Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum am slabit 30 kg in 3 luni!


Recommended Posts

Fetelor si eu m-am ingrasat cam f mult in timpul sarcinii...vreo 30 de kg...de alaptat am alaptat numai 3 luni...apoi am pierdut laptele asa dintr-o data...pe baza de stres si oboseala!!! Incet incet s-au dus kg...fara efort...dar cele 7 care au mai ramas si se vad bine pe burtica,fund si aripioare nu mai pot scapa de ele!!! Am incercat si eu tot felul de diete luate de aici de pe forum...dar nu am rezolvat nimic ...cu infometatul...tot ce dadeam jos cand incepeam sa mananc iar normal puneam in cateva zile la loc! Acum de o saptamana cu toata oboseala si treaba m-am apucat de dieta "personala". Adica mananc ziua normal,fara prajeli si grasimi...si incerc sa mananc cat mai putina paine.Dar nu ma abtin nici de la paine,numai ca o mananc pe cea neagra. DAR am inceput sa fac sport:30 de minute alerg pe aparat,100 de abdomene pe zi...plus ca fac miscare cat pot de mult cu fata afara! SI!!!Nu mai mananc dupa ora 5 decat fructe!!Dar luand ultima masa la ora 5...rezist...nu prea simt foame pana ma culc!!! Si uite asa...fara efortul de a ma mai infometa...si cu sport...am inceput sa dau jos incet si sigur! Se duc 200 de grame pe zi!Nu slabesc brusc...facand sport se intareste si carnea pe mine...si uite ca de luni si pana azi am 1,200 kg jos.Daca o tin tot asa...si dau kilu jumate pe saptamana...intr-o luna am scapat de 6 kg...si nu ma aleg nici cu pielea atârnata pe mine!!! Am mai avut eu tentative de facut sport...dar incercam seara...cand...dupa curatenie,spalat,calcat,macare,copil...eram rupta...si numai de aparat nu imi ardea mie...abia asteptam sa vad patul! Asa ca acum...cand fetita isi face somnul de dimineata...las pt 30 de minute toata treaba...si ma urc pe aparat! Si vad ca merge treaba! SASO!incerc si eu sa dau un sfat...incearca sa nu mai manaci seara mancare!...salata...fructe merge!!! Dar dupa mine...asta e motivul pt care nu slabesti...mancatul seara! Spor la slabit fetelor! IOANA http://delialaryssa.fotopages.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cineva scria "ce atata graba sa slabesti" dupa ce ai nascut. Pe mine ma dobora imaginea din oglinda. Eu mi-am revenit la greutatea dinainte de sarcina dar dupa operatie de cezariana parca nu nascusem, de la medicamente ma umflasem. Eu n-am tinut un regim sever doar am avut in grija BBica, plimbari la greu, mangare bogata in proteine, saraca in calorii, si fara sare, cum a zis gandacelu, sarea retine apa in organism. Bicicleta pe mine nu m-a slabit, mai eficiente sunt plimbarile perpedes" Aici in J bicicleta e un mijloc de transport de baza, asa ca l-am folosit, dar am constatat ca aveam picioarele mai grasute. C&mi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea draga saso![il] ce inseamna masa de pranz dietetica? nu cumva e un alt nume pentru « infometare »? adica « fara grasimi » poate insemna orice… poti manca linistita carne de pui slaba (fara grasimi) si chiar vita (ibidem) – ca altefl nu-ti tine de foame, mama draga, si d-aia dai iama seara prin frigider, normal, se apara si organismul, isi cere drepturile de supravietuire!... uite ce-ti propun! ioana, are dreptate : eu nu bag mana-n foc pentru nimeni ca slabiti daca mancati seara… schimba-ti programul : mananci bine de tot la pranz si te culci mai devreme (adica la 10!!! prinzi si somnul de frumusete dintre 10-11 si impusti 2 iepuri!!!) in parc poti manca si tu, de ce nu… fa-ti un sandvis (dar nu cu unt, desigur!)… sau un iaurt slab cu paine neagra… uite, nu-mi vin in cap idei acuma de ce-ai putea manca in parc… eu mancam bake rolls la greu!;)) nu stiu, la tine e doar o chestiune de organizare! in parc te plimbi laea 5 ore sau… stai pe banca? daca il scoti pe bebe dimineata 2 ore si reduci din orele de dupa-amiaza, ca sa ajungi la 6,30-7,00 sa mananci si tu?! adevarul e ca e destul de greu sa mananci daca nu ai cine sa stea cu bebi… stiu pe pielea mea… eu nu mai apuc deloc ;))) si sunt insarcinata! bineinteles, scaote sarea din mancare (vei descoperi adevarata savoare a alimentelor… adevaratul lor gust… asa, toate au gust de sare!) si fara beuturi racoritoare, decat apa plata… fara bere, desigur… si, iarasi, plimbati-va, plimbati-va, plimbati-va;)) mersul pe jos e mai bun ca joggingul! ioana… felicitari! in sfarsit, vad pe cineva care face miscare! da sa te pup! asta e solutia! pentru aripioare si celulita, pe langa supravegherea mancarii, recomand masaj anticelulitic : nu neaparat cu crema speciala (i-ne-fi-cien-ta!!!!), poate fi un lapte de corp f hidratant, se face cu degetul mare si cel aratator, ca un fel de ciupituri, dar cat mai profund poti, in timp ce intinzi crema pe tine… acum, vezi sa nu exagerezi si sa-ti spargi vasele de… ce-or fi pe acolo, o iei incet la inceput! e excellent! bafta! midori e adevarat, bicicleta (prea multa) face niste muschi la picioare nu atat de gratiosi! plimbarile pe jos, asta nu o spun eu ci cercetatorii, sunt cea mai eficienta si mai sanatoasa metoda de slabit! profitati si voi si bebeii va pup!... dulce! (daca ma lasati!;)))))))))) io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci "gandacelu"...adevarul e ca m-am inspirat si din ce ai scris tu aici"SA TRAIESTI"!!!...mi-am pus ambitia si acum nu ma mai las! Aparatul meu de acasa...nu e bicicleta...e din acela care stai in picioare si alergi...deci e ca si cum as alerga afara...nu imi solicit doar muschii picioarelor...simt pana in solduri ca lucreaza muschii! Si inca o chestie...cand alerg ma invelesc cu folie transparenta...din aceea pt acoperit mancarea...care se lipeste pe mine...si asa transpir...cand o dau jos de pe mine sunt uda fleasca....dupa care intru la dus,am o manusa de canepa...cu care frec bine bine zonele cu probleme...burtica,aripioare...picioare...si apoi ma dau cu o crema anticelulita!Zi de zi! Fac si plimbari cu fetita afara...am facut si 10 km intr-o zi...recunosc...nu zi de zi...dar oricum pot pune si minim jumatate de ora mers pe jos...plus alergat dupa pitic prin parc! Intr-adevar bicicleta transforma grasimea in muschi...dar eu zic...ca daca am grija si la ce mananc+ sport...grasimea se duce,slabesc...si pielea va arata din nou bine! Sper sa fie asa! Apa plata nu pot sa beau...parca e prea"plata"...glumesc! Dar imi iau apa minerala cu ffff putin acid si beau cate 7 pahare mari cu lamaie!!!As bea mai mult...dar nu intra! Offff....am fugit...pitica mea a invatat sa se urce in paturi...si tare frica imi e sa nu cada.Sunt numai cu ochii pe ea!Vaiiii ce bebe neastamparat am!!! Spor la slabit felete cucuietele! Eu ma dau la o felie de pepene rosu acum! IOANA http://delialaryssa.fotopages.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by justasmallkiss "SA TRAIESTI"!!!...
[bere]ai sa traim sa ne veselim cu totii [pk]
quote:
Originally posted by justasmallkiss mi-am pus ambitia si acum nu ma mai las!
asa este!! e greu pana te urnesti, ca apoi, cand incep sa apara rezultatele, merge de la sine![hippi] greu pe mosh daca-l urnesti dar apoi nu-l mai opresti! (parca la hora, dac-am retinut bine;))
quote:
Originally posted by justasmallkiss Si inca o chestie...cand alerg ma invelesc cu folie transparenta...din aceea pt acoperit mancarea...care se lipeste pe mine...si asa transpir...cand o dau jos de pe mine sunt uda fleasca....dupa care intru la dus,am o manusa de canepa...cu care frec bine bine zonele cu probleme...burtica,aripioare...picioare...si apoi ma dau cu o crema anticelulita!Zi de zi!
buna metoda, am auzit de ea, am vrut s-o incerc (la desperarea mea, eu voiam sa-mi iau si centuri d-alea electrice[soc] sa slabesc stand pe internet[:-)))] noroc c-am aflat - la timp - ca sunt ineficiente!!! crema anticelulitica pe coapse e ineficienta fara masaj...!!! felicitari ca-ti dai zilnic! si e foarte bine ca-ti dai dupa exfolierea aspra... daca faci si masaj faci minuni![flo]
quote:
Originally posted by justasmallkiss Apa plata nu pot sa beau...parca e prea"plata"...glumesc! Dar imi iau apa minerala cu ffff putin acid si beau cate 7 pahare mari cu lamaie!!!As bea mai mult...dar nu intra!
apa plata e mai buna pentru o burtica plata... sincer, si eu beau tot minerala;)) lamaia e excelenta!!! sper ca nu indulcesti cu nimic, altfel... nu mai vorbesc cu tine![pup] si inca un [pup] la [copil] [flo] io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gândä!!!Nu indulcesc...pur si simplu storc in apa minerala lamaie... Eu inainte nu puneam in gura apa...doar toate prostiile si chimicalele de sucuri...tot ce era dulce... Nici acum nu ma impac cu apa,(dar nici pe sucuri nu mai pun gura)...de aceea ii dau putin gust de lamaie...daca tot beau sa simt un gust...chiar si acrisor! Ce sa fac...asa sunt eu![bang] Cand ies de la dus....masez pielea bine de tot.Cum pitica doarme ma uit la tv...si dându-ma cu crema...ma masez si jumatate de ora!!! Si eu am auzit ca nu prea dau rezultate cremele anticelulitice....dar am zis.....na... sa incerc....crema sa fie,sa se intinda pe piele...si daca ar mai si ajuta macar un sfert din cat zic ei!!!Si atat ajunge! De azi incep si "ciupiturile" [:D]pe care mi le-ai recomandat! Esti o dulce pt ca ne dai sfaturi!!! O duminica placuta iti doresc...si normal si celorlalte fete!!! Aveti grija sa nu scapati la mancare azi:-) La mine e ziua cea mai periculoasa....dar ma tin bine!!! Deja mi s-a facut foame si am mancat niste cereale "Fitness"(cica nu ingrasa)...asa ca pe cipsuri...goale ,fara lapte...si gata,a trecut foamea.... Pupici la mamici! IOANA http://delialaryssa.fotopages.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]fetele, ma bucur enorm ca va pot fi de folos... stiti vorba cu "daruind vei dobandi"... pentru rugaciunile voastre (oti fi zis si voi: da-i, Doamne, sanatate lu' gandacica!) nu m-am ingrasat la sarcina asta[:p]... decat foarte putin![flo] ...si uite-asa e toata lumea fericita! io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gândacico!!!Dupa ce ca esti de treaba...mai esti si frumoasa(Mi-am bagat nasul la poze!)Normal,nu numai tu...toata familia...sa-ti traiasca papusa si sa se faca mare,frumoasa,desteapta...cuminte...mai vrei sa-ti spun?[:D] A,da si mai ales sanatoasa! Eu m-am urcat azi dimineata pe cantar si din 1,400 cat a fost jos de luni pana ieri...800gr sunt la loc!!!Nu stiu ce o fi acolo...dar nu disper...astept sa adoarma pitica si "traiasca sportul". Ce bine de tine gandacelu ca nu ai luat de data asta in greutate...nu ai la ce sa te chinui dupa ce nasti! Eu pana la 6 luni jumate am avut vreo 3 kg in plus...eram top model(glumesc)....si dupa cele 6 luni jumate...am pus la vreo 25 de kg langa cele 3-4 care le aveam!!!Si uite asa m-am facut cat o balena ucigasa!!! Acum sunt pe calea cea buna:)....si sper si eu cand voi avea al doilea bebe...sa fie mai bine cu kg!!! Da!!!...am taiat-o...ca Delia mi-a scos toti cartofii si morcovii din sertar!E la mine ca in gradina! O zi buna va doresc! IOANA http://delialaryssa.fotopages.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga gindacel!!! nu.. sa stau pe banca cu fetitza noastra??? ce bine ar fi!.. bb sta acum doar putzin in caricior..si fuge mult..in toate directiile! si eu dupa ea! cind ea oboseste trece in carut si eu ..atunci ma apuc de cumparaturi..sau chestii...de rezolvat! banac... chiar am zis ca mi-ar trebui una pe rotile..am niste talpi..uscate..si lucrate..nu mai stiu ce-s aia pantofi..ci doar..papuci..foarte comozi..fara toc..cu talpa moale..sau papuci de sport! sare in mincare nu pun ca papsi eu ce papa bb!..deci si eu sint pt nesarat! apa plata beau! ....aia e singura care-mi place! dar ..asta-i adevarul: maninc la amiaz..pui fiert, sau facut la cuptor..fara ulei si sare..taiat feliutze si cu salata verde morcov tomate ardei..tulpini de telina..etc si un iaurt deasupra!..si e perfect..4-5 ore nici nu simt ce-i aiafoame, da' pe la 21-22..si asta mica e in pat si nu doarme.. mi-e o foame.. ca zic ca de prind un cal ..il maninc de viu! si atuci.. apuc apoi la frigi..si e si o felie de paine..si.. o cana cu lapte...si un pic de miere...si deja.. pt toate astea e prea tirziu! m-am gindit sa-mi duc si mie in parc müsli si iaurt..si sa incerc sa pap! dar sa stea goanga mica sa ma lase!ca ea se apuca si fuge.. ca s-o prind eu! oricum de azi incep!nu mai maninc paine si nimic in afara de fructe seara! si am spus ca o sa fololsesc si stepperul..si aparatul ala de abdomene..! sa vedem! sub buric..zona aia de burta..soldurile..alea-s cu probleme! povesteam cu cineva .. ca s-a apucat de jogging..30 minute dimineata..nu in viteza..doar in miscare! am zis ca cred ca..fac asta dimineata pe la 7 cind sotul e acasa si fetitza inca doarme! apoi dus si retul de trebi..si apoi plimbare! DAR MUSAI TREBE SA FAC CEVA... CU CINA MEA! ma apuc de iaurt.. si apoi am sa incerc sa maninc fructe...stiu fara banane! va pup! [copil] Nathalie si Sofi http://www.nathalie.net.ms/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...