Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Andrada34, esti o dragutza, si f. activa pe deasupra! Daca ai reusit 7 zile fara abateri, cu siguranta ca la cantar vei avea 2-3kg mai putin. Cam asa se slabeste la inceputul regimului. Mi-ai facut pofta cu ciupercutzele tale cu ceapa si usturoi verde. Saptamana viitoare o sa incerc si eu, ca si mie tare imi plac!

Korinna, sufleul de ciuperci se face f. usor: se bat 2-3 albusuri spuma, apoi se adauga galbenusurile, apoi branza dulce (cu 0% sau de care vrei), apoi ciupercile fierte putin inainte si tocate, apoi mararul si daca vrei si niste cascaval ras, piper, sare. Se pune compozitia la cuptor in tava de chec unsa cu putin ulei, si se baga la cuptor pana se rumeneste. E buna servita calda, cu o salata mare si asortata alaturi! Pofta buna! Vad ca ai slabit super-bine si tu, treci la Monti acum...

 

 

Laura si bebitele: Bianca (5 ani) si Ramona (1 an si 11 luni)

http://community.webshots.com/user/lauratenea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nebunie, nu-i adevarat. Astia nu sunt sanatosi. Abia ieri am realizat, citind etichetele, ca iaurtul si cottage chesse, daca sunt din cele cu 0% grasime, sunt intr-adevar "low fat" cum zic ei, dar au amidon.... sunt nebuni. Eu ca eu, cu dorinta mea de slabit, dar sunt oameni cu diabet care se chinuie sa-si pastreze glicemia scazuta... oh my gosh....

 

In schimb cele de la 1% in sus sunt OK, fara "faina" in ele.

 

Si eu care consumam de zor iaurtul 0% cu orice mancare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, si la mine se duce acul cantarului in jos..dar azi am mancat kebab[bang]..cu o gramada de interzisuri pe acolo:(

Vinerea am 9 ore(sunt profesoara)cu 2 ferestre, asa ca ma trezesc de la 6,30,mananc ceva si plec la scoala,unde raman pana seara la 18,30..in intervalul asta trebuie sa mananc ceva si nu rezist numai cu iaurt...

In fine, sper ca asta sa nu ma coste prea mult, daca se duce un kg si saptamana asta sunt multumita.

Azi am mancat:

dimineatza 2 felii cascaval, o felie salam tip Sibiu

pranz kebab[:I]

seara pui fript(putin, ca-mi trecuse foamea[:p])

Va pup si va urez un we placut(cel putin!)

 

Missiday

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada34, si eu tot din cartile lui Monty ti-am spus ca asa zice el, dar cartile in franceza, sper sa nu fie vreo problema de traducere.

 

In amindoua cartile "Je mange donc je maigris" si cartea de retete Monty da ca exemplu pt faza I, consumul de paste integrale ba chiar spune ca se pot minca si spaghetti chiar daca nu sint integrale ! Nu ar fi prima data cind se contrazice de la o carte la alta, intr-una interzice ficatul, in alta il da ca exemplu de meniu pt faza I ...

 

Eu am vazut o emisiune cu el acum citiva ani si el zicea ca cea mai curenta greseala care se face la aplicarea dietei lui este ca lumea exclude total pastele/cerealele/piinea in faza I chiar daca el le recomanda pe alea integrale.

Acum mie logica lui imi cam scapa caci chiar si integrale tot el le trece in tabelul lui cu un factor glicemic mare si deci mi se pare normal ca lumea le evita gindind ca face bine.

A tinut o intreaga teorie de ce corpul are nevoie de aceste glucide bune si ca nu trebuiesc evitate.

Fiecare stie ce i se potriveste mai bine lui, mie una nici nu imi plac pastele in general dar cous-cous integral am mai mincat macar pt variatie plus ca e usor de facut pt la servici. Cous-cousul alb il interzice in Faza I.

 

O zi buna tuturor,

 

Mihaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut fetelor si va apreciez .

Mi-e rusine sa ma si alatur voua...Sint cea mai mare din parcare.[mariaj] Dati-mi un shut poate fac un pas inainte.

Am zis Gata trebuie sa ma alatur voua ca nu pot singura. Desi va citesc si am inteles ce e cu regimul, ma chinui de una singura....totusi am mare nevoie sa simt ca trebuie sa dau cuiva socoteala de ce si cit maninc, si sa primesc incurajari si admonestari. Am inceput cam de luni si am calcat deseori prin strachini dar sper cu voi aici , la gramada sa am mai multa vointa. Va apreciez, cum am mai zis,ca aveti vointa si va sustineti una pe alta.

Daca ar putea Adriana ( am inteles ca ea are cartea lui Monty in format electronic) sau oricine poate si o are, sa mi-o trimita si mie- v-as ramine profund indatorata. Va multumesc din inima.

 

O Fetitza suparata[V]

 

Fetitza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, pana la urma m-am descurcat foarte bine cu postul, astazi insa, am calcat in strachini.

Caroline, chiar ca astia nu sunt sanatosi, asa ca cel mai bine este sa citim cu atentie etichetele. Eu chiar am inceput sa fac asta (nu ca n-ar fi destul de obositor).

Fetitza, bine ai venit! Pai, ce mai astepti? Raporteaza! Da socoteala! Pe mine chiar ma ajuta chestia asta.

 

Ieri:

dimineata - fructe (kiwi, prune); o salata de varza

pranz - orez integral cu legume (ciuperci, ardei gras, dovlecei, rosii, ceapa)

seara - varza calita

 

Astazi:

dimineata - o portocala; (dupa o ora si ceva) doua ochiuri romanesti cu cimbru si parmezan, branza (Camembert si Mozzarella), 1/2 conserva de somon in suc propriu

pranz - am fost la un festival si m-am dedat si la ceva "interzise" (mai ales dulciuri), dar in cantitate mica

seara - o pulpita de pui cu varza calita; putina ciocolata 76% (s-o tremin odata ca nu se mai poate asa!!!)

 

Asadar, astazi n-am fost chiar cumintica, insa, pe ansamblu, n-am mancat mult. Plus cca. 7 ore de mers pe jos. Sper sa scap ieftin.

Mult spor!

 

 

Claudia si Cristi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca am fost plecata la munte, zilele astea am fost cuminte, adica n-am mancat decat gratar , salata, omleta si iaurt!!Nu-mi vine sa cred ca am rezistat in fata cartofiorilor prajiti ai soacrei mele(cei mai buni pe care i-am mancat eu vreodata), prajiturilor si altor bunatati..cred ca mi-era jena sa ies iar la raport si sa spun ca am pacatuit[:p].

Meniul meu de azi:

dimineatza omleta cu salata

pranz gratar de pui

seara branzica de vaci cu marar si piper

Pupici si spor la slabit!!

 

Missiday

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...