Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de august-septembrie 2003 (19)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Multumim de urari.

Liliac, sanatate multa. Aveti grija, primavara e gripa in toi. Iar pentru rolul de mama, fiecare invata din mers. Oricate probleme ai avea, nimeni nu s-ar ocupa mai bine de copil decat tine. Andreea a avut eczema atopica (dermatita atopica), i-a aparut la 1 luna si i-a disparut pe la 4 luni jumate.

Despre Tedi stiu ca este cel mai nepotrivit suc pentru copii. Am auzit de la 2 parinti care au avut probleme cu copiii lor din cauza sucului Tedi. Iar pediatrii lor le-a zis sa nu le mai dea.

Simanoro, iti dorim timp pentru odihna. Asta e, daca ai gemeni, dar probabil ca si bucuria e dubla. Mult succes.

Reby, multumim ca te-ai gandit la noi. Iar ideea sa ne intalnim la curte e interesanta.

Roisin, si Andreea a avut acum o luna niste bubite la pasa si nu i-au trecut pana nu am dat-o cu violet de gentiana si apoi cu unguent baneocin.

Sisi, noi vom merge la mare cum da caldura, si vreau sa stau toata vara, pentru Andreea. Asa ca, pentru cine vine 0723.395.095. Nu vom fi chiar non stop ca mai vrea si tati sa ne vada. Stiu ca la intalneala voi ati fost la mare. Am fost si noi de Florii, dar am vazut marea 5 min ca batea un vant, te lua pe sus. Si ce regim ai ca vreau si eu.

Dana_Ene, felicitari. Ai o fata precoce. De laudat, n-am ce zice. Sa-ti traiasca mandretea.

De 1 mai vrem sa mergem la munte. Sper sa fie timp frumos.

 

Mai vorbim, pa.

Iuliana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana ene felicitari pentru primul pas facut de Oana. Noi nu facem inca pasi singura, desi fetitele noastre au varste apropiate (Oana este mai mare ca Maria cu 6 zile)dar mergem de-abusilea ceva de groaza, are o viteza de ne termina.

Mai nou, Maria aproape ca alearga cu premergatorul si a inceput sa traga de sertare, usi, sa umble la prize, ma gandeam ca de lucrurilea astea ne vom lovi mai incolo si nu asa de devreme. Dupa cum vad copii nostrii sunt f.f. precoce in tot ce fac si asta este un lucru bun.

 

rebyne-ar face placere sa venim si noi la curte ( consideram ca invitatie este valabila si pentru noi), daca mai ai locuri libere. Noi stam in Drumul Taberei asa ca suntem relativ apropiate si ne-ar face placere sa va cunoastem, mai ales pe David care este nascut cu 1 zi mai devreme ca Maria si nascut tot la Spitalul Municipal. Tu cum ai nascut? Eu am nascut prin cezariana, poate ne-am intalnit pe culoarele Spitalului, cine stie. Ai un baietel foarte dragut, care are niste ochi foarte frumosi, seamana cu mami nu?

 

oana noemiscuze pentru ca iti raspund cu intarziere. Maimutoii care sunt lipiti pe pereti i-am cumparat de la un magazin de jucarii din Piata Moghiorosi, sunt din.. nu stiu sa-ti spun... un soi fel de burete ( sunt moi) si costa 20.000 lei buc. I-am luat aproape toate personajele din desenele animate Disney: alba ca zapada si pitici, donald, michy si mini, silvester si twety. Maria este foarte incantata de ei, in fiecare zi se uita la ei in alt mod si rade la ei, chiar "vorbeste cu ei".

 

Revin cu o intrebare: VA DUCETI LA MARE BEBEII ANUL ACESTA? DACA DA, UNDE?

Noi vrem sa plecam la mare cu Maria anul acesta si sa stam cateva zile, mai precis din 16 iunie pana in 21, 22 iunie, depinde de bilet.Probabil ca mergem in statiunea Mamaia, acolo unde ne-am dus mereu.

 

Roxana si [copil]Maria

 

http://community.webshots.com/user/roxana77

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru sarbatoritii zilei: SERGIUid="blue">, MIRUNAid="red">, RADU PETRUid="blue"> si LISA id="red">!

 

Simona, am vazut pozele si sunt cu lacrimi in ochi. Doamne, ce minunati sunt! Sa-ti traiasca !

 

Daniela si puiul Oana Maria

http://community.webshots.com/user/oana_maria100

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut si mie mult faza cu animalele si veterinarul[:-)))]! Cristina chiar ai umor, iar acum ai si treba ca ti-am trimis pozele restante!

Ce zici, Iuliana, facem astfel incat sa ne vedem si cu Mihaela de la Satu-Mare la intalnire? Cartea e buna, pacat ca nu vand astia si niste chef de stat atat in bucatarie...

La mare...ultima ora cand am vorbit cu doctorul la mare, mi-a spus ca e bataie mare de cap sa mergi cu bb la mare. Sa va spun de ce:

1. pericol de enterocolita;

2. dimineata plecat la plaja pe la 7:30 si venit acasa cel tarziu la 10;

3. seara plaja dupa 6;

cam aiurea, iar daca parintii vor sa iasa si nu au cu cine lasa pe bb...

o sa vedem daca mergem inca nu ne-am decis.

cel mai bine e la munte de mers cu bb. noi intentionam sa mergem la sfarsitul lui mai, sa vad cum aranjez cu finantele, ca e balamuc mare la noi in portofel[:(!]

felicitari oanei,[fuga] fetitza noastra cea precoaca!

simona_ro: sunt tare draguti puisorii tai si sa stii ca pt. poze eu imi compun o fata cat mai fericita si calma si inalt barbia sa nu mi se vada gusa[8D], mai urmeaza sa imi pun mana in dreptul barbiei ca si mariana nicolesco, hi, hi[:D]!

loredana copilul e bine! la fel avea si erik la 7 luni si pediatra imi spunea ca e bine, nu te mai ingrijora, daca papa si bine.

 

Am alta intrebare: asta mic al meu face kk de 4 ori pe zi, ieri de 5 ori! M-a disperat si nu e diaree! Altii[consti] si noi suntem largi la burta! E normal?

 

Am pus POZE! Mi-e imi plac tare mult, asta ca sunt si modesta din fire[:D]!

 

Oana si bb Erik

http://community.webshots.com/user/oana_noemi

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana_eneSa nu crezi ca daca are perisorul lung este mai bine...Trebuie neaparat sa o tundem! Are par pe 3/4 de cap si restul abia are un pufuletz. Asa ca trebuie sa i-l uniformizam ca sa fie si ea bela si seducatoare. Deja am vorbit cu nanuta ei si ne-a spus ca o sa vina intr-o zi sa ii taie cateva fire ca sa o putem duce apoi la frizer (Doamne ajuta sa stea...Poate i se mai consuma Duracell-ul!)

Bravo Oanei! Primul pas mic pentru un om mare! Felicitari!

 

 

iuliana76Ne-a spus si noua ca ar putea aparea probleme de la Tedi daca este dat in exces.

 

Am vorbit saptamana aceasta cu doctoritza pediatra si ne-a spus despre Tedi ca putem sa ii dam dar sa nu exageram. Doar max. 1/2 sticluta pe zi. Avand morcov poate colora pielea...

O sa ma interesez si direct la ei, ca am vazut ca au o adresa pentru informatii.

 

Andra ieri a facut exercitii de dictie. La tot ce se termina in a (ma-ma, ta-ta, pa-pa...) raspundea cu un the (asa cum se pronuntza in engleza) iar daca ii schimbam terminatia (pi-si, ma-mi, pu-pu...) se uita lung si o bufnea rasul.

Si pentru ca am racit zdravan, in casa stau cu masca iar ea credea ca ne jucam de-a "Unde-i mama?" si tot tragea de masca si cand a vazut ca nu o dau jos a inceput sa se ascunda ea sub paturica...

 

 

Liliana&[copil] Andra-Maria

 

http://community.webshots.com/user/liliac1

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru Sergiulicaid="blue">

pentru Mirunicaid="red">

pentru Raducuid="navy">

la implinirea celor 8 luni

 

pentru Lisa-micaid="purple"> pentru cele 7 lunitze!

 

Sa fiti sanatosi, sa cresteti mari si la cat mai multe shotii! [^]

Va si va dorim tot binele din lume!

 

 

 

Liliana&[copil] Andra-Maria

 

http://community.webshots.com/user/liliac1

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru Sergiu, Ana Miruna, Radu Petracare au implinit astazi 8 luni

si

pentru Lisa Maria, care astazi a implinit 7 luni.

 

oana noemine-am uitat pe pozele cu Erik, sunt foarte reusite, baietelul tau se face din ce in ce mai frumos si are o fata de mare nazdravan. Ne-a placut si de mami, foarte frumusica. Cel mai mult mi-a placut poza cu 'huta huta". A, si poza in care sta in fund in patut.

 

Sper ca saptamana viitoare sa punem si poze noi pe site, mai ales ca facem si noi 8 luni.

 

irinuca Am inteles ca in week-end o sa fie frumos. Venitii in parc Dr.Taberei? Poate ne intalnim, suntem nerabdotoare sa va

cunoastem. Sa-ti traiasca baiatul sa creasca mare si frumos si sa te bucuri de el.Tinem legatura, da?

 

Roxana si Maria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se pune de o intalneala? cu papa? cine face papa?

 

cred ca ii dau dinti Alexei ca altfel nu-mi explic de ce e mitzaita. cred ca ii fac si eu crema de vanilie, sa aiba fata desert dupa legume. alte stiri noi ar fi ca ne taram mai vartos prin pat.. sa stam singue in popo nici gand.

 

bubite la pasa a avut si bebica ralucai si i-a dat cu o cremutza dar numai stiu cum ii zice.

 

noi avem bubitze pe fata si nu stiu de la ce, sincer nu stiu. Asa ca intr-o zi o iau pe sus si ma duc la doctor.

 

toata ziulica am stat in bucatarie... asa ca e timpul sa iau o pauza si sa ma apuc de scris retzete pe forum.

 

avem poze noi pe site :)

 

numai bine,

Freia si bebe Alexa

 

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pozele lui Erik, e fumusel foc-foc, ne place mult de el! Of, nu stiu ce ne-om face cu atatia baieti frumosi, parca vad o paruiala intre fete!

Oana_noemi, am vazut ca voi aveti tetina de formare d-aia verde de la Avent, de unde ati luat-o? Am comandat si eu de la bebelusultau.ro, dar nu mai aveau, am luat numai manere. Si cum se descurca Erik cu ea, ii place?

Cu kk nu-ti face griji, daca nu e moale si nu miroase ciudat, e ok. Zi mersi ca nu-ti face bilute precum oita de fii-mea...

 

Cu Tedi nu stiu ce sa zic, mai degraba suculete din alea la borcan de la Hipp, desi si alea sunt recomandate peste 12 luni. Problema nu e ca se face copilul portocaliu (s-ar face la fel si daca ar manca morcovi zilnic, e de la betacaroten), dar nu sunt deloc convinsa ca n-au pus picatura de chimicale... Poate diluat si cate putin ar merge.

Eu i-am luat fiica-mii ceai de fructe rosii de la Milupa (coacaze si mar) si ii place mult, sunt fericita ca asa mai bea si ea lichide...

 

Si pe noi ne tenteaza cateva zile la mare, dar in iunie sau septembrie, sa nu fie prea aglomerat si nici groaznic de cald. Chiar voiam sa pun un subiect la "parintii intreaba", ca nu stiu cand e indicat sa-l duci pe bebe la plaja. Oricum o sa intreb si pediatrele.

 

Noi ne chinuim cu gaurica lu' fii-mea, cu greu am reusit sa-i pun aseara un cercel de argint, sper sa o ajute. Daca nu se vede nici o imbunatatire in 2-3 zile cred ca va trebui sa las gaura sa se astupe, mi-e tare teama sa nu facem o prostie mai mare. Of, si cat ne-am agitat cu gaura asta...

Si daca va zic ca dumneaei are pasarica mov de aseara o sa radeti de noi, asa-i?

 

Bogule, eu ii tot soptesc fiica-mii de Mateiu vostru, una ca-i e promis de cand erau in burtici, a doua ca mie imi place mult de el, dar ce te faci ca duduia mea e cu ochii dupa baieti mai mari? E unu' la Prima care tot apare la genericul de reclame si cum il vede, cum cade in extaz ranjind larg. Tre' sa mai lucrez la gusturile piticei, ca am prins-o zambind si la Gabriela Vranceanu Firea, ceea ce nu-mi prea convine...

 

Loredana, fii-mea avea doar 7.400 kg la 7 luni si acuma cred ca are numa vreo 300g in plus. Si pediatra mi-a zis ca e ok, asa-i modelu', mai supla... O fac manechin, ca acu' o luna avea 71cm si cred ca a mai crescut cu unul intre timp.

 

Apropo de greutate, Sisi, 700g intr-o luna? . Mi se pare cam mult, e drept ca fata ta e foarte lunga, dar daca ia in ritmul asta la 1 an nici n-o s-o poti duce in brate. Pediatra nu ti-a zis la ce mancaruri sa mai renuntati? De exemplu, cerealele ar trebui sa le scoti (daca papati cereale), insa nu renuntati la carnita si laptic. Si daca se misca si e vioaie, e bine, pune-o sa dea ture in jurul patului!

Si eu tre' sa dau niste colacei jos de la burta, m-am ofticat rau pe ei ca vreau la plaja anul asta, indiferent daca la mare sau in Bucuresti. Si, la cat is de slaba in rest, arat chiar dizgratios cu suncute pe burta si fund. Mi-am luat crema de la Avon, dar cred ca mai eficiente ar fi niste exercitii si renuntatu' la masa de seara... daca ar fi si putina vointa... [mariaj]

 

Felicitari Oanei pentru primul pas! Ea este Neil Armstrong al generatiei noastre, de-acuma tre' sa facem sir indian in urma ei.

 

Inchei cu multumiri pentru urarile voastre (8 luni! cand s-au dus, frate?) si uram si noi la multi ani Lisei Marie si baietilor nostri "gemeni", Sergiu si Raducu cel pupacios , cu cate un pupic pentru fiecare dintre ei si pentru memicile lor.

 

http://community.webshots.com/user/r0isin

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...