Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(53)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

V-am zis eu ca facem club pe litoral!!!!![alcool][gravi].Leeloo (Gabriela), Corina,eu hai care va mai bagati????Biluta???

 

Hai ca mai fac un club: maine merg impreuna cu Diana la Municipal la cursurile organizate acolo numite "SCOALA PARINTILOR".Intereseaza pe cineva? Doctora mea mi-a zis ca sunt foarte interesante. Va povestim mirecuri cum a fost,poate va tenteaza.

 

Catinca,cu cat te agiti mai tare cu atat si bebe se va agita mai mult si ii va afecta starea de spirit pe viitor.Incearca sa privesti viata in roz,sa te gandesti numai la lucrui bune si frumoase,sa-ti ridici moralul citind ceva frumos sau mergand la concerte,spectacole etc,ceva ce te binedispune.Chiar si o plimbare in aer liber are efecte miraculoase.Nu cred ca s-a inventat viitoare mama care sa nu-si faca o mie de ganduri,dar trebuie sa ai puterea sa treci peste,sa te gandesti la binele bebeului tau si la sanatatea lui.O sa vezi ca o stare mai buna de spirit a ta il va face si pe el mult mai activ si mai fericit.

Cecetatorii au descoperit ca hormonul fericirii de la mama se transmite la copil si il resimte cu aceeasi intensitate ca si mama.

 

Durerile de ligamente,de spate,de picioare etc sunt normale si toate le avem,depinde de limita de suportabilitate a fiecareia dintre noi.Crezi ca daca nu dormi noaptea rezolvi ceva,din contra iti faci mai rau,devii din ce in ce mai obosita si stresata si faci rau copilului.Incearca seara sa bei o cana de lapte cald,sa citesti ceva frumos si sa-ti impui ca totul va fi bine.PROMITI???????

 

Si cand simti ca disperi scrie-ne si comitetul de bataita vine si in Canada sa stii,si avem niste bateeeee...si lovim tare...

 

Hai fruntea sus si fii optimista ca nu esti singura.

 

Monique

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamna Bibi eu am placenta inserata jos, sa fie vorba despre ce mi-ai spus tu, adica e pozitionata anterior si de aia cind simt miscarile beblusului sunt firave sau totusi la 22 sapt activitatea bebelusului nu se simte foarte intens sau la intervale scurte?

 

Da Andreea, asa e, gindirea pozitiva e cea mai importanta, dar cind ai atitea temeri e asa de greu sa-ti impui sa fii viteaza si totusi nu as vrea sa afectez starea beblusului cu starile mele de anxietate.

 

Nu, medicul nu mi-a pomenit niciodata de asemema pastile, no-spa, scobutil. voi le luati numai cu presctiptie medicala?

 

Catinca, 22 sapt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca se mareste gashca...gagici noi va aseptam cu bratele deschise....comandam vreme frumoasa, ce mai??? o sa fie o minune!!!

Simona (prietena mea) a nascut cu cezariana din cauza constitutiei ei ( ee ff micutza). cu ea nu am vorbit, doar cu barbatul ei (Care era super obosit, cica nu a dormit azi-noapte...am facut misto de el, in primul rind l-am intrebat daca a nascut el si dupa aia daca simte deja responsabilitatile de tata....) dar cum mai am ceva noutati va anunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit, Catinca ! Exact cum au spus fetele dinaintea mea, asa recomandam si eu mai mereu - incearca sa findesti pozitiv, e cea mai buna reteta ... Noi toatele am trecut si trecem prin diverse stari, cind mai agitate, cind mai linistite ... nefacem o mie de ginduri, ne stresam unele pe altele cu enshpe mii de intrebari ... Dar agitatia nu este buna si ii face rau bebicului, asa ca nu te ingrijora, ai sa vezi ca totul o sa fie bine ! Si, cum mi-a spus mie doftora, daca nu ai vreo interdictie de la medicul tau, nu te transforma intr-o legumitza si nu sta mai mereu in pat, daca vremea este frumoasa, bucura-te de ea cu masura, nu exagera si nu face pe atleta, ca in vremile bune din tineretze !!! Mie imi ajuta foarte mult televizorul seara, cind ma bag in pat, il las pe un post - de obicei HBO - si mai mult ca sigur ca nu reusesc sa vad filmul pe care il asteptam demult sa il vad !!! Mereu adorm ... Anyway, ori de cite ori ai nevoie de un sfat sau de un umar, apeleaza cu incredere la fetele de aici, ai sa vezi ca ai sa te simti mai bine, dar cel mai in masura sa iti risipeasca temerile este medicul care iti urmareste sarcina - asta pentru intrebarile directe privind datele medicale ! Si, nu in cele din urma, cel mai bun terapeut estu TU insati si gindirea pozitiva !

Iti doresc numai bine, sarcina usoara si un bebitz sanatos si frumos !

Alice [gravi] - 24 saptamini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, m-a speriat cat de tare se deschide, ca sa zic asa, imi inchipuiam eu, dar ca am vazut live, m-am speriat! Cred ca ai niste dureri cand ii iese capsorul...mie mi-e cam frica, sincer! Nu mi se pare scarbos deloc, nu la asta ma refeream, ci doar ma apuca frica, ma si vad pe masa!

 

 

Fetita Strumfita - 22 de saptamani in Burtica

DPN 30 august, Sp. Municipal

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...