Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (12)


Recommended Posts

LA MULTI ANI Carina Flavia, Maysa Andrada, Vivien, Mihai Alexandru, Amos Daniel, fetita Magdei!id="size3">id="red">

 

Noi suntem rapide ca expresul azi, pentru ca ne tot agitam de botez. [:D]Respectiv eu alerg si intr-un final am cumparat si cadou pentru nasi si haine pentru mine. Mai am sa ma aranjez si eu un pic la par, macar sa admire lumea coafura si sa uite de burta si de soldurile mari.

 

In rest la noi e scandal mare. De bine ce credeam ca Alexandra se potoleste si mai scapam de colici, a luat-o de la capat si clacam si eu si tati. In plus iar nu ia in greutate: 170 grame in 2 saptamani. Incerc insa sa ma mentin calma. Si ca sa vedeti cat de calma azi m-am dus cu ea de urgenta la pediatra sa nu care cumva sa aiba copilul ceva grav. Dna doctor m-a asigurat ca e totul bine si a ras strengareste, avand in vedere ca e doua oara cand ma duc cu asemenea urgente.

 

Va pupam. Pe maine.

 

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

La Multi Ani!id="Courier New">id="size4">id="red"> tuturor sarbatoritilor !

 

Helenid="red">, cred ca eu te inteleg cel mai bine ca si fetita mea a trecut printr-o perioada de nemancat, insa a durat "doar" 10 zile si si-a revenit. La noi toata chestia a fost de pozitia in care statea sa manance, nu-i placea deloc in brate, tipa si nu manca. Am incercat de toate, i-am dat chiar si cu ligurita dar scuipa tot. Acum si-a revenit si manaca la 3.1/2- 4 h cam 160 ml. Noaptea sare o masa. Dar si eu eram terminata nervos ca nu mananca. In definitiv e cel mai important pentru bebei. Doctorita mi-a zis insa ca mai trec copii prin faze din astea, ca de moment ce a crescut frumos si a luat in greutate sa stau linistita.

Iti doresc sa ai tarie sa treci peste asta si sunt sigura ca totul se va rezolva!

 

Fetita mea sta acum cu mainile desfacute aproape tot timpul, se joaca, apuca jucariile cu mana, e foarte atenta la lume, daca te apropii cu fata de ea te "mangaie" pe fata, ne apuca de nas pe amandoi si ne trage de nas, incearca sa-si bage mana in gura mea, e foarte interesata de fete in general. E la varsta cand isi descopera mainile si acum cred ca incepe si picioarele, ca incerca sa si le aduca in fata ochilor, si le ridica tot timpul si mai nou a inceput sa se roteasca in patut, nu mai sta in pozitia in care o pun!

 

Si aici, in Canada, se diversifica la 4 luni, cu cereale, si apoi cu legume si mai apoi fructe (ca daca ii dai fructe intai sunt mai dulci si nu mai vrea legume). Doctorii spun ca ficatul copilului nu e matur indeajuns pentru legume si fructe mai devreme de 5 luni. Eu mai astept putin si ii introduc cerealele. De-abia astept sa vad cum o sa faca!

 

 

Catalina si Laura (12 ian 2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani tuturor bebelusilor sa cresteti mari sanatosi si fumosi!!!id="red">id="size3">

 

Cata id="blue">cum se numesc cerealele?ca mam uitat si eu azi prin magazine si nu am vazut cereale.....sau poate nu stiu eu cum or arata.....

 

Of fetelor am vazut azi un reportaj cu copii nascuti la 5-6-7luni si siameze ......mam ingrozit .....dar toti bebei care i-au aratat au supravietuit.Si am vazut si spitalul unde a fost operat baietelul Eleneilove.......echipa de medici jos palaria .....

 

Anita si Rachella -17.o1.2004

http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tuturor bebelusilor!

La sfaturile pediatrei ii dau lui Mircea de 4 zile suc de morcovi si azi i-am dat si suc de mar si s-a strimbat f. tare la amindoua (pina acum nu s-a strimbat la sucul de morcovi pt. ca urla de foame si i s-a dus sucul pe git, cred ca nici n-a observat). Asa ca opresc sucurile de morcov si mar si miine ii cumpar cereale Hero Baby fara gluten (sper sa gasesc). Astea cica sint sub forma de pulbere, fata de celelalte care sint sub forma de fulgi si cica se dizolva mai bine in lapte. O sa mai incerc cu sucurile saptamina viitoare, ca nu vreau sa-l fortez. Oricum nu se mai satura numai cu lapte si maninca din 2-3 ore 250 ml de lapte.

 

Pupici.

 

Diana si [copil] Mircea (2.01.2004)

 

http://community.webshots.com/user/dianab13

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Bubu face nani acum, eu is cu o durere de cap groaznica dar ma pun sa scriu cate ceva si la bebelusii nostri.

Bubu tine si el manutele stranse uneori, se joaca deja si se uita la ele-cand are chef- le testeaza gustul , iar piciorusele cam tot asa-dar nu si le gusta inca[:D]).Eu nu cred ca ar fi vreun semn de ceva daca isi tine pumnii stransi.Nu mai are reflexul Monroe-de a apuca degetul cand i-l pui in palma- dar in rest eu sutn multumita.De mancat a ajuns la 700-800 ml lapte/zi plus 200-300 ml ceai/zi, astazi chiar la o masa(acum la 8 ) a mancat 200 ml lapte si 120 ml ceai.Eu una sunt multumita de cat/cum mananca, il cantaresc doar la pediatra si nu saptamanal sau mai stiu eu.Pediatra este foarte foarte multumita de cum evolueaza, si sper sa nu am probleme niciodata.

Noi mergem saptamana viitoare pentru vaccinul de 3 luni(primul vaccin din viata lui, ca nu se fac vaccinuri la nastere, v-am mai spus ca este o grila diferita, si ma framant sa nu aibe reactii adverse, tinand cont ca vineri maxim sambata viitoare sa ma pun la volan si sa vin acasa.Chiar vroiam sa va mai intreb cum facem cu intalnirea respectiva?Se poate, unde, cand, cum?Eu am propus Prisma, ca mi-e destul de usor s-ajung(sa-mi fie iertat, dar nu vreau sa intru in Bucuresti).

Sanatate multa la toate...si felicitari tuturor copiilor ce au fost crestinati, sa le ajute Dumnezeu !

 

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

 

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dianaid="blue"> , nu e devreme pentru cereale? Am auzit atatea variante de nu mai stiu cum sa mai fac. Unii zic ca nu digera , altii sa le dam suc, altii sa nu le dam....., eu chiar nu mai stiu....I-am dat de cateva ori suc de porocala si ii place tare mult.

 

Monica si bebe Albert

( 19.ian.2004)

http://community.webshots.com/user/monica1816

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, Cata, fetelor,id="red"> va multumesc ca incercati sa ma incurajati dar din nefericire sunt total descurajata... A zis ieri pediatrul sa il las pe el sa ceara de papa..l-am lasat si concluzia a fost ca nu a vrut nimic sa pape...ce i-a mai curs in gura cand am tot incercat si doar pe la ora 17 la dus soacra-mea la plimbare si a luat si sticla cu lapte si a venit cu ea jumatate .a zis ca a papat 100 ml... adica 100 ml pe toata ziua... si inainte de asta si apoi a inecput sa devina apatic..am incercat sa rezist sa nu-i dau nimic cu forta dar au trecut mai mult de 24 de ore si nici un semn pozitiv... cum sa astept 3 zile..in plus nici ceai nu a baut mai mult de 120 toata ziua!

 

pe la ora 21 i-am facut cu 100 ml lapte cu fulgi de orez si i-am dat cu lingurita..i-a papat chiar daca nu incantat si mai mut ca ii era sete de la ei si i se duceau cu cei pe gat..dar apoi a fost tare vesel si a dormit bustean... maine il sun pe pediatru si ii spun.. chiar daca va fi sa-i dau numai hrana solida si ceai asta o sa fac chiar daca nu e de acord (sa vina cu solutii concrete)... sa vad ce zice..dar sa vina cu solutii nu cu falmanzirea....care din cate stiu eu mnici la oameniii mari nu merge...

 

oricum ii cer sa-i faac analize si ecografie la toate organele..poate sa zica ca sunt nebuna dar eu in situatia actuala nu vad decat doua solutii cu Cosmin..daca o tinem asa fara investigatii, fara concluzii si fara rezultate am sanse chiar sa-l pierd... sau cu solutia mancat fortat lapte sa faca psihoza iar cu mancarea solida nu stiu cum va fi, daca va fi la toate mesele... asa ceva oricum nu se face nici la varste mai mari...

 

nu am solutii, nu am raspunsuri iar asteptarea ma omoara... sunt la un pas de marginea prapastiei si nu stiu ce sa fac si macar cum sa rezist eu! daca il iau in brate sa-i dau sa pape urla inainte de a ajunge cu sticla la gurita, asa pe perna ori tot plange ori rade cu biberonul in gura si scuipa...

 

daca chiar este vorba de hipervitaminoza D , atunci este f grav..am citit pe net si nu stiu ce se poate face dar ar presupune si hipercalcemie si asta s-ar vede la analize si am gandesc ca s-ar vedea si la fontanela ...el are chiar vagi semne de rahitism - ma rog, eu nu le vad dar asa a zis pediatrul... poate nu vad eu logica! daca ar fi asa ar trebui scos din alimentatie tot ce contine calciu si vit D..si ma intreb cum se paote face asta la un sugar de 3 luni... chiar daca el nu vrea sa manace de fapt nimic!

ma rog la Dumnezeu sa nu imi pierd speranta ca nu vad nici o solutie! si au trecut 8 zile!

 

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004

http://community.webshots.com/user/phelens

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helen, dute cu Cosmin la alt doctor, eu cred ca e mult prea devreme pentru mancare solida, iar cu flamanzitul, doctorul ala stie ce vorbeste [?]3 sau cel mult 4 ore e destul pentru un bb ca sa fie flamand. Cauta un doctor bun pana nu e prea tarziu daca de 8 zile nu mananca si nici nu flamanzeste e ceva cu bb. Multa putere ca o sa traca si asta.

Dana si Jessica

 

http://community.webshots.com/user/danaema

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost la doctor vineri, am crescut in greutate 95% si tot atat la inaltime, doctorul a spus ca doar 5% dintre bb se dezvlta atat de repede, cei cu parinti inalti. Ne-a facut 4 vaccinuri, asa se face aici imi venea sa [mariaj]la asistent ca mi-a intepat fetita de 4 ori in piciorusele ei micute si ce a mai plans, pana a adormit si doua zile nu a mai mancat asa de bine, dar a dormit tare mult.

Doarme de la 11 seara pana la 6 dimineata, si mananca numai lapte de la mami, am intrebat daca trebuie sa ii dau ceai si a spus ca nu e necesar cat timp mananca doar lapte. Iar completare atunci cand nu se mai satura, ceriale de la 6 luni.

Gata ca sa trezit micuta.

Dana si Jessica Sara 15 FEB.2OO4

 

http://community.webshots.com/user/danaema

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...