Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ce sa NU mancam in timpul sarcinii!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mie mi-a zis dr azi ca, daca iese la analize ca ai imunitate (sau ceva de genul asa) impotriva listerioze poti manca, asta ti-o spun ei, daca nu, te avertizeaza. Eu am intrebat, pentru ca am vazut pe forum.

 

oana si bb din burtica [copil]

"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oana cretu

 

Mie mi-a zis dr azi ca, daca iese la analize ca ai imunitate (sau ceva de genul asa) impotriva listerioze poti manca, asta ti-o spun ei, daca nu, te avertizeaza. Eu am intrebat, pentru ca am vazut pe forum.oana si bb din burtica [copil]"Si maine mai este o zi..."http://community.webshots.com/user/oanacretu..."

id="quote">id="quote">sigur la listerie se referea? ca mie la toxo mi-a dat "dezlegare"!(pot sa mananc chiftelutze crude ta-na-na-na-na-nam! da n-am curaj![xx(])http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crinuta

 

Eu nu inteleg de ce nu putem manca ficat. Mie tocmai mi-a fost recomdandat, deoarece in urma analizelor facute am o usoara anemie. Acum ce fac? Dupa cine ma iau? Crinuta si puiutul mic

id="quote">id="quote">sunt in aceeasi situatie, dilema, oscilatie, pofta, datorienu a murit nimeni de la putin ficat, eu as mai manca... tot zic, dar tot aman...fa-l fiert, na! sa moara vitamina A!http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Samsara7

 

Draga Oz, iti multumesc pt calificative! Sa stii ca nu imi permit sa arunc aiureli decat dupa ce m-am documentat inainte. Nu m-am gandit insa ca e necesar sa fac un curs aprofundat despre toxoplasmoza, ci doar sa dau o idee generala.

id="quote">id="quote">nu e cazul sa te simti jignita, nu am aruncat nici un calificativ la adresa ta ci la textul pe care l-ai postat, si care ESTE plin de aiureli. Nu e cazul unui curs aprofundat dar nici sa dezinformezi fetele.

quote:Daca citesti insa "'aiurelile" cu atentie vei vedea ca nu ai facut o analiza prea atenta a frazei. Nu am spus ca pisica nu ar fi gazda ( e in parte adevarat, caci sunt gazde toate felidele, adica toate mamiferele carnivore care se hranesc cu rozatoare infestate).

id="quote">id="quote">Ok, deacord cu tine pisica nu este singura gazda definitiva, toate felinele sunt, vreau deci sa-mi cer scuze fetelor care au in batatura leul sau tigrul, ESTE PERICULOS.Definitia ta:'sunt gazde toate felidele, adica toate mamiferele carnivore care se hranesc cu rozatoare infestate' ma face sa inteleg confuzia din textul initial. Mamiferele care se hranesc cu rozatoare NU sunt TOATE feline, din cele domestice numai pisica face parte din feline. Btw, si porcul mananca soareci (asa face trichineloza) si nu este felina .

quote:Pisica e principalul pericol pt femeile insarcinate stiind ca este un animal de casa, adoptat de multe familii.

id="quote">id="quote">vezi! aici e marea greseala, NU pisica ci carnea infestata insuficient preparata termic este PRINCIPALA sursa de infectie pentru om. Pisica, prin fecalele ei (mai vechi de 24h) prezinta pericol, dar asa cum am zis, pisica nu este neaparat infestata, iar in cazul in care se infesteaza elimina oochisti doar cateva zile, cantitatea de oochisti eliminata este mica, deci sansa de a te infesta de la pisica este minima.

quote: Si oricat ma chinuiesc, tot raman cateva mici fecale ascunse, asa ca sa nu imi spui ca nu pot fi expusa riscului oricate masuri de siguranta iau.

id="quote">id="quote">Pune-ti manusi si foloseste o solutie dezinfectanta, am sa caut sa-ti spun exact cum pot fi distrusi oochistii. O masura SIGURA este felul in care hranesti pisica, daca nu consuma carne cruda, NU este infestata si nu exista nici un pericol pentru tine.

quote:Si daca gazda e unica pisica cum spui tu, cum se face ca mai jos vorbesti despre o sursa de infectie prin gazdele intermediare?

id="quote">id="quote">hai sa clarificam problema asta, avem de-a face cu 2 tipuri de gazde:- definitive, pisica (cu rudele feline din salbaticie) care prezinta pericol prin FECALE- intermediare, vaca, porcul, animalele pe care le mancam si au fost infestate, care prezinta pericol prin CARNEA insuficient preparata termic.Sansa de-a te infesta este minima in cazul fecalelor de pisica si foarte mare in cazul carnii infestate si preparate necorespunzator.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oana cretu

 

Sa stii, draga oz, ca eu azi am fsot la dr si mi-a zis sa evit contactul cu pisica, si mai ales cu cutiuta unde isi face nevoile, caci este foarte periculos, riscand sa-mi transmita aceasta boala, toxoplasmoza.

id="quote">id="quote">Nu am zis ca pisica nu este periculoasa, sansa de-a te imbolnavi de la ea este insa foarte mica. Sfatul doctorului a fost foarte bun, mai ales daca te-a atentionat sa nu mananci carne cruda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crinuta

 

Eu nu inteleg de ce nu putem manca ficat. Mie tocmai mi-a fost recomdandat, deoarece in urma analizelor facute am o usoara anemie. Acum ce fac? Dupa cine ma iau? Crinuta si puiutul mic

id="quote">id="quote"> Poti manca, dar nu f. mult, de ex. de 2 ori pe sapt cate putin n-are ce sa se intample. De cand esti graviduta? Ia mai scrie-mi amanunte pe PM!!!!!La ce doctor mergi? Te pup!Sabina & Sofia Galagia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Hannen, mare grija cu sushi. Cat am fost gravida doctorul mi-a spus sa nu mananc sushi si nici altfel de preparate cu carne cruda. Contine ceva care se spune ca ar fi daunator bebelasului. Dar din cate observ alti doctori spun ca este ok. Eu l-am ascultat pe doctorul meu, care este japonez. Mi- a mai spus sa o iau incet cu dulciurile. Auuuuuu, si ce mult am mai suferit eu[q]. Dar nici la bebeu nu-i prea placea cand mancam dulciuri ca dupa ce ma desfatam eu cu o prajiturica sau o ciocolatica delicioasa fugeam repede la baie si vomitam. Ei dar am trecut noi si peste asta.

In rest am mancat multe vegetale si fructe( in special pepenii) si carnita de pui sau porc.

Doctorul meu m-a cam tinut din scurt dar bine a facut ca in felul acesta nu am pus prea mult pe mine[;)].

 

Cami si bebeul David

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am tradus pentru voi : id="navy">

 

Este numita vitamina A orice composant natural prezentand caracteristicile retinolului.

 

Sursa :In alimentatia umana vit A este prezenta :

-sub forma de retinol si derivati in produse de origine animala

- sub forma de beta caroten (provitaminic), cu precadere in produsele de origine vegetala.

 

 

Beta carotenul este pigmentul vegetal cel mai cunoscut care poseda o activitate vitaminica A.

Activitatea vitaminica A a beta carotenului se exprima in raport cu cea a retinolului , adica in ER (echivalent retinol).

La om 6mg beta caroten = 1 mg retinolid="red">.

 

Vitamina A este indispensabila la toate varstele. Rolul sau primordial este in mecanismul vederii. Ea intervine si in regularea exprimarii genelor fiind astfel implicata in nenumarate functiuni ale organismului : dezvoltarea embrionului, dezvoltarea celulelor, reinnoirea tesuturilor (pielea, mucoasa intestinala), sistemul imunitar. In plus de aceste proprietati ale vitaminei A, beta carotenul actioneaza si ca antioxidant (distrugerea radicalilor liberi).

 

Aportul de vitamina A recomandat este de 800 ERid="red"> pe ziid="red"> la omul adult[/u]. In mod clasic este indicat ca circa 60% din aport sa fie sub forma de beta caroten.

 

 

Surse :

Ficatul de peste si al animalelor de crescatorie au cel mai ridicat continut de retinol. Dar si produsele lactate, ouale si untul contribuie la aportul de vitamina A in afara de anumite produse animale si vegetale (sub forma de beta caroten). Vitamina A este sensibila la oxidare si la lumina, dar relativ stabila sub efectul caldurii .

 

Aporturi nutritive recomandate in vitamina A id="red">

Varsta ........Aport recomandat(µg ER/zi)*

Noi nascuti ...... 350

Copii 1-3 ani ...... 400

Copii 4-6 ani ...... 450

Copii 7-9 ani ...... 500

Copii 10-12 ani ...... 550

Adolescenti 13-15 ani ...... 700

Adolescentes 13-15 ani ...... 600

Adolescenti 16-19 ani et barbati adulti ...... 800

Adolescente 16-19 ani et femei adulte ...... 600

Femei insarcinate (al treilea trimestru de sarcina)...... 700

Femei care alapteaza .......950

 

* E.R. : echivalent rétinol ; 6 µg de b-carotèn = 1 µg de rétinol adica 1 mg E.R.

 

 

Surse alimentare de vitamina A (in mg/100 grame)id="purple">

 

Produse...................................... Vit.A totala

Produse animale id="red">

Ulei de ficat de morun............................ 20000-25000

ficat............................................. 10200-15250

pâtéu de ficat...................................... 4000-4500

foie gras, peste gras

(tipar, ton rosu)....................................900-1000

unt..................................................780- 925

Galbenus de ou, caviar...............................500- 600

Rinichi de vita, parmezan,

roquefort, branza de capra...........................300-400

Rinichi et de miel si de

vitel,ou intreg, hamsii,

camembert, brie, cascaval

gouda, reblochon, comté,

beaufort, edam, cascaval

olandez, smantana , lapte

praf integral ........................................200-300

Produse végétale id="green">

morcovi (crud, suc).................................1920-2000

morcov gatit , salata

de papadie..........................................1330-1500

morcov en conserve,

patrunjel proaspat...................................1000-1170

caise uscate, spanac, dovleac,........................670-830

mango, pastarnac, ardei gras rosu.....................500-670

cresson, nectar de caise,.............................330-500

Pepene galben, caise, telina,

ardei gras verde si galben ,

salata verde, fruit de la passion

(suc proaspat), sos de rosii..........................170-330

Papaye, castravete acru, rosii,

prune uscate ,musaca,

compot de caise , margarina

(din porumb sau flaorea soarelui)...................... 80-170

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt putin cam mirata cand vad ce scrieti aici(fara suparare)...eu am nascut exact acum 1 luna si in timpul sarcinii am mancat ot ce mi-a cazut bine si nu am avut nici un fel de restrictie...Bine am si pus ffff mult pe mine, adica 30 kg, dar am dat deja 16kg jos...ma mai lupt cu restul[bang]

Va pup!id="teal">id="Comic Sans MS">

 

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...