Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (12)


Recommended Posts

LA MULTI ANI MATEI!id="red">

 

Si noi am fost la gratar la Snagov si ne-am intors de o ora (nu din vina noastra, a prietenilor fara copii care aveau chef de party spre marea mea disperare).

 

Legat de diversificare toata lumea ma bate la cap sa dau copilului de mancare sa nu-i mai dau titi. Subiectul asta deja ma streseaza pentru ca eu nu m-as grabi cu diversificarea avand in vedere ca i-a mers asa de bine pana acum si lapte mai am.

 

Adrianaid="red"> scuze ca nu ne-am intalnit.

 

Narcisa id="red">si eu o sa fiu la mare in iunie.

 

Pupici,

Layla si Daniel Alexandru (29.12.2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

hai sa va zic si io cum a fost la noi:

 

(sa nu va speriati!!)

 

dupa Adriana spusesem ca nu mai vreau copii. dupa vreun an, incepusem sa ma mai gandesc. am stabilit ca vrem doi si ca urmatorul o sa vina dupa ce termin cu universitate, masterat, doctorat. (de, pene multe si umflate!)

 

UM: 4 aprilie 2003.

 

13 aprilie 2003: moare bunica din partea tatalui (Dumnezeu sa o odihneasca!)

 

plec la inmormantare in Romania. impresia pe care mi-a lasat-o toata familia stransa la un loc, unchi, nepoti, ii lasasem copii si i-am gasit aproape adolescenti, toti stand in casa aceea pe care o parasise ra ambii bunici, a fost - surprinzatoare. ca si cum as fi vazut niste mladite tinere acolo unde, teoretic, incetase o viata. am simtit clar cum bunica si bunicul si toti strabunicii din poze traiau cate putin in mine, in ceilalti nepoti, in parintii nostri, am simtit legatura dintre generatii intr-un mod cu totul nou.

 

si mi-am dorit un copil. inca unul.

 

am venit acasa cu calculele facute: ciclul meu venea cam la 40 zile, deci am numarat 40 de la 4 aprilie si am scazut 14 zile si se nimerea de Pasti. i-am comunicat sotului decizia, credea ca fac mishto de el, de fapt nu m-a crezut pana nu a vazut mult mai tarziu testul.

 

cum sa fac baiat? ne-am abtinut o saptamana, pozitia cu pricina, simtitul bine etc etc. nu stiu ce a ajutat si cum. (a se vedea ca a iesit baiat)

 

intre 27 aprilie si 2 mai am muncit muncitoreste, dar eu presupun ca s-a intamplat chiar in noaptea de Inviere. (ca a fost mai deosebit, acum nu ma apuc sa dau detalii [il] )

 

pe 2 mai am zburat in Belgia, la Brussel, la concurs de pian. am stat doua saptamani. numai muzica, Bach, stres enorm, in acelasi timp una din cele mai frumoase experiente din viata mea. am cantat in fata reginei Belgiei, inclusiv o piesa pe care o invatasem acolo, in cateva zile. mi-am jurat ca intr-o tensiune ca aia n-o sa ma mai bag de buna voie in viata mea. (adica sa ma duc cu piesa neinvatata... [alcool] )

 

am vizitat cat am putut, am stat intr-o casa de 700 m2, cu pian si tot ce imi trebuia la nas, pe gratis (logic, altfel cum pisici sa ma fi dus?!), m-am odihnit, am mancat somon si sampanie si am numarat zilele. cand trebuia sa imi vina si nu mi-a venit m-am urcat frumos pe bicicleta, era o zi insorita si adia vantul, am cautat o farmacie pe stradutele linistite din Leuven (unde stateam), am cumparat un test si am asteptat - cu emotia pe care e inutil sa v-o descriu. doua liniutze. si am suras primaverii si lumii intregi si bebelui din burta.

 

si am tacut malc.

 

deja aveam rau de masina. :)

 

am pus testul bine in geamantan, care geamantan a trebuit sa sufere o mica deformare la un maner in avion.

 

am ajuns la Viena, m-au asteptat dragii mei la aeroport, Adriana s-a lipit de mine (avea un an jumate) si n-a mai vrut sa ma lase nici sa ocolesc masina fara ea.

 

am ajuns acasa si sottzu a vrut sa imi repare geamantanul. si a gasit testul. si a tacut malc. si io am vazut ca avea ochii mari, si luminosi, si se uita asa la mine... si pana la urma ne-am spus unul altuia descoperirea si de-atunci incepu povestea.

 

[urmeaza descrierea unei sarcini cu dureri de cap si greturi imposibile, calatorii prin Delta si premii in Italia in luna a 7-a; si dupa aia descrierea unei mamici in pragul colapsului mental, cu doi copii nemaipomeniti, un pian nefolosit, un apartament cu fundu in sus, si noi sa fim sanatosi ca pe restul le rezolvam (intr-o viata viitoare?? [greutati] )]

 

va pup!

 

A.

 

Adriana (24 ani - 10.11.1979) + Adriana jr (2 ani si 7 luni - 21.09.2001) + Andrei (ca.3 luni - 6.01.2004) + Dragos taticutzul (30 ani - 7.01.1974)

http://photos.yahoo.com/apaler

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumos mai povestiti!

 

Io am tras cu okiul acum citeva ore pe "fetele din Austria" sa vad cu v-ati distrat azi. Asa l-am vazut pe Bubu, dragul de el, ce-a mai crescut!

 

Si noi vrem sa va aratam pozele facute azi in Copou la intilnirea cu mamicile din Iasi.

 

http://community.webshots.com/album/139197637jgmTAd

 

Dumnezeu judeca pomul dupa roade, nu dupa radacini.

Elena si Erica (6.februarie)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laylaid="red"> - chiar ma gandeam de dimineata la tine. Ce mai faci ? Cum iti mai este urechea ?

 

Elena si Babeeid="red"> - mai ce bebelusi super scumpi aveti !!!! Philip seamana leit cu tine Gabi - este tare dulce !!!

 

Baietii mei dorm bustean cu totii - si eu am sa ma duc inapoi poate mai prind 1 ora de .

 

Helen id="red">- mi se pare mie sau esti putin mai relaxata? Cosmin din cate citesc eu este OK si a inceput sa pape si laptic. Doamne ajuta si fi optimista !!!!

 

Fetelor - sa va spun un secret - astazi este ziua sotului Adrianei, (ad_risnov) Cosminid="size2">id="Andale Mono">id="red"> id="green"> - sa iti traiasca, sa fie sanatos, fericit, implinit alaturi de voi si sa aveti parte numai de bucurii - din partea celor 4 membri ai fam Cruceanu !!!! de la noi ptr voi!!!

 

Va pupam si sa avem inca o zi frumoasa ca ieri dar fara asa de mult vant sper ...

 

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

 

Album Andrei:

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Mircea si bineinetes si taticului Cosmin!id="red">[cheers][cina2]

 

Andra,id="red"> da sa sti ca sunt un pic mai relaxata desi, normal, mi-as dori sa pape mai bine ceea ce trebuie, adica mai mult laptic...

 

ORICUM AZI DIMINEATA AM INREGISTRAT O NOUA VICTORIE DUPA 2 SAPTAMANI: a papat o masa intreaga de laptic 180ml si s-a culcat multumit. La pranz insa numai 70ml si o gramada de piure si nu ma gandeam ca-l termina pe tot ca in total a papat cam 200 lapte si vreo 2 linguri pline cu fulgi de orez... nu le-a papat asa mestecand la greu dar daca dupa ce statea o gramada de timp cu piureul in gurita apoi deschidea iar gura mare ..eu i-m dat.... dar zau ca am emotii..parca prea mult... pacat ca nu pot spune ,,prea mult laptic''..dar poate vine si ziua aia! Acum iar doarme bustean dupa ce a tras o repriza de povestit si chiuit cu jucariile!

 

Azi mai vorbim la tel cu pediatrul si maine mergem sa-l vada iar, si sa ne dea probabil trimiterea la TG. Mures! Numai termenul de neurologie infantila ma ingrozeste dar poate e bine... ce poate ore sa insemne ca sta putin cam incordat...

 

Bebeii vostri de 3 luni si ceva intind manuta singuri dupa jucarii de plastic (cauciuc) colorate si le tin cunva cu ambele maini... adica pot sa le mute dintr-o mana in alta? Cosmin face treba asta doar cu pungi fosneitoare si intinde manuta la jucariile de plus din patut dar asa cu cate o mana si le pipaie sau incearca sa le bage in gurita... dar celelate jucarii care zormnaie nu-l intereseaza decat sa se uite la ele..nu incerca sa le prinda! Ii pun cate una micuta in mana ..o tine putin si ii da drumul... si bineinteles tot la pumn se uita si nu la degete... cu degetele vrea doar sa-si prinda limba si se agita ca nu poate !

 

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004

http://community.webshots.com/user/phelens

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANIid="size4">id="Comic Sans MS">id="red">, MIRCEA!!!id="blue">id="size5">id="Trebuchet MS">

 

Helenid="red"> ,Albert nu tine jucaria inmana decat f. putin, de mutata in cealalta nici atat.Mai are el tentative dar nu se finalizeaza.Nici nu-l stresez. Cand o sa simta nevoia o sa prinda el singur. Am mai citit ca copiii mai pot refuza laptele daca le ies dintisorii.

Laylaid="blue">, faza cu diversificarea si intarcatul mi se pare total aiurea. Cum sa nu-i mai dai tziti la bebe si sa-i dai mancare, daca mai ai lapte si copilul creste bine. Ce e mai bun decat laptele de mama? Mancare, eu zic ca o sa tot manance , dar lapte....ma rog, sunt multe pareri care de care mai diferite!! Fiecare face cum crede.

 

 

Monica si bebe Albert

( 19.ian.2004)

http://community.webshots.com/user/monica1816

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de urari!

La multi ani lui Cosmin!

Laylaid="blue">, nu te lua dupa ceilalti. Eu zic sa-l alaptezi cit poti de mult. Mie imi pare rau ca nu i-a ajuns lapticul meu, ca l-as fi alaptat pina la 6 luni. Acum ii mai dau de 2-3 ori pe zi sin (cam 100 ml la o masa), in rest lapte praf, suc de fructe si cereale (am inceput de 1 saptamina diversificarea). Mircea maninca la o masa aprox. 250 ml lapte, cei 100 ml ai mei nu-i mai ajung de cind avea cam 1 luna.

Helenid="blue">, Mircea nu intinde miinile dupa nici o jucarie in mod special, mai insfaca cirpele din jurul lui si le baga in gurita, dar asta probabil pt. ca sint din intimplare prin preajma. A, si intinde minutele dupa biberon pe care, cind il vede, incepe sa straluceasca de fericire.

 

Pupici, ca au venit ai mei.

 

Diana si [copil] Mircea (2.01.2004)

 

http://community.webshots.com/user/dianab13

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost la Mogosoaia la gratar si tare bine a fost !!! Am papat de am spart si ne-am distrat cu niste fff buni prieteni de ai nostri.

 

Astazi ne-am intalnit cu f multa lume: cu Ramona si Mihai + Maysa bineinteles, cu Adriana si Cosmin + Rares (Doamne ce ochi poate sa aiba [il]) si cu Carmena cu Stefan. Mi-a parut tare bine sa ii cunosc pruncul - tare scump si dragalas. Mi-a zambit !!! NU am putut sta f mult impreuna ca se grabea la baitza si noi la fel.

 

Acum am papat si sper sa adoarma repede - sta tati cu suzeta in guritza lui - ca si noi suntem super obositi. Andrei face deja .

 

Noapte buna !!!

 

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

 

Album Andrei:

http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...