Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (12)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Adinaid="green">, intr-o carte mai veche despre cresterea bebelusilor scrie ca ultima masa a lor (a sasea) ar trebui sa fie pe la 9 seara iar prima pe la 5 sau 6 dimineata. Asa ca nu te ingrijora! Eu personal cred ca sint zaluda ca-mi trezesc copilul noaptea sa manince.

Pupi Oliviei!

 

Elena si Erica (6.februarie)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina id="red">- super !!! Felicitari inseamna ca Motata ta creste !!!

 

Si eu l-am trezit pe Andrei cand era mic si dupa aceea se trezea singur. Pe Matei l-am lasat intotdeauna sa doarma cat vrea si si-a facut singur program.

 

Pupicei,

 

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

 

Album Andrei:

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrushka, Ane, Anca, Caro, Magdaid="green">, felicitari pentru botezul copilasilor vostri! Dorim pozici de la increstinarea micutilor!

 

Babeeid="green">, ultimul tau mesaj e plin de zimbete. Se vede ca ti-a mai venit inima la loc cu intoarcerea lui Vio acasa!

 

Ioanaid="green">, ce argument are doctorul tau pentru minuta in defavoarea suzetei? Si fiica-mea isi suge degetelele, parca mai abitir in ultima saptamina. Trebuie sa o supraveghez mereu, ii imobilizez bratele cu o paturica si-i dau sinul iar daca nu vrea (ceea ce se intimpla de cele mai multe ori, ca nu de foame suge degetele) ii dau suzeta. Daca reuseste sa scape din strinsoare, scuipa suzeta si o inlocuieste cu dulcile-i degetele. Ma cam preocupa aspectul asta pentru ca n-as prea vrea sa se obisnuiasca asa [V]. Nu stiu ce sa mai fac!

 

Adriana si Ioanaid="green">, mi-a placut mult cum aratati cu totii in pozele de la plimbare!

 

 

Elena si Erica (6.februarie)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Fetelo9r mor de nervi! Am scris o gramada si am pierdut tot, cica nu eram logata! Da eram!

 

Asa ca pe scurt:

 

Felicitari colilasilor care au fost crestinati in acest week-end. Sa fie frumosi si sanatosi, cuminti si fericiti toata viata lor! Sa le aduca numai bucurii parintilor!

 

Noi suntem cumintele, seara adoarme ori la 8-9 cu trezire la 4-5 dimineata ori la 11 cu trezire la 6-7. A luat in greutate 95g in 3.5 zile si i-am dat san + completare 90 in timpul zilei. Acum nu mai plange la san, are o alta metoda de tocat nervii. Cand nu ii mai vine ei cum vrea ia sfarcul in gura, trage o data si ii da drumu, si iar si iar pana nu mai rezist si ii dau bibele. Pe care il mananca fara comentarii. Problema e ca au inceput sa ma doara sanii pentru ca are un stil de "smuls-apucat-muscat". Sa vedem cat o tine si figura asta.

 

Am observat ca are pe gingia de jos 2-3 puncte albe mici-mici(cat un varf de ac) . I-am dat cu un betisor cu vata inmuiat in glicerina pe acolo (m-am gandit ca se ia), am bagat si degetu sa vad cum se simte (m-am gandit ca sunt dintisori [alcool] (da nu se simte nimic). De vreo saptamana baleste la greu si cand ii dau suzeta parca musca din ea la inceput (si degetu a vrut sa il apuce). Aveti idee ce ar putea fi?

 

Voi va culcati bebei pe spate cu perna sub cap?

 

O sa revin cu partea a doua a mesajului pierdut ca nu mai am rabdare acum...

 

va pupa

 

 

 

 

 

didi@ si bb Iulia Eleni (06.02.2004)

 

http://community.webshots.com/user/didica1974

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si la noi, mamici.

Puiul meu nu are nici un gand de a se dezobisnui de masa de noapte, mananca de fiecare data la 3 ore cate 120 ml de lapte si adoarme instantaneu, noaptea...ziua de mai jucam nitel.Mai nou, de o saptamana, s-a obisnuit sa adoarma numai la 1 noaptea.

Fetelor, care alaptati si dati si bibe copiilor, am aflat ceva si va impartasesc. Poate voi stiati si eu nu: m-a sfatuit o matusa, ca daca nu dau zilnic de cateva ori puiului lapte de la san, mai bine il intarc, pentru ca laptele de la san se strica si apoi el de asta nu mai vrea, ca nu e bun...sau, sa ma mulg de la o masa la alta, ca mereu laptele sa fie proaspat. Asa ca, eu pe Amos l-am intarcat, pentru ca de muls, nu am nici o sansa.

didicaid="red">, eu pe Amos il culc langa mine, noaptea, pe perna mea, dar nu numai cu capusorul, ci cu tot corpul il pun pe perna.

 

Saphir si [copil] Amos Daniel (26.02.04)

http://community.webshots.com/user/ClimAmos

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]

 

[harp]FELICITARI MICILOR CRESTINI![harp]
id="size4">id="green">

 

[:-)))]Arturicii sunt extra incantati de cereale. Singura gama fara lapte si fara gluten care are mai multe sortimente (orez, orez cu mar si porumb) este Bebelac. Eu le dau la una din mese orez sau orez cu porumb (prima masa din zi, cea de ora 6) si la cealalta (penultima) porumb. Asta ca nu cumva orezul sa ii constipe.

Astfel, in acest moment asa arata mesele Arturicilor:

 

6:00 - lapte cu 2 masuri cereale (orez)

10:00 - lapte

12:00 - morcov (crestem cu cate o linurita/zi morcovul pana ajungem la 7 lingurite apoi adaug cate una de mar. Pana ajungem la 50ml morcov + 50ml mar)

14:00 - lapte

18:00 - lapte cu cereale (porumb)

22:00 - lapte

 

[:-)))]Pt mesele cu cereale am tetine cu gauri mai mari. Si halesc tot tot din bibe apoi incep sa planga ("Mai vrem!"). Dar pentru moment nu le dau mai mult de 150ml (amesecul rezultat din lapte si cereale) pt ca ii doare burtica. II las sa se obisnuiasca o sapt asa apoi maresc cantitatea de lapte (nu si cea de cereale).

 

[:-)))]Sucul de morcovi si mar o sa il pun in bibe pt ca e dezastru mondial cu lingurita.

 

[:-)))]Botezul il vom face la Stavropoleos. Aici biserica cere nasilor sa comande, la un anumit pictor, cate o icoana pentru fiecare copil, cu sfantul al carui nume il poarta acesta. Icoanele vor ramane copiilor.

Am decis ca Arturicii vor avea un singur nume. Astfel Yann va fi serbat de Sf Ioan Botezatorul (7 ian) iar Philip de Sf Ap Filip (14 nov).

 

[:-)))]Noua tinuta de iesit afara a Arturicilor arata cam asa:

- body fara maneci

- sosete

- tricou subtire maneca lunga

- pantaloni (blugi sau raiati subtiri)

- caciula subtire dar peste urechi

- geaca blugi/hanorac (care daca e cald si nu bate vantul o dau jos)

 

Pt mine, teoria cf careia copilului trebuie sa ii dau o haina in plus fata de cum sunt eu imbracata, nu ma convinge. Asta pt ca asa cum esti crescut, asa esti. Ce vina au bebeii daca pe mine mama m-a crescut infofolita si sunt friguroasa? De ce sa fie si ei asa?

Organismul se adapteaza cu conditiile care le gaseste. Am citit la un moment dat de un tanar care a decis ca el sa umble in tricou si in pantaloni scurti iarna. Pur si simplu organismul lui s-a adaptat.

 

[:-)))]

Adinaid="blue">

Eu stiu ca min 8 ore are nevoie deja de la varsta aceasta sa i se "odihneasca" stomacelul.

 

Roxanaid="blue">

Singurele "indicii" ca ceva nu e ok cu Arturicii au fost febra 37.5 (ei nu prea trec de 37) si faptul ca nu au mancat asa cum trebuie.

Pediatrul mi-a spus sa il chem cand cred ca ceva nu e ok ca nu cumva sa dam in altele mai grave. Ca mai bine tratam o forma usoara decat un a grava.

 

Didicaid="blue">

Arturicii dorm la ei in patut dar fara perna. Nici nu intentionez sa le dau pana vor mai creste. Iar atunci vor primi cel mult un puisor de perna dar foarte subtire ca grosime.

 

Elenaid="blue">

Incepand de acum, ei incep sa descopere lumea cu manutele si cu gurita. Tot ce vor prinde vor trece prin gura. Avand-o pe aceasta ocupata cu suzeta, practic le infranam dorinta de cunoastere. Arturicii nu prea o accepta. Dar sunt momente in care sunt agitati si stau cu ea in gura. Dar in rest (deloc des) sunt cu mana. Chiar ma amuz teribil de ei ca incearca sa isi suca mana in gura si nu nimeresc si au niste fete contrariate! Si uite asa, ma gandeam, ca daca ar avea suzeta in gura, nu ar mai exersa asa.

Oricum, fiecare decide ce e mai bine pentru bebelusul sau.

 

Aneid="blue">

De exemplu, daca sunt aproape de ei si brusc incep sa vorbesc pe un ton mai ridicat, tresar.

Sau daca fac o miscare brusca si ei nu se uitau la mine, tresar.

[V][V][V]pt kukuruku.

Ioana,

 

[copil] Yid="green">Aid="red">Nid="blue">Nid="purple"> & [copil]Pid="red">Hid="blue">Iid="brown">Lid="green">Iid="purple">Pid="navy">id="Comic Sans MS">id="size2">id="size3">

_______id="beige">28.01.2004_______id="beige">id="Comic Sans MS">id="green">id="Andale Mono">id="Century Gothic">

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A murit Kukuruku ......cred ca de singuratate .....de cand am nascut nu l-am mai bagat inseama deloc si saracutu sa dus.....offfffffffffff ce suparata mai sunt[q]

 

Astazi ai luam si noi miru..........abia astept ca nu am pupato de 2zile si nu mai rezist.......

 

Ioana id="blue">ai uitat sa ne zici cum e cu tresaritu.......pleseeeeeeee ca sunt curiasa rau.........

 

Anita si Rachella -17.o1.2004

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...