Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de august-septembrie 2003 (19)


Recommended Posts

In primul rand vreau sa va multumesc frumos pentru urari, nici nu imi vine sa cred ca au trecut 7 luni de la nastere. Anul trecut pe vremea asta nici macar nu mi se vedea burtica si acum buburuza mea are 7 luni... nebunie cum trece timpul asta, parca zboara.

Am vazut ca se discuta daca sa mergem sau nu cu, copii la mare... pediatrul Lisei mi-a zis ca e foarte bine sa merg cu Lisa la mare cel putin 3 ani la rand,pentru aerosol, dar mi-a mai zis ca anul asta sa nu merg cu ea la mare, e prea mica si e foarte greu cu un bebe la mare. Asa ca anul acesta va ramane la buni in Romania si mami cu tati pleaca in luna de miere dupa nunta... Pe 21 august facem nunta, cununia religioasa in Romania, ce sa va spun ca am fost la cumparat rochie de mireasa, e o adevarata nebunie, sunt toate asa frumoase, pana in final am reusit sa ma hotarasc la una, abia astept sa o imbrac... dar pana atunci mai este ceva timp si mai am si eu de dat cateva kg jos, ca am facut colacei si naiba stie cum nu reusesc deloc sa scap de ei.

Am uitat sa va spun ca avem si noi acum cercelusi in urechiuse, i-am facut gauri cu cercei sterili cand am fost in Ro, ca aici pana la un an nu ai voie... dr. de aici a zis ca i-am facut piercing ilegal, dar radea...:))

Vad ca va tot pregatiti de intalnire... ce bine de voi, tare mi-as fi dorit sa fiu si eu alaturi de voi, dar cine stie poate ca la uramatoarea vom aparea si noi...

 

Va pupam

 

http://community.webshots.com/user/lisa_mica28

 

lore

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ca bine ziceti fetelor, nici nu imi vine sa cred ca au trecut deja 8 luni........

Si noi vrem sa mergem la mare, la inceputul lunii iulie, cel mai probabil. Noi mergem la 2 Mai, stam la o pensiune. Noua ne-a recomandat dermatologul sa mergem la mare, a zis ca pentru cei cu atopie e bun soarele (dar numai cel de dimineata cu ultraviolete). Imi inchipui ca va fi greu, dar de mers tot mergem. Eu anul trecut nu am fost la mare ca eram cu ditamai burtoiul, iar anul asta nu mai vreau sa pierd ocazia.

 

Si eu cred ca sucurile teddy sau Hipp sau oricare ar fi au chimicale si nu numai alea, ci si mancaricile de la borcanel. probabil ca nimic nu mai e natural in ziua de azi. oricat ne-am stradui sa le dam ce e mai bun, tot nu reusim 100%. Si legumele, fructele pe care le cumparam noi au chimicale. dar ma rog, nu mai punem noi in mancare cine stie ce bazaconii. Asa ca nimic nu mai e natural, din pacate. Probabil ca de asta sunt copiii atat de sensibili, de asta au alergii.

 

Ia sa-mi spuneti si mie daca bebeii vostri stau sa le puneti pampersul. ca al meu nu mai sta neam......Se invarte si se rasuceste pe toate partile ca e nevoie de 2 persoane sa puna un pampers .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roisin, n-avea nici o grija, Andreea a avut pasa mov o data, iar funduletul de vre-o 2 ori.

La mare eu stiu ca se poate merge dupa varsta de 6 luni.

De mers pe plaja asa devreme nu-i mare lucru, ca oricum a mea ma trezeste de la 7 de cand se lumineaza mai devreme. Iar de enterocolita daca ai grija de copil nu cred ca va fi cazul. (Nu-i dai copilului sa manance la terasa).

Si unde sa iesi fara bebe? E sanatos sa va plimbati cu el pe faleza, pe la 10 seara. Si apoi nani. E foarte indicat de mers cu copilul la mare: ii face bine soarele, aerul curat, are pofta de mancare, doarme mai bine, si multe alte efecte pozitive.

Iar pentru cei cu dermatita atopica, marea este ideala.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru felicitarile la adresa Oanei mele cea precoaca. Azi, ca sa nu se dezminta, a mai pasit de 2 ori singura. Sta in picioare cam 10 secunde fara sa se tina de nimic, apoi prinde curaj si pune pasul.

 

Trebuie sa stau non-stop cu ochii pe ea, fiindca e pericol mareeeeeeee ! Are curaj gagalicea, si isi da drumul. Dar este mult prea la inceput ca sa-i iasa mersul pe care si-l doreste ea, asa ca vine ba cu capul inainte, ba cu fundul jos si e foarte nemultumita.

 

Azi am avut un adevarat circ, fiindca nu vroia sa se culce cu nici un chip, cu toate ca era rupta de somn. Se freca la ochisori, dar nu vroia sa inchida ochii si sa se linisteasca, caci, deh !, "avea atata treaba" fii-mea !

 

Noi am renuntat la ideea de a merge cu Oana la mare. Simt nevoia sa ma odihnesc, si n-ar fi chip daca as avea-o pe ea cu noi. Asta mai ales fiindca vom merge in luna iunie, iar eu de la 1 iulie reiau serviciul . Macar la mare sa ma pot relaxa putintel, ca s-o iau cu serviciul cat de cat mai odihnita.

 

Oana_noemi, ne-am uitat la pozele lui Erik. Mai, poza nud la botez , ce frumusel e baiatul vostru ! Ce dulcic e in pozele cu plasutza .

 

Loredana, abia astept sa te vad mireasa [flo].

Lisa o sa fie domnisoara de onoare, nu ?

 

Freia, eu n-am reusit sa deschid albumul tau .

Dar... mai incerc.

 

Daniela si puiul Oana Maria

http://community.webshots.com/user/oana_maria100

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana_noemi, am vazut si eu cum iti acoperi gusulita...cu capul bietului Erik[:D]. Frumoase pozele, Erik e un dragalas, dar si socrela ta arata f. bine:)).

 

Zic si eu ca o sa fie paruiala pe fete la intilneala. Apropos de intilneala. Din pacate e greu de tot sa schimbam data de venire in Bucuresti si sa va spun de ce si cum e programul nostru:((. Deci, eu ajung pe 27 in Ro, ma duc direct la Iasi[pk], tati ajunge pe 3 mai, dar de abia pe 4 mai ajunge in Iasi, stam pina pe 6, cind ne intoarcem la Ploiesti[bang], pe 8 venim la Bucuresti ca pe 9 plec eu cu Emma la Viena, ma intorc pe 16. Intre timp, tati ramine cu neamul lui si pleaca pe 15 inapoi in SUA, deci noi nu ne mai intilnim. Eu ma intorc pe 16 la Iasi direct unde stau pina pe 24 cind plec acasa. Asa ca la Ploiesti nu stau decit 2 zile...cooooooool. As fi stat eu numai pe 7 mai, numai o zi, dar a inceput tati sa faca scandal [sm]si am mai lasat o zi de la mine:)). E un program de kk, stiu, dar daca el a vrut sa stea mai mult cu neamul lui, nu am ce face, si drept sa zic ma bucur ca nu stau si eu[:D]. Mi-ar fi convenit sa venim si noi intr-un uichend, dar nu am cum:((.

 

Sa vedeti ce incintat era tati cind i-a dat in mina un chips Emmei si cind i l-a cerut si clemfaia din gura sa ii arata ce sa faca cu el, domnita mea i-l si baga in gura. Prima oara a crezut ca a fost o intimplare, dar se pare ca nu e, ca a repetat figura. Si mai este mindru si bucuros acu' ca vine fi-sa si la el. Aseata era sa sar la bataie cind am venit acasa si cind am vazut ca fi-mea de 7 ore nu mincase nimic. Cica ciorbita nu a vrut si el a incercat sa ii dea lapte (nu a vrut, e si normal, ca vad ca numai in somn vrea lapte acum, altfel nu) si cind am venit eu si i-am amestecat ceva acolo a mincat domnita. Eu nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca e un copil de 10 LUNI care nu plinge de foame niciodata si nici nu cere niciodata mincare si nu are 44 de ani cit are el. E greu sa il fac sa inteleaga[bang]. Daca ar fi fost sa il creasca numai el, cred ca ar fi avut copilul meu 5 kile la ora actuala si cind i-am zis asta stiti ce imi spune? "ei, si ce daca ar fi avut 5 kile"[bruta]...sa mor nu alta.

 

Dana_ene, felcitari pentru primii pasi. Si eu am visat alaltieri noapte ca fi-mea s-a ridicat in picioare singura, apoi a mers in 4 labe si direct in picioare singurica, toata dintr-un foc[:D]. Eh, visuri, puturosica mea se ridica in picioare numai daca imi simte miinile, altfel, cind ii sprijin minutele de ceva incepe sa urle[bang].

 

pentru SERGIU, MIRUNA, RADU PETRU si LISA.

 

http://community.webshots.com/user/emma_ana

http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simanoro ce cuvinte frumoase spui, sunt de acord cu tine. Eu sunt sigura ca nu pot sa acord puiului meu toata atentia de care are nevoie, sunt multe gesturi care trec neobservate, nu am timp sa-i completez jurnalul asa cum as dori si uneori uit sa scriu lucruri importante care se intampla in dezvoltarea puiului de om din casa mea. Am vazut pozele de la 8-9 luni. Frumosi copii ai, sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei din plin. M-au impresionat f mult. Si eu imi doream gemeni. Esti o fericita. E drept ca e mai greu cu doi din toate pct de vedere, dar si satisfactiile sunt duble. Bucura-te de fiecare clipa alaturi de ei. Sunt o minune.

 

Toti bebeii sunt o binecuvantare. Am vazut ca toti bb sunt niste scumpici. Sa ne traiasca si sa fim cu totii fericiti. Sa le dea Dumnezeu multa sanatate si sa le umple viata numai de bucurii.

 

cristinamh am copiat toate cantecelele. multam fine.Ce mai faci?

 

oana-noemi Am vazut pozele. Ne-au placut. Si Andrei a avut scaune mai dese acum 2 saptamani. Acum are 2 uneori 3. Si eu ma intreb daca e normal. Am citit ca nu trebuie sa aiba mai multe scaune decat mesele dintr-o zi. Daca nr scaunelor este mai mare atunci ar trebui sa ne punem ???

Intreaba si doctorul.

 

mihaelas Ce mai face Silviuta, ce mai mananca?

 

Freia bubulitele s-ar putea sa fie de la o alergie la primavara sau la un aliment, are, caldura. Si Andreia avut. Medicul ne-a recomandat pudra mentolata, arentie la ochi. Consulta medicul si tine-ne la curent. Multa sanatate!

 

roisinLui Andrei ii plac fetele mai mari, dar astazi am observat ca ii plac si baietii mai mari, In cz. si eu am am lucru la capitolul acesta.

 

loredana Spor la cumparaturile pt nunta. Casa de Piatra, multa fericire si tot ce va doriti.

 

Anny Si eu ma chinui sa-i pun pampersul uneori. Ma bucur ca sta la imbracat, dar are o placere nebuna sa-si scoata sosetele din picioare si sa le certe.

 

dana-ene mi-a placut ca si tu ii spui micutei tale gagalice. Eu exersez cu Andrei sa spune gaga....

 

Pe curand!

Ma cheama puiul

Nicoleta si [copil]Andrei

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa pun sarbatoritii de maine

 

pt. Andra Maria

pt Michael

 

 

Bebelusii vostri se mira? Andrei se minuneaza de cate ceva si face Uhhh. iiii,mmmmmm, iaaaaaa

 

Nicoleta si [copil]Andrei Catalinid="blue">

 

http://community.webshots.com/user/andreicatalin

www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.roid="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, pai Oana ta e in top de mult, cum avea sa se lase si sa nu faca asa nazdravanii. Bineinteles ca e de laudat...

 

Mihaela, vad ca si la tine s-a pus tiza pe fapte. Petra merge tinuta de manute, mai mult cu salturi dar si cu pasi, dar in 4 labe deloc! Nici nu isi ridica funduletul! Tot ca barca sta si da furios din picioare crezand ca asa se inainteaza. Sa inteleg ca vrei sa vii si tu in Bucuresti?

 

Loredana, nu ti-o fa cu mana ta, poate se obisnuieste cu tine in camera si nu mai scapi!!

 

Iuliana 76, unde veti merge?

Anny, pai vreau si eu la pensiunea aia de la 2 mai. Care e?

Roxana, pai vad ca se anunta deja cu marea un grup... Cine stie, poate ne iese

 

Oana, nu stiu daca e normal cu kk, si Petra imi face figura asta acum, dar la ea nu e normal pentru ca inainte facea o data, de doua ori. Si s-a iritat rau si la fundulet din cauza asta.

 

Liliana, scumpa e Andra cu paturica. Mi-a placut povestea!

 

Roisin, ai dreptate, am scos deja chestii din alimentatie...

 

http://community.webshots.com/user/sisi03

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa spun? sunt foarte incantata ca v-au placut pozele, intr-adevar soacra mea arata foarte bine (si are 64 de ani si nu a avut o viata tocmai roz!) si ea l-a bagat pe erik la plasutza[:D]!

tetine verzi de preformare le-am cumparat de la Loris Company, lui erik nu-i plac, dar eu insist, mie imi plac ca nu curge din ele daca le tine invers si se poate juca cu biberounul cat are chef fara sa se faca balta pe bluza.

 

A propos de pampers, azi il schimbam pe domnu' si mi s-a parut ca e mai rosu la putzulica si mi-am bagat trompa sa vad mai bine. nu zic ca domnu' da drumu' la jet, fix spre nasul meu! noroc ca am fost rapida si am acoperit repede putzulica pisarcoasa cu un scutec, ca imi spala trompa! si domnu' erik ce facea? se prapadea de ras cand mi-a vazut fata disperata! na, faci copchil, il speli la fund si el face ceva pe nasul tau...

 

 

Oana si bb Erik

http://community.webshots.com/user/oana_noemi

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...