Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (6)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by korinna

 

Mai..eu nu prea pricep ce e in tabelul asta..ce e cu procentajul ala in final??IMG??IMC????ce semnificaPlease!!!KORINNA [zana] mamika x 2

id="quote">id="quote">Korinna, hai sa-ti raspund eu.IMG=echivalentul in romana al lui Body mass index (BMI) adica: greutatea in kg / inaltimea in metri la patratProcentul l-a calculat Caroline asa: (greutate inceput-greutate actuala)/(greutate inceput-greutate tinta) si arata cat de mult am slabit pana la greutatea tinta, cand ajunge la 100% s-a rezolvat problema [:D]Meniul meu de azi:dim: paine integrala cu branza 0% grasimepranz: omleta cu branza si rosiiseara: cred ca un gratar de vita cu salata de rosiiPupici si spor la slabit, CrisiaPoze cu fetita mea, Iulia-Nicole (2.12.2002):http://community.webshots.com/user/littleelda

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Andrada, cu placere.

Laura, merci pentru intarirea celor spuse.

 

Meniul zilei:

9.00 - o piersica

9.45 - 3 crackersi integrali cu iaurt (fromage frais) 0%, marar si chimen; un ceai verde

14.00 - ciorba de pui (facuta cu legume permise)

19.00 - tocanita de vitel cu ardei gras (facuta de mama [pofta] )

Daca mi se mai face foame o sa pap mai tarziu o portocala.

 

Perele sunt permise?

 

 

Claudia si Cristi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prin zona, dar ma ascund, pentru ca ieri, dupa o zi exemplara m-am dus acasa, am gatit familiei iahnie de fasole si.... evident n-am rezistat ... si iata cum mancam eu fasole cu carnati pe la 8 seara.

A fost groaznic de bun.

 

Azi iar am fost cuminte cu micul dejun (cafea + paine integrala) si cu prinzul (piept pui + salata verde), nu stiu ce voi face diseara.... va zic maine, nu mai promit nimic.

 

Laura te-am trecut pe listutza si felicitari fetelor pentru ca vad ca sunteti hotarate. Sper sa fie contagios..

 

Multumesc Crisia pentru explicatia tabelului - corect!

 

O seara buna tuturor,

 

Caroline

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza!

Meniul de astazi:

h 6.15 - un mar

h 8.30 un iaurt 0,1% Napolact

pe la 10 un cana maaare cu ceai de salvie si rozmarin:)

h 13.30 - mancarica de fasole verde cu un copanel

h 18.30 - o salata uriasa.

poate un mar, pe la 21.30, dar se pare ca foamea a incetat sa ma viziteze de cand mi-am facut un program regulat de masa.:)

 

O zi frumoasa, tuturor!

Andrada34

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisia,multumesc mult pentru lamuriri....pana la 100% mai am de mancat....destule grefe[bang]

Azi:

-dim:o grefa

-pranz:o grefa si o conserva de ton in ulei +lamaie

-seara:scrumbie la gratar cu lamaie stoarsa deasupra!

In rest voi cum va mai simtzitzi?Ma refer la faptul daca va simtiti slabite??

A..si daca de luni reiau Monty...am voie lapte cu 0,1?ca de asta gasesc..iaurt am vazut de prodlacta cu 0%...abea astept..ca mie tare imi plac lactatele foarte mult!

Va urez o zi placuta si nemancacioasa!![cool]

 

KORINNA [zana] mamika x 2

 

 

http://community.webshots.com/user/korinnay

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caroline, mersi ca m-ai trecut pe listutza! Cat despre fasolea pe care ai mancat-o, nu-i asa o nenorocire, sa stii, bineinteles daca nu ai mancat si paine! Eu am vazut reteta pe care ti-au dat-o fetele pt. iahnie, dar nu stiu ce cauta lingurita aia de zahar acolo...Eu nu-i pun zahar niciodata. Nici otet.Tu ai pus? Si ca sa te linistesc si mai tare, afla ca in prima luna a mea de Monty, am facut fasole batuta si am mancat destula, iar acum, de 3 zile de cand m-am cumintit, am mancat cate o portie de ciorba de fasole (ai vazut in meniu) si am slabit f. bine! Nu e interzisa, doar ca e mai putin recomandata in faza I. Cred ca poti manca linistita si azi daca mai ai, ca sa-ti faci pofta...

Azi am sa raportez o noua (si asteptata) mica victorie, am mai scazut putin sub minimumul atins pana acum, adica am avut dimineata 52.5kg! Sunt super incantata! As vrea ca pana sambata dimineata sa ajung la 52.0kg, ca sa am unde adauga mancarica interzisa de la cheful de sambata seara! Oricum, organismul meu este ciudat: cu 3-8 zile inainte de a-mi veni ciclul, am o foame teribila, apoi, cu 2 zile inainte sa-mi vina si pe perioada ciclului, ma abtin cel mai bine de la mancare si slabesc cel mai usor! De obicei stiu ca nu-i asa!

Korinna, bravo, te tii tare! Laptele 0.1% e cel mai minunat, mai jos de atat nu gasesti, dar ce inseamna 0.1%? Chiar f. f. putina grasime, nu-ti face probleme, eu din asta am baut, si chiar si din ala Dorna cu 1%, si tot am slabit! Problema e la dulciuri, la fainoase, nu la mizilicurile astea!!!

Bravo, Andrada34! Da-i PM lui Caroline sa te treaca pe listuta: inaltimea, data inceperii curei, greutatea la inceput, greutatea tintita, greutatea actuala.

Meniul meu de azi:

ora 9.30: 200ml suc de la 2 grefuri stoarse;

ora 10.30: un iaurt 200g 0.1% cu 4 pesmeti integrali Wassa;

ora 13.30: ciorba de perisoare (din carne de vita, fara orez)+ sufleu de broccoli (facut cu branza dulce 0%, oua, marar, putin cascaval deasupra);

ora 17.30: tot sufleu de broccoli + salata verde cu castraveti, ridichi, ceapa verde;

ora 20.30: un kiwi si un mar.

 

 

Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni)

http://community.webshots.com/user/lauratenea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korinna,la conserva de peste:arunci o parte din ulei, sau iei din cele cu ulei de masline? sincer, eu le-am vazut in Billa, dar mi s-au parut scumpe, cele micute erau pe la 50.000, cam asa, daca retin bine.

As vrea doar sa stiu daca o mai usurezi de ulei, eu can asa fac, dar trebuie sau nu?

 

Laura.

Felicitari!ne bucuram cu toatele sa constatam, pe zi ce trece, cum fug sutele de grame/kilogramele de pe noi.si cand trecem impreuna prin asta, parca este mult mai usor!

 

Vreau sa mai adaug:

1.Multumesc.Am sa trimit un PM catre Caroline, fara sa trec insa

greutatea actuala, ca sambata trecuta am inceput, pe 24, iar sambata viitoare ma cantaresc.

2.Laura draga, spune-mi, te rog, otetul nu il folosesti deloc, sau referirea era strict pentru iahnia de fasole? Adica, la salate il folosesti?

3. referitor la ciorba de perisoare, ma tenteaza si pe mine si am gasit reteta prin celelalte pagini Montignac de pana cum, dar am o intrebare: nu se desfac la fiert, daca n-au orez? ca tare as face si eu o ciorba de perisoare, suna apetisant.Fara orez imi convine dfe minune, ca si asa nu-mi place, dar ce le leaga?

Merci.

 

un zambet de aici.

Andrada34

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata si meniul meu de azi:

dim - para, iaurt 0%+cereale integrale

pranz - copan de pui, omleta cu ciuperci, salata de rosii+castravete

seara - salata sau fructe

 

Si ar trebui sa adaug ca tocmai ce am avut o abatere: un baton Dots cu branza si ciocolata ... nu mai puteam de pofta [pofta]

 

Pupici si spor la slabit,

Mihaela si Alex (1 an si 10 luni)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...