Sa-ti traiasca si sa aibe tot mai multe realizari din astea bune !!!

 

Carmenid="blue">, hai ca m-a distrat faza cu "blegul" de Matei. Cum sa fie bleg copilu' ? Mie intotdeauna mi s-a parut un smecher, nu un bleg. Parca mi-l imaginez de-a dura prin toata casa.

Se pare ca incep miscarile in forta in grupa noastra

 

Codrin s-a intors azi prima oara de pe spate pe burta, dar iar n-am fost linga el sa-l vad. L-am lasat la el in patut pe spate, de-a latul patului, sa admire caruselul si cind m-am intors sa vad ce face el era pe burta, de-a lungul patului si "vorbea" cu o jucarie. Mi-e tot mai drag si el e tot mai dulce.

Iar si-a scos o masa de lapte, si a ramas la 4 mese pe zi (3 lapte + una fructe si brinza). Asta e. Macar acum minca cite 250 ml de lapte la o masa, deci sper ca e suficient.

Cind sa zic si eu ieri noapte "hop", fiindca nu s-a mai trezit pina dimineata, na ca azi-noapte iar s-a fitziit o ora de la 1.30 pina sa adoarma iar bustean. In schimb s-a trezit abia la 7 sa mince.

Mai nou se tine singur de degetele mele cind il ridic in fundulet. Ii zic "sus" si el incepe sa rida la mine si se trage singur in minutze de parca ar sti ce urmeaza.

 

Mai fetelor, nu stiu ce sa ma fac cu turturelele astea ca-mi intra direct in geam. Termopanul de la sufragerie e stopsol si vazut din afara pare oglinda, nu se vede inauntru, iar turturelele cred ca dincolo de geam sint tot pomi si incearca sa treaca prin geam. Se tot lovesc, dar chestia e ca insista, nu-si dau seama ca e pacaleala. Sint multe pasari in pomii din spatele blocului: porumbei, rindunele, turturici, dar numai turturicile fac asta. Ce-o fi in capul lor ? Si mai ales cum fac sa scap de faza asta ca e tare nasol din sfert in sfert de ora sa auzi cum ti se izbesc in geam si sa fii nevoit sa iesi pe balcon sa le alungi de acolo, ca altfel se schilodesc saracele.

 

Pupici

Simona si bb Codrin (14.12.2003)

http://community.webshots.com/user/simonarata

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor!

pentru Matei Gabriel!!! Sa cresti mare, sanatos, destept si frumos!

Elena, imi pare tare rau pentru problemele cu Alvaro...Roaga-te lui Dumnezeu, te va ajuta. Amandoi sunteti puternici, o sa treceti cu bine peste toate problemele. Sa auzim numai de bine...

 

Ileana, felicitari pentru mersul de-a buselea. Tare amuzant tre sa fie. Io cred ca pana la un an aveti dentitia completa. Nu stiu cat te consoleaza dar gandeste-te asa, tu ai avut nopti nedormite aproape incontinuu, esti obisnuita. O sa-i creasca dintisorii si pe urma somn de voie. Eu de ex. sunt obisnuita cu 6 ore pe noapte, chiar si 7...sa vezi ce greu imi va fi cand vine perioada dintilor!!!

Simona, felicitari pentru intoarcere! Sa ai grija de acum pe unde il pui, sa nu te trezesti cu el pe jos. Eu inca il pot lasa in mijlocul patului ca nu se intoarce de pe burta pe spate, doar invers...Deci nu se poate rostogoli inca...Sper ca prima data cand va face asta sa nu fie direct pe covor[:)]

Legat de turturele...E funny rau de tot, am ras o tura...Oare daca lipesti ceva colorat in afara geamului, pe partea superioara a lui, nu tine? Sa vada ca e totusi geam...Stiu ca taie putin din luminozitate, dar altceva nu-mi trece prin cap.

 

Si Andrei papa doar de 4 ori pe zi, din pacate la noi nu merge inca diversificarea. Doar lapte, maxim o linguritza 2 de altceva.

Ieri am fost la vaccin, naspa...A facut iar febra, nu mare, dar era...Si e marait de innebunesti...Doarme, se trezeste maraind si tot asa...Asta e, om trece si peste perioada asta.

Vikinga, am reusit sa vad pozele voastre...tare faine, e asa de dulce Aldo!!!

Sympa, am vazut si pozele voastre. Prima data m-am uitat aiurea, in primul album, dar am gasit in final pozele recente. E scumpa Andrea, tare de tot, are niste ochisori frumosi de numa. Si ce scaunel fain are...prima data am crezut ca e premergator, apoi am vazut ca nu.

Gata, ca s-a trezit dictatorul. Ma duc sa-i suflu undeva din directia N-NV ca astazi se pare ca asta e directia buna.

 

,Dana si Andrei(12 dec 2003)

 

http://community.webshots.com/user/dpintilie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[red]La multi ani copiilor nostri SCUMPI si sa fie binecuvantati!

 

Elena,id="purple"> mult curaj si sanatate multa pentru frumosul tau. Doamne Ajuta, o sa fie bine pana la urma. Mi se rupe sufletul cand aud de suferintele micutilor. Atat de fragili si de nevionvati.

Din fericire, medicina are mijloace sa faca cele mai complicate proceduri si interventii.

 

numai bine,

Z

Miruna, 5 ani

Maia, 5 luni

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"La multi ani!" Matei.Sa cresti mare si sa o asculti pe mami!!!!

Am avut o noapte linistita....se pare ca dintii au fost de vina..de 2 zile se trezeste tot la 9 dimineata..spre fericirea mea, ca nu s-a mai intamplat nu stiu de cand sa doarma asa de mult si bine.E bengoasa tare...n-are pic de stare in ea..trage tot pe ce pune mana, baga in gurita tot...nu-i mai ajunge patura aici in salon (ca i-am pus o patura de-aia mare pe jos), face ce face si tot pe covor sau parchet ajunge.Joi mergem si noi la vaccinul de 6 luni..Carmen o sa sufere bebeii nostri de aceeasi intepatura joi.

Dpintilie, v-am vazut si noi pozele..e un scump si Andrei.

Eu am incercat sa-i dau sa pape lui Andrea un scaunelul ei de papa dar n-am sanse ca isi da toata mancarea pe ea (ar trebui sa aiba spatarul putin mai inclinat) asa ca ii pun o perna mai mare sub cap si asa mancam.O sa incerc sa-i ridic treptat perna mai sus pana ne apropiem de inaltimea spatarului de la scaun.Saptamaan trecuta a zis mama prima oara....de mai multe ori, mai mult cand e suparata si da in plans striga mamamamamama.Imi vine sa o mananc.Acum sta in genunchi si pe palme si se balangane inainte-inapoi dand din fundulet si face precum calutii...zici ca-i la ora de sexologie[ups]

Hai ca merg sa mai strang de prin casa ..cat ma mai lasa

Pupici si toate cele bune.

Andrea 25.10.2003

 

http://community.webshots.com/user/sympa200

http://community.webshots.com/user/sympa2000

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ce primire calduroasa stiti voi sa faceti :-) , multumesc ...sa tot vina omul in "vizita" la voi :-).

 

id="red">Elena , id="black">imi pare tare rau pentru puiul tau , sper ca totul sa fie in regula ...eu abia acum incep sa inmvat despre fiecare despre voi dar inteleg ca micutzul tau a mai facut o operatie ...sper din tot sufletul sa nu mai aibe nevoie de alta.

 

Sa va spun acum cite ceva si despre Sean , prizlea familiei ....are aproape 4 luni ...s-a nascut la 38 de saptamini prin cezariana ...cezariana la care anestezia nu mi-a prins bine si am tipat de durere ...si mi s-a intarit concluzia ca medicii de aici sint tare dobitoci ...anestezistul imi spunea ca stie ca n-a prins bine anestezia dar sa tip numai cind nu mai pot de durere :-( ...pe bebetul l-au scos repede relativ dar dupa aia a durat o ora aproape sa ma coasa pentru ca eu am o operatie de fibrom de uter, un ovar scos, prima cezariana plus o operatie de ocluzie intestinala la activ...deci ce era inauntru de aderenti s-au speriat si ei. In final abia dupa operatie mi-au mai facut o anestezie mica ...de m-au molesit pentru restul zilei iar lui bebitza i-au dat biberon fara sa ma intrebe macar. Bineinteles ca eu m-am crizat rau si imi venea sa ii string de git pe toti acolo pe loc. In final l-am luat pe cocoloshul meu si i-am dat sa suga ...a fost expert din prima spredeosebire de Bryan care nu stia deloc sa suga la inceput.

 

Acum Sean are aproape 4 luni si papa de rupe ....suge la 2 ore odata iar cind nu mai rezist ii dau ...cam la 3-4 zile odata , un biberon de 240 ml dimineata pe care il rade rapid si dupa 3 ore chitaie iar. Duminica am inceput cerealele , fericire maxima pentru el ...i-am dat duminica o lingurita dimineata si una seara ...ieri i-am dat 3 dimineata si 5 seara ...aseara la 7 i-am dat deci sa suga 20 de minute si 5 lingurite de cereale cu apica , el le papa cu lingurita ...am zis ca o sa stea linistit vreo 4 ore ...sufletu'...la 9.30 foame mare ....i-am dat iar sa suga ...pe la 11 a facut baitza , a supt iar si nani pina la 6 dimineatza. Culmea e ca nu este obez ...e bine, are 6kg jumatate ...se si misca mult ...se intoarce de pe o parte pe alta ....el a inceput de la 2 luni sa se intoarca ...si tot de-atunci nu mai doarme ziua decit maxim 2 ore ....vorbeste cu jucariile ...gingureste adica ...ii place sa dansez cu el in brate ...se uita la catzei cu mare interes. Avem si o problema cu el , din cauza ca au tras cam rau de el la nastere are torticollis si are capshorul tesit intr-o parte , facem fizioterapie cu el , il apasa pe capshor ...eu nu rezist sa vad ca urla micutzul ...il trimit pe rafy - sotul meu. Sper sa isi revina forma capshorului.

 

Gata fetelor ca am limbaritza ...in scris ...sa nu va suparati ca scriu atit :-)

 

Am si pozutze dar nu stiu sa creez o pagina si sa le pun, daca stie cineva sa ma invete pleaseeeeeee .

 

Va pup dulce ca s-a trezit si Flaminzila al meu.

Onutza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...