Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (6)


Recommended Posts

In alta ordine de idei, nenea Montignac zice ca iaurtul nu-i musai sa fie 0% grasimi. E mai bun iautul natur. La lapte facea el referire cand zicea cu grasimi mai putine. Si pe de alta parte, tot ii da in sus si-n jos cu branzeturile. Daca ati sti cat % de grasimi au branzeturile AOLEU!!! Ideea e sa nu fie mancate cu paine (dar cu ce naiba, ca sunt cam grase...). Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alta retzeta care arata a:“de facut!” – din aceeasi sursa LEGUME UMPLUTE Ingrediente pt 4 portii: - 2 rosii carnoase - 1 ceapa verde - 1 dovlecel mare - ½ ardei gras rosu - un catel de usturoi - 50 gr branza(las la latitudinea voastra de care anume) - 1 lingura busuioc tocat - ½ linguritza rosmarin - ½ linguritza coaja de lamaie rasa - 2 linguri ulei de masline - 5 ciuperci de sera - 1 lingura otet - 1 ceapa de apa - 1 lingura patrunjel tocat Cureti legumele, le speli. Tai capacelul la rosii, scoti pulpa si o tai.Ceapa verde tai-o rondele.Curata si toaca usturoiul.Zdrobeste branza.Amsteca totul cu busuioc, rozmarin, coaja de lamaie.Umple rosiile si stropeste-le cu o lingura de ulei. Dovlecelul –taie-l pe lungime, scobeste-l si taie pulpa in cuburi. Curata ciupercile si stropeste cu otzet.Curata ceapa si taie-o. Amesteca totul cu patrunjelul.Umple dovlecelul(dovleceii) si toarna o lingura de ulei. Fiecare leguma se infasoara in aluminiu si se frige pe gratar 15 minute. Preparare: 20 min (spun ei) Suna bine? Mai, nu stiu cum suna, da’ si asta arataaaa de numa’-numa’! Am sa mai aduc eu si altele, ca tocmai am ochit catva. Din pacate, ii raspund lui ? ca nu le-am gasit pe un link catre care mi-ar fi foarte usor sa va indrept, ci intr-o revista “bucataria de vara”-Ioana – nr 4/2000. Pofta buna! Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor, din nou! Adriana. Multumesc frumos. Despre andive: asa cum ti s-a raspuns: e ok, doar sunt legume permise/admise, nu? Si inca unele extrem de sanatoase si se pare ca iese o salata delicioasa din moment ce Monti le pune in tabelul cu “de mancat”:) si le mai si recomanda, intr-un paragraf. Sunt putin amarui, dar asta le face sa aiba un gust deosebit.Si mai arata si foarte bine! Missiday, Sa stii ca nici eu nu am rontait pana acum nimic din categoria paste, orez, cereale, dar cereale Sigur trebuie sa mancam! Cerealele sunt fibre si stii ca de astea avem nevoie. Pai nu?Si apoi, cred chiar ca ne hranesc mai ca lumea decat un iaurt gol sau o cana de lapte fara nimic. Majoritatea fetelor le adauga in iaurtul consumat si se pare ca e foarte ok.Normal. Ref: la painea din faina integrala, te-ai uitat bine pe eticheta? Ca eu am citit la BILLA vreo 6 etichete la 6 tipuri de paine care parea neagra (sau chiar era neagra) e adevarat, dar nu am gasit nici macar UNA care sa nu aiba faina alba.Asa ca le-am intors frumusel spatele si m-am carat de la raionul ala:) Misilicu Mihaela, Bine-ai venit si succes! Ideea cu salvarea meniurilor pregatite de fete este cea mai bun alegere posibila, deci inceputul odata facut, spor la treaba! oLo, chiar am ochit aseara niste vinete ratacite prin frigider.ma gandeam si eu ca ar trebui sa le incalzesc nitzelus, sa nu mai inghete, saracele, prin congelator, ca doar a venit vara:) Ai facut exact retzeta lui Monti? Ref. la branzeturi, eu am mancat si telemea si cas si branza dulce fara sa ma tem ca au! -am mancat telemea, pai cum sa ii cantaresc cat la % garsime are la bucatica aia care imi place de nu mai pot? Si uite ca slabim cu ea asa cum e, branzica pe care o papam.Stai linistita. PS: Cuvantul “paine” eu nu il mai pronunt nici in somn:), ce sa mai vorbim de adaugat pe langa ceva! Pupici LauraT Draga Laura, multumesc pentru “interventie”.Cred ca in clipa aia am citi mai atent. O sa se rezolve, e ok. Numai ganduri de bine de aici, catre tine. Fetitza Urmareste cartea. Daca ai inceput sa mananci Monti, in curand metabolismul tau zic eu ca o sa se dea pe brazda, cum spunem noi si ai sa il poti “educa”, oferindu-I ceea ce simte ca ii prieste. mai vorbim! Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga fetelor, M-am bucurat ca ati postat niste retete foarte interesante si ma pregatesc sa le pun in aplicare, desi aseara am facut un ghiveci/ciorbita (nu mi-am dat seama ce a iesit pana la urma) care mi-a luat cam o ora si ceva la preparare si mi-am cam pierdut rabdarea stand in bucatarie pe scaun. Reteta nu este fabuloasa, dar ........ - vinete - dovlecei - ciupercute - rosii si suc de rosii - usturoi - patrunjel taiat - puiut fara pielita Cu exceptia puiului toate puse la fiert gramada si puiul fiert separat dupa care adaugat. Oricum fata de retetele voastre este mic copil dar cat traieste omul invata nu.........? Va pup pe toate delia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia, Cred ca toata chestia aici este sa fii inventiv:doar nu ne opreste nimeni sa adaptam, sa mai scoatem cate ceva din cele pe care le gasim sau sa adaugam ceva, fiindca doar noi suntem niste nemaipomenite si facem ceva bun din tot ce atingem1 Chestia asta cu gatitul este ca si o joaca de copii, in sensul ca trebuie sa ai imaginatie.Nu te formaliza, nu compara, nu-ti pune intrebari.Incearca! sunt sigura ca tot ce iese sin manutzele tale poate fi foarte gustos.Multumim de retzeta si uite, pun si eu una de facut ad-hoc: Branza de vaci cu verdeatza pt 6 portii: 3 catei de usturoi 3 fire rozmarin 3 fie cimbru 500 gr branza de vaci (ei spun crema de branza de vaci, da' eu am rezolvat-o rapid: am taiat "crema", ramane doar branzica)[:)] sare piper cureti usturoiul, il toci marunt. spala verdeatza.acele de rozmarin si frunzele de cimbnru se toaca marunt, dupa ce le-ai scos de pe ramurele. Amesteci branza cu usturoi si verdeatza. adaugi sare+piper. Pui intr-un borcan inchis ermetic.lasi la rece.servesti cand ai chef si pofta. Ei dau si un sfat: daac vi se pare prea puternic mirosul de usturoi, inlocuitzi cu ceapa tocata fin si in cazul acesta punetzi frunzulitze de hasmatuchi sau tarhon tocat.condimentati tot cu sare si puper dar si cu boia dulce. Gata. Pa pa. Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre paste (integrale, bineinteles), ieri am mancat pentru a 3-a oara in cele 3 luni de cand tin acest regim. M-am uitat de punga si scrie ca ele contin doar faina integrala de grau dur si apa. Fara urma de amidon. Sunt italiene, Divella,forma de spirale, luate din Metro acum 3 luni. Si acum, despre cum le-am preparat ieri cu legume. Am taiat marunt ceapa, usturoiul, dovlecelul cubulete (era congelat), ciupercile, le-am pus intr-o cratita cu putina apa, sare, piper, sa se inmoaie vreo 15 minute. Apoi am pus putina pasta de tomate si putin zarzavat facut in casa (cu rosii, ardei gras, patrunjel), dar care nu era nici acru, nici sarat. A mai fiert si cu asta vreo 15 minute si gata sosul. Am fiert o mana de paste integrale, le-am scurs si am pus sosul peste. Au fost chiar bune, mai am o portie de sos si pentru azi. Meniul de azi: ora 9.45: 250ml suc de la un gref si o portocala; ora 12: 300ml lapte 0.1% cu cereale integrale Fitness; ora 15: ciorbita ca cea de ieri (din carne de ied cu verdeturi) + 2 felii telemea nesarata + o rosie; ora 18: paste integrale cu sos de legume + un baton de cereale Fitness (pt pofta de dulce!!!) ora 21 (dupa fitness): 2 mere mici. Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Aveti dreptate cu lapte batut cu 0,1% si branza 5%..da tot e mai mik decat 20-30%..nu? Sincer imi vine greu sa fac inventzii si inovatzii Azi: -dim:o cafea cu lapte 0,1 -pranz:ciorbitza mea cu verdetzuri+o rosie cu branza 5% -seara:o grefa Mai...nu e bine salata cu ou fiert de exemplu?Sau salata verde cu crenvusti???Sau salata cu branza??? In legatura cu saptamana Monty Curata...eu zic sa o luam de luni..ca de acu..maine e joi..eu stiu....sau sa o tzinem de joia asta..pana cealalalta. KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Fetelor vreau sa stiu si eu mai multe despre dieta montignac. De unde as putea cumpara cartea, ca am vazut ca tot vorbiti de o carte? ce site trebuie sa urmaresc ca sa ma dumiresc? Vreau si eu sa slabesc... Am nascut in urma cu sapte luni, dar nu prea am dat jos si sunt disperata... Georgia si Elena-Teodora, care doreste ca mamaica ei sa fie la fel de frumoasa si de "silueta" ca mai inainte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada34 – corectat tabelul si mii de scuze pentru inexactitate. Asa ca felicitari pentru evolutia spectaculoasa si pentru ca ai reusit sa te abati cat mai putin de la cele interzise. Am promis si eu pentru saptamana asta, pentru ca m-ati ambitionat.[:D] Cat despre PM, in dreptul mesajelor mele vei gasi o mica eticheta rosie “PM” (in dreapta sus). Click pe ea si imi poti trimite mesajul. Te astept lunea viitoare cu vesti tot la fel de bune. Tot pentru Andrada34 – da-ne si noua linkul retetelor tale , sa le vedem si noi cum arata, ca tare frumos graiesti tu pe limba asta “culinara” J Fetelor noi bun venit!, Pentru carte electronica trimiteti-va adresa de email la Adriana, ea ne-a dat “primul ajutor” tuturor. Multumim Adriana! Si Ionela – Roxana primele “directii” si incurajari electronice, multumesc Ionela! Aseara 20 minute mers cu bicicleta pe faleza – pierit foamea – cateva lingurite de iaurt Azi - Mic dejun – 1 grepfruit, dupa 20 min regulamentare, 1 cafea + 1 felie paine integrala. Apropo de paine integrala eu am o masina de facut paine si o fac zilnic fara zahar, pe reteta clasica faina integrala, drojdie, apa. Toata painea gasita in comert, am verificat etichetele si contine cel putin zahar (dintre alimentele interzise) Pranz – varza calita cu carne tocata de vita si ciuperci + iaurt Seara – un iaurt 0.3% MG ( aproape un iaurt- pentru ca borcanul meu de iaurt are 750g = iaurtoi) – fara amidon – ura, am gasit un sort fara amidon. O zi buna tuturor, Caroline
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deliaaaaaaaaaa, te-am rugat - probabil ca n-ai vazut - sa-mi dai si mie reteta de sos de branza albastra. Pleaseeee!!! Astazi: dimineata - cereale cu lapte pranz - salata de fasole verde cu mozzarella si maioneza; putina cicolata cu 86% cacao, doar ca sa vad cum este: cam amara dupa vreo 4 ore - un pahar cu suc de portocale (250 ml) seara - sufleu de dovlecei; branza albastra Apropos de cicolata, ma intreb cum ar putea sa-mi piara cheful de dulce mancand ceva amar! [biz] Oricum, prin nu stiu ce minune, deocamdata nu am cine stie ce pofte. Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...