Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (6)


Recommended Posts

Pastele integrale sint permise si in faza I, mai ales spaghetti, dar nu cu brinza cu cu sos de rosii si legume. Eu imi fac mult sos de rosii si pun si ciuperci si dovlecei si vinata si mai tot ce imi pica in mina. Este o cantitate destul de mare care merge si cu paste integrale si cu couscous integral.

 

Numai bine,

 

Mihaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Uimitor, desi am avut mici abateri ieri (3-4 buc.napolitane mici Joe in ciocolata si un cub de ciocolata alba), cantarul tot a luat-o in jos, adica am 51.7kg! Eu nu rezist sa nu ma cantaresc zilnic, macar sa vad cand o iau razna. Oricum cred ca luni voi fi peste minimumul atins aceasta saptamana, caci sambata seara la chef voi baga si interzise! Dar si mult dans! Mai vedem...

Meniul de azi:

ora 9.30: 200ml suc de la 2 grefuri stoarse;

ora 10: iaurt 0% cu 2 feliute graham negru;

ora 13.30: supa de pui cu zdrente de ou + 2 cremvusti, 2 feliute de cascaval, o rosie;

ora 17.30: sufleu de ciuperci (facut cu branza 0%, ou, marar,putin cascaval) + o rosie;

ora 20.30: 2 kiwi.

 

Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni)

http://community.webshots.com/user/lauratenea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi:

6.20: sucul de la ½ gref combinat cu apa plata

8.00: niste branza dulce cam seaca (150 g) (da’ i-am pus putin marar):)

13.30: o ciorba de loboda cu omleta care innoata pe acolo:)

19.00 mancare de ciupercutze cu usturoi verde si o tona de marar:)

 

PS Sa nu uit sa adaug un zambet: azi am mutat copca la sutien:), dar fara sa ma stranga, ci pentru ca asa a cerut-o situatiunea:) :):)

Andrada34

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, va urmaresc si eu constant dar nu am mai postat pt. ca mereu am "zbarcit-o"cu ceva interzis...de ex. ieri am mancat un covrig de dimineata..

Azi vreau sa tin post, si va intreb ce pot manca in stil Monty de post, mai ales dimineata????

 

V.

 

veni, vidi, Victorie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Sunt Delia si am citit cu interes conversatia voastra pe tema dietei lui Montignac. As vrea sa inteleg exact principiile pe care se bazeaza aceasta dieta si din pacate am cautat fara succes cartea.

Va rog sa-mi spuneti daca stiti exact unde o pot gasi sau daca o are cineva in format electronic as fi foarte fericita daca mi-ar putea-o trimite (dpeteu@elitero.ro)

 

Va multumesc si va doresc succes la slabit.

 

PS M-am apucat si eu de azi dar sunt cam in ceata......

 

Delia

 

 

 

delia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, LauraT! Asa este, regimul asta e super! Nu te infometezi dar slabesti. Nici eu nu speram sa mai scap de atatea kg si acum sunt f. mandra de cele 8 kg in minus, abia astept sa ma cantaresc sa vad cat am mai scazut sapatamana asta (desi abateri tot am mai avut...). Vad ca si fetele celelate au rezultate si asta face bine la moral!

 

Ce-am mancat ieri:

dim - mar, cereale integrale cu iaurt 0%

pranz - un copan de pui, cateva felii de mozzarela, un pic de salam uscat, 2 rosii

seara - branza Almette, cateva curmal; inainte de culcare- suc de grapefruit

 

Si azi - e mai mult de faza 2... desi am calcat in strachini de la prima ora cand am mancat un covrig cald :

dim - para, iaurt 0%+cereale+covrigul

pranz - mancare de fasole uscata cu carnacior, 2 felii de maozzarela

seara - fructe (sper doar atat, ca dupa toate celelalte e suficient)

 

Pupici si spor la slabit,

Mihaela si Alex (1 an si 10 luni)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

!!

LauraT – felicitari!

De ce sa nu te lauzi? Cu toatele ne bucuram cand vedem cum reusim impreuna sa transformam in realitate ceea ce doar am visat. Fiindca,de ce sa nu recunoastem, e o mare problema greutatea asta..Kilogramele se adauga extrem de usor si pleaca numai impinse de la spate, cu muuulta forta si cu muuulta vointa.

Asa ca draga LauraT, spune ca esti mandra de tine si noi toate vom ridica mainile, in semn de aprobare si vom fi multumite si incantate ca uite, se poate!

 

PS Mi-ai facut pofta cu ciorba de perisoare, trebuie sa o fac rapid, da’ nu in weekend, ca nu sunt in localitate.

 

Adriana:)M-ai zapacit cu napolitanelea alea, cred ca o sa ti le pitim!

Esti o dragutza, e foarte bine ca slabesti, atata timp cat mananci Monti e normal.Dar nu lasa ideea cu “nu se pune” sa se joace cu tine, ca este cu dus-intors.Succes!

 

Intr-adevar, am reusit sa nu am nici o abatere pana azi, si sunt in ziua 7, iar maine ma cantaresc:)ei, acolo sa vedem ce-o fi, ca eu ma simt calatorind prin propriile haine:)ha ha.N-oi fi slabit eu cine stie ce mult, dar cu siguranta s-a dus ceva, hainele se aranjeaza complet diferit si imi mai si bag tricourile in blugi, eu care le lasam peste curea:)

 

She_Wolf

Claudia draga, , uite, il las pe Mr. Monti sa-ti raspunda la intrebarea referitoare la consumul pastelor:

“Chiar daca este vorba de paste fainoase proaspete, este mai bine sa le excludeti din alimentatie.Prin natura lor, pastele sunt glucide rele….. devin glucido-lipidice si astfel, contrarii principiilor noastre.

Cat despre pastele integrale, acelea fabricate din faina nerafinata, vor putea face parte din alimentatia normala a fazei II. Pastele complete sunt clasificate in categoria glucidelor bune in masura in care indicele lor glicemic este numai 45. ”

1. Ma bucur ca nu te-a “furat” o alta tentatie pentru pranz, se pare ca a fost totul ok:)

2. Este foarte bine, zic eu, cantaritul o singura data pe saptamana.pare-mi-se ca si in carte e recomandat. Am sa verific.Oricum, e un stres inutil sa ma urc pe cantar in fiecare zi, doar eu vreau sa slabesc in cateva luni nu in cateva zile, so, o data/sapt e perfect.

 

Ref: OREZUL.

Iar il aducem pe Monti la inaintare:” orezul complet va putea intra in meniul Dvs., cu conditia de a nu-l manca impreuna cu lipidele (unt sau branza).Asociat cu rosiile (scazute prin fierbere) si cu ceapa, poate constitui un fel complet, bun pt intreaga familie si apreciat de toata lumea.”

 

Este si o reteta de preparare a lui, daca ai cartea.in anexa.

Te pup si succes in continuare!

 

Mimitete

Raspunsul despre paste integrale l-am asezat direct din cartea lui Monti.Vreau sa mai adaug ca tot la capitolul “Paste”, cus-cusul este citat la glucide rele, alaturi de zahar, caramel,etc. Fii precauta. Sau poate tu ai dreptate.el nu mentioneaza daca este cus-cus integral sau normal, desi eu habar n-am ca poate fi si-si. Intereseaza-te, sa fie totul ok. Te pup.

 

Numai bine tuturor!

Andrada34

 

 

 

 

Carmen H

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit, Delia!

Eu am primit cartea de la Adriana, a fost o dragutza si m-a ajutat mult, de atunci nu-mi mai scot nasul din ea.Pe forum gasestui foarte multe explicatii si multe lamuriri, dar eu zic a trebuie sa ai si cartea, neaparat! Nici nu stii cat de multe inveti, unele chestii au sa-ti dea peste cap anumite principii. Are sa iti placa, sunt sigura!

 

Am sa incerc si eu sa iti trimit cartea in versiunea in care am salvat-o, dar daca nu reusesc, sigur te ajuta fetele.

Inceput bun si succes!

Andrada34

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor..am 75..urrra..am dat jos 11 kg in total..sunt tare mandra de mineid="red">id="Century Gothic">

Ieri nu am avut net si eram ca turbata...adeca aveam..dar pt ca era busit windousu..sottul meu mi-a pus o interfata..insa puteam citi..insa nu si posta.

Ieri am mancat asa:

-dim:gref

-pranz:jumatate de borcan de fasiole verde am facut-o cu suc de rosii un fel de mancarica..+o felie de branza+un ou fiert

-seara:mancarice de stevie cu carne de vita

Masa de seara in ultima vreme o iau la cel tarziu 17-18

Azi:

-dim:o grefa

-pranz:mancarica de stevie cu vita care a mai ramas de ieri

-seara:peste fiert cu usturoi si salata verde

Unde plecati de 1 mai??Eu nicaieri ca e bb mic si mai rau ma chinui...

 

pupici si slabire usoara

 

 

Ps..cum faceti sufleurile de ciuperci??sau ma rog alte mancaruri care au ciuperci??ca mie imi plac f mult si nu stiu ce sa fac pt faza 1 din ciuperci!id="blue">

 

KORINNA [zana] mamika x 2

 

 

http://community.webshots.com/user/korinnay

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Korinna, gasesti la retete o multiiiiime de bunataturi care se fac din ciuperci.Si eu sunt innebunita dupa ele si tare bine imi pare ca Monti le lasa la "cat se poate, e ok"fara restrictii la ciuperci:)

Eu aseara am facut ceva la repezeala, sa am astazi, adica am pus la innabusit cu o lingura juma de ulei de masline si mai multa apa vreao doua legaturi de usturoi verde si doua-trei fire de ceapa, iar cand s-au muiat bine am ami adaugat apa si le-am aruncat si pe dumnealor, domnisoarele ciupercutze, maruntite bine (vreo 350 g) si nu le-am mai bagat in seama pana cand nu au fost fierte, ceea ce s-a intamplat rapid, de fapt:).

La sfarsit, am aruncat acolo o mana de marar si o juma de legatura de patrunjel si vreau sa iti spun ca daca nu as fi mancat deja masa de seara, ma bagam cu totul in oala:) Gata.

 

Dupa cum ai vazut, fetele fac mai mereu ciupercute cu cascaval, la cuptor, ca este super-rapid si super-gustos!

 

PS nu uita sa intri pe "la bucatarie" si sa vezi ce mai zic prietenele noastre ca tare multe bunataturi mai sunt pe acolo..mmm..

Te pup!

Andrada34

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...