Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (22)


Recommended Posts

Buna fetelor!

 

Elena,iti doresc tie sa ai credinta, iar ingerasului tau ii doresc sa fie puternic si sa treaca peste toate problemele cu bine!

 

Noi am inceput diversificarea de ceva timp.Acum mancam de dimineata lapte praf NAN(a supt san doar pana la 4 luni),la ora 10 mar cu biscuite sau banana.Uneori ii dau suc de portocale pentru ca avem ceva probleme cu constipatia.La pranz primeste pireu de cartof si morcov cu carnita(ii place foarte mult) si de 2 ori pe saptamina 1/2 galbenus ou in pireu sau ficatel.Dupa amiaza ii dau un iaurt Danonino iar pe la ora 18, cereale.Seara bea lapte.Noaptea inca se mai trezeste sa manince (dar o cantitate mica) dar suntem pe cale sa ne dezobisnuim.Cand NU vrea sa manince un fel de mancare primeste lapte.

Am incercat si mancare la borcanele dar nu ii plac decit pireurile de fructe.

 

DAVID este din ce in ce mai activ,nu mai are stare deloc.Bolboroseste toata ziua diverse sunete.Este atent din ce in ce mai mult la detalii,urmareste si cele mai mici obiecte.

Sta singur in fundulet si se joaca cu diverse jucarii,le arunca si apoi se intinde dupa ele.Se rostogoleste doar cand are chef, insa trebuie sa stau mereu pe linga el.

Premergatorul este insa pasiunea lui,poate ajunge unde vrea,deja deschide usile la dulapuri si trage de orice obiect ii iese in cale.

Am pus deja aparatoare la prize!

 

Poze inca nu am reusit inca sa pun!

 

Mariana si DAVID (11.10.2003)

Va doresc numai bine!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sympa, exact asa facea si fi-miu saptamana trecuta (cam cum descrii tu ora de sexologie ) si aseara am vazut ca stie sa miste mainile ca sa se deplaseze, iar fundul il tarashte deocamdata.

 

SimonaR, m-am amuzat teribil de faza cu pasarelele care se lovesc de geam. Pt asta zau ca n-am solutii... Felicitari pentru intoarcere.

 

Dana, sa stii ca si eu m-am gandit ca poate e mai bine ca nu apuc sa dorm deloc... Mai tarziu o sa huzuresc si voi o sa va vaitati de mama focului. Da' sa vezi ce-o sa slabiti pe vremea aia... mama, mama.

 

Davidutza,. nu e prea devreme cu ficatelul? Eu stiu ca ala se da dupa 7 luni... Noi suntem doar la galbenus de ou.

 

Ma duc ca vine tati de la birou si tre sa pregatesc masa.

 

Pupi,

Ileana si Luca (6 luni si 25 de zile)

 

 

 

 

 

http://community.webshots.com/user/adamestii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu, dragelor, ca am putin timp. Tudor ar trebui sa faca vaccinul saptamana asta, dar ca si data trecuta e cu much in nas si diagnostic faringo-traheita. Asta se traduce cam asa: plimba niste flegma (scuzati...) prin gat si tuseste. Nu a facut febra. E ok in rest (o sa intrebati care rest, ce a mai ramas...).

La capitolul diversificare, tot asa de rau stam ca si Ven cu Mark, adica suc de mar cu putin biscuit ras (ca altfel nu prea ii place). Biscuitii sunt din cei mai simpli, usor vanilati. Laptele praf l-am schimbat pentru ca n-am mai gasit la Metro si nici la Billa "Milumil 2", asa ca am cumparat Nan, pe care l-a acceptat fara nici o problema si cred ca raman pe el. L-am comparat la continut si am observat ca Milumil are 50% mai mult minerale, pe cand Nan sta cu 50% mai bine la vitamine. Nanul mai are si nu stiu ce proteina din zer si contine mai putine grasimi decat Milumilul, ceea ce se vede si in modul in care se dizolva in apa.

De saptamana trecuta (miercuri parca) a reusit sa se rasuceasca de pe burta pe spate. Se ridica in fundulea daca il trag de manute.

De dormit noaptea a fost destul de bine pana acu' 2 zile (adica nopti), cand adormea in jur de 21 si se trezea pe la 6:30, chiar 7, papa putin la san si apoi mai dormea pana pe la 8. Mai nou, se trezeste pe la 5:30 si vrea sa manance. Mai mult de 180 ml. de obicei nu mananca, si asta se int,mapla doar la o masa pe zi, in rest bea in jur de 140 ml. Are 7 kg. imbracat si aprox. 70 cm lungime.

Si rade cu hohote, de ne topeste.

Gata, trebuie sa fug, ca Anca ne-a imputit casa (kaki...)

Va pup.

 

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit aparem si noi la raport ca am cam tras chiulul in ultima vreme.

Bine ati venit Onutza si Davidutza.

Elena m-am tot gandit la tine si la puiutul tau, caci stiu ce inseamna disperarea unei mame chiar daca la noi a fost din alte motive. Si Iasmina a fost sedata pt analize si a trebuit sa o tin nemancata 10 ore inaintea radiografiei cu bariu. Nu stiu cum, cu toate ca ea face rau de foame, atunci a rezistat si nici macar nu a plans. Va doresc multa sanatate si putere sa treceti peste toate incercarile. Sunt sigura ca micutul va fi bine.

Despre Iasmina ce sa va mai zic? Am inregistrat un oarecare progres in ceea ce priveste fructele, adica i-am dat bana cu avocado de la care nu a avut nici un fel de probleme. Insa azi i-am dat si un pic de branza si iar a plans de burtica. in fine, mai vad eu ce ii dau sa manace.

Daca bbii nu vor sa primeasca alimente noi v-ati gandit sa luati masa in fata lor, poate ii faceti curiosi in legatura cu mancarea? Nu dati, e doar o parere. Eu daca manac in fata Iasminei o vad cum inghite in sec ca vrea si ea, dar ei nu ii face bine orice aliment.

Ei va las ca se cam foieste si mi-e sa nu se trezeasca.

Sanatate si pupici.

 

Tutzi si Iasmina (28.10.2003)

 

http://community.webshots.com/user/tutzica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ELENA scumpa nu dispera! o sa fie bine Alvarica o sa vezi! greul a trecut atuncea dupa nastere, oricum e pe maini bune nu iti fa probleme! e f bine ca il pot investiga si ca isi dau silinta sa vada daca totul e in regula! Dumnezeu sa va ajute![flo]

 

ILEANA felicitari!

 

LA MULTI ANI! Matei si tuturor care sarbatoresc ziua de nastere azi!

 

VIKINGA este f frumos Aldisor si seamana mult cu mamica lui! pai tu ce probleme iti tot faci ca arati super [zana] cu tot cu berica!, abia astept pozele cu datul din buric!

 

VILMA muuulta sanatate!

 

VEN si Markus al tau tot mai scump se face!

 

CARMEN f dragute pozele si bravo pt vioiciune! de unde ai scos faza ca ar fi fost blegut? mie nu mi s-a parut ca ar fi asa!

 

FLEUR ce frumoasa s-a facut Rose! imi place f mult poza in costumasul de iarna roz, ii sta f bine si cea din profil! are asa o fata frumoasa si ochisori superbi!

 

SIMONA e bine ca nu-s gaste salbatice ca la noi aicea...si-s numai turturele!

 

Am facut si eu niste poze cu primavara de pe strada mea, da inca nu le-am pus, cand reusesc, va zic sa vedeti! [foto]

 

Mai pe mine m-o pus [}:)] sa-mi vopsesc eu acasa parul blonda si am iesit o culoare naspa portocalie desi am stat o ora cu decolorantul pe cap....trebuie acuma sa-l vopsesc cu altceva mai inchis la culoare peste....zau daca inteleg ce trebuia sa fac inafara de a ma duce la un coafor...

 

va pupic si trebuie sa va iau la rand pe toate sa va vad pozele....

 

cu drag,

 

 

allya si alex-dinu (28 oct 2003)

http://community.webshots.com/user/allyalex

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza!

 

Cam liniste... Va lasa bebeii sa dormiti? :)) Oare cum o fi?

Fi-miu s-a defectat de tot. Azi nopate a mancat la 3 jumate, nu a mai mancat nopatea de 3 luni. Oare o fi normal??????? Ce ma fac cu el daca incepe iar sa manance nopatea? Nu-l vrea vreuna dintre voi sa dormim si noi 2 nopti sa ne incarcam bateriile?

 

Pentru ce felicitari, Allya? Ca ne ies maselele?

 

Azi ma pun pe scanat poze, sper sa ma lase tanarul. Din pacate iar a inceput sa urle inainte sa adoarma, credeam ca scapasem...

 

pentru Alexander Constatine, Aris Alexander, Andrei Cezar, Iasmina!!

 

 

 

http://community.webshots.com/user/adamestii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, hai ca il iau eu pe Luca ... mie mi-e tare simpatic asa, cu dintisorii aia ... ia-l tu pe stirbul de Matei . Mai, lasa ca scapi tu de dintii astia ... doar dupa masele nu mai are ce sa ii mai iasa ... si asta inseamna inca vreo luna de chin ... si dupa asta somn de voie .

Matei roade si el tot ce apuca, dar macar noaptea doarme ... de la 7 seara la 7 dimineata ... cu scularea pentru baita si papat de la ora 10 (atunci il scol eu, ca el nu s-ar scula singur), si dupa bibero adormit instant. Ce zici, Ileana, facem schimb? Dar in mod sigur ti s-ar parea ceva in neregula ... sa ai liniste in casa.

Haideti ca va las, ca e ziua sotului si merg sa il scol si sa il pup.

 

http://community.webshots.com/user/carmen77102

 

Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat ieri sa va zic un pont pentru adormit bebelusii. Dar merge numai daca sunt cat de cat cooperanti, daca s-au infuriat, nu cred ca mai reusiti nici cu politia (vorba vine...)

So, eu pe Tudor nu-l las mai mult de 1,5-2 ore dupa masa treaz, ca stiu ca nu rezista. Asa ca il iau in brate cu suzi in gurita si il acopar cu un scutec de finet moale pe cap. Fatza si-o ingroapa in bratul meu si dupa 2-3 minute, e gata. Mai rar il pun direct in patut cu scutecelul pe fatza si adoarme si asa. Presupun ca scutecelul acela moale ii aminteste de cuibarirea intrauterina. Oricum, metoda este preluata de la soacra-mea, ea i-a prins shpilul!!

Va pup.

 

 

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...