Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Iata si meniul meu de azi:

dim - kiwi, iaurt 0%+cereale integrale

pranz - chiftelute, urda, sunca, salata din rosie +castravete

seara - poate fructe... e greu de zis ce mananc seara pt ca de la un timp am incercat sa mananc mai putin si numai daca am chef... de ex, aseara am luat o feliuta de salam si apoi am stors 2 grefuri si am baut sucul.

 

Pupici si spor la slabit,

Mihaela si Alex (1 an si 10 luni)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Caroline

 

Raportare saptamanala:…………….…..Inaltime…….Data inceput……G.Inceput / IMG……G.Tinta / IMG…….G.actuala / IMG….Rezultat (%)Adriana_Mihnea……..1.70…….…..8/3/2004………………74 / 25.61.......62/21.45………..69 / 23.88………….41.67%Missiday……………..1.65…….…19/4/2004……………...58 / 21.30………..53 / 19.47………..57 / 22.94……………20%Korinna………………1.65……….22/3/2004……………..86 / 31.59…..…….62 / 22.77…...….…77 / 28.28….………37.50%Caroline………………1.69………..6/3/2004…………….81.5 / 28.54….……65 / 22.76………79.6 / 27.87…………..11.52%Ven..................1.65.......22/03/2004..........61 / 22.41.........53 / 19.47..........57 / 20.94..........50%micorint.............1.58.......01/02/2004..........68.5 / 27.44.........58 / 23.23........60.4 / 24.19.........77.14%she_wolf……………1.62……….26/04/2004………..64.5 / 24.58………50 / 19.05………..64.5 / 24.58…………..0%crisia………………….1.75……….12/01/2004…………80 / 26.12 ………63 / 20.57 ………..70 / 22.86 ………..58.82%IMC 18-20 slab 20-25 normal25-40 supraponderal Greata la interzise va doresc,Caroline

id="quote">id="quote">Caroline, multumim pt tabel!Eu propun sa mai punem o coloana cu varsta fiecareia, cred ca are importanta si varsta.Eu am 29, fac 30 in septembrie.Pupici,Poze cu fetita mea, Iulia-Nicole (2.12.2002):http://community.webshots.com/user/littleelda

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu meniul de azi:

ora 10: 200ml suc de gref (am stors 2 gref mici);

ora 13: o cutie 200g branza Fagaras;

ora 17: ciorba de fasole + un ou ochi+ salata verde cu castraveti, ridichi, ceapa verde;

ora 20 (dupa fitness): 2 kiwi.

 

Micorint, bravo daca poti manca doar atat! Esti pusa pe fapte mari vad...

 

Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni)

http://community.webshots.com/user/lauratenea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Astazi:

6.20 – un mar si o portocala

8.00 – mic dejun proteino-lipidic: doua feliute de cascaval, un ou fiert, 1 feliuta parizer pui

13.00 – ciorba de loboda

19.00 – mancarica de spanac cu un copanel

e ok?

 

intrebare pentru Caroline: Ce date trebuie sa iti trimit, Caroline? Greutate , inaltime? Eu am inceput sambata, 24.04.2004.

 

intrebare generala:

am vazut ca Monti nu te sfatuieste sa te omori cu ceaiurile, insa mie ceaiurile de plante imi plac foarte mult.Este vreo restrictie cantitativa? Promit sa tin cont de regula lui Monti “incercati sa beti cat mai putin in timp ce mancati, pentru a evita diluarea sucurilor gastrice”.Eu nu simt nevoia sa beau in timpul mesei, asa ca este ok.

 

Nelamurire:

O sa radeti, da’ eu vreau sa fiu lamurita: daca mananc mic dejun proteino-lipidic, cina trebuie sa fie la fel?nu stiu de ce naiba mi se invarte intrebarea asta prin cap, probabil ca nu are nici o legatura, dar va rog sa ma lamuriti. Navighez printre variante si ele se plimba linistite prin mintea mea, dar nu se opresc:) Cred ca trebuie sa studiez bine cartea, nu doar sa o citesc.Deocamdata, o citesc cand o prind, de la o colega, va citesc pe voi de zor , dar azi ma duc la Bucur Obor si o cumpar, e un loc unde am vazut-o acum ceva timp. Si nu o mai las din mana si nici din geanta:)

Eu stiu clar ca trebuie sa nu amestec proteino-lipide cu glucide, dar mesele sunt conditionate una de alta? Din meniurile voastre, ca si din ale lui, se pare ca nu, dar am nevoie de un raspuns al cuiva care are deja “vechime” in sb Montignac.

Va multumesc frumos.

Pupici si la cat mai multe kg pierdute!

 

Andrada34

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada34, eu n-am o foarte mare vechime la Monti - de-abia m-am apucat - insa l-am mai tinut prin ianuarie-februarie.

So, din cate-mi amintesc in legatura cu tipurile de mese: trebuie sa treaca 3 ore intre o masa glucidica si una proteino-lipidica; pranzul trebuie sa fie proteino-lipidic, iar micul dejun si cina pot fi glucidice sau proteino - lipidice, insa fara vreo legatura intre ele. Adica, poti manca intr-o zi micul dejun glucidic si cina proteino - lipidica sau invers. Oricum, in timp ce la micul dejun prot. - lip. nu ai voie sa consumi si vegetale, la cina sunt permise.

Fructele se consuma dimineata pe stomacul gol, cu o jumatate de ora inainte de un mic dejun glucidic sau cu o ora inainte de unul prot. -lip. De asemenea pot fi consumate si la cca. 4 ore dupa masa.

Cam asta mi-a trecut prin cap acum si sper ca te-am lamurit cat de cat. Poate mai au fetele ceva completari. In legatura cu ceaiul nu prea am idee.

O sa revin mai tarziu cu meniul, deocamdata il stiu doar partial.

 

 

Claudia si Cristi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da..si eu stiu ca merg maslinele...

Eu azi:

-dim:o grefa

-pranz:2 mere,1 portocala...si cam atata

-seara:gratar de piept de pui cu salata verde+masline

Mai..eu nu prea pricep ce e in tabelul asta..ce e cu procentajul ala in final??IMG??IMC????ce semnifica

Please!!!

De luni revin iara la un regim nu asa auster..insa mac o data la 3-4 saptamani trebuie sa tzin asa..poate pana in toamna ajung la 62..sper..trebuie...si va trimit poze de la nunta!![foto]

 

 

KORINNA [zana] mamika x 2

 

 

http://community.webshots.com/user/korinnay

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, multumesc, dragele mele, ma simt asa de bine aici cu voi,povestim, intrebam, impartasim ce stim, suntem curioase, vesele, increzatoare, aah! iubesc atmosfera asta, mi-e drag sa vin si sa va citesc, sa invat ce am de invatat, nu mi-e rusine sa intreb ceea ce nu inteleg sau, cand inteleg, sa vin repede aici si sa vad daca am inteles bine:)

 

Mi-am propus sa ma cantaresc numai o data pe saptamana, dimineata si in mereu aceeasi zi si am sa imi pastrez asta ca o regula.

Cat de bine este nu stiu, dar asa simt eu ca vreau.

 

Ceea ce este uimitor este ca nu-mi este niciodata foame.Incerc, dupa cum ati vazut, sa respect cam aceleasi ore de masa.

Se pare ca mesele astea regulate dau un impuls organismului sa devina mai ascultator ca al meu este super incapatanat:)!

 

Eu sunt o tipa foarte energica, tonica, sa zicem, insa cred ca volumul de energie mi s-a dublat!:) ma simt de parca as zbura, ma trezesc foarte foarte usor si cand ma gandesc ca de abia am inceput! Cert e ca n-am de gand sa ma las pana nu ajung la greutatea dorita, asa ca am sa fiu cuminte in ce priveste abaterile fiindca metabolismul meu cred ca de abia ar astepta sa faca ceva colectii:)

 

Claudia, multumesc.

Respect cu sfintenie pauzele dintre mese si nu uit nici o clipa ca asta este o regula importanta, ba chiar esentiala!N-am sa uit.

 

LauraT, multumesc, de asemenea.

E o mare usurare.Nu am sa fac exces, dar ceaiurile din plante sunt preferatele mele si chiar nu doream sa renunt, mai ales ca poti face combinatii foarte aromate si de-a dreptul gustoase.

 

Am sa plec, risc sa va fur toate clipele libere si mai aveti si altele de facut.

va doresc un timp bun in toate si in continuare, un NU mare tentatiilor de orice fel.

 

va pupa

Andrada34

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)!!!

de o bucatica de timp (masurabila in ore) am intrat in posesia cartii lui Montignac, trimisa prin posta electronica.

!!

Vreau sa ii multumesc din suflet Adrianei pentru gest si pentru promptitudine si sa o asigur ca am sa fiu un invatacel cuminte al lui Monti.Unul sarguincios.:)

 

Inca o data, Multumesc, Adriana

 

Cu drag,

Andrada34

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...