Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (6)


Recommended Posts

Tot eu:)

Tocmai am citit in cartea lui Monti, ca poti sa bei cicoare si tare imi pare bine.

Adevarul este ca eu nu sunt bautoare de cafea, beau raaar de tot, si asta ca sa ma rasfatz, dar nu sunt amatoare, de fel. Ei, insa cicoarea imi place si pana sa imi trimita scumpa de Adriana cartea, chiar m-am intrebat daca cicoarea este admisa, fiindca acum cateva zile, intr-un supermarket, am citit pe un pachet de cicoare, ce contine si suna …montignaceste:) orz, secara..Numai cereale. Fibre! Pai de ce sa nu o folosim? Da’ cu masura:)Stiu, stiu..

 

Pupici!

Andrada34

 

PS: pentru Missiday: Despre masline, citez de la capitolul 5, “metoda”:…antreul fara glucide. Sunt acceptabile: maslinele, branza, salamurile (salam sau carnat uscat, de exemplu) ….. etc.

Ma rog, banuiesc eu ca acest cuvintzel “acceptabile” spune, de fapt: "mancati-le daca va este pofta, da’ nu faceti abuz. Ponderat"

Gata, am plecat!

:)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Andrada, saru'mana, eu am carticica lui Monty, dar nu prea mai am timp s-o studiez..

Meniul meu de azi:

-dimineatza ou fiert, 2 felii de salam de Sibiu, o feliutza cascaval

-pranz ciorbitza de pui cu bors(cu o lingura de smantana) si foarte putina conopida la cuptor

-seara peste fript cu usturoi

Acum vreau sa va intreb ceva: eu nu prea am reusit sa mananc dimineatza paine integrala cu branza fara grasimi, mi se pare tare aiurea,asa ca mic-dejunurile mele sunt cam tot timpul ca cel de azi(eu am mancat mereu mai mult dimineatza);credeti ca e vreo problema??

iar la pranz mananc mai nimik, seara in schimb manac carne fripta cu salata..o fi bine? prima data (anul trecut0tot asa mancam si-am slabit destul de mult si usor.

Pupici si spor la slabit!!

 

Missiday

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada34, perisoarele se tin foarte bine la fiert si fara orez, le leaga oul. La salate pun putin otet de mere, nu e interzis, dar nu-mi place nici prea acra. La ton eu scurg uleiul, atat cat pot, ca nu-mi place mancarea prea uleioasa.

Missiday, nu cred sa aiba ceva faptul ca tu iei mai mult micul dejun proteino-lipidic.

 

Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni)

http://community.webshots.com/user/lauratenea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada..conserva de ton o iau intr-adevar din billa,e din cae numita Clever..adeca cela facute special pentru ei.Costa 16.000 lei/bucata

eu nu o scurg niciodata de ulei..pt ca nu este bine sa nu intre in organism deloc ulei...eu asa stiu.Dealtfel si in reteta mea scrie:ton in ulei cu lamaie...

Mai ales am citit ca este f buna de ex:scrumbia...macroul..fiind mai gras..pe bune!Cica arde colesterolul!!

Si vad ca am slabit 9 kg...de acu...

Dealtfel se gaseste si ton in suc propriu..care de naspa rau..peste maruntit in apa..bleahhh...l-am mancat in greata saptamana trecuta!

 

Abea astept sa treaca saptamana asta!!

 

KORINNA [zana] mamika x 2

 

 

http://community.webshots.com/user/korinnay

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura T nu am pus zahar in mancarea de fasole pentru ca eu nu sunt deloc prietena cu zaharul, nu-mi place, si nici otet, pentru ca ii denatureaza gustul, din punctul asta de vedere ok, numai ca fasolea este o gluicida si combinatia cu carnat e de condamnat. Nu am mancat paine, ca asta mai lipsea….LOL. Oricum eram inainte de ciclu si in perioada asta oricum stagnez. Felicitari pentru rezultatele tale si tine-o tot asa…

 

Andrada 34 otet ai voie de care vrei si cat vrei, numai sa nu fie cu miere sau zahar

Perisoarele din ciorba se leaga daca le pui un ou, si le faci mici , cat o cireasa mai mare

Trimite-mi PM cu datele asa cum ti le-a dat Laura T si te trec in listuta

 

Am mai primit ceva info de la Rodica pe email. Rodica, te rog trimite-mi pe PM numele tau de user.

 

Missiday, meniul tau e OK…..continua asa ca e bine

 

Korinna – tonul in apa este minunat daca scurgi apa il bagi in food processor (mixerul ala cu cutit, seamana cu rasnita de cafea, care sfarma tot), tot acolo pui si o ceva telina (tulpina verde) condimentezi si adaugi putina maioneza facuta de tine. Este o pasta dementiala. Eu o mananc asa, cu lingurita si cu ceva masline sau rosii.

 

 

Abia am “aterizat” la servici si micul dejun il iau acum, fructe + pauza 20 min + cafea + paine integrala (1 felie)

 

Pranz un hamburger de vita (de fapt carne toccata de vita cu condimente facuta pe gratar, puteam sa-I pun si un ou,….am sa incerc maine) + legume la gratar (dovlecei, rosii, varza)

Seara – probabil un grep…. Nu mai vreau sa mananc seara….. aici gresesc, asa simt eu.

 

 

Repostez lista de baza Monty - lista este valabila pentru faza II -faceti ajustarile interziselor in faza I si tineti-o pe frigider. E tare utila

 

Citez din : Bon poids, bon Coeur avec la methode Montignac – de Dr.Jean G. Dumesnil si Michel Montignac (tiparita in 2002 – in Quebec, Canada)

 

ABC alimentatiei noastre :

 

La inceputul experientei noastre, am compus un tabel – concentrat al principiilor metodei Montignac. Prietenii carora le-am aratat tabelul au au facut la randul lor fotocopii pentru prietenii lor.

Dupa cateva luni, am fost amuzati si flatati sa regasim exemplare in locurile cele mai neasteptate, inclusive in bucataria unui restaurant unde am si facut un reportaj la televiziune despre fenomenul Montignac. L-am simplificat putin si speram ca va fi util cititorilor nostri.

Principiul este simplu: exista alimente ce trebuiesc evitate, altele ce pot fi consummate la discretie, iar alimentele din categoria A si B nu pot fi consummate impreuna.

 

De evitat:

Cereale, legume si leguminoase: cartofi, morcovi fierti, porumb, sfecla

Carne, peste, oua: Grasimea vizibila din carne, piele de pasare

Produse lactate: Unt topit

Diverse: biscuti, bauturi gazoase, bomboane, cereale indulcite, gemuri indulcite, faina rafinata, ketchup, miere, paine alba, orez alb, zahar

 

Categoria A (glucide)

Cereale, legume si leguminoase: linte, naut, mazare, aluat din faina integrala, orez integral (basmati), orez salbatic, gris din faina integrala

Diverse: paine din faina integrala, cereale complete fara zahar, gem compot si marmelada fara zahar

 

 

Categoria B (lipide):

Carne, peste, oua: carne, oua

Produse lactate: unt, branza

Diverse: ulei de canola, ulei de masline, ulei de nuci, ulei de arahide

 

 

La discretie:

Cereale, legume si leguminoase: vinete, broccoli, morcovi cruzi, ciuperci, conopida, inima de palier, dovlecei, fasole, legume verzi, ceapa, praz, ardei, ridichi, rosii

Carne, peste, oua: peste, fructe de mare

Produse lactate: lapte degresat, branzica de casa (cottage chese) (1% grasime), iaurt fara grasime si fara zahar

Diverse: fructe proaspete

 

Se evita combinarea alimentelor din grupa A si B

 

 

 

· Branzica de casa = asta este denumirea produsului “cottage cheese” in magazinele romanesti.

 

 

 

 

 

Va doresc la toate o zi mirobolanta,

Caroline

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta e faza Mihaela...(olo)..ca aici greseste multa lume..ca fac foamea apoiu se depune rapid totul..si chiar peste...Toata faza e sa mananci sanatos ceea ce trebuie.Ca altfel organismul cand va da de..foood se va arunca rapid in castig ca sa zic asa..!!!!

 

KORINNA [zana] mamika x 2

 

 

http://community.webshots.com/user/korinnay

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Nu am mai scris, mai mult din cauza ca nu am respectat regimul. Mananc Monty mai mult dimineata si la pranz, ca seara o dau in interzise...

Azi:

dimineata: fructe si atat

pranz: friptura de porc cu salata verde si branzica cu ridichi

seara: ciupercute la cuptor cu salata

 

Am mancat si ceva napoliatne ca simteam nevoie acuta de dulce... Oricum, cantarul arat cu vreo 500gr mai mult, dar maine cred ca am iar 70kg!

Parca nu mai am vointa si mi-e foame tot timpul. Am zis eu ca trebuie sa ma satur bine la o masa, deci o sa-mi fac mancare gatita in spirit Monty ca sa nu mai caut tot timpul cate ceva prin casa...

Am deja o ciorbita de loboda; o sa incerc maine varza cu carnati.

 

Va pup si felicitari slabutzelor!

 

Andrada34id="red">: sper sa ai parte de cartea trimisa si sa slabesti asa cum ti-ai propus! Ma bucur ca ti-am facut o surpriza!!

 

Pupici,

 

Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03)

http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Va rog spuneti-mi si mie ce e Monty? Si mai ales... Monty asta e prieten cu berea? Eu nu am probleme cu greutatea, am 53 kg, in schimb sotul meu are o burtica de toata frumusetea (94 kg)si ar face el cura de slabire dar fara bere nu il incanta ideea. Sotii vostri folosesc si ei reteta asta sau pentru ei nu e valabila.

 

Nicoll

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...