Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (12)


Recommended Posts

Draga Helen, si eu cred ca trebuie sa-i faci un set complet de analize bebelusului tau. Daca tu spui ca nu ai decit 200 ml de lichid pe zi de 8 zile, cum de nu este deshidratat ? Iarta-ma, dar eu nu pot sa inteleg. Face pipi si plinge cu lacrimi ? Atunci nu este deshidratat. Pe de alta parte, la cit spui tu ca maninca, ar trebui sa fie. Nu cred ca unui bebelus de 3 luni trebuie sa-i dai mincare solida si nici 120 ml de ceai pe zi. Ceaiul umfla burta fara nici o calorie si-l face sa bea mai putin lapte. O gura-doua de ceai pe zi sint mai mult decit suficiente. Daca-mi aduc bine aminte, tu ai schimbat formula de lapte praf de citeva ori si ar putea fi si asta un factor, copiilor le place consecventa la virsta asta.

Apoi, cred ca trebuie sa te gindesti si la sanatatea ta si sa incepi un tratament antidepresiv, ca numai asa poti sa-l ajuti si pe copilasul tau. Poate poti ruga o mama sa te ajute si sa iei si tu o scurta vacanta. crede-ma ,cunosc sentimentul, l-am incercat cu primul copil si i-am facut mai mult rau cu nelinistea mea. Din fericire am avut o dadaca foarte buna care a stiut sa ma dea la o parte la timp (ce-am mai boscorodit-o atunci pentru asta !) si m-am descurcat mult mai bine dupa vacanta.

Si fetita mea tine pumnii strinsi destul de mult, este normal la virsta asta.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Helenid="red">, sincer imi pare tare rau pentru situatia in care te afli. Multa rabdare si putere iti doresc, iar puiului sa revina la normal cat mai repede

 

Yann si Philip id="blue">id="size2">

Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi sa o bucurati pe mami!!!

Ioanaid="red">, sa iti traiasca flacaii!!!

 

Eu astazi am programare cu Amos la vaccin, iar ma apuca trepidatiile in cauza emotiei.

Va pup si o zi buna .[flo]

 

Saphir si [copil] Amos Daniel (26.02.04)

http://community.webshots.com/user/ClimAmos

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helenid="green">

ti-am dat un PM.

 

 

 

[harp]

Astazi Arturicii implinesc 3 luni[harp].

Va facem cinste virtual cu un pic de suc de morcovi si cu un bibe cu lapte.

Multumim anticipat pr urari!

b]id="size3">id="red">

 

 

 

Ioana,

 

[copil] Yid="green">Aid="red">Nid="blue">Nid="purple"> & [copil]Pid="red">Hid="blue">Iid="brown">Lid="green">Iid="purple">Pid="navy">id="Comic Sans MS">id="size2">id="size3">

_______id="beige">28.01.2004_______id="beige">id="Comic Sans MS">id="green">id="Andale Mono">id="Century Gothic">

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, mie mi-a zis sa-i dau cereale de pe 1 Mai. De portocala mi-a zis sa o amin cit pot ca e acida. Si asa e: citi pediatrii, atitea pareri. Acum, daca sa strimbat asa de tare la sucul de mar si morcov, incerc cu cerealele, ca sa-l satur cumva.

 

Diana si [copil] Mircea (2.01.2004)

 

http://community.webshots.com/user/dianab13

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele noastre,

 

noi mai avem tare putin pana sambata cand va fi botezul lui Alexandru si suntem plini de emotii si de...treburi, mai ales ca am hotarat sa facem petrecerea acasa si vom avea cam 17-18 invitati. Dar sa speram ca vaom face fata si ca bebe se va comporta frumos la momentu respectiv.

 

Sa stiti ca si puiutul meu isi suge cu mare spor degetelele. Pana acum incerca sa-si bage amandoi pumnii in gurita, dar acum e mai selectiv, baga doar doua degetele pe care le suge foarte aprig. Deocamdata nu trebuie sa ne facem probleme din aceasta cauza ptr ca manutele sunt primele chestii pe care le constientizeaza si e normal sa vrea sa le suga. Si mie, ca si Ioanei77, dr mi-a zis ca e preferabil sa suga degetelele decat suzeta.

 

Alex papa inca exclusiv lapte de mamica si pediatra a zis ca incepem diversificarea dupa ce implineste 4 luni.

 

Are o mare pasiune ptr culoarea verde!!!! Tot ce e verde il face sa rada, drept urmare ieri, ptr ca a implinit 3 luni i-am facut cadou un iepuras verde si ii este foarte drag, mai ales ca are si un morcovel atasat si cred ca il atrage si portocaliul acela. Ii place tare mult sa ne atinga fetele (si le mai si zgarie!!!) si mai ales sa ne puna manutele pe obraji. Toata ziua gangureste si se joaca cu o jucarie care zbarnie pe care i-am agatat-oi la patut. Si normal, este indragostit de carusel si de animalutele care se invartesc cu el.

 

 

Helen, fii tare ca ai sa treci si de asta, dar mergi repejor la dr.

 

 

 

Pupici,

 

Andra si Alexandru (27.01.2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yann&Philip Sa cresteti mari sanatosi si frumosi!!!id="blue">id="size3">

 

Helenid="purple"> multa multa sanatate lui Cosminel [pup]Cred ca cel mai indicat ar fi sa vi la Bucuresti cu el.....

Saphirid="purple"> tinem pumisori lui Amos sa fie totul bine...

 

Ma trezit sotul meu de dimineata cu o veste minunata....se vor scumpi tigarile adica il loc de 5euro vor fi 10.....nici nu va imaginati ce incantata sunt...asta n-ar fi nimic dar se va dubla totul.......ia salariile vor ramane la fel.

 

 

 

Anita si Rachella -17.o1.2004

http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, noi am venit de la vaccin. Pana acum puiul se manifesta bine, a plans nitel, apoi a adormit. Sa speram ca o sa fie bine si nu o sa faca febra.Mi-au recomandat Acomol pt copii si comprese cu apa, daca face temperatura. Noi o sa mergem maine sa vedem daca pot sa ii fac o ecografie la burtica si la picioare. Totul e in regula cu el, dar asa se recomanda aici.

Ca sa verifice daca aude, tantia de aici, a "trosnit" 2 placi metalice langa urechea puiului, de m-am speriat eu, iar el a sarit in sus...

La noi e foarte foarte cald, deja am inceput sa il scot in bluzite fara maneca iar in casa stam in pantaloni scurt si maiou plus sosetele, deocamdata.

 

Saphir si [copil] Amos Daniel (26.02.04)

http://community.webshots.com/user/ClimAmos

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianaid="red">, multumim pentru aprecieri, esti tare gentila.

 

 

Helenid="red">, imi pare rau pentru voi. nu pot sa-mi dau cu parerea ca habar n-am, insa stiu ca poate ajuta daca esti calma si daca vei gasi pe cineva sa te sprijine si sa te inlocuiasca macar o ora-doua pe zi.

 

 

Monicaid="red">, eu i-am dat si portocala. i-a placut mult si nu mi s-a parut deloc ca ii face rau.

 

 

noi sinem in continuare tare cuminti, deja nu ne mai multumesc minutele, am inceput sa bagam in gura si altele - asta e.

 

ieri am obsrvat o faza tare nostima: l-am lasat vreo citeva minute sa miriie si cinmd am intrat la el, baiatul se tragea cu o mina de caciulitza din crestetul capului si cu cealalata saluta ca rockerii [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] - era dulce rau de tot. cred ca trebuie sa stam cu aparatele de fotografiat de git, nu alta.

 

avem o singura problema, aceeasi - intre 12 noaptea si sase dimineata se trezeste de doua ori. dar noi sa fim sanatosi si sa fie asta singurul neajuns.

 

 

 

 

Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

 

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...