Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (6)


Recommended Posts

Bunaaaaa! Ieri n-am avut deloc timp sa intru pe net asa ca raportez astazi: ieri dimineata cantarul arata cu 1.5 kg mai putin decat lunea trecuta! Uraaaaaa!!![bis] De bucurie am iesit ieri prin oras cu sotul meu care a fost liber si, la pranz, am avut ceva abateri! Da' nu mai faaac!!! Oricum, o s-o dreg pana lunea viitoare cand ma voi cantari din nou. Ieri: dimineata - omleta cu cascaval si sunca pranz - (fara legatura cu Monti)...spaghete carbonara si o bere [ups] seara - o pulpita de pui cu fasole verde Astazi (va urma): dimineata - orez integral cu legume (sper sa-l termin cu ocazia asta) pranz - ciorba de pui seara - o pulpita de pui la cuptor cu garnitura de legume, nu stiu de care, nici nu le-am cumparat inca. Andrada, felicitari pentru cele 2 kg!!! Ai fost cumintica si s-a vazut! Crisia, asa este, dimineata, la micul dejun protido-lipidic nu se consuma legume. Destul de enervant drept sa va spun. Felicitari si tie Delia, tine-o tot asa! Cum ai facut sosul ala de branza albastra? [pofta] Bun venit tuturor fetelor noi! La cat mai putine kilograme! [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Felicitari, felicitari, felicitari fetelor cu kg in minus!!! [pup] [flo] [flo] Nu am timp sa stau pe net. Pentru fetele incepatoare: Bun venit! Daca vreti cartea lui Monty, dati-mi un PM cu adresa de e-mail si v-o trimit!! Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Feteleee, Please, NU ma trimiteti la “la bucatarie”, ca eu vreau exact AICI sa pun o reteta care arata bestial in revista si care pare foarte Montignacutza, asa ca ar trebui sa o incercam.Si sa nu ma bateti daca mai aduc retzete Monti pe aici.In primul rand, toate suntem interesate de retzetele astea asa ca nu vad de ce sa fug cu ea la bucatarie, ca doar acolo nu toata lumea tine Monti.So, ma primiti cu operatiunea “retzeta” pe aici? :) Mai ales ca ieri am descoperit o carticica” Ce mancam..ca sa slabim!” – de Auguste Moll-Weis. Am rasfoit-o imediat, foarte intersata. Eh, unele nu se incadreaza, ca au cartofi, dar sunt ceva chestini care par faine si pe care este cazul sa le aplicam neintarziat.Ce spuneti? Asaaa.uite cum suna retzeta in cauza: Rulouri provencale cu legume Ingrediente pt 4 persoane: 300 g vinete 400 g dovlecei 100 g ardei rosu sare 1 catel de usturoi 1 lingura ierburi de Provence( nu stiu ce e cu ierburile acestea, dar apelatzi la fenomenoasele noastre) 5 linguri ulei de masline piper proaspat macinat Se spala vinetele si dovleceii.Se sterg. Se indeparteaza capetele. Vinetele se taie pe lung, in felii subtiri, se aseaza intr-un bol si se presara sare. Lasa-le sa se patrunda. Taie si dovleceii pe lungime. Ardeiul gras se taie ½, se scot semintele.spala.sterge,taie fasii. Curata usturoiul si toaca-l marunt. Amesteca-l cu verdeatza + ulei si condimenteaza cu sare si piper. Spala feliile de vinete, sterge-le cu un prosop din hartie si stropeste-le cu uleiul aromat.Pe doua felii de dovlecel alaturate aseaza o felie de vanata, deasupra fasii de ardei gras si ruleaza. Rulourile le fixezi cu o scobitoare. Se frig de jur imprejur pe gratar – 8 minute, pana se rumenesc. Se pot servi cu carnaciori, costitza, prajuta, friptura, sau cu sos de usturoi.. Mai dragelor, nu stiu ce gust are, ca abia am gasit-o, dar stiu ca arata in innebunitor si mai este si asezata langa o bucata de friptura, de-mi lasa gura apa. Gata, dupa ce trimit mesajul asta, ma duc sa mananc pranzul meu Montignac si, cat de repede gasesc timp suficient, fac faza asta cu rulourile.Macar de curiozitate, nu? Mai vretzi? Va [pup] Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, bravo!! [flo] asa de bine "suna" cand vorbim despre kilogramele astea pierdute, nu? Sa scapam de ele, ca nu ne trebuie nici un gramusor in plus! Felicitari, Claudia, ma bucur pentru tine, tine-o tot asa! Important este ca organismul tau s-a obisnuit cu stilul asta nou de alimentatie si reactioneaza in consecinta.adica iti multumeste, saracutzul Pai cum sa nu ne stimuleze astfel de rezultate? Also, imi place mult ca te cantaresti o singura data pe saptamana !100% de acord cu asta, mai ales ca nu este normal sa ne cream anumite tensiuni interioare din cazua celor 100-200 de grame care cu siguranta oscileaza asa cum au chef, doar mai bem si noi ceva, mai inghitim o fructa in plus, este normal, de ce ar fi o tragedie? Multumesc pentru felicitari.Ma simt asa de bine!! Iar imi vine sa cant Multumim, multumim, Adriana si te asteptam pe aici Micorint. Mihaela, de ce sa iti fie jena sa ne spui ce si cum? Doar de asta suntem aici, sa ne corectam unele pe altele, sa ne ascultam, sa povestim, sa ne bucuram pentru reusite si sa ne incurajam cand nu e usor. Este normala, zic eu, aceasta tendinta de a mai calca pe laturi, pentru ca dupa ce ani intregi am mancat fara sa ne controlam modul de a o face, ma refer la combinatii de alimente si pauze intre mese (eu cred ca toate mai rontaiam cate ceva intre mesele principale), nu este foarte usor sa treci rapid la cu totul altceva.Dar: uite ca se poate si ca ne prinde bine. Asa ca fruntea sus si vino aici, e un fel de “acasa”, simti asta? A, sa nu uit: tu ce fel de cereale integrale cumperi? Cele de Secara? Sau combinate? De fapt, intrebarea este valabila pentru toate fetele noastre.Care sunt mai bune sau “mai permise”? KorinnaCat despre amidonoase,uff! Ca tare multe nepermise se mai strecurau prin mezelurile si salamurile alea. Cred ca asa, cu masura, mai e ce mai e, dar si eu zic ca gratarele si pestele in folie si puiul raman fruncea! Insa ai dreptate, de acord, cred ca TOATE au aiureli inside ca de, sunt mai gustoase asa, imbogatite, iar noi le luam de bune In orice caz, meniul tau suna asa de bine, ca nici nu ne pasa de salamurile lor uricioase! Ia sa pupam noi fetele si sa venim mai tarziu! Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, bravo!! [flo] asa de bine "suna" cand vorbim despre kilogramele astea pierdute, nu? Sa scapam de ele, ca nu ne trebuie nici un gramusor in plus! Felicitari, Claudia, ma bucur pentru tine, tine-o tot asa! Important este ca organismul tau s-a obisnuit cu stilul asta nou de alimentatie si reactioneaza in consecinta.adica iti multumeste, saracutzul Pai cum sa nu ne stimuleze astfel de rezultate? Also, imi place mult ca te cantaresti o singura data pe saptamana !100% de acord cu asta, mai ales ca nu este normal sa ne cream anumite tensiuni interioare din cazua celor 100-200 de grame care cu siguranta oscileaza asa cum au chef, doar mai bem si noi ceva, mai inghitim o fructa in plus, este normal, de ce ar fi o tragedie? Multumesc pentru felicitari.Ma simt asa de bine!! Iar imi vine sa cant Multumim, multumim, Adriana si te asteptam pe aici Micorint. Mihaela, de ce sa iti fie jena sa ne spui ce si cum? Doar de asta suntem aici, sa ne corectam unele pe altele, sa ne ascultam, sa povestim, sa ne bucuram pentru reusite si sa ne incurajam cand nu e usor. Este normala, zic eu, aceasta tendinta de a mai calca pe laturi, pentru ca dupa ce ani intregi am mancat fara sa ne controlam modul de a o face, ma refer la combinatii de alimente si pauze intre mese (eu cred ca toate mai rontaiam cate ceva intre mesele principale), nu este foarte usor sa treci rapid la cu totul altceva.Dar: uite ca se poate si ca ne prinde bine. Asa ca fruntea sus si vino aici, e un fel de “acasa”, simti asta? A, sa nu uit: tu ce fel de cereale integrale cumperi? Cele de Secara? Sau combinate? De fapt, intrebarea este valabila pentru toate fetele noastre.Care sunt mai bune sau “mai permise”? KorinnaCat despre amidonoase,uff! Ca tare multe nepermise se mai strecurau prin mezelurile si salamurile alea. Cred ca asa, cu masura, mai e ce mai e, dar si eu zic ca gratarele si pestele in folie si puiul raman fruncea! Insa ai dreptate, de acord, cred ca TOATE au aiureli inside ca de, sunt mai gustoase asa, imbogatite, iar noi le luam de bune In orice caz, meniul tau suna asa de bine, ca nici nu ne pasa de salamurile lor uricioase! Ia sa pupam noi fetele si sa venim mai tarziu! Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit, fetelor care vreti sa va alaturati noua, aici! Mersi, Andrada34, pentru reteta, suna bine! Incearc-o tu si spune-ne si noua daca e buna! Da, eu mai vreau si alte retete! Missiday, cam scump cantarul ala! Si mai arata si diferit! Al mau nu face faza asta, am incercat! Poate ca o fi podeaua ta putin inclinata, altfel nu-mi explic! Oricum, lasa-l si tu intr-un loc si cantareste-te acolo mereu! Meniul meu de azi: ora 9.45: 250ml suc stors de la 1 gref si o portocala; ora 10.15: 300ml lapte 0.1% cu cereale integrale Fitness; ora 13.30: ciorba din carne de ied cu verdeturi (leurda, loboda, ceapa, pastarnac, rosii, ardei gras, patrunjel, acrita cu bors, dreasa cu ou) + 2 felii cascaval + salata verde cu castravete si ridichi; ora 17.30: paste integrale cu sos de rosii si legume (dovlecel, ciuperci, ceapa, usturoi, rosii, ardei gras, patrunjel); ora 20.30: un mar. Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, eu cumpar cereale integrale de la Plafar sau Cora, sunt marca SANOVITA si am luat grau, secara, dar si combinate (ovaz, grau, secara). Cel mai mult imi plac cele de grau dar si cele combinate, numai ca cele din urma au si stafide (cateva, acolo... poti sa le dai deoparte). Sunt absolut naturale si deci, Monti 100%. Exista si cu fructe uscate dar le-am ocolit. Pupici, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, din nou Laura, am sa o incerc cu prima ocazie, ca de-ai stii cum arataaa.. Dar am nevoie de un pic de timp, asa ca pe weekend, zic eu. Si sigur, am sa aduc tot felul de retzete si salatutze pe care le gasesc si care sunt ok cu regimul nostru.ok, sau hai sa ii zicem modul de alimentatie Montignac, nu regim. Cu mare placere! Despre cantar..hmmm este scump si auzi, ca mai face si nazuri! Missiday, asculta sfatul Laurei: aseaza-l intr-un loc in care nu incurca pe nimeni si nu il mai misca de acolo, daca face figuri! Macar tu sa fii constanta daca el nu e, nu? Pupici Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...