Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Baita de mir


Recommended Posts

Sunt convinsa ca undeva pe aici este un subiect de genul acesta insa va intreb acum ca sunt in criza de timp ca ASTAZI este la noi baitza. Ce se pune in baita cand ii ia mirul nasha? Grau, lapte, miere, aur,...etc!!! Se spune ceva anume? Cu lumanarea de la botez mai fac ceva? O tin aprinsa pe timpul baitei? Multumim tare mult si asteptam sa ne impartasiti din experientele voastre, [pup] Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

te puup! sa-ti traiasca Mateiutul in primul rand!! Sa-i ajute Dumnezeu in viata, sa aiba sanatate si noroc!

Ca o nasa constiincioasa ce sunt[vase] m-am interesat ce trebuie la baita de mir: un set de hainute si un prosop, iar de pus in apa: lapte, flori (sau petale de flori), miere, banuti de argint (nu aur) si busuioc. Toate astea le aduce nasa.

 

Multi pupici!

 

"Shoot for the moon. Even if you miss, you'll land amog the stars." (Les Brown)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie intr-un ceas bun increstinarea lui Matei!

Eu la baita de mir(si a lui Stefi si a finutului cand am fost nasa) am pus - petale de flori(sa fie frumos ca floarea) din lumanarea de botez, fulg (sa fie usor ca fulgul), banut de argint(sa aiba noroc), lapte(sa fie alb), miere(sa fie dulce), grau sau orez(sa fie bogat), o moneda(de 5000, ca e cea mai mare) si o verigheta de aur (sa fie iubit si pretios). Intr-adevar trebuie un set nou de hainute aduse de nasa. Eu stiu ca copilul se scoate tot in panza de la botez, se sterge, se imbraca de catre nasa(tot ea ii face baie), si apoi il inchina in dreptul geamului si-i ureaza sa fie sanatos, destept, cu noroc, cu bani...etc

Apa de mir se varsa la un pom sau la o floare, nu se arunca. Panza de la botez si dupa mir, se spala si apa se pune deasemenea la un pom sau floare, nu se arunca. Din ea se fac pijamale pujutului, sau ceva ce mai poate folosi. - eu am facut-o cearceaf de pat pentru Stefi, ca este numai bun.

Lumanarea de botez, stiu ca se da si nasei o parte din ea, florile se pastreaza separat, sau poti dupa ce se usuca, sa le amesteci cu pamantul in care sadesti flori. Din lumanarea ramasa i-o aprinzi lui Matei de cate ori e agitat, bolnavior, sau cand doresti sa i se implineasca ceva, si te rogi cu ea aprinsa.

Eu cam asta stiu. Poate mai stiu fetele si altceva.

Va pupic,

Carmen si Stefi

 

http://community.webshots.com/user/carmena092003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va traiasaca BB-le si sa fie sanatos!!!!!!

 

Se mai pune sare si piper, zahar, petale de flori, banuti de aur si argint,monede obisnuite, parfum.Se mai pun si niste plante de camp. Se pastreza intr-o cutiuta pt. viitor cate ceva din ce a fost adaugat in apa de baiata.

 

ATENTIE: apa de la baita se duce si se varsa la radacina uni singur pomid="red">.

 

Cand ii face baita nasa trebuie sa il povatuiasca pe copil, sa-i spuna cuvinte frumoase. Apoi cand il unge cu mirul de la biserica (acel ulei sfintit la botez) trebuie sa-l unga foarte bine peste tot, chair si intre degetele.

 

Lumanarea de botez se poate pastra sau se poate duce la o biserica sa o foloseasca preotii cand ies duminica cu Sfintele Daruri.

 

Florile ce au impodobit lumanarea de botez (dupa ce se usuca) se leaga de un pom fructifer si se lasa acolo.

 

Sa va fie de folos !

 

 

 

 

Ioana si [copil] Stefan Dimitri

http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b371605805da

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrushkaid="green">, imi permit sa copiez aici raspunsul dat de Babeeid="orange"> pe acelasi subiect la bebelusi de ianuarie februarie:

 

 

"Tot citesc ca va preocupa botezul.Tinand cont ca am si botezat eu un bebe, si Phillip a fost deja botezat, poate va pot ajuta cu cate ceva.

Ane...la baita lui Phillip noi am pus asa:verigheta nasei(aur), argint, flori de la lumanare,sare, piper(boabe), un ou, ciulini, papadie, nuci(pt baietei-ca sa nu faca coitele mari), miere, putin sampon de baie de la mine-ca miroase frumos si sa miroasa bebe bine:)-), orez, si nu in ultimul rand, dupa ce a fost botezat,am luat din putina apa, si am mai pus si din uleiul cu care l-a sfintit(nasa a dus o sticla de ulei, pe care apoi a lasat-o la biserica pentru candela)-in cadita lui.saracul Bubu, atatea avea pe langa el ca nu stiai unde sa te mai uiti.

Nasa il spala ca de obicei(trebuie sa ia sampoane si tot ce trebuie pentru bebe), si ii ureaza:sa fie frumos, destept, bogat, sa aibe noroc etc.Ca un fel de ursitoare as spune eu-nasa fiind a doua mama.In tot timpul baii se tine lumanarea aprinsa, iar la sfarsit, dupa ce copilul este imbaiat, imbracat, tot, se da mamei peste prag, iar lumanarea se stinge de tocul usii.

 

Daca am omis ceva, intrebati-ma, ca nu e bai.Cat stiu spun.Noi am luat nasilor un cuptor cu microunde(m-am orientat cam ce le-ar trebui pentru casa, dar le-am facut si cadouri extra si copiilor-pentru ca asa am vrut eu.Nu e musai sa iei ceva, asta daca vrei.La biserica noua nu ni s-a perceput taxa, fiecare da cat poate, iar preotul oricum trece suma ca donatie, cu chitanta-deh, asa e la noi.Ah...cand termina nasa baia trebuie sa-i torni apa cu o cana, sa-i dai sapun si sa se stearga cu un prosop pe care i-l vei darui(de fapt, sapun si prosop).Apa nu se arunca, ci se duce la un copac-pom- pentru a purta noroc copilului.Era si aici o semnificatie cu felul pomului/copacului, noi l-am pus in gradina, la un nuc, ca de-asta avem."id="blue">

 

Pupici si felicitari pentru botez!

 

Elena si Erica (6.februarie)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...