Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (6)


Recommended Posts

Salutare!

Cu toate ca ma straduiesc sa tin Monti asa cum scrie la carte azi e 1 zi in care nu am facut abateri deloc!

Pana acum totul era OK pana seara cand ma pomeneam cu vizitatori care veneau cu dulciuri pt bb si cu toate ca doream sa ma abtin nu am reusit pana azi!

Sper sa o tin asa in continuare!

Dim:Lapte cu paine integrala

Pranz:Sunca,branza,rosie si ceapa verde

Cina:spanac cu cremvursti

Si ca desert o cana cu cacao cu lapte cu zaharina si laptele de 0,1 %.

Eu zic ca e OK!

NU???

Succes la slabit si sper sa ma primiti si pe mine in club cu toate ca eu scriu pe aici de asta iarna!

PA!

 

Ione`

www.saracut.go.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Salutare!

Cu toate ca ma straduiesc sa tin Monti asa cum scrie la carte azi e 1 zi in care nu am facut abateri deloc!

Pana acum totul era OK pana seara cand ma pomeneam cu vizitatori care veneau cu dulciuri pt bb si cu toate ca doream sa ma abtin nu am reusit pana azi!

Sper sa o tin asa in continuare!

Dim:Lapte cu paine integrala

Pranz:Sunca,branza,rosie si ceapa verde

Cina:spanac cu cremvursti

Si ca desert o cana cu cacao cu lapte cu zaharina si laptele de 0,1 %.

Cat despre soti care tin dieta i-ti spun ca al meu este foarte fidel , mananca doar ce-i dau eu ,adica MONTI si nu se plange!Dar nu-i place berea!Doar carnatii!!!!!

Eu zic ca e OK!

NU???

Succes la slabit si sper sa ma primiti si pe mine in club cu toate ca eu scriu pe aici de asta iarna!

PA!

 

Ione`

www.saracut.go.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi:

11.00 - 2 crackersi integrali cu iaurt 0%, marar si chimen; lapte degresat cu cereale (cam jumatate de bol)

14.30 - ciorba de pui; doua feliute de salam tip Sibiu

18.45 - o bucatica de Camembert; mancarica de pipote cu ciuperci; putina ciocolata cu 76% cacao

aprox. 22.30 - voi manca o portocala

Eu nu reusesc sa manac exact la aceleasi ore. Este foarte important? De ex. maine voi umbla prin oras asa ca nu stiu cand voi lua pranzul si nici cum o sa arate.

Korinna, deocamdata nu ma simt deloc slabita, ma simt chiar bine, dar de-abia am inceput luni. Cand l-am tinut in ian. - feb. m-am simtit ok. Dar la cate abateri am avut...

 

 

Claudia si Cristi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoll, daca ii vorba de bere... spune-i sa nu-si faca "griji" ca prieten cu berea nu este nici o dieta. Dorinta de slabit versus dorinta de bere. Incotro inclina balanta? La noi pentru slabit. La el pentru bere.... asta este .... nu poti sa le ai pe toate, ci pe cele care ti le doresti mai tare... Evident cand depinde de tine..

[bere]

 

Caroline

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, ma bag si io ca musca-n lapte, ca nu prea postez pe aici, desi va urmaresc tot timpul (sunt cu ochii pe voi, adica). Vreau sa va sugerez sa schimbati putin acea statistica pe care o faceti voi. Adica sa nu fie numai un clasament, nu e concludent (fiecare vrea sa slabeasca un alt numar de kilograme), iar procentul si BMI poate sa si-l calculeze fiecare, la urma-urmei. Cred ca ar fi mai interesant sa se faca o statistica de genul: cate kg (sau sute de grame) a slabit fiecare in fiecare saptamana, ca sa se poata determina:

- care regim e mai eficient (Montignac, Scarsdale, disociat, Atkins, dieta daneza, etc)

- care e influenta abaterilor asupra regimului

- care e influenta varstei asupra pierderii in greutate

- care e diferenta intre saptamanile cand ati avut abateri si cele in care nu ati avut (la aceeasi persoana si la persoane diferite)

etc.

 

Astfel, fetele nou-venite isi pot alege mai usor un regim, iar cele care tin deja il pot schimba, daca vad ca un altul da rezultate mai bune.

Mie mi se pare mai bine asa. Sper sa nu fi suparat pe nimeni cu ideile mele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oLo

sigur, asta este si ideea, cum spune Korinna, nu sunt restrictii cantitative si apoi, uite, cum sa nu ne placa o dieta in care poti sa mananci cum trebuie fara sa te infometezi?- iar Monti cu siguranta NU recomanda sa nu manaci. El doar te roaga:) sa respecti cateva reguli, sa iti fie clare principiile dietei pe care o propune si sa o lasi mai usor cu abaterile:), iar daca se poate sa nu le ai deloc, este Perfect!

 

Draga Adriana,

Cred ca asta este de fapt cheia.Ca trebuie sa ai tot timpul mancare gatita a la Monti la indemana, altfel tentatiile vin gramada, fiindca “o data n-o fi foc” si uite asa usor-usor pierzi ce ai castigat cu multa vointa.

Tu vezi ca mancarurile de care avem nevoie se fac asa de rapid si sunt asa de gustoase! Mai ales ca piata abunda de verziciuni si eu le iubesc, dar banuiesc ca se intampla asta cam la toata lumea pe aici:)

Asa ca fruntea sus si vino si stai cu noi tot timpul, ca doar nu or sa reuseasca doua napolitane sa ni te fure si sa iti ia ambitia. Stii, de cand mi-ai trimis cartea, mi se pare extrem de usor sa imi alcatuiesc meniurile, apoi vin mereu si vad ce spun si ce mananca fetele, pun o mie de intrebari de le innebunesc, dar ele intotdeauna sunt aici si impreuna mergem usor mai departe. Eu sunt in a sasea zi, dar n-am facut nici o abatere si tare mandra sunt ca au inceput sa imi lalaie pantalonii pe mine:)..Insa nu ma cantaresc pana sambata, asa cum am spus.Ma urc pe cantar numai o data pe saptamana.

Inca o data, multumiri, toata ziua stau cu nasul in carte. Unde nu inteleg, intreb.

 

She_Wolf

Claudia, Monti te sfatuieste sa incerci sa pastrezi aprox aceleasi ore de masa, insa eu cred ca cel mai important este sa respecti pauzele intre mese, in functie de cum manaci, proteino-lipidic sau glucidic. Multe dintre noi nu au un program fix care sa le permita sa-si stabileasca cu rigurozitate ore de masa, asa ca ne “strecuram” prin timp. Eu zic ca este ok cum faci, daca respecti principiile Montignac.

:)Singurul mei sfat este ca ar fi bine SA STII cum are sa arate pranzul de maine, ca sa nu fii tentata sa iei ceva de prin oras, la repezeala.

Succes!

 

Nicoll:

Bine-ai venit!

Uite, il las pe Monti sa te lamureasca:”In faza I, v-as recomanda sa eliminati definitiv berea”/trebuie consumata cu foarte multa moderatie.

“Nu este necesar sa fi stat mult in Germania:), pentru a sti care sunt efectele secundare ale berii: balonare, crestere in greutate, respiratie urat mirositoare, indigestie..”. So Nicoll, ma gandesc ca poate daca ii enumeri sotului tau cateva “binefaceri” ale berii, poate ca il convingi sa renunte, macar pana la faza II, cand este voie sa bea aprox 330 ml la o masa..Asta daca el vrea intr-adevar sa slabeasca. Intrebatrea este: vrei tu, sau vrea el? Fiindca vointa este number one aici.

 

 

 

 

Caroline,

Am trimis deja un e-mail catre tine, ieri dupa-amiaza.A ajuns?

Ok, multumesc,otet obisnuit. Perisoare cat o gargaritza. Tot apetisant suna Am inteles sa traiti!:) Multumesc

 

Ione

Tu esti deja in club, dupa cum vad, asa ca simte-te TU si vino si vorbeste cu toate lumea, cum facem toate.Ne este de un real folos. Daca stam sa ne gandim bine, ceea ce facem noi aici este extraordinar! ne sprijinim, ne sfatuim, ne amuzam, ne intrebam “compunem” meniuri, inghitim:) in sec la unele bunatati facute de fete si vrem sa ajungem repede acasa sa nu le facem si noi, aso… Pai cum sa nu fim super fenomenale? Sa tot slabesti, cu asa prietene!

 

……….

Gata, fac o pauza, sa va mai las sa respirati.

Ideea este ca ma simt super si chiar daca nu m-am cantarit inca, mi-am pus centimetrul prin unele zone esentiale si zambetul meu spune multe:)

Ok, spor la slabit!

Pupici pentru toata lumea!

 

Inca zambind,

Andrada34

 

PS am descoperit la un Plafar din sectorul 5 paste integrale (chiar daca sunt pt faza II e bine de stiut)-costa 24.000 lei/punga.

De asemenea, au toate tipurile de cereale si au si biscuiti integrali (19.000 lei/pachet), nu am retinut exact cum se numesc, fiindca eu nu vreau inca sa manac nimic gen paine, biscuiti, etc.Dar daca este vreuna dintre voi aproape de sect 5 si este interesata, spuneti-mi si va zic exact unde sa va duceti, ca e usor.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meniul meu de astazi:

Ora 6.15: sucul de la o portocala si ½ gref

Ora 8.15: un iaurt 0,1% Covalact (dar imi place mai mult Napolact):), am ca ma intorc la el

Ora 13.30: cas dulce +3-4 ridichi+2 rosii + castravete+ 3 frunze de salata +2 cremwursti

Ora 18.30-19: putina ciorba de loboda + ciupercute la cuptor cu cascaval

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Monty asta e chiar fenomenal. Daca nu ai abateri (sau sunt f.mici) chiar functioneaza de minune. Dimineata aveam 51.9kg, adica am scazut sub 52kg, pentru mine e chiar incredibil, am slabit in vreo 4 zile peste 1kg, asta dupa o perioada in care am tot stagnat la 53kg si ceva, pentru ca am tot avut abateri! Deci sunt la minus 7kg (de la 59kg la 52kg) de la 1 februarie de cand tin acest regim. Dar cu mentiunea ca in perioada 20 martie - 24 aprilie am tot avut chefuri, musafiri, aniversari, Pasti, pofte etc., in care am mancat destul de mult si mai ales destul de multe dulciuri. Nu ca 7kg ar fi prea mult, dar cand ai mai multe (70-80kg) cred ca se duc mai repede...daca te tii de regim, deci ... fruntea sus ca merge!

Hai ca nu vreau sa ziceti ca ma laud, dar nu prea mai speram nici eu sa ajung aici dupa vreo 15 ani, mancand, deci nefacand foamea! Dar, pana sa va gasesc pe voi si cartea lui Monty, se pare ca nu stiam ce si cum sa mananc ca sa realizez asta! Deci, voua va multumesc inca o data...

 

Meniul meu de azi:

ora 10: 200ml suc de la 2 gref stoarse;

ora 10.30: doua feliute graham negru cu branza dulce 0% si 2 ridichi;

ora 13.30: putina ciorba de perisoare (fara orez) + o felie sunca de Praga, 2 feliute cascaval, o bucatica macrou marinat, o rosie;

ora 17.30: omleta cu marar si cascaval + salata verde cu castraveti, ridichi, ceapa verde;

ora 20.30 (dupa fitness): 2 kiwi.

 

Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni)

http://community.webshots.com/user/lauratenea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, Monty e fenomenal daca stii sa te abtii!! Ceea ce nu-i si cazul meu (intotdeauna!)...

Ieri am avut o zi linistita si doar o mica abatere: cateva bucatele de napolitana ca muream de pofta! Ca urmare, s-a vazut la cantar: aveam de dimineata 69kg, ba chiar batea spre 68,5!!! URAAAAAA!

Dar mie mi se intampla ceva nu prea placut: vad ca slabesc si ma abat mai tare, cu gandul ca daca tot nu se puneee...Oricum, nu prea respect pauzele dintre mese ca mi se face foame, dar mananc Monty, ce mai!!

 

Azi:

dimineata: mere si kiwi; iaurt 0,1% si 4 crackersi

pranz: ciorba de loboda, mancarica de ciuperci si salata de varza

seara: fructe; ceva legume sau poate imi cumpar peste ca mor de pofta! [pofta][pofta]

 

Andradaid="red">, merci mult de incurajari! Ai ambitie, nu gluma! Esti o dulce! Bafta multa si tie si felicitari pentru adevaratele zile Monty! [flo]

 

Laura Tid="red">, felicitari! Tine-o tot asa!! Imi aduc aminte ca stagnai de mult timp, desi mancai mult mai "monty" decat mine!! [flo]

 

Ionelaid="red">, nici eu nu am tinut o zi Monty cu adevarat si uite ca am slabit 5 kg de pe 8 martie, cu multe, multe abateri... A se nota ca am avut abateri, nu gluma! Daca ma tineam de treaba, cred ca eram bine-merci, la 65 kg pana acum!!

Las' ca ajungem noi si la faza a II-a!

 

Nicollid="red">, daca vrei sa afli mai multe despre Montignac, da un PM si-ti trimit cartea in versiune electronica! Sa-i spui sotului ca nenea Monty nu recomanda berea...

 

Gata, ca m-am intins ca o placinta!!

Pupici,

 

 

Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03)

http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, felicitari pentru urnirea cantarului!

Andrada, am reusit sa ies cu fata relativ curata din "incercarea" cu pranzul, dupa cum vei vedea. Felicitari si tie pentru zambet. Sper sa zambesc si eu luni cand ma voi cantari (si eu m-am hotarat sa ma cantaresc doar o data pe saptamana). Ba chiar sa rad in hohote, desi mai am oarece abateri!

 

Astazi:

10.00 - cereale cu lapte

12.20 - cappuccino in oras (vad ca a inceput sa-mi placa chestia asta desi eu nu beau cafea de regula) [}:)]

15.00 - o salata mica coleslaw (cumparata din oras, deci cu zahar in maioneza )

20.00 (la intoarcere) - ciorba de pui; somon la gratar cu tzatziki

 

Inteleg ca in faza asta nu sunt permise pastele integrale. Data trecuta am mai mancat totusi si a fost ok, voi n-ati mancat deloc? Cum sta treaba cu orezul integral? Este permis? Eu vreau maine sa tin si post si as vrea sa pap totusi ceva...

 

 

Claudia si Cristi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...