Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (12)


Recommended Posts

Magda,id="red"> pai Miruna papa bine ...si papa lapte nu ,,diverse'' ca al meu. Chiar m-am uitat pe lista cu bebii de ian-feb si am vazut ca fetita ta s-a nascut mai micuta , de 2.750 kg..asa ca este ok dar tot acolo cam la limita aia cu 750g/luna, daca zici ca are numai 5 kg si ceva. Cosmin insa a avut 4 kg la nastere si 53 cm asa ca si asta conteaza...deci nu-i nici el prea departe cu evolutia...dar deocamdata este in ,,greva partiala cu lapticul''. Cum adica Apgar 3..nu ai gresit cumva? s-au ne-ai povestit si nu am fost eu pe faza??!!! Bine ca e bine! La multi ani Mirunei cu ocazia implinirii a 3 luni!id="red">

 

Azi mi-a papat pana acum la toate mesele si ceva laptic dar m-am cam desumflat ca de dimineata a papat 100ml, la pranz 80ml si acum la 18 numai 50ml... oricum este un progres fata de zilele trecute dar cum incepuse binisor dimineata apoi am fost un pic dezamagita. Sper sa bea ceva laptic si la ultima masa! Faza este ca piureul il papa fff gros..zice sotul ca-i ca gletul... si tot trebuie sa-i dau suc sau ceai intre timp sa se duca pe gat (ceea ce iar nu-i deloc indicat dar n-am alternative), altfel daca il fac mai subtire il scuipa. Inca nu sunt convinsa ca papa de foame ..mai mult de amuzamnet si destul de greu deschide gura si mesteca cu incetinitorul si tot scoate din gurita..nu ptr. ca nu ar sti sa pape papa soliada (ca mai demult cu marul se descurca de nu-mi venea sa cred) ci ptr. ca nu-i e prea foame si mai ales acum cand bea si ceva lapte inainte... Important este ca inghite si se distreaza in general, dar trebuie sa-l fac sa rada , sa-l prostesc sa deschida gura... ma gandeam eu la sa ceva dar pe la 6 luni nu acum... insa cand se satutra, categoric nu mai inghite si scuipa tot! Dar eu zic ca d.p.d.v. caloric este mai mult decat daca ar papa tot laptele considerat suficient, adica 800ml/zi. Oricum nu sunt prea fericita de situatia asta, ca ma cam tine in tensiune dar tot sper in mai bine!

 

Ma intrebati daca a luat in greutate..da, in ultimele 4 zile din care prima a fost regim de austeritate si a doua asa si asa, ca mi-a fost cam teama cu papa asta,...a luat 90g..are 6.840kg. Insa atata doarme si ziua ca imi tot vine sa-l trezesc ca nu sunt obisnuita, dar dr. a zis ca ar fi trebuit si pana acum sa doarma cam 2 ore dupa fiecare masa ceea ce el nu facea, decat seara dupa ora 18 cand dormea pana il trezeam eu cu greu la 23!

 

Oricum sunt inca in tensiune desi ar trebui sa ma resemnez ca evolueza bine chiar si cu schimbarea asta...dar tot mi-e teama desi eu nu sunt pesimista din fire... probabil cand e vorba de copilul tau... lucrurile se schimba mult in sufletul unei mame! Oricum, ma bucur ca suntei alaturi de mine si daca puteti tineti pumnii in continuare si sa isi revina... macar doua mese complete cu lapte si sa mance mai cu pofta!

 

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004

http://community.webshots.com/user/phelens

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Narcisaid="blue"> de ametita ce sunt[alcool] am uitat sa precizez ca vin in iulie....si eu am so iau la mare pe pitica mea......deci vom avea o brigada de pitici[:D]........Offfff nu mai trece timpu asta odata[bang]

 

Helenid="blue"> tinem pumnisori lu Cosminel sa pape din ce in ce mai bine[pup]

Magdaid="blue"> de ce a avut Miruna scor apgar 3??????????

 

Anita si Rachella -17.o1.2004

http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[harp][harp] tuturor sarbatoritilor!

 

Eu sunt prinsa in interviuri pt dadaca sau dadace, nu m-am hotarat inca. Am gasit o tanti dar mai astept sa mai vad cateva.

 

Le-am intrerupt incepand din seara asta cerealele Arturicilor, la indicatia pediatrului. Asta pt ca nu mai papa. Avem mese la care nu mananca nimic, altele cu 25-30ml. In schimb biberonul cu morcov il papa fara comentarii, tot (40ml azi fiecare).

 

Azi ne-am plimbat 2h jumatate in Herastrau, fara caciulite si fara sosete (degetelele la aer). Doar un body fara maneci, o pereche de blugi si un tricou subtire cu maneca lunga.

 

Despre intalnirea cu Gabriela, noi suntem oricand disponibili. Asteptam sa ziceti data si ora.

 

 

 

 

Ioana,

 

[copil] Yid="green">Aid="red">Nid="blue">Nid="purple"> & [copil]Pid="red">Hid="blue">Iid="brown">Lid="green">Iid="purple">Pid="navy">id="Comic Sans MS">id="size2">id="size3">

_______id="beige">28.01.2004_______id="beige">id="Comic Sans MS">id="green">id="Andale Mono">id="Century Gothic">

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa in ritmul asta nu vom mai ajunge sa ne intalnim, ca nu putem impaca si capra si varza.Unele pot, unele nu.Cum mi se pare normal, ora 19 nu e chiar potrivita.Daca in timpul zilei ne putem hrani copilasii adaptat, seara cu baia si restul nu prea se poate.Haiseti sa zicem atunci o zi de miercuri, in cursul saptamanii sa fie, si ora 13-14 de exemplu.Daca va e comod, vin pana la Sofitel -daca puteti veni cu ceva masina v-as propune o grupare de mamici ce ziceti?Daca vine o mamica cu bebe mai poate lua inca o mamica cu bebe.In cursul saptamanii e mult mai bine, asa in fiecare sambata sau duminica o sa fie cineva care nu va putea.Trebuie stabilit -asta daca vreti sa ne intalnim, daca nu asta e.Eu si-asa si-asa tot vin intr-o zi o fuga usoara in Bucuresti.

Pupici si merg la nani ca maine am intalnire cu fetele din Austria, ne intalnim cu catel, purcel tot, va arat maine pozici[;)]

 

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

 

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar vad ca ai vostri bebei primesc de zor completare!

 

noua ne spun doctorii aici ca pana la 4 luni sa nu le dam sub nici o forma nimic, cel mai bine sa primeasca 6 luni numai lapte!

 

(eu am pacatuit si i-am mai dat cate o lingurita de suc de mar sau morcov sa vad cum reactioneaza, si a inghitit bucuros)

 

al meu are acum 7.145 gr si nu stiu exact cati cm (ultima data avea 62, saptamana trecuta). si ma chinui sa ii dau in continuare lapte de mama, dar vrea tot mai multa completare si tot mai putin de la mine... uf.

 

sa va intreb si pe voi daca ati auzit de Galactogyl si unde il pot cumpara.

 

A.

 

Adriana (24 ani - 10.11.1979) + Adriana jr (2 ani si 7 luni - 21.09.2001) + Andrei (ca.3 luni - 6.01.2004) + Dragos taticutzul (30 ani - 7.01.1974)

http://photos.yahoo.com/apaler

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Galactogylid="red"> se gaseste in Ro in farmacii. Costa apox 10Euro si la mine a avut efect in perioada in care am alaptat.

 

 

Ioana,

 

[copil] Yid="green">Aid="red">Nid="blue">Nid="purple"> & [copil]Pid="red">Hid="blue">Iid="brown">Lid="green">Iid="purple">Pid="navy">id="Comic Sans MS">id="size2">id="size3">

_______id="beige">28.01.2004_______id="beige">id="Comic Sans MS">id="green">id="Andale Mono">id="Century Gothic">

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Narcisaid="red"> si noi vom fi la mare incepand cu 21 iunie pana pe la sfarsitul lunii asa ca ne putem vedea. Nu stiu daca stau chiar pana pe 1 iulie ca sa o vad si pe Ane insa cu tine ne putem intalni sigur. Facem schimb de nr de tel si vedem cum facem !!! Noi vom sta in Mamaia cred ca la hotel Vega.

 

Apropos de intalnirea cu Babeeid="green"> eu as prefera duminica decat in cursul saptamanii - nu am masina - si tot asa cum spunea si Adina undeva in jurul pranzului ar fi super. Pe la 13,00 - 14,00. Mai ascultam opinii si vedem cum facem. Ar fi pacat sa nu ne vedem !!!

 

Helenid="green"> bafta multa cu Cosminel - sa pape asa cum trebuie si ce trebuie iar tu incearca sa fi mai relaxata - stiu ca este usor de spus, greu de facut insa INCEARCA !!!

 

Somn usor

 

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

 

Album Andrei:

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si La multi ani sarbatoritilor!

 

Astazi mai este o serie de botezuri... cred. Le dorim o zi frumoasa si linistita si sa fie cuminti...

 

Noi dupa cateva zile de liniste in timpul noptii asta noapte am avut program de divertisment de la 4 la 6.[alcool]. In plus mica mea nu a facut kk ieri si trage la besinutze de mama mama. Si mai si miros si cred ca a intrat mirosu si in pampersi ca eram vesela nevoie mare crezand ca a facut ceva deoarece cam mirose dar surpriza... nimic. Sa vedem astazi...

 

Helen multa rabdare si mai ales relaxeza-te. Pitica mea a luat 2.250de la nastere (dar prma luna nu se pune ca nu a luat din motive de laptic slab). Acum vad ca ia in medie 20g pe zi si oricum are falcutze[:D].

 

Noi botezul l-am stabilit pe 6 iunie cand implineste si 5 luni. Care dintre voi fetelor a avut mai multi nasi(nase) la botez? Ca pe mine bunica-mea ma tot bate la cap si sincer mi-a dori sa pun mai multe nase dintre prietenele mele pt.ca stiu ca se vor bucura toate (si tare mi-a fost greu sa ma opresc la una singura). Stiu ca la catolici se poate dar la ortodocsi?

 

Va pup si va doresc o zi frumoasa

 

 

didi@ si bb Iulia Eleni (06.02.2004)

 

http://community.webshots.com/user/didica1974

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

didicaid="red"> eu chiar pe 6 iunie am aflat ca sunt insarcinata [il] Doamne ce bucurie. Daniel dansa prin casa de ma intreba Andrei : "ce are tati?" - mai ales ca era 6 dimineata . Sa fie intr-un ceas bun si cu noroc.

 

Despre mai multe nashe eu nu am auzit insa poti intreba la biserica unde vrei sa o botezi pe Iulia si vezi ce iti spune preotul. Ideea nashilor este ca ei sunt parintii spirituali ai copilului asa ca trebuie sa aiba grija de ea, sa se gandeasca la ea, sa stie ce se intampla cu ea. O a doua pereche de parinti - eu asa ii vad.

 

Noi astazi speram sa mergem undeva la iarba verde cu niste prieteni de ai nostri. Numai sa fie vreme frumoasa !!!

 

O zi nemaipomenita va dorim si bafta multa celor care au botezul astazi si maine. Are cineva botez in weekendul acesta?id="green">

 

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

 

Album Andrei:

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata mamici si pitici!

 

Sunt tare bucuroasa ca Rares id="blue">si-a reintrat in program azi noapte: s-a trezit o data la 2.30 si apoi tocmai la 6.30. Asa ca sunt si eu odihnita[:D].

 

Ioanaid="blue">, bine ca mi-ai spus si mie cum ii imbraci pe Arturici id="blue">ca sunt tare in ceata! Ieri cred ca l-am imbracat destul de gros si bineinteles ca s-a foit pana l-am dus intr-un final in casa. De lasat fara sosete nu pot sa-l las pentru ca are mai mereu piciorusele reci. Nu ti-a fost teama ca fac insolatie daca i-ai lasat fara caciulite? Eu ma gandesc sa-i cumpar o bonetica sau o sapcuta de panza subtire ca sa-l fereasca de soare.

 

Doamne, fetelor, va dati seama ca luna aceasta majoritatea facem un an de cand i-am conceput pe bebei?!

E vremea unui "remember". Cum v-ati hotarat sa aveti bb si cum ati reactionat cand ati aflat?id="purple">id="size5">

Noua nici prin cap nu ne trecea. Ma cam batea Cosmin la cap de ceva vreme, dar fara prea mare convingere. De Paste am mers la Braila, la rudele lui Cosmin si cumnata mea, care are un baietel de 5 ani, mi-a povestit cu atata dragoste cat este de frumos sa ai un copil, ce minunata este perioada graviditatii si alte chestii din astea. Parca mi s-a aprins un beculet[;)].

Ne-am intors la Bucuresti si dintr-o data am zis GATA, HAI SA INCERCAM!, eu fiind absolut convinsa ca nu voi ramane gravida imediat si ca va trebui sa muncim serios[^]. Aveam in plan sa ma inscriu in toamna la doctorat si nu vroiam sa raman insarcinata pana terminam cu admiterea. Repet, eram absolut convinsa ca va dura ceva pana sa apara bb. Deci, ne-am pus pe treaba[xinpat]. Si acum imi amintesc cumstateam dupa[xinpat]cu picioarele pe pereti pentru ca aveam impresia ca se duce tot...[^].

Pe 6 mai am avut UM. Au mai trecut inca 3 saptamani si ... surpriza: apare intarzierea[;)]. Absolut suspect pentru ca eram ceas la acest capitol. Ii spun lui Cosmin ca vreau sa-mi iau test de sarcina, el nimic, nu ma lasa nici in ruptul capului[bang]. Se temea ca va iesi negativ si ca ne-am imbatat cu apa rece.

Stau. Trece o zi, trec doua, ajung la a 5-a si il trimit la farmacie. Acasa fac testul si imediat ne holbam la el: apare doar o liniuta rozalie[V]. Imediat incep reprosurile: Vezi, ti-am zis eu ca nu-i nimic, nu m-ai ascultat. Tu crezi ca din prima...

Parca aveam o presimtire si nu-l arunc. Mai citesc o data prospectul testului si vad ca de fapt dupa 5 minute apare rezulttul relevant.

Mai asteptam un pic si ne uitam din nou pe betisor. STUPOARE!!! Sunt doua liniute: una roz puternic si alta de un roz pal. Sun imediat o prietena care nascuse de 6 luni si o intreb daca la ea a fost la fel. Bineinteles ca asa era si bb se cuibarise deja in burtica mea de doar una-doua saptamani[bis]. Eram uimiti si bulversati in acelasi timp. Era 3 iunie.

Nu ne venea sa credem ca s-a intamplat atat de repede. Bucuria imensa am trait-o abia a doua zi cand ne-am dezmeticit si am inceput sa strigam in stanga si in dreapta marea veste. Si asa a inceput viata noastra in trei!

Dumnezeu ne-a daruit cea mai scumpa comoara din lume si in fiecare zi ii multumim pentru asta!

 

 

 

Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)

http://community.webshots.com/user/ad_risnov

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...